Як гараж став храмом, а парафіяльний хор - кращим в Угорщині

Про життя православних в Угорщині кореспонденту «Правміра» розповів настоятель храму Святої Трійці в місті Дебрецен (Угорська єпархія Московського Патріархату) ієрей Барнабаш Шипош.

Анна Уткіна: Православ'я в Угорщині - все ж не найпоширеніша конфесія. Як Ви прийшли до православної віри?

Ієрей Барнабаш Шипош: Я познайомився з Російською Православною Церквою в місті Ніредьгаза. До сих пір пам'ятаю точну дату. У 2000-му році я відвідав в перший раз місцевий православний храм великомученика Георгія Побідоносця.

У той час настоятелем храму був Сабо Єфрем, і перший раз я брав участь в архієрейському богослужінні, проведеному єпископом Віденським і Будапештським Павлом, керуючим парафіями Будапештської та Угорської єпархії (нині - митрополит Мінський і Слуцький ).

Тоді я ще навчався в початковій школі (в Угорщині це з 1 по 8 клас), і для мене це було важливим враженням. Мене дуже цікавила православна віра, я багато про неї читав, і ця зацікавленість у мене збереглася і в роки гімназії. Так як я завжди хотів стати священиком, і православ'я було мені найближче, я прийняв рішення, що моє місце в православній Церкві.

У зв'язку з цим, відразу після закінчення гімназії я прийняв православну віру і в 2004-му році вступив до Ужгородської Богословської Академії імені святих Кирила і Мефодія.

- Чи багато в Угорщині православних? Це, в першу чергу, вихідці з колишнього СРСР, а чи є поміж них і угорці?

- Точну цифру я не можу назвати, тому що в західних країнах православ'я ділиться на різні юрисдикції. В Угорщині існує п'ять таких юрисдикцій: Сербський Патріархат, Румунський Патріархат, Болгарський Патріархат, Константинопольський Патріархат і, звичайно, Московський. Відповідно, число прихожан ділиться серед різних Патріархатів.

Етнічні серби ходять в сербка храм, румуни - в румунський. По крайней мере, у нас в Дебрецені, я можу сказати, що більшість прихожан дійсно вихідці з країн колишнього СРСР, які вже десятиліттями проживають в Угорщині і знаходяться в такої вдалої ситуації, що можуть безперешкодно практикувати свою віру і тут.

У мій прихід ходить дуже багато націй: російські, болгари, вірмени, є навіть одна грузинська подружня пара. Відповідно, мова богослужінь: угорський, церковно-слов'янська і грецька, в залежності від присутніх прихожан.

- Чи є якісь особливості у православ'я в Угорщині?

- Тут я думаю, дуже важливо відзначити, що православ'я було першою християнською вірою в Угорщині. Це, на жаль, знають далеко не всі, і мені дуже сумно, що в список історичних Церков тільки недавно включили православну Церкву, до того ж, що православні понад 1000 років присутні в Угорщині.

Православні громади існували вже при Іштваном I (перший король Угорщини, з його ім'ям пов'язано хрещення Угорщини). В Угорщині користуються великою повагою три угорських православних святих, три брата: Преподобний Мойсей Угрин, Преподобний Єфрем Новоторзький і Мученик Георгій.

В Угорщині користуються великою повагою три угорських православних святих, три брата: Преподобний Мойсей Угрин, Преподобний Єфрем Новоторзький і Мученик Георгій

Вони жили на території Трансільванії в кінці 900-х років і служать тільки одним прикладом з багатьох, що вже тоді існували православні громади в Угорщині.

Дуже цікаво, наприклад, що короновальная мантія Іштвана I, яка потім використовувалася під час усіх угорських коронаций, і в наші дні зберігається в Національному Музеї Угорщини, була свита православними монахинями в монастирі в долині Веспрема.

Дуже цікаво, наприклад, що короновальная мантія Іштвана I, яка потім використовувалася під час усіх угорських коронаций, і в наші дні зберігається в Національному Музеї Угорщини, була свита православними монахинями в монастирі в долині Веспрема

Фото: amiganzunk.blogspot.hu

А монастир, в свою чергу, був заснований на честь візантійської дружини Імре, сина Іштвана.

Або ж можемо відзначити тут сумочний диск (металевий диск на маленьких сумочка з прикрасою у древніх угорців та інших степових народів), який датується часом здобуття Батьківщини (бл. 896), і прикрашений візантійським хрестом в оточенні древневенгерского орнаментів.

896), і прикрашений візантійським хрестом в оточенні древневенгерского орнаментів

Фото: martelyman.blogspot.hu

Він доводить, що угорці здавна мали контакт з православною вірою. В ході угорської історії православ'я завжди було присутнє, але інше питання - якими правами могли користуватися православні церкви.

- У багатьох чи угорських містах є російські православні храми?

- Крім Будапешта і Дебрецена у Московського Патріархату є храми ще в Сегеді, Мішкольці, Ніредьгазі. Також в зв'язку з дедалі більшим потоком російських туристів зараз організовується прихід в Хевізе.

- Як в Дебрецені з'явився храм, в якому Ви служите?

- Почнемо з того, що для місцевої православної громади той факт, що тут стоїть храм, дуже важливий. Я тільки п'ять років тому став настоятелем цього храму, і до цього православного храму тут взагалі не було.

Раз на місяць приїжджав священик з Будапешта проводити службу в католицьких або кальвіністськими церквах, дивлячись де було вільне місце на час служби.

Коли я приїхав сюди, нашою метою було знайти постійне місце, яке всі знають і при бажанні можуть відвідати. І тоді ми зняли цей будинок, який спочатку був гаражем. Площа його була зовсім невеликий, довелося її розширити. Спочатку ми зняли ворота, поставили стіни. Але навіть тоді вже всі раділи, що дуже добре, є куди йти, є православний храм.

Але навіть тоді вже всі раділи, що дуже добре, є куди йти, є православний храм

Спочатку зовні він був негарним гаражем, але зсередини ми його відремонтували повністю. У позаминулому році ми виграли угорський грант, який покрив витрати на благоустрій храму, тоді ми добудували вівтар і притвор. А зовні дах була перебудована, і купола поставлено.

Що ще важливо знати про нашому храмі - це те, що кращий православний хор Угорщини саме в нашому храмі. Він складається з восьми осіб разом зі мною, ми відносно часто отримуємо запрошення на релігійні концерти. Члени хору - хоча частина з них угорці - дуже добре освоїли церковно-слов'янські піснеспіви. Угорські парафіяни пам'ятають ще кирилицю з шкільних програм з історії.

І, звичайно, в хорі є і росіяни. Співаємо на угорському та церковно-слов'янською мовами. Зараз випускається наш п'ятий диск. Це, по суті, місіонерська діяльність - нам би хотілося показати парафіянам і цікавиться російсько-православними традиціями той древній вид богослужіння, який відбувається православною Церквою в такий чудовій формі.

- Чи стикалися Ви з якими-небудь труднощами в своєму служінні?

- По-моєму, практично немає такої церкви, у якій немає проблем. На жаль, у нас теж є проблема. Як я вже зазначив, ми зняли це приміщення, але питання покупки до сих пір не вирішено (вартість всього комплексу - близько 4 мільйонів рублів).

Ми з тих пір живемо одним днем, і плату за приміщення і прилеглу ділянку все складніше знайти, навіть при тому, що прихід оплачує тільки половину суми, а другу половину оплачує єпархія. Але через малу кількість прихожан для нашого приходу - це велика сума, щоб покрити тільки з пожертв.

Щомісяця доводиться думати про те, як знайти її. Тим часом, власник згоден продати нам ділянку, і до сих пір він не виставив його на продаж тільки з поваги до нас - чекає відповідного моменту, який і ми чекаємо. Будемо сподіватися, що він скоро прийде.

- Намагаються чи православні згуртуватися, щоб зберегти свої звичаї і культуру в новій для них середовищі?

- Більшість російських парафіян дійсно намагаються зберегти якомога більше традицій. В нашій парафії, наприклад, виник дуже хороший звичай: по неділях, після Святої Літургії ми збираємося в громадському залі при храмі на каву і спілкуємося, обмінюємося враженнями.

Я помічаю, що люди потребують молитви і в спілкуванні. І це дуже добре реалізується якраз в таких маленьких парафіях як наш. Це я вважаю дуже важливим, тому що неформальне спілкування допомагає будувати дружні відносини серед прихожан, а також між парафіянами і священиком.

І хоч вони живуть далеко від своєї батьківщини, але в цьому храмі вони отримують той же, що отримували б на рідній землі. Вони залишаються членами тієї ж Церкви і беруть участь в богослужіннях. Я впевнений, що для них це великий подарунок, і вони і користуються цією можливістю.

- Чи є у угорців будь-які свої великодні звичаї. Як справляють тут Великдень?

- Все, що пов'язано з православною вірою, тут те ж саме, що і в Росії. Люди приходять в храм освятити паски, беруть участь у ранковій службі з хресним ходом. Якщо говорити про народні звичаї, то існує звичай обливання дівчат водою, у відповідь на це дівчата дарують хлопцям фарбовані яйця і пригощають їх великодніми стравами. Цей звичай, до речі, поширений і в сусідніх країнах. Але він не має відношення до християнства.

Але він не має відношення до християнства

- У цьому році відзначається 700-річчя від народження Сергія Радонезького, чи були якісь урочистості в вашому храмі?

- Поки що ні, але плануються. Дуже ймовірно, що будемо організовувати їх разом з недавно створеної Російсько-угорської асоціацією. Це нова організація, яка об'єднує угорців і росіян, і організовує культурні програми. Цілком ймовірно, ми з їх допомогою будемо проводити службу, робити презентацію або інші культурні заходи. Точна дата поки невідома, але, в будь-якому випадку, відсвяткуємо.

- Що б Ви порадили відвідати і подивитися в Угорщині православним паломникам?

- Якщо говорити про храмах Московського Патріархату, то вибір невеликий. Але є інші православні храми, які теж варто відвідати. Дуже красиво, наприклад, в Мішкольці, де знаходиться практично найкрасивіший православний храм країни з 16-метровим іконостасом.

Або ж варто відвідати Будапештський собор. Але якщо туристи приїжджають в Хайдусобосло, то вони можуть спокійно заїхати до нас, що, втім, нерідко і відбувається - відпочиваючі там люди часто приїжджають до нас на богослужіння.

- Чи бували Ви коли-небудь в Росії?

- На Україні я був багато разів і в багатьох місцях, але в Росію я в минулому році їздив вперше, в рамках програми для священиків, які ще не були в Росії. Ми провели в Росії тиждень, за яку встигли відвідати кілька важливих місць. Для мене це було величезним подарунком. Ми жили в Москві і звідти роз'їжджали, наприклад, в Сергіїв Посад. Нас було троє священиків, один диякон з Будапешта, читець з Дебрецена і я.

Як я вже говорив, на Україну я часто їздив, тому точно знав, як це виглядає, коли на святі або в богослужінні бере участь багато людей. Але для мене було величезним враженням то, що я практично скрізь відчував православ'я.

Я побачив дуже багато храмів, монастирів, в яких молилися. І коли я думаю про те, скільки людина молиться в даний час в даному місці одночасно - мене переповнює радість. Тут це все я можу тільки намагатися передати своїм парафіянам, особливо неросійським і тим, хто ще не був у Росії - такому великому центрі православ'я.

Переклад: Петер Торок

Як Ви прийшли до православної віри?
Чи багато в Угорщині православних?
Це, в першу чергу, вихідці з колишнього СРСР, а чи є поміж них і угорці?
Чи є якісь особливості у православ'я в Угорщині?
У багатьох чи угорських містах є російські православні храми?
Як в Дебрецені з'явився храм, в якому Ви служите?
Чи стикалися Ви з якими-небудь труднощами в своєму служінні?
Намагаються чи православні згуртуватися, щоб зберегти свої звичаї і культуру в новій для них середовищі?
Як справляють тут Великдень?
У цьому році відзначається 700-річчя від народження Сергія Радонезького, чи були якісь урочистості в вашому храмі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация