Як жили в старих часів російські люди (Тетяна Шмідт) / Проза.ру

  1. Як жили в старих часів російські люди
  2. Як жили в старих часів російські люди
  3. Як жили в старих часів російські люди

Як жили в старих часів російські люди

У кожному православному домі багатому і бідному були ікони - це могла бути скромна поличка або цілий іконостас. Ікони були сімейною реліквією і мали їх у передньому червоному кутку - його ще називали святий кут або божниця. Там же були лампада з олією і святе письмо - житія святих, молитвослов. У будинках багатший був кіот - спеціальна шафа для ікон. І мешканці будинку читали молитви вранці і ввечері.
Я пам'ятаю, як дівчинкою гостювала у бабусі з дідусем, і як молився мій дідусь - він був з родини старообрядців. Він не сідав за стіл не перехрестившись. У будинку були і житія святих, написані старослов'янською шрифтом, який я спочатку не розуміла, але дідусь показав мені кілька разів, і я стала потроху читати. Пам'ятаю, особливо зацікавило мене житіє Симеона-стовпника, який багато років стояв на стовпі, постив і молився. Мені це здавалося неймовірним ...
Трохи пізніше і мене бабуся навчила молитися. А ще вона добре знала безліч російських народних пісень, казок, різних легенд, переказів, звичаїв і щедро ділилася зі мною. А я як губка вбирала ці скарби. І запали вони в дитячому серці і залишилися в пам'яті. Деякими з них я і хочу поділитися з вами, дорогі читачі.
* * *
У давнину в селах текла життя, повна праць. У рублених хатах і напівземлянках наші предки буквально боролися за життя. Вони бортничали, розорювали нові землі і розводили худобу, полювали і оборонялися від лихих людей. Часто в пожежі згорали будинок і майно - тоді доводилося будувати нове житло.
Свій будинок російські люди будували, попередньо ретельно вибравши місце: не можна було будувати будинок на місці колишньої дороги або кладовища - вважалося, що щастя піде незабаром з такого будинку. Вибравши місце для майбутнього будинку - ретельно перевіряли його, чи не посушливе воно? Для цього клали на ніч сковороду дном вгору. Якщо за ніч під сковородою накопичувалася роса - то місце хороше. І можна було будувати нову хату.
Першою в новий будинок пускали кішку - вважалося, що під час будівництва в будинок могли проникнути злі духи. А кішки допомагали їх вигнати. Тому першу ніч обов'язково проводили в новому будинку кіт з кішкою. До речі, цей звичай дійшов і до наших днів. На новосілля прийнято приносити в будинок кішку.
Величезне значення в будинку мала піч. Піч та пічного вогонь у російських людей були на другому місці після святого кута. Поруч з піччю не можна було говорити худі слова. В оселі зберігалася діагональ - піч - червоний кут. Хати топилися по-чорному, в них було димно.
Пічної кут або «куть» було традиційно жіночим простором. Тут виконувалося головне священнодійство - випічка хліба. В куті розташовувалися посуд і кухонне начиння - чавуни, рогачі і пряникові дошки - на Русі здавна жінки пекли пряники. Вони були улюбленими ласощами селянських дітлахів. У пічному кутку стояли прядка і ткацький верстат.
Прядка особливо цінувалася в селянській хаті, бо пряли і ткали все російські жінки, одягали всю сім'ю, ткали рушники, скатертини.
Прядка була бажаним подарунком, її зберігали і передавали у спадок. Розписний прядку хлопець дарував своїй нареченій, а вона хвалилася красивим подарунком на посиденьках, де дівчата пряли.
* * *
Селяни носили довгі домоткані сорочки і звичайно постоли - аж до 20 століття!
Городяни ходили в чоботях і носили туфлі. А ще ті і інші носили шуби, однорядки і каптани. У жінок були сарафан, хустку і пояс. Одяг була святкова і повсякденна.
Російські дівчата носили сукні з вишивкою на рукавах і подолі, заміжні жінки - спідниці і поневи з орнаментом і оберегами. Діти до 12 років носили довгу до п'ят полотняну сорочку - вони не поділялися до цього часу за статевою ознакою.
У святковому одязі переважали два кольори орнаментів - білий і червоний, який підкреслював світло душі і духовну чистоту.
Дівчата плели одну косу, заміжній жінці після весілля розплітали її і заплітали дві. У чоловіків символом мужності вважалася борода. І коли вийшов указ Петра Першого стригти бороди, виникло навіть повстання в Сибіру. З давніх часів селяни вважали, що, обрізавши волосся, у людини можна відібрати і здоров'я.
Жили селяни в невеликих будинках. На Півночі це були високі хати з кількома невеликими віконцями. На різьблених лиштви часто була зображена розетка - символ життя і щастя. На Півночі під одним дахом часто перебували сарай і комора.
У Сибіру теж зустрічаються досі такі споруди. Наприклад, в Сузуні Новосибірської області багато будинків побудовані за таким типом. Закриті двори дуже зручні в морози. І живуть там нащадки старообрядців з незапам'ятних часів.
* * *
Хата та кліть - сіни, два - три віконця та двері були у половини селян. В хаті взимку в морози знаходив притулок і домашню худобу. У подклета - підпілля розташовувалися кури.
Всередині будинку в передньому кутку під іконами стояв великий стіл для всієї родини, уздовж стін розташовувалися широкі лавки. Над ним знаходилися полки для посуду і шафа-мисник.
На свята стіл накривали і ставили розписний і різьблену посуд - ковші різних форм з медом і квасом, светец для скіпи, сільнички у вигляді коників, птахів, глиняні миски і дерев'яні ложки. Ковші були в формі тури, качки. На ковші могла бути вирізано напис приблизно такого змісту: «Гості дорогі, гостюєте та п'яні не напивайтеся, вечори не чекайте».
В оселі простір біля входу було чоловічою територією. Тут знаходилися робочі інструменти і коник, який в селянській хаті мав особливе значення. Тут господар займався своїми чоловічими справами: лагодив збрую і упряж взимку.
А влітку мужики ладнали сани - адже без саней в селі нікуди. Все майстрували з дерева - лавки, колиска, кошики. І все розписували, щоб радувало душу. Хати будували з дерева, сокиру навіть цвяхи намагалися не використовувати. В крайньому випадку - дерев'яні милиці.
Вечорами слухали билини, казки, пили хмільний мед, співали пісні. По суботах топили баню.
Сім'ї були великими і міцними. Жили по заповіді Домострою: «Зберігайте сімейні союзи ваші, Богами освячені, за часів радісні, за часів сумні і так допоможуть вам Боги світлі, й збільшаться стародавні пологи ваші».
Сімейний союз - це продовження життя. Наречена повинна була бути не молодше 16 років. Дружина повинна була піклуватися про чоловіка. Вагітна дружина вкривала зипуном чоловіка, щоб чоловікова сила охороняла її черево і чадо під час сну. Пуповину про народжену дитину перев'язували ниткою, сплетеної з волосся батька.
У дітей виховували любов до віри, до свого роду, сім'ї, до матері-природи, до землі предків і веліли жити по совісті. Дівчинці 12 - ти років вручали веретено і прядку і навчали рукоділлю.
У Древній Русі народ мав свій уклад життя і свої звичаї, не дотримуватися, не знати ж їх вважалося великим гріхом. В одній із глав домострою читаю: «Велике нещастя для прямого сина Вітчизни, якщо він не знає традицій і звичаїв свого народу». А головним звичаєм на Русі було мати стільки дітей, скільки дає Бог ...
* * *
Вміли російські люди працювати, вміли і відпочивати. У січні святкували Різдво. Новий рік (за старим стилем), колядування та хрещення, в святки ходили ряджені - мазали обличчя сажею, вивертали навиворіт шубу, вбиралися циганом, гусаром, водили козу, розігрували сценки, веселилися.
Улюбленим святом була Масниця - гуляли цілий тиждень. З четверга всі роботи припинялися, і починалося веселощі - каталися на трійках, ходили в гості, рясно пригощалися млинцями, оладками, пирогами, вином.
Потім дотримувалися виснажливий пост і святкували Великдень - світле Христове воскресіння. Молодь збиралася окремо, водили хороводи на околиці, у ліси, на березі річки, гуляли вулицями, гойдалися на гойдалках.
У Радуницю - батьківський день відвідували могили померлих, носили їжу на могили родичів. На Трійцю ходили в ліс, співали пісні, плели вінки і кидали їх у річку, якщо пристане - дівчина повинна була вийти заміж скоро, а якщо вінок тонув - дуже поганий знак.
Восени і взимку влаштовували посиденьки. Влітку грали в ігри, водили хороводи, співали, танцювали допізна. Головною фігурою в селі був хороший гармоніст. Ах, які гармоністи були в кожному селі! Які грали наспіви! У кожній місцевості свої.
У Древній Русі було прийнято ходити в гості, допомагати один одному, особливо при будівництві нової хати. Після закінчення роботи господар годував обідом, пригощав вином. Всі співали і танцювали, не дивлячись на втому.
Сім'ї були великими. Разом жили не тільки батьки, діти і внуки, а й кілька братів, сестра з чоловіком і інші родичі. Нерідко в одній родині налічувалося двадцять і більше осіб. У родині панували патріархальні підвалини. На чолі був батько або старший брат - битий шлях. Серед жінок - його дружина. Дружина повинна була беззаперечно підкорятися чоловікові. Невістка багато працювала і підпорядковувалася старшим. Після скасування кріпосного права великі сім'ї стали розпадатися, отримували землю і жили окремо.
Старший син залишався з батьками.
* * *
Весілля проводили восени або після Хрещення. До батьків нареченої приходила сваха з примовками: «У вас курочка - у нас півник, зведемо їх в один хлевушок». Після оглядин нареченої була змова - рукобитье. А потім цілий місяць йшла підготовка до весілля.
Наречений купував нареченій подарунки. Подруги збиралися в будинку нареченої на дівич-вечір, допомагали готувати посаг і обов'язково співали пісні - сумні, величальні, жартівливі, прощальні. Ось одна з них:
Чи не в трубоньку чи трубили рано по росі,
Уже й плакати чи Катерінушке по своїй косі:
- З ізмладочка цю косиньку матінка плела,
А на віці косиньку вона сама плела,
А на ранок косиньку свахи розіб'ють,
Оброблять її косиньку на шість частин,
Заплетуть її косиньку на дві коси,
Обов її русяву навколо голови,
Надінуть Катерінушке бабин збірочку.
- Красуйся, Катерінушке, в жіночому збірочки!
Уже й бабина краса - її за стіною не чути,
А дівоча краса - її за сто верст слухати!
Весілля могла тривати тиждень, пригощали всіх бажаючих, і обов'язково пекли пироги - курники. На другий день після весілля зять вирушав до тещі на млинці.
* * *
Взагалі в російській кухні - найбагатшої кухні світу, було багато випічки. Адже на Русі здавна сіяли пшеницю, жито, овес, ячмінь, просо - у росіян було багато борошна, і тому пекли пироги, млинці, оладки пряники, розтягаї і кулеб'яки, навіть жайворонки з тіста навесні. А в Сибіру любили випікати шаньги. Мама моя теж була велика майстриня пекти шанежки. А ще варили різноманітні каші, вівсяний кисіль, горох.
З овочів до кінця 18 століття панувала ріпа - згадайте знамениту казку «Про ріпку» і іншу, не менш відому - «Вершки і корінці». З ріпи готували багато страв: парили, варили, клали в пироги, готували квас. Садили також капусту, хрін, брукву - дуже корисні для здоров'я овочі. У мене брукву садили матір і бабуся, а ще квасоля, боби і горох.
Картоплі у російських довгий час не було. І тільки в 19 столітті картопля викликала справжній переворот в українській кухні.
Використовували з давніх-давен і дари лісу, а його в Росії багато. Часто на столі бували горіхи, мед, гриби і ягоди. Сади стали садити набагато пізніше. І першим культивуються деревом стала вишня. Звідси і знамениті вишневі сади. Любили на Русі і поласувати рибкою і навіть ікрою, адже річок у нас багато.
Готували страви в основному в російській печі - звідси і своєрідність їх, і смак незрівнянний і дух. На Півночі більше варили щі, на півдні - борщі, на Волзі пекли чудові пироги з рибою, а на Уралі і в Сибіру, ​​як я вже сказала, шаньги і пельмені. Їли на Русі чорний житній хлебушко, білий був у свята.
Після їжі прийнято було подавати заедкі на солодке: ягоди, киселі, мочені брусницю, парену ріпу. Прийнято було пригощати гостей найкращим - дотримувалася традиція російського гостинності. Говорили так: «Їсть чоловік вдома, а в гостях він ласує». Любили і чайок попити з самовара, як водиться, з пирогами та шаньги - Адже споконвіку на Русі було прийнято пригощати гостей пирогами.
Пиріг - це символ російського гостинності. Пиріг - це свято. І сама назва його походить від слова «бенкет». До будь-якого урочистої нагоди випікався свій пиріг, а «очі допомагали його є», тому пекли його вигадливим і красивим.
Розтягай з грибами та цибулею подавали на закуску зі штофом горілки, гарячу кулеб'яку теж під горілочку, шаньги до кислих щів, до чаю. На Півночі Росії пекли хвіртки з прісного житнього тіста. Жінки в старовину говорили: «Калитки просять вісімки».
Для виготовлення їх потрібні житнє борошно, вода, молоко, кисле молоко, масло, сіль, сметана і начинка. А начинкою можуть бути гриби, всілякі ягоди - чорниця, суниця, малина, а також сир, картопля, пшоняна каша. Форма хвірток може бути овальної, круглої і багатокутної. Подають їх до супу і чаю.
Здавалося б, навіщо було стільки праці вкладати в пиріг? Але пиріг - це не тільки смачна їжа, але і здавна був справжній душевний свято, а в свято все повинно бути красиво. За старих часів говорили: «Ласкаво прошу до нашого куреня: Я пирогів накришити. З'їсти попрошу! »
Про російських традиціях і звичаях можна говорити нескінченно, але я закінчую свій скромний працю, сподіваючись до нього коли-небудь повернутися.


рецензії

Дякую Вам за дуже цікавий екскурс в наше минуле.
Живемо ми сьогодні в нашому ЦЬОМУ, практично, не думаючи про те, що колись на цій же землі жили наші предки, люди зі своїми устоями, звичаями, правилами життя і не замислюючись над тим, як сильно стала відрізнятися наше життя від ТОЙ, колишньою.
А дарма!
Думаю, багато чого хорошого могли б ми почерпнути нині живуть на Землі зі свого минулого, далекого і забутого.
Особливо це стосується питань моральності.
Ніколи не замислювалася про початок назви такого чудового російського страви, як пиріг. А виявляється, що все так просто: пироги від слова "бенкет".
А, адже, і правда: коли в будинку печене, то ПІР забезпечений.
Дякую Вам за цю науку.
До речі, це та дещиця, що дійшло до наших часів - вміння пекти пироги. Хоча в містах тепер все більше печуть всілякі тортики.
Це дуже смачно, але пиріг ..., та ще з різними начинками, це не просто смачно, це ще і зв'язок часів, зв'язок поколінь, рецепти здобного тіста наших бабусь, поки ще у декого збереглися і передаються у спадок молодим поколінням.
Дуже цікаву розповідь, душевний, пізнавальний, думаю, просто необхідний хоча б для того, щоб згадати наше далеке минуле, звідки ми всі родом.
З вдячністю!
Людмила Калачова 04.03.2019 5:15 Заявити про порушення Спасибі величезне Вам, дорога Людмила! Рада Вашим словам. Так, багато ми втратили.
Але будемо пам'ятати наших предків і наші традиції і звичаї.
Всього самого доброго Вам!
З повагою,
Тетяна.
Тетяна Шмідт 04.03.2019 19:20 Заявити про порушення

Як жили в старих часів російські люди

У кожному православному домі багатому і бідному були ікони - це могла бути скромна поличка або цілий іконостас. Ікони були сімейною реліквією і мали їх у передньому червоному кутку - його ще називали святий кут або божниця. Там же були лампада з олією і святе письмо - житія святих, молитвослов. У будинках багатший був кіот - спеціальна шафа для ікон. І мешканці будинку читали молитви вранці і ввечері.
Я пам'ятаю, як дівчинкою гостювала у бабусі з дідусем, і як молився мій дідусь - він був з родини старообрядців. Він не сідав за стіл не перехрестившись. У будинку були і житія святих, написані старослов'янською шрифтом, який я спочатку не розуміла, але дідусь показав мені кілька разів, і я стала потроху читати. Пам'ятаю, особливо зацікавило мене житіє Симеона-стовпника, який багато років стояв на стовпі, постив і молився. Мені це здавалося неймовірним ...
Трохи пізніше і мене бабуся навчила молитися. А ще вона добре знала безліч російських народних пісень, казок, різних легенд, переказів, звичаїв і щедро ділилася зі мною. А я як губка вбирала ці скарби. І запали вони в дитячому серці і залишилися в пам'яті. Деякими з них я і хочу поділитися з вами, дорогі читачі.
* * *
У давнину в селах текла життя, повна праць. У рублених хатах і напівземлянках наші предки буквально боролися за життя. Вони бортничали, розорювали нові землі і розводили худобу, полювали і оборонялися від лихих людей. Часто в пожежі згорали будинок і майно - тоді доводилося будувати нове житло.
Свій будинок російські люди будували, попередньо ретельно вибравши місце: не можна було будувати будинок на місці колишньої дороги або кладовища - вважалося, що щастя піде незабаром з такого будинку. Вибравши місце для майбутнього будинку - ретельно перевіряли його, чи не посушливе воно? Для цього клали на ніч сковороду дном вгору. Якщо за ніч під сковородою накопичувалася роса - то місце хороше. І можна було будувати нову хату.
Першою в новий будинок пускали кішку - вважалося, що під час будівництва в будинок могли проникнути злі духи. А кішки допомагали їх вигнати. Тому першу ніч обов'язково проводили в новому будинку кіт з кішкою. До речі, цей звичай дійшов і до наших днів. На новосілля прийнято приносити в будинок кішку.
Величезне значення в будинку мала піч. Піч та пічного вогонь у російських людей були на другому місці після святого кута. Поруч з піччю не можна було говорити худі слова. В оселі зберігалася діагональ - піч - червоний кут. Хати топилися по-чорному, в них було димно.
Пічної кут або «куть» було традиційно жіночим простором. Тут виконувалося головне священнодійство - випічка хліба. В куті розташовувалися посуд і кухонне начиння - чавуни, рогачі і пряникові дошки - на Русі здавна жінки пекли пряники. Вони були улюбленими ласощами селянських дітлахів. У пічному кутку стояли прядка і ткацький верстат.
Прядка особливо цінувалася в селянській хаті, бо пряли і ткали все російські жінки, одягали всю сім'ю, ткали рушники, скатертини.
Прядка була бажаним подарунком, її зберігали і передавали у спадок. Розписний прядку хлопець дарував своїй нареченій, а вона хвалилася красивим подарунком на посиденьках, де дівчата пряли.
* * *
Селяни носили довгі домоткані сорочки і звичайно постоли - аж до 20 століття!
Городяни ходили в чоботях і носили туфлі. А ще ті і інші носили шуби, однорядки і каптани. У жінок були сарафан, хустку і пояс. Одяг була святкова і повсякденна.
Російські дівчата носили сукні з вишивкою на рукавах і подолі, заміжні жінки - спідниці і поневи з орнаментом і оберегами. Діти до 12 років носили довгу до п'ят полотняну сорочку - вони не поділялися до цього часу за статевою ознакою.
У святковому одязі переважали два кольори орнаментів - білий і червоний, який підкреслював світло душі і духовну чистоту.
Дівчата плели одну косу, заміжній жінці після весілля розплітали її і заплітали дві. У чоловіків символом мужності вважалася борода. І коли вийшов указ Петра Першого стригти бороди, виникло навіть повстання в Сибіру. З давніх часів селяни вважали, що, обрізавши волосся, у людини можна відібрати і здоров'я.
Жили селяни в невеликих будинках. На Півночі це були високі хати з кількома невеликими віконцями. На різьблених лиштви часто була зображена розетка - символ життя і щастя. На Півночі під одним дахом часто перебували сарай і комора.
У Сибіру теж зустрічаються досі такі споруди. Наприклад, в Сузуні Новосибірської області багато будинків побудовані за таким типом. Закриті двори дуже зручні в морози. І живуть там нащадки старообрядців з незапам'ятних часів.
* * *
Хата та кліть - сіни, два - три віконця та двері були у половини селян. В хаті взимку в морози знаходив притулок і домашню худобу. У подклета - підпілля розташовувалися кури.
Всередині будинку в передньому кутку під іконами стояв великий стіл для всієї родини, уздовж стін розташовувалися широкі лавки. Над ним знаходилися полки для посуду і шафа-мисник.
На свята стіл накривали і ставили розписний і різьблену посуд - ковші різних форм з медом і квасом, светец для скіпи, сільнички у вигляді коників, птахів, глиняні миски і дерев'яні ложки. Ковші були в формі тури, качки. На ковші могла бути вирізано напис приблизно такого змісту: «Гості дорогі, гостюєте та п'яні не напивайтеся, вечори не чекайте».
В оселі простір біля входу було чоловічою територією. Тут знаходилися робочі інструменти і коник, який в селянській хаті мав особливе значення. Тут господар займався своїми чоловічими справами: лагодив збрую і упряж взимку.
А влітку мужики ладнали сани - адже без саней в селі нікуди. Все майстрували з дерева - лавки, колиска, кошики. І все розписували, щоб радувало душу. Хати будували з дерева, сокиру навіть цвяхи намагалися не використовувати. В крайньому випадку - дерев'яні милиці.
Вечорами слухали билини, казки, пили хмільний мед, співали пісні. По суботах топили баню.
Сім'ї були великими і міцними. Жили по заповіді Домострою: «Зберігайте сімейні союзи ваші, Богами освячені, за часів радісні, за часів сумні і так допоможуть вам Боги світлі, й збільшаться стародавні пологи ваші».
Сімейний союз - це продовження життя. Наречена повинна була бути не молодше 16 років. Дружина повинна була піклуватися про чоловіка. Вагітна дружина вкривала зипуном чоловіка, щоб чоловікова сила охороняла її черево і чадо під час сну. Пуповину про народжену дитину перев'язували ниткою, сплетеної з волосся батька.
У дітей виховували любов до віри, до свого роду, сім'ї, до матері-природи, до землі предків і веліли жити по совісті. Дівчинці 12 - ти років вручали веретено і прядку і навчали рукоділлю.
У Древній Русі народ мав свій уклад життя і свої звичаї, не дотримуватися, не знати ж їх вважалося великим гріхом. В одній із глав домострою читаю: «Велике нещастя для прямого сина Вітчизни, якщо він не знає традицій і звичаїв свого народу». А головним звичаєм на Русі було мати стільки дітей, скільки дає Бог ...
* * *
Вміли російські люди працювати, вміли і відпочивати. У січні святкували Різдво. Новий рік (за старим стилем), колядування та хрещення, в святки ходили ряджені - мазали обличчя сажею, вивертали навиворіт шубу, вбиралися циганом, гусаром, водили козу, розігрували сценки, веселилися.
Улюбленим святом була Масниця - гуляли цілий тиждень. З четверга всі роботи припинялися, і починалося веселощі - каталися на трійках, ходили в гості, рясно пригощалися млинцями, оладками, пирогами, вином.
Потім дотримувалися виснажливий пост і святкували Великдень - світле Христове воскресіння. Молодь збиралася окремо, водили хороводи на околиці, у ліси, на березі річки, гуляли вулицями, гойдалися на гойдалках.
У Радуницю - батьківський день відвідували могили померлих, носили їжу на могили родичів. На Трійцю ходили в ліс, співали пісні, плели вінки і кидали їх у річку, якщо пристане - дівчина повинна була вийти заміж скоро, а якщо вінок тонув - дуже поганий знак.
Восени і взимку влаштовували посиденьки. Влітку грали в ігри, водили хороводи, співали, танцювали допізна. Головною фігурою в селі був хороший гармоніст. Ах, які гармоністи були в кожному селі! Які грали наспіви! У кожній місцевості свої.
У Древній Русі було прийнято ходити в гості, допомагати один одному, особливо при будівництві нової хати. Після закінчення роботи господар годував обідом, пригощав вином. Всі співали і танцювали, не дивлячись на втому.
Сім'ї були великими. Разом жили не тільки батьки, діти і внуки, а й кілька братів, сестра з чоловіком і інші родичі. Нерідко в одній родині налічувалося двадцять і більше осіб. У родині панували патріархальні підвалини. На чолі був батько або старший брат - битий шлях. Серед жінок - його дружина. Дружина повинна була беззаперечно підкорятися чоловікові. Невістка багато працювала і підпорядковувалася старшим. Після скасування кріпосного права великі сім'ї стали розпадатися, отримували землю і жили окремо.
Старший син залишався з батьками.
* * *
Весілля проводили восени або після Хрещення. До батьків нареченої приходила сваха з примовками: «У вас курочка - у нас півник, зведемо їх в один хлевушок». Після оглядин нареченої була змова - рукобитье. А потім цілий місяць йшла підготовка до весілля.
Наречений купував нареченій подарунки. Подруги збиралися в будинку нареченої на дівич-вечір, допомагали готувати посаг і обов'язково співали пісні - сумні, величальні, жартівливі, прощальні. Ось одна з них:
Чи не в трубоньку чи трубили рано по росі,
Уже й плакати чи Катерінушке по своїй косі:
- З ізмладочка цю косиньку матінка плела,
А на віці косиньку вона сама плела,
А на ранок косиньку свахи розіб'ють,
Оброблять її косиньку на шість частин,
Заплетуть її косиньку на дві коси,
Обов її русяву навколо голови,
Надінуть Катерінушке бабин збірочку.
- Красуйся, Катерінушке, в жіночому збірочки!
Уже й бабина краса - її за стіною не чути,
А дівоча краса - її за сто верст слухати!
Весілля могла тривати тиждень, пригощали всіх бажаючих, і обов'язково пекли пироги - курники. На другий день після весілля зять вирушав до тещі на млинці.
* * *
Взагалі в російській кухні - найбагатшої кухні світу, було багато випічки. Адже на Русі здавна сіяли пшеницю, жито, овес, ячмінь, просо - у росіян було багато борошна, і тому пекли пироги, млинці, оладки пряники, розтягаї і кулеб'яки, навіть жайворонки з тіста навесні. А в Сибіру любили випікати шаньги. Мама моя теж була велика майстриня пекти шанежки. А ще варили різноманітні каші, вівсяний кисіль, горох.
З овочів до кінця 18 століття панувала ріпа - згадайте знамениту казку «Про ріпку» і іншу, не менш відому - «Вершки і корінці». З ріпи готували багато страв: парили, варили, клали в пироги, готували квас. Садили також капусту, хрін, брукву - дуже корисні для здоров'я овочі. У мене брукву садили матір і бабуся, а ще квасоля, боби і горох.
Картоплі у російських довгий час не було. І тільки в 19 столітті картопля викликала справжній переворот в українській кухні.
Використовували з давніх-давен і дари лісу, а його в Росії багато. Часто на столі бували горіхи, мед, гриби і ягоди. Сади стали садити набагато пізніше. І першим культивуються деревом стала вишня. Звідси і знамениті вишневі сади. Любили на Русі і поласувати рибкою і навіть ікрою, адже річок у нас багато.
Готували страви в основному в російській печі - звідси і своєрідність їх, і смак незрівнянний і дух. На Півночі більше варили щі, на півдні - борщі, на Волзі пекли чудові пироги з рибою, а на Уралі і в Сибіру, ​​як я вже сказала, шаньги і пельмені. Їли на Русі чорний житній хлебушко, білий був у свята.
Після їжі прийнято було подавати заедкі на солодке: ягоди, киселі, мочені брусницю, парену ріпу. Прийнято було пригощати гостей найкращим - дотримувалася традиція російського гостинності. Говорили так: «Їсть чоловік вдома, а в гостях він ласує». Любили і чайок попити з самовара, як водиться, з пирогами та шаньги - Адже споконвіку на Русі було прийнято пригощати гостей пирогами.
Пиріг - це символ російського гостинності. Пиріг - це свято. І сама назва його походить від слова «бенкет». До будь-якого урочистої нагоди випікався свій пиріг, а «очі допомагали його є», тому пекли його вигадливим і красивим.
Розтягай з грибами та цибулею подавали на закуску зі штофом горілки, гарячу кулеб'яку теж під горілочку, шаньги до кислих щів, до чаю. На Півночі Росії пекли хвіртки з прісного житнього тіста. Жінки в старовину говорили: «Калитки просять вісімки».
Для виготовлення їх потрібні житнє борошно, вода, молоко, кисле молоко, масло, сіль, сметана і начинка. А начинкою можуть бути гриби, всілякі ягоди - чорниця, суниця, малина, а також сир, картопля, пшоняна каша. Форма хвірток може бути овальної, круглої і багатокутної. Подають їх до супу і чаю.
Здавалося б, навіщо було стільки праці вкладати в пиріг? Але пиріг - це не тільки смачна їжа, але і здавна був справжній душевний свято, а в свято все повинно бути красиво. За старих часів говорили: «Ласкаво прошу до нашого куреня: Я пирогів накришити. З'їсти попрошу! »
Про російських традиціях і звичаях можна говорити нескінченно, але я закінчую свій скромний працю, сподіваючись до нього коли-небудь повернутися.


рецензії

Дякую Вам за дуже цікавий екскурс в наше минуле.
Живемо ми сьогодні в нашому ЦЬОМУ, практично, не думаючи про те, що колись на цій же землі жили наші предки, люди зі своїми устоями, звичаями, правилами життя і не замислюючись над тим, як сильно стала відрізнятися наше життя від ТОЙ, колишньою.
А даремно!
Думаю, багато чого хорошого могли б ми почерпнути нині живуть на Землі зі свого минулого, далекого і забутого.
Особливо це стосується питань моральності.
Ніколи не замислювалася про початок назви такого чудового російського страви, як пиріг. А виявляється, що все так просто: пироги від слова "бенкет".
А, адже, і правда: коли в будинку печене, то ПІР забезпечений.
Дякую Вам за цю науку.
До речі, це та дещиця, що дійшло до наших часів - вміння пекти пироги. Хоча в містах тепер все більше печуть всілякі тортики.
Це дуже смачно, але пиріг ..., та ще з різними начинками, це не просто смачно, це ще і зв'язок часів, зв'язок поколінь, рецепти здобного тіста наших бабусь, поки ще у декого збереглися і передаються у спадок молодим поколінням.
Дуже цікаву розповідь, душевний, пізнавальний, думаю, просто необхідний хоча б для того, щоб згадати наше далеке минуле, звідки ми всі родом.
З вдячністю!
Людмила Калачова 04.03.2019 5:15 Заявити про порушення Спасибі величезне Вам, дорога Людмила! Рада Вашим словам. Так, багато ми втратили.
Але будемо пам'ятати наших предків і наші традиції і звичаї.
Всього самого доброго Вам!
З повагою,
Тетяна.
Тетяна Шмідт 04.03.2019 19:20 Заявити про порушення

Як жили в старих часів російські люди

У кожному православному домі багатому і бідному були ікони - це могла бути скромна поличка або цілий іконостас. Ікони були сімейною реліквією і мали їх у передньому червоному кутку - його ще називали святий кут або божниця. Там же були лампада з олією і святе письмо - житія святих, молитвослов. У будинках багатший був кіот - спеціальна шафа для ікон. І мешканці будинку читали молитви вранці і ввечері.
Я пам'ятаю, як дівчинкою гостювала у бабусі з дідусем, і як молився мій дідусь - він був з родини старообрядців. Він не сідав за стіл не перехрестившись. У будинку були і житія святих, написані старослов'янською шрифтом, який я спочатку не розуміла, але дідусь показав мені кілька разів, і я стала потроху читати. Пам'ятаю, особливо зацікавило мене житіє Симеона-стовпника, який багато років стояв на стовпі, постив і молився. Мені це здавалося неймовірним ...
Трохи пізніше і мене бабуся навчила молитися. А ще вона добре знала безліч російських народних пісень, казок, різних легенд, переказів, звичаїв і щедро ділилася зі мною. А я як губка вбирала ці скарби. І запали вони в дитячому серці і залишилися в пам'яті. Деякими з них я і хочу поділитися з вами, дорогі читачі.
* * *
У давнину в селах текла життя, повна праць. У рублених хатах і напівземлянках наші предки буквально боролися за життя. Вони бортничали, розорювали нові землі і розводили худобу, полювали і оборонялися від лихих людей. Часто в пожежі згорали будинок і майно - тоді доводилося будувати нове житло.
Свій будинок російські люди будували, попередньо ретельно вибравши місце: не можна було будувати будинок на місці колишньої дороги або кладовища - вважалося, що щастя піде незабаром з такого будинку. Вибравши місце для майбутнього будинку - ретельно перевіряли його, чи не посушливе воно? Для цього клали на ніч сковороду дном вгору. Якщо за ніч під сковородою накопичувалася роса - то місце хороше. І можна було будувати нову хату.
Першою в новий будинок пускали кішку - вважалося, що під час будівництва в будинок могли проникнути злі духи. А кішки допомагали їх вигнати. Тому першу ніч обов'язково проводили в новому будинку кіт з кішкою. До речі, цей звичай дійшов і до наших днів. На новосілля прийнято приносити в будинок кішку.
Величезне значення в будинку мала піч. Піч та пічного вогонь у російських людей були на другому місці після святого кута. Поруч з піччю не можна було говорити худі слова. В оселі зберігалася діагональ - піч - червоний кут. Хати топилися по-чорному, в них було димно.
Пічної кут або «куть» було традиційно жіночим простором. Тут виконувалося головне священнодійство - випічка хліба. В куті розташовувалися посуд і кухонне начиння - чавуни, рогачі і пряникові дошки - на Русі здавна жінки пекли пряники. Вони були улюбленими ласощами селянських дітлахів. У пічному кутку стояли прядка і ткацький верстат.
Прядка особливо цінувалася в селянській хаті, бо пряли і ткали все російські жінки, одягали всю сім'ю, ткали рушники, скатертини.
Прядка була бажаним подарунком, її зберігали і передавали у спадок. Розписний прядку хлопець дарував своїй нареченій, а вона хвалилася красивим подарунком на посиденьках, де дівчата пряли.
* * *
Селяни носили довгі домоткані сорочки і звичайно постоли - аж до 20 століття!
Городяни ходили в чоботях і носили туфлі. А ще ті і інші носили шуби, однорядки і каптани. У жінок були сарафан, хустку і пояс. Одяг була святкова і повсякденна.
Російські дівчата носили сукні з вишивкою на рукавах і подолі, заміжні жінки - спідниці і поневи з орнаментом і оберегами. Діти до 12 років носили довгу до п'ят полотняну сорочку - вони не поділялися до цього часу за статевою ознакою.
У святковому одязі переважали два кольори орнаментів - білий і червоний, який підкреслював світло душі і духовну чистоту.
Дівчата плели одну косу, заміжній жінці після весілля розплітали її і заплітали дві. У чоловіків символом мужності вважалася борода. І коли вийшов указ Петра Першого стригти бороди, виникло навіть повстання в Сибіру. З давніх часів селяни вважали, що, обрізавши волосся, у людини можна відібрати і здоров'я.
Жили селяни в невеликих будинках. На Півночі це були високі хати з кількома невеликими віконцями. На різьблених лиштви часто була зображена розетка - символ життя і щастя. На Півночі під одним дахом часто перебували сарай і комора.
У Сибіру теж зустрічаються досі такі споруди. Наприклад, в Сузуні Новосибірської області багато будинків побудовані за таким типом. Закриті двори дуже зручні в морози. І живуть там нащадки старообрядців з незапам'ятних часів.
* * *
Хата та кліть - сіни, два - три віконця та двері були у половини селян. В хаті взимку в морози знаходив притулок і домашню худобу. У подклета - підпілля розташовувалися кури.
Всередині будинку в передньому кутку під іконами стояв великий стіл для всієї родини, уздовж стін розташовувалися широкі лавки. Над ним знаходилися полки для посуду і шафа-мисник.
На свята стіл накривали і ставили розписний і різьблену посуд - ковші різних форм з медом і квасом, светец для скіпи, сільнички у вигляді коників, птахів, глиняні миски і дерев'яні ложки. Ковші були в формі тури, качки. На ковші могла бути вирізано напис приблизно такого змісту: «Гості дорогі, гостюєте та п'яні не напивайтеся, вечори не чекайте».
В оселі простір біля входу було чоловічою територією. Тут знаходилися робочі інструменти і коник, який в селянській хаті мав особливе значення. Тут господар займався своїми чоловічими справами: лагодив збрую і упряж взимку.
А влітку мужики ладнали сани - адже без саней в селі нікуди. Все майстрували з дерева - лавки, колиска, кошики. І все розписували, щоб радувало душу. Хати будували з дерева, сокиру навіть цвяхи намагалися не використовувати. В крайньому випадку - дерев'яні милиці.
Вечорами слухали билини, казки, пили хмільний мед, співали пісні. По суботах топили баню.
Сім'ї були великими і міцними. Жили по заповіді Домострою: «Зберігайте сімейні союзи ваші, Богами освячені, за часів радісні, за часів сумні і так допоможуть вам Боги світлі, й збільшаться стародавні пологи ваші».
Сімейний союз - це продовження життя. Наречена повинна була бути не молодше 16 років. Дружина повинна була піклуватися про чоловіка. Вагітна дружина вкривала зипуном чоловіка, щоб чоловікова сила охороняла її черево і чадо під час сну. Пуповину про народжену дитину перев'язували ниткою, сплетеної з волосся батька.
У дітей виховували любов до віри, до свого роду, сім'ї, до матері-природи, до землі предків і веліли жити по совісті. Дівчинці 12 - ти років вручали веретено і прядку і навчали рукоділлю.
У Древній Русі народ мав свій уклад життя і свої звичаї, не дотримуватися, не знати ж їх вважалося великим гріхом. В одній із глав домострою читаю: «Велике нещастя для прямого сина Вітчизни, якщо він не знає традицій і звичаїв свого народу». А головним звичаєм на Русі було мати стільки дітей, скільки дає Бог ...
* * *
Вміли російські люди працювати, вміли і відпочивати. У січні святкували Різдво. Новий рік (за старим стилем), колядування та хрещення, в святки ходили ряджені - мазали обличчя сажею, вивертали навиворіт шубу, вбиралися циганом, гусаром, водили козу, розігрували сценки, веселилися.
Улюбленим святом була Масниця - гуляли цілий тиждень. З четверга всі роботи припинялися, і починалося веселощі - каталися на трійках, ходили в гості, рясно пригощалися млинцями, оладками, пирогами, вином.
Потім дотримувалися виснажливий пост і святкували Великдень - світле Христове воскресіння. Молодь збиралася окремо, водили хороводи на околиці, у ліси, на березі річки, гуляли вулицями, гойдалися на гойдалках.
У Радуницю - батьківський день відвідували могили померлих, носили їжу на могили родичів. На Трійцю ходили в ліс, співали пісні, плели вінки і кидали їх у річку, якщо пристане - дівчина повинна була вийти заміж скоро, а якщо вінок тонув - дуже поганий знак.
Восени і взимку влаштовували посиденьки. Влітку грали в ігри, водили хороводи, співали, танцювали допізна. Головною фігурою в селі був хороший гармоніст. Ах, які гармоністи були в кожному селі! Які грали наспіви! У кожній місцевості свої.
У Древній Русі було прийнято ходити в гості, допомагати один одному, особливо при будівництві нової хати. Після закінчення роботи господар годував обідом, пригощав вином. Всі співали і танцювали, не дивлячись на втому.
Сім'ї були великими. Разом жили не тільки батьки, діти і внуки, а й кілька братів, сестра з чоловіком і інші родичі. Нерідко в одній родині налічувалося двадцять і більше осіб. У родині панували патріархальні підвалини. На чолі був батько або старший брат - битий шлях. Серед жінок - його дружина. Дружина повинна була беззаперечно підкорятися чоловікові. Невістка багато працювала і підпорядковувалася старшим. Після скасування кріпосного права великі сім'ї стали розпадатися, отримували землю і жили окремо.
Старший син залишався з батьками.
* * *
Весілля проводили восени або після Хрещення. До батьків нареченої приходила сваха з примовками: «У вас курочка - у нас півник, зведемо їх в один хлевушок». Після оглядин нареченої була змова - рукобитье. А потім цілий місяць йшла підготовка до весілля.
Наречений купував нареченій подарунки. Подруги збиралися в будинку нареченої на дівич-вечір, допомагали готувати посаг і обов'язково співали пісні - сумні, величальні, жартівливі, прощальні. Ось одна з них:
Чи не в трубоньку чи трубили рано по росі,
Уже й плакати чи Катерінушке по своїй косі:
- З ізмладочка цю косиньку матінка плела,
А на віці косиньку вона сама плела,
А на ранок косиньку свахи розіб'ють,
Оброблять її косиньку на шість частин,
Заплетуть її косиньку на дві коси,
Обов її русяву навколо голови,
Надінуть Катерінушке бабин збірочку.
- Красуйся, Катерінушке, в жіночому збірочки!
Уже й бабина краса - її за стіною не чути,
А дівоча краса - її за сто верст слухати!
Весілля могла тривати тиждень, пригощали всіх бажаючих, і обов'язково пекли пироги - курники. На другий день після весілля зять вирушав до тещі на млинці.
* * *
Взагалі в російській кухні - найбагатшої кухні світу, було багато випічки. Адже на Русі здавна сіяли пшеницю, жито, овес, ячмінь, просо - у росіян було багато борошна, і тому пекли пироги, млинці, оладки пряники, розтягаї і кулеб'яки, навіть жайворонки з тіста навесні. А в Сибіру любили випікати шаньги. Мама моя теж була велика майстриня пекти шанежки. А ще варили різноманітні каші, вівсяний кисіль, горох.
З овочів до кінця 18 століття панувала ріпа - згадайте знамениту казку «Про ріпку» і іншу, не менш відому - «Вершки і корінці». З ріпи готували багато страв: парили, варили, клали в пироги, готували квас. Садили також капусту, хрін, брукву - дуже корисні для здоров'я овочі. У мене брукву садили матір і бабуся, а ще квасоля, боби і горох.
Картоплі у російських довгий час не було. І тільки в 19 столітті картопля викликала справжній переворот в українській кухні.
Використовували з давніх-давен і дари лісу, а його в Росії багато. Часто на столі бували горіхи, мед, гриби і ягоди. Сади стали садити набагато пізніше. І першим культивуються деревом стала вишня. Звідси і знамениті вишневі сади. Любили на Русі і поласувати рибкою і навіть ікрою, адже річок у нас багато.
Готували страви в основному в російській печі - звідси і своєрідність їх, і смак незрівнянний і дух. На Півночі більше варили щі, на півдні - борщі, на Волзі пекли чудові пироги з рибою, а на Уралі і в Сибіру, ​​як я вже сказала, шаньги і пельмені. Їли на Русі чорний житній хлебушко, білий був у свята.
Після їжі прийнято було подавати заедкі на солодке: ягоди, киселі, мочені брусницю, парену ріпу. Прийнято було пригощати гостей найкращим - дотримувалася традиція російського гостинності. Говорили так: «Їсть чоловік вдома, а в гостях він ласує». Любили і чайок попити з самовара, як водиться, з пирогами та шаньги - Адже споконвіку на Русі було прийнято пригощати гостей пирогами.
Пиріг - це символ російського гостинності. Пиріг - це свято. І сама назва його походить від слова «бенкет». До будь-якого урочистої нагоди випікався свій пиріг, а «очі допомагали його є», тому пекли його вигадливим і красивим.
Розтягай з грибами та цибулею подавали на закуску зі штофом горілки, гарячу кулеб'яку теж під горілочку, шаньги до кислих щів, до чаю. На Півночі Росії пекли хвіртки з прісного житнього тіста. Жінки в старовину говорили: «Калитки просять вісімки».
Для виготовлення їх потрібні житнє борошно, вода, молоко, кисле молоко, масло, сіль, сметана і начинка. А начинкою можуть бути гриби, всілякі ягоди - чорниця, суниця, малина, а також сир, картопля, пшоняна каша. Форма хвірток може бути овальної, круглої і багатокутної. Подають їх до супу і чаю.
Здавалося б, навіщо було стільки праці вкладати в пиріг? Але пиріг - це не тільки смачна їжа, але і здавна був справжній душевний свято, а в свято все повинно бути красиво. За старих часів говорили: «Ласкаво прошу до нашого куреня: Я пирогів накришити. З'їсти попрошу! »
Про російських традиціях і звичаях можна говорити нескінченно, але я закінчую свій скромний працю, сподіваючись до нього коли-небудь повернутися.


рецензії

Дякую Вам за дуже цікавий екскурс в наше минуле.
Живемо ми сьогодні в нашому ЦЬОМУ, практично, не думаючи про те, що колись на цій же землі жили наші предки, люди зі своїми устоями, звичаями, правилами життя і не замислюючись над тим, як сильно стала відрізнятися наше життя від ТОЙ, колишньою.
А даремно!
Думаю, багато чого хорошого могли б ми почерпнути нині живуть на Землі зі свого минулого, далекого і забутого.
Особливо це стосується питань моральності.
Ніколи не замислювалася про початок назви такого чудового російського страви, як пиріг. А виявляється, що все так просто: пироги від слова "бенкет".
А, адже, і правда: коли в будинку печене, то ПІР забезпечений.
Дякую Вам за цю науку.
До речі, це та дещиця, що дійшло до наших часів - вміння пекти пироги. Хоча в містах тепер все більше печуть всілякі тортики.
Це дуже смачно, але пиріг ..., та ще з різними начинками, це не просто смачно, це ще і зв'язок часів, зв'язок поколінь, рецепти здобного тіста наших бабусь, поки ще у декого збереглися і передаються у спадок молодим поколінням.
Дуже цікаву розповідь, душевний, пізнавальний, думаю, просто необхідний хоча б для того, щоб згадати наше далеке минуле, звідки ми всі родом.
З вдячністю!
Людмила Калачова 04.03.2019 5:15 Заявити про порушення Спасибі величезне Вам, дорога Людмила! Рада Вашим словам. Так, багато ми втратили.
Але будемо пам'ятати наших предків і наші традиції і звичаї.
Всього самого доброго Вам!
З повагою,
Тетяна.
Тетяна Шмідт 04.03.2019 19:20 Заявити про порушення Вибравши місце для майбутнього будинку - ретельно перевіряли його, чи не посушливе воно?
Здавалося б, навіщо було стільки праці вкладати в пиріг?
Вибравши місце для майбутнього будинку - ретельно перевіряли його, чи не посушливе воно?
Здавалося б, навіщо було стільки праці вкладати в пиріг?
Вибравши місце для майбутнього будинку - ретельно перевіряли його, чи не посушливе воно?
Здавалося б, навіщо було стільки праці вкладати в пиріг?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация