Як Горбачов створив штучний дефіцит їжі

  1. Продовольча афера
  2. Як розвалювали економіку
  3. чужа земля
  4. красномовні цифри

Під час перебудови в країні навмисне зробили так, щоб продукти видавалися за талонами

Їжа - найважливіший стратегічний ресурс. Безпека і обороноздатність країни залежать від нього так само, як і від наявності ядерної зброї. Але сьогодні в теледебатах обговорюють одне: буде війна чи ні і хто на нас нападе - Європа чи США. Господа, та на нас давно вже напали! Але ми не чуємо ні слова про обстановку на головному фронті дня - імпортозаміщення в сільському господарстві і в сфері продовольства. І це не випадково.

Зараз вітчизняні продукти складають 55 відсотків серед продовольчих покупок населення. У догорбачевском Радянському Союзі їх було понад 95 відсотків. Продовольча безпека держави вважається гарантованою при 80 відсотках. Якщо ж цифра нижче 50, то ворог може брати країну голими руками.

Так, в благодатні радянські часи зеленого горошку, ковбаси, сосисок або сиру в регіонах не вистачало, за м'ясом за доступними навіть студентам цінами треба було стояти в чергах. Але купити на базарі або «дістати» з-під прилавка за подвійною-потрійною ціною можна було майже все. Крім хіба що ананасів-бананів та інших заморських фруктів.

Алкоголь на час реформ став найміцнішою валютою ...

Навіть в 1987 році виробництво продуктів харчування росло випереджаючими темпами в порівнянні зі зростанням чисельності населення і заробітної плати. Приріст виробництва в порівнянні з 1980 роком в м'ясній галузі склав 135 відсотків, в маслосироробної - 131, в рибній - 132, борошномельно-круп'яної - 123. Середня зарплата збільшилася на 19 відсотків. Всі підприємства харчової промисловості працювали на повну потужність і без перебоїв. Але вже в кінці 1988 року навіть в Москві, звідки жителі найближчих міст і відряджений люд вивозили все, що могли "дістати", з'явилися талони. Незабаром вже і по ним щось купити стало майже неможливо. Люди цілодобово чергували в чергах, кожні три години влаштовуючи переклички. Мало не билися і дивувалися: куди ж все раптом зникло, аж до тютюну?

Висновок можна зробити тільки один: дефіцит був створений штучно, причому не на стадії виробництва, а в сфері розподілу. І найкращий тому доказ 1 січня 1992 року розпочалася гайдарівська «шокотерапия», а 2 січня полки продмагів вже були заповнені. Продукти з кожним днем ​​дорожчали іноді більш ніж на 30 відсотків.

... в товкучці біля магазинів загинули сотні людей

Продовольча афера

- Є документ: виступ майбутнього першого мера Москви Гавриїла Попова на Міжрегіональної депутатської групи, де він говорив, що треба створити таку ситуацію з продовольством, щоб продукти видавалися за талонами, - розповідав Юрій Прокоф'єв, перший секретар Московського міського комітету КПРС в 1989 - 1991 роках . - Щоб це викликало обурення робітників і їхні виступи проти радянської влади.

Юрій Лужков, тоді «начпрод» Москви, пояснив що почалися перебої так. Мовляв, «м'яса в Москву ми могли б поставити значно більше, до повного задоволення попиту, але фронт вивантаження рефрижераторних секцій не дозволяє. Бо не вистачає під'їзних шляхів, холодильник не встигають вивантажувати ». Демократів-поповців розчулювала ця маячня: точно так же, через чиновницький саботаж і провокації, в лютому 1917 року ліберали штучно створювали перебої в постачанні Петрограда для повалення Миколи II. Тепер же в Москві створювалися комітети по боротьбі з саботажем. Наївні ентузіасти йшли в них з простою ідеєю: рефрижераторні секції з морозивом м'ясом можна подавати відразу на під'їзні шляхи московських заводів-гігантів. Наприклад ракетно-космічного ім. Хрунічева, де працювали близько 80 тисяч робітників, металургійного заводу «Серп і молот» і «Москвич» з 20-тисячними колективами та інших. Профкоми все б розподілили, робочі розвантажили, аж ні. При такій схемі жоден кілограм м'яса не потрапив би до перекупників. Але трудящим було невтямки: саме цей новий клас торгашів-тіньовиків вирощували перестройщікі.

За допомогою таких обмежень навмисно розпалилися сеператістскіе настрою. Людям вселяли, що всі їхні біди через сусідів

У телепередачі «600 секунд» в 1989 -1991 роках регулярно показували, як вантажівки з регіонів на під'їздах до обох столицях вивалювали «талон» продукти в канави, так як їх не пускали в місто.

- Приходили склади з м'ясом, маслом. Йдуть хлопці розвантажувати, як завжди, студенти. Їм на підході говорять: «На тобі гроші, умативает, щоб тебе й близько не було», - згадував Микола Рижков, голова Ради Міністрів СРСР в 1985 - 1990 роках. Він першим розсекретив, як рвався до одноосібної влади Борис Єльцин, щоб дискредитувати свого суперника Горбачова, в один день зупинив «на ремонт» 26 тютюнових фабрик з 28 існуючих! Так в країні зникли цигарки. - Постановами уряду на закупівлю імпортної продукції кинули золотий запас Радянського Союзу, - свідчить Михайло Полторанін, екс-міністр друку та затятий прихильник Єльцина, який став заступником голови його уряду. - Золото текло за кордон, а під виглядом «закордонного» нерідко оформлялося «рідне». Наприклад, в портах Ленінграда, Риги або Талліна суду завантажувалися дешевим фуражним зерном, обминали по морю Іспанію з Грецією і приходили до Одеси з «імпортної» продовольчою пшеницею по $ 120 за тонну. Ділки орудували не криючись. Народ став виходити на площі, вимагаючи припинити розграбування країни. Саме цій реакції і домагалися демократи всю перебудову.

ЛУЖКОВ і ПОПОВ приховували продукти від москвичів на відомчих складах. Фото: РИА «Новости»

Як розвалювали економіку

* 1. січня 1987 року - день зачаття партійно-номенклатурного бізнесу. Раніше монопольні права Мінвнешторга і Держкомітету з економічних зв'язків на експортно-імпортні операції отримують одразу 20 міністерств і 70 великих підприємств. Їх керівництво і виконавці виявляються у госкормушкі.

* 28 січня 1987 року стартує виробництво «комсомольської економіки». По всій країні під егідою ЦК ВЛКСМ утворюються Центри науково-технічної творчості молоді (ЦНТТМ). Завдання - впровадження нових технологій в усі сфери народного господарства країни. Це був клондайк для наживи. Не минуло й півроку, Закон про державне підприємство (об'єднання) дозволив операцію, за яку раніше б розстріляли: перетворення безготівкових грошей у готівку. Ексклюзивне право на переведення в готівку віддали саме ЦНТТМ. Для майбутнього збагачення двох груп майбутньої ділової еліти: керівництва держпідприємств і самих творчих центрів.

Полиці в магазинах повністю спорожніли вже в 1988 році ...

За послугу брали від 18 до 33 відсотків, з яких п'ять відсотків відраховували до координаційної ради міськкому партії. У свою діяльність «комсомольці» залучали рідню і знайомих для організації фіктивних тимчасових центрів, що враховують «інтерес» директорів. Так почалася розробка корупційних схем. Лідирував ЦНТТМ «Менатеп», очолюваний Михайлом Ходорковським. Його соратниками були Леонід Невзлін і непотоплюваний з єльцинських часів Владислав Сурков, нині помічник Президента РФ. Конкуренти - Володимир Преображенський, майбутній віце-президент Інкомбанку і «Вимпелкому», «Вімм-Біль-Данн Продукти харчування», Сергій Лісовський, який прославився «справою про коробці з-під ксерокса» з $ 538 тисячами готівки. Багато власників мас-медіа і землевласники.

... по талонах став ...

* 26 травня 1988 року Закон «Про кооперацію в СРСР» дає можливість вже і депутатам на місцях створювати кооперативи і спільні з іноземцями підприємства. Переважно для вивезення товарів за кордон з метою накопичення валюти. З'являються перші тіньовики з числа присвячених керівників контролюючих організацій, ОБХСС, КДБ і інших силових структур, пов'язаних з кримінальним світом. Але з країнами РЕВ, а це СРСР, Польща, Чехословаччина, Угорщина, Румунія, Болгарія, НДР, Монголія, В'єтнам, Албанія, Куба, міжнародні розрахунки велися в перекладних рублях. Вартість одного становила 0,987412 грама чистого золота. Це була свого роду перша в світі віртуальна тверда наднаціональна валюта, що не підлягала переведення в готівку.

... навіть цукор

* У 1990 році Горбачов і Рижков змушують РЕВ прийняти рішення про те, що торгівля буде вестися тільки в доларах. У країн РЕВ доларів немає. «Виручають» всіх МВФ і Всесвітній банк. Створивши попит на американські гроші, Горбачов позбавив свою рідну країну ринків збуту, запланованих доходів і передав США контроль над всією зоною впливу СРСР. Що відразу позначилося на продовольчому ринку. Новоявлена ​​буржуазія почала вивозити з наших складів все - від вершкового масла, риби і м'яса до круп, згущеного молока, цукру і сухофруктів. Причому не тільки в країни РЕВ - в Німеччину, наприклад, за відрядження за кордон і валюту з Башкирії м'ясо гнали ешелонами, а й до Великобританії, що не окученние СРСР країни Африки, Індію.

* 26 грудня 1991 року між СРСР перестав існувати. А на ранок з'явився закон «Про невідкладні заходи щодо здійснення земельної реформи в УРСР». Почалася примусова масова прискорена деколективізація і насадження в селі кримінального та олігархічного капіталізму.

чужа земля

Про те, як Борис Єльцин добивав сільське господарство і ліквідував продовольчу безпеку країни, ми розповідали в матеріалі «Єльцин зрадив і Батьківщину, і свій народ» . Додати варто лише факт: за експертними оцінками іноземці через підставних осіб до 2013 року скупили близько 3 мільйонів гектарів кращих сільгоспугідь нашої країни. На Далекому Сході давно господарюють китайці, а в решті Росії близько мільйона гектарів ріллі контролюють або мають у власності європейці і казахстанці. Хоча офіційно купівля-продаж ріллі - позамежний кримінал.

З приходом до влади Володимира Путіна дотації в сільське господарство дещо зросли. На нараді з питань аграрної політики 19 травня 2008 року Глава держави заявив, що Росія повинна стати великим гравцем на світовому продовольчому ринку. І застрахувати себе від різких коливань цін на продукти. Але віз і нині там.

Загальний борг сільського господарства - більше двох трильйонів рублів. Навіть якщо його пробачать, без прямих інвестицій, постачання тракторів та іншої дорогої техніки російське селянство, на думку директора ЗАТ «Радгосп ім. Леніна »Павла Грудінін, не впорається з завданням імпортозаміщення в продовольчій сфері. Бо при 25-відсоткової ставки за кредитами тільки божевільний вирішиться проводити посівну на позикові гроші. Мінсільгосп визнав, що в 2015 році селяни масово відмовляються від кредитів, проте на кінець лютого на проведення сезонних робіт видав на 33 відсотки грошей менше, ніж в минулому. Закуповувати мінеральні добрива, насіння, засоби захисту рослин та інші складові посівної кампанії не на що. Але ніякої програми взаємовідносин з аграріями в уряду немає. Держава може не підтримувати селян, а тільки банки. При цьому в держпрограмі розвитку села до 2020 року записано, що нам ще потрібно домогтися, щоб зарплата в аграрному секторі становила аж половину від зарплати в промисловості. Хто з молодих поїде в село працювати за такі гроші? Питання риторичне.

На в'їзді у великі міста стояли ешелони з продовольством, але розвантажувати їх не дозволяли. Нагнітали протестні настрої

красномовні цифри

* У 1990 році за рахунок Держрезерву покривалося 50 відсотків продовольчих потреб населення дотаційних регіонів країни. Витрачений за рік запас порівняємо з чотирма роками Великої Вітчизняної війни. Цей захід запобігла соціальний вибух. В даний момент запаси Держрезерву можуть забезпечити кожного жителя країни всім необхідним протягом трьох місяців.

* У 1992 році Росія офіційно увійшла в число напівголодних країн. В середньому житель нашої країни «з'їдав» тільки 2040 кілокалорій в день. Обгрунтована медициною норма - 2600 кілокалорій. За класифікацією Всесвітньої продовольчої організації харчування на рівні 2150 кілокалорій означає постійне недоїдання. В СРСР рівень середньодушового споживання становив 2590 кілокалорій, в США - 3350.

ГАЙДАР морив голодом країну

* Єгор Гайдар дуже пишався тим, що з 1992 року на прилавках все було. При цьому до 1999 року споживання м'яса і м'ясопродуктів знизилося в порівнянні з «голодним» 1990 роком на 44 відсотки, молока і молочних продуктів - на 47, риби - на 51 відсоток. Результат - хворе покоління дітей, чиє дитинство припало на роки реформ.

Мало не билися і дивувалися: куди ж все раптом зникло, аж до тютюну?
Хто з молодих поїде в село працювати за такі гроші?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация