Як закрити ФОП в Україні - юристи назвали порядок дій

  1. Терміни та порядок подачі документів
  2. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  3. податкова звірка

Фото: Pixabay

Державна фіскальна службі (УКРІНФОРМ) нагадала українцям про терміни і порядок закриття фізосіб-підприємців (ФОП), а також про те, що припинення підприємницької діяльності не звільняє платника від відповідальності за його дії під час перебування ФОП, пише UBR .

Податківці наголосили, що після закриття людина перестає офіційно бути підприємцем, але продовжує числитися в ГФС як звичайна фізособа-платник податків, який отримував доходи від підприємницької діяльності. А тому зобов'язаний остаточно розрахуватися з бюджетом по податках від ведення підприємницької діяльності, та подати річну податкову декларацію за рік, в якому припинено діяльність як підприємця.

За словами юристів, алгоритм дій щодо закриття підприємцем свого бізнесу в загальному виглядає наступним чином:

  1. Спочатку треба подати держреєстратору заяву про припинення підприємницької діяльності.
  2. Скласти і подати річні звіти, якщо вони не були подані раніше.
  3. Якщо ФОП працював на єдиному податку - потрібно сплатити ЄСВ і єдиний податок за місяць, в якому було подано заяву про припинення держреєстрації. А також погасити всі борги по цих податках (якщо такі є).
  4. Для платників на загальній системі - оплатити ЄСВ за місяць, в якому було подано заяву держреєстратору.
  5. Подати ліквідаційні звіти.
  6. Закрити рахунок банку, якщо такий був відкритий.

Як правило, з подачею заяви і внесенням даних до держреєстру про припинення підприємницької діяльності проблем не виникає. За словами юристів, вони починаються на етапі спілкування з податковою.

Терміни та порядок подачі документів

ФОП зобов'язані подати податкову декларацію за останній базовий звітний період (місяць, квартал, рік), де вказати всі доходи, пов'язані з підприємницькою діяльністю. Термін подачі - 30 календарних днів з моменту внесення запису до реєстру про припинення фізособи. Наприклад, запис зроблено 28 березня, отже, термін подачі 27 квітня.

"Якщо підприємець закриває бізнес в середині року, то йому не слід чекати кінця року, а подавати декларацію протягом місяця. Якщо не було подано річний звіт за 2017-й, треба подати і його", - пояснив старший юрист ЮФ "Можаєв і партнери "Антон Чумак.

У УКРІНФОРМ також відзначають, що останній звітний період враховує час не до дати скасування реєстрації, а до кінця місяця, в якому така відміна сталася. За словами Чумака, існує маса нюансів, пов'язаних з тим, яку систему оподаткування використовує платник, чи платить він ПДВ, чи є у нього наймані співробітники. Може трапитися так, що заява платник подав у кінці місяця, а запис реєстратор зробив в наступному (наприклад, через вихідними чи святами).

Ліквідаційна декларація про доходи (для платників на загальній системі) і остання декларація ФОП-єдиноподатника подається одним із наведених нижче способів:

  • особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
  • надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
  • в електронній формі, запевняючи звітність електронним цифровим підписом.

Якщо не подавати звітність, то за кожен випадок неподання декларації або звіту, а також за кожне запізнення за термінами подачі накладається штраф в 170 грн. Якщо за звітний рік платника вже карали за таке порушення, то штраф за кожен випадок виростає до 1020 грн.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Як зазначає керуючий партнер адвокатського об'єднання Suprema Lex Віктор Мороз, є два шляхи: подати заяву на ліквідацію і чекати реакції Податкової, а можна самому написати заяву на перевірку. У будь-якому випадку, ГФС складає акти звірки розрахунків. Доведеться заплатити всі податки на момент припинення реєстрації і штрафи за прострочення подачі документів. Поки фіскали не визнають, що ФОП більше не підприємець.

податкова звірка

Податковий консультант Київського центру підтримки і розвитку бізнесу Олександра Томашевська каже, що часто податківці самі просять написати заяву на перевірку, щоб спростити собі роботу. Так як Податковий кодекс лише дає право податківцям провести документальну перевірку, але не зобов'язує підприємців її проходити. Натомість підприємці зобов'язані подати самі за себе останній звіт про суми свого доходу та нарахованого ЄСВ. Ця форма подається з позначкою "ліквідаційна", де останній звітний період охоплює термін з початку чергового звітного місяця до дня припинення реєстрації ФОП.

Термін сплати цих податкових зобов'язань настає в день подання такого звіту. Тому в ГФС нагадують, що спочатку треба заплатити єдиний соцвнесок, в крайньому випадку - в день подачі звіту з ЄСВ. Якщо такі звіти з різних причин не подавалися за попередні періоди, то при знятті підприємця з обліку в податковій йому доведеться подати всі ці звіти.

Якщо, наприклад, підприємець з різних причин не захотів закриватися в 2017 році і просто здавав порожні звіти, він буде змушений сплатити ЄСВ у 2018 році за минулий рік виходячи із ставки 704 грн в місяць до моменту закриття бізнесу.

При наявності найманих працівників, платники, в загальному випадку, зобов'язані щомісячно звітувати в ГФС про суми доходів, нарахованих цим співробітникам. Термін подання звіту - 20 днів після закінчення звітного місяця. Таким чином, у ФОП є 20 днів після припинення реєстрації, щоб відзвітувати за своїм співробітникам. Таким чином, якщо підприємець закривається 28 березня, відзвітувати по ЄСВ як роботодавець за березень він повинен не пізніше 20 квітня.

В кінцевому підсумку, як зазначають юристи, не можна передбачити, скільки часу і грошей доведеться витратити. За словами Чумака, при закритті абсолютно однакових підприємств в різних податкових одного разу довелося заплатити суми, які відрізнялися рівно в два рази. Як зазначає Томашевська, іноді платників намагаються змусити платити ЄСВ та інші платежі навіть після внесення реєстратором відомостей до реєстру, аж до моменту, коли інспектор прийме рішення про припинення підприємницької діяльності. Однак такі випадки легко оскаржити в судовому порядку, тому вони не набули широкого поширення.

Як відомо, з 1 січня 2017 року ФОП другої і третьої групи змушені платити єдиний соціальний внесок (ЄСВ), навіть якщо не мають доходу. При цьому ЄСВ з 2017 року виросв зв'язку з підвищенням мінімальної зарплати в Україні до 3 200 гривень. Тоді "сплячі" ФОП стали невигідні, і українці почали їх масово ліквідувати. Втім, за підсумками 2017 року Україна були зареєстровані 242 тисячі фізосіб-підприємців , Хоча з 2018 року мінімальна зарплата підвищилася до 3 723 гривень, а ЄСВ, відповідно, зріс до 819 гривень.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация