Як вимирає Росія: висновки з нового демографічного прогнозу Росстата :: Суспільство :: Газета РБК

Фото: Катерина Кузьміна / РБК

Росія стоїть перед загрозою швидкої депопуляції. Щоб зберегти нинішню чисельність населення країни, до 2050 року буде потрібно колосальний приплив мігрантів - близько 20 млн, більше 12% нинішнього населення Росії.

Три демографічних сценарію

Перед самими новорічними святами Росстат вивісив на своєму сайті оновлений демографічний прогноз до 2050 року. Сперечатися з демографічним прогнозом складно - його сила полягає в тому, що не можна принципово збільшити число вже народилися жителів країни. Тобто базу прогнозу змінити не можна, а для використовуваних в прогнозах коефіцієнтів є досить жорсткі межі коливань і швидкість їх зміни. (Прогноз зроблений без урахування населення Криму, але збільшення «стартовою» чисельності населення на 1,5% не зможе істотно змінити його.)

Те, що показав Росстат, - глобальний виклик нашій країні, впоратися з яким буде ой як нелегко. Спробую показати те, що я побачив, використовуючи не слова, а графіки.

Традиційно дані три варіанти прогнозу - низький, середній і високий, які можна охарактеризувати як: 1) продовження тенденцій, що склалися, 2) реалістичний прогноз з урахуванням прийнятих заходів, 3) бажані для влади показники, зафіксовані як цілі Концепції демографічної політики до 2025 року.

Якісна різниця між ними видно неозброєним оком: досить подивитися на самий загальний показник чисельності населення країни. Інерційний прогноз говорить, що за 35 років населення Росії скоротиться на 20%; реалістичний - про те, що воно залишиться приблизно на нинішньому рівні; а влада хоче, щоб населення країни за цей час збільшилася на 15%.

19 млн мігрантів

Однак Росстат не був би Росстатом, якби не підсипав в демографію трішки фантазії - якби не «пограв» з вельми важливим для російського демографічного прогнозу показником міграції, який принципово відрізняється в різних варіантах прогнозу.

Інерційний сценарій передбачає, що щорічний приріст населення Росії (число людей, які проживають на території нашої країни, з урахуванням тимчасових трудових мігрантів) за рахунок сальдо міжнародної міграції (приїхали мінус виїхали) до 2050 року буде плавно знижуватися з 270 тис. Осіб на рік до 170 тис. В цілому ж за 35 років населення Росії за рахунок міграції приросте на 7,7 млн ​​осіб (без урахування іноземних громадян, які народяться на території Росії).

У реалістичному прогнозі щорічний міграційний приріст зростає з 300 тис. До 385 тис. Чоловік до 2030 року і потім плавно доростає до 400 тис. Чоловік. У підсумку - плюс 13,6 млн чоловік за весь прогнозний період.

У високому варіанті прогнозу щорічний приріст за рахунок міграції швидко збільшується до півмільйона людей на рік до 2022 року, потім - до 555 тис. До 2030 року і утримується на цьому рівні до 2050 року. Підсумок - додаткові майже 19 млн осіб (не впевнений, що нинішня влада дійсно хочуть бачити такий приплив мігрантів).

При цьому оцінку потенційної міграції потрібно збільшити на кількість виїжджаючих в інші країни громадян Росії. Виходячи зі статистики останніх 15 років - приблизно на третину, тобто необхідний приріст складе 10млн, 18 млн і 25 млн осіб відповідно.

Не тільки високий, але навіть і реалістичний варіант представляються зовсім реалістичними в цьому відношенні. За даними ФМС, сьогодні в Росії знаходиться близько 11 млн іноземних громадян, 80% з яких - громадяни країн СНД.

Очевидно, головна вимога до масової іноземній робочій силі в нашій країні сьогодні - знання російської мови. Тому всі розмови про мільйони китайців, які приїдуть жити і працювати в Росію, слід відкласти до тих пір, поки вони не вивчать як слід російську мову. Отже, для реалізації реалістичного і високого прогнозів - за умови, що країни СНД будуть поставляти 80% мігрантів, - кількість громадян цих країн, що працюють в Росії, має збільшитися в 2,5 і 3,2 рази відповідно. Повірити в це важко, особливо враховуючи, що з Україною політичні відносини зіпсовані всерйоз і надовго.

Якщо ми хочемо зрозуміти, що буде відбуватися з російським населенням, то потрібно відняти від прогнозних оцінок міграційний приріст. І тоді картина стає зовсім іншою. Проміжні висновки звучать так:

1. Росія стоїть перед загрозою швидкої депопуляції; підтримати існуючу щільність населення «своїми силами» на горизонті життя найближчого покоління не вдасться. Це обернеться величезними соціальними і економічними проблемами, пов'язаними з вимиранням безлічі населених пунктів.

2. Для збереження нинішньої чисельності населення країни (реалістичний варіант прогнозу) Росія повинна забезпечити колосальний приплив мігрантів - понад 12% нинішнього населення країни.

Хто буде працювати в Росії 2050 року

Демографічний прогноз виключно важливий для довгострокових оцінок економічних перспектив країни. Крім загальної чисельності населення він дає і оцінку працездатного населення, трудових ресурсів. У цій частині прогнозу ситуація виглядає ще гірше, тому що частка населення в працездатному віці знижується приблизно однаково в усіх варіантах прогнозу (з майже 60% до менш ніж 50%). На графіку зміни чисельності працездатного населення добре видно дві хвилі його зниження - в 2015-2020 роках і після 2030 року.

Як і в разі прогнозу загальної чисельності населення, при оцінці майбутньої динаміки трудових ресурсів необхідно враховувати фактор міграції. Таких даних Росстат в своєму прогнозі не дає, тому я використовував фактичні дані про частку працездатного населення в загальній кількості приїхали з країн СНД (90%). І отримані дані (наведені на графіках) дають цілком очікуваний результат: чим вище прогнозна чисельність працездатного населення, тим вище буде залежність російської економіки від трудових мігрантів.

У моїх словах немає ніяких оцінок, добре це чи погано. Величезний приплив трудових мігрантів - об'єктивна реальність, з якою Росії доведеться зіткнутися. Альтернатива теж добре зрозуміла: змиритися з тим, що потенційні трудові ресурси в російській економіці протягом прогнозного періоду скоротяться приблизно на третину (середнє між низьким і середнім сценарієм). Це неминуче означатиме істотний відрахування з темпів економічного зростання і ще більше спрощення економіки.

Однак навіть якщо Росії вдасться забезпечити бажаний приплив мігрантів, середня якість робочої сили (з точки зору освіти і кваліфікації) буде швидко знижуватися. Навряд чи Росія погодиться інвестувати в розвиток систем освіти в інших країнах - заради амбітних планів нарощування військової потужності скорочуються витрати на освіту навіть в нашій країні. А у самих цих країн можливостей підняти якість своїх систем освіти хоча б до російського явно немає.

Один працюючий на одного пенсіонера

Крім оцінки загальної динаміки трудових ресурсів демографічний прогноз дає гарне візуальне уявлення про ті проблеми, з якими стикатиметься розподільна пенсійна система. Для цього досить поглянути на графік, що показує, як буде співвідноситися число тих, хто платить внески на пенсійне забезпечення (особи працездатного віку, хоча 15-16% від їх загального числа не є зайнятими в економіці), і тих, хто за рахунок цих внесків отримує пенсії (див. c. 1).

У різних варіантах прогнозу це співвідношення знижується з рівня 2,5 сьогодні до рівня близько 2,0 вже до 2022 року. На цьому рівні воно буде триматися приблизно 10 років, після чого піде нова хвиля зниження приблизно до 1,6 до 2045 року.

Варто зазначити, що саме по собі значення цього співвідношення (2,6 або 1,8, наприклад) не варто вважати абсолютно коректним. У чисельність населення Росії - і працездатного, і за межами трудового віку - включаються іноземні громадяни. Скільки їх включив Росстат в своїх розрахунках на початковій точці прогнозу (початок 2014 року) мені невідомо. Однак порівняння даних Росстату і ФМС показує значне (майже в два рази) розбіжність в оцінках числа іноземців, які перебувають в Росії.

Пам'ятати про це важливо хоча б тому, що значна кількість іноземців не платять внески на пенсійне забезпечення: вони або отримують «зарплату в конвертах», або працюють і сплачують фіксовані суми податків на підставі патентів.

Відсутність цієї інформації робить ще менш достовірним це співвідношення без урахування приросту числа мігрантів. Не можна не звернути увагу на те, що воно стрімко наближається до одиниці до 2050 року.

І хоча немає впевненості в точному кількісному співвідношенні працездатного населення і осіб старше пенсійного віку (до речі, хтось із них може і не вийти на пенсію, а продовжувати працювати), це не позбавляє нас якісного розуміння того, як це співвідношення змінюватиметься в майбутньому . Тиск з боку необхідних пенсійних виплат в рамках розподільної системи буде наростати. Воно буде підштовхувати або в бік підвищення податків на пенсійне забезпечення, або в бік збільшення розміру дотацій Пенсійному фонду з федерального бюджету, або в бік збільшення пенсійного віку, або в сторону зменшення реального розміру пенсій.

Одним словом, з демографічного прогнозу добре зрозуміло, що реформа пенсійної системи, яку в минулому році продавило уряд, не відповіла на жодне стратегічний виклик і що в самому недалекому майбутньому Росії належить набагато більш радикальна перебудова пенсійної системи. Дуже хотілося б, щоб ця дискусія відбулася раніше, - адже покоління, яке в 2050-му буде виходити на пенсію, вже почало сплачувати свої пенсійні внески. І було б справедливо, щоб це покоління знало, на що може розраховувати в майбутньому.

Росстат виконав величезну і важливу роботу. Він виклав на столи політиків і експертів документ, який повинен лежати в основі будь-яких економічних прогнозів. Він поставив перед політиками найгостріші питання, що стосуються майбутнього населення Росії, що стосуються того, чи потрібно і далі з екранів телевізорів вимовляти фрази типу «понаїхали тут!» Або ж потрібно терміново міняти всю міграційну політику, створювати максимально привабливі умови для вибору мігрантами російського громадянства. Будь-який політик, який візьметься говорити про майбутнє Росії, відтепер зобов'язаний відповідати на ці питання.

Точка зору авторів, статті яких публікуються відмічені знаком "Реклама", може не збігатися з думкою редакції.

Точка зору авторів, статті яких публікуються відмічені знаком Реклама, може не збігатися з думкою редакції

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация