Як "білі" увірвалися до Одеси під "Варяга"

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

13 липня 2011, 12:44 Переглядів: 13 липня 2011, 12:44 Переглядів:   Генерал Антон Денікін в Одесі

Генерал Антон Денікін в Одесі. Архівне фото.

23 серпня 1919 року Одесу в лічені години звільнила від Червоної армії жменька малообученних добровольців з Добровольчої армії генерала Денікіна. Операція увійшла в історію під назвою "Одеський десант".

Після відходу французьких військ на початку квітня 1919 го Одеса нагадувала концентраційний табір з елементами театру абсурду. Радянська влада , Замість того щоб навести в місті порядок, зайнялася мітингами і погромами. За словами очевидців, в центрі міста цілодобово відбувалися революційні маніфестації і ... похорон борців з царським режимом за участю багатьох збройних дезертирів, дозвільних червоноармійців і просто роззяв, лузати насіння.

ІКРА ЗА ЦІНОЮ ХЛІБА. Насамперед "червоні" обклали даниною банкірів і купців - ревком запропонував їм виплатити в "фонд революції" 500 млн рублів. Чекісти грабували і пересічних громадян - вночі в квартирах проводили "обшуки", вилучаючи цінності і майно. В одному з наказів влади зажадали здати зайві ... матраци - для потреб Червоної армії. Більш того, одеситам заборонили вечорами включати світло в квартирах - щоб вони не готували "контрреволюційні змови". Зайнялися влади і "ущільненням" квартир - до "буржуям" селили пролетаріат. До слова, одним з перших під житлове питання потрапив класик російської літератури Іван Бунін , Що жив тоді в Одесі. А найнесподіванішим кроком стало "прикраса" пам'ятника Катерині - монумент обмотали брудними ганчірками, завішали фанерними зірками і увінчали червоним чепцом.

А найнесподіванішим кроком стало прикраса пам'ятника Катерині - монумент обмотали брудними ганчірками, завішали фанерними зірками і увінчали червоним чепцом

Агітаційний плакат білих

Продовольчу проблему нова влада теж вирішила по-своєму - заславши під Одесу кілька загонів, які забирали у селян хліб. В результаті в місті настав голод - селяни поховали пшеницю і перестали продавати хліб городянам. І в травні 1919-го хліб в Одесі стали випікати з торішніх запасів гороху. А найпопулярнішою і дешевої їжею стала ... червона ікра, привезена з Азовського моря. Бочонок ікорки коштував тоді 50 рублів, а ціна фунта хліба - 30 рублів!

ПОВСТАННЯ. В результаті "червоного" свавілля в липні 1919-го під Одесою спалахнуло селянське повстання, його підтримали німці-колоністи. Його лідери попросили допомоги у командувача білою армією генерала Денікіна. Але сил на серйозну військову операцію у "білих" не було. Співвідношення сил денікінців і червоноармійців на фронтах громадянської війни в 1919-му було 1 до 10-ти. А чисельність "червоних" в Одесі перевищувала 9 тис. Бійців! Багато з них не могли вимовити ні слова по-російськи: частина гарнізону складали китайські найманці, а також угорські та сербські військовополонені.

У складі Червоної армії були і зовсім екзотичні частини - наприклад, "жіночий ударний загін" і навіть єврейський батальйон самооборони (на кашкетах єврейських добровольців красувалася НЕ п'ятикутна зірочка, а зірка Давида).

Боєць єврейського загону самооборони. Малюнок з сайту alternathistory.org.ua

І незважаючи на це, командування "білих" все ж наважився на безпрецедентний крок, почавши підготовку до десанту з моря. Для цього на початку серпня в Севастополі спеціально під "одеський десант" був сформований "Зведено-драгунський кінний полк" з ... 841 солдата-добровольця з числа студентів, кримських татар і селян, а також 74-х досвідчених офіцерів.

Більшість десантників вперше взяли в руки зброю. Бравими добровольцями командував лихий рубака-командир - полковник Туган-Мірза-Барановський. Єдиним козирем білих було їх перевага на море. Десант супроводжували кілька бойових кораблів - крейсерів, що забезпечили прикриття десантників артилерійським вогнем з моря. До того ж кораблі денікінців підтримала ескадра міноносців і крейсера Великобританії. На відміну від білих, у "флоті" Червоної армії на той час було лише кілька вітрильних шхун. Керівництво перекиданням десанту і підтримкою його вогнем з моря взяв на себе досвідчений моряк капітан 1 рангу Павло Остелецкій. У нього були свої причини ненавидіти революцію: в 1918-му його ледь не розірвали на шматки бунтівні матроси.

Давид Туган-Мірза-Барановський. Архівне фото

ДЕСАНТ. Точку, де буде проводитися десант, Сухий лиман під Одесою, офіцери-десантники дізналися лише в море. 22 серпня з ескадри британців на розвідку в сторону Одеси вилетіли два літаки, але один з них незабаром збили ... влучним пострілом з гвинтівки. Десантування почалося під спів "Варяга" - ця пісня давно стала символом йдуть на подвиг. Незважаючи на те, що червоні припускали ймовірність удару з моря, подальші події покотилися лавиною. Перші ж застави "червоної" артилерії, зустрінуті добровольцями під Одесою, тут же здалися на милість переможців. З міста почалося панічну втечу Червоної армії. Багато при цьому покидали на поле бою польові кухні з ще теплим обідом - на радість десантників. Але швидше за всіх змилися "червоні" командири - полководець революції Йона Якір, голова одеського губернського парткомітетів Ян Гамарник і начальник оборони міста Борис Краєвський - навіть не встигнувши попередити про свій дезертирстві інших більшовицьких функціонерів. В результаті багатьох радянських чиновників і чекістів білі заарештовували прямо в центрі міста. Доходило до курйозів: за спогадами очевидців, деякі червоні командири стикалися з золотопогонні добровольцями під час прогулянок і в ресторанах на Дерибасівській. Але бранців десантники не розстрілювали, а віддали під суд - за злочини, вчинені ними в Одесі. Правда, деяким агентам комуністів вдалося піти від відповідальності - архів ЧК, занурений в один з вагонів при евакуації, чомусь згорів ...

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Як" білі "увірвалися до Одеси під" Варяга "". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Сибірцев Олександр

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация