Як визначити монетний двір на монеті?

  1. Вступ
  2. Клеймо монетного двору на сучасних російських монетах
  3. Клеймо монетного двору на радянських монетах
  4. Клеймо монетного двору на монетах російської імперії

ЗМІСТ СТАТТІ: ЗМІСТ СТАТТІ:   Вступ   У Російській Федерації існує два монетних двору: Московський і Санкт-Петербурзький

Вступ

У Російській Федерації існує два монетних двору: Московський і Санкт-Петербурзький. Займаються вони не тільки виробництвом монет, а й виробництвом орденів, медалей. Всього ж у світі налічується кілька десятків монетних дворів і на кожній монеті є вказівка, на якому з них вона була виготовлена. Ось тільки на кожній монеті визначається монетний двір по-різному.
Запитаєте, навіщо взагалі потрібно визначати монетний двір монети? Це є одним з факторів, безпосередньо впливає на вартість монети на нумізматичному ринку. Також на вартість впливає рік випуску, матеріал вироби, гурт, стан і деякі інші речі.
Чому вартість монети залежить від монетного двору? Багато в чому ця вартість визначається тиражем монети, виданим в певний рік на тому чи іншому монетному дворі. Умовно кажучи, якщо в 2012 році Московський монетний двір видав 4 млн. Монет номіналом 5 рублів, а Санкт-Петербурзький тільки 500 тисяч, то і вартість останніх з часом буде вище.

Клеймо монетного двору на сучасних російських монетах

На сучасних російських монетах, Санкт-Петербурзький монетний двір позначається абревіатурою СПМД на рублевих монетах і С-П на копійчаних. Московський монетний двір позначається абревіатурою ММД на рублевих монетах і М на копійчаних. Цікаво, що на монетах 1992 року монети Санкт-Петербурзького монетного двору відзначалися печаткою Л. Також відомі випадки шлюбу, при яких випускалися окремі монети без позначення монетного двору. Як правило, такі монети коштують в 10 разів дорожче номіналу.
Оскільки в монетних дворах давно налагоджений стандарт виробництва, то і місце вказівки монетного двору суворо визначено вже при виготовленні. На копійках (монетах номіналом 1 копійка, 5 копійок, 10 копійок, 50 копійок) вказівку монетного двору вибито на аверсі монети, під лівим копитом коня, як зображено нижче.


У рублевих монет (номіналом 1 рубль, 2 рубля, 5 рублів, 10 рублів) вказівку монетного двору вибито під лівою лапою двоголового орла, в якій знаходиться держава
У рублевих монет (номіналом 1 рубль, 2 рубля, 5 рублів, 10 рублів) вказівку монетного двору вибито під лівою лапою двоголового орла, в якій знаходиться держава. На ювілейних монетах, де відсутня зображення орла на аверсі, штамп монетного двору знаходиться на стороні з номіналом монети.
Для того, щоб виявити знак монетного двору в більшості випадків досить мати гострий зір. Однак якщо значок так виявити і не вдалося, не поспішайте радіти, що монета рідкісна. Слід уважніше оглянути монету за допомогою лупи або мікроскопа.


Клеймо монетного двору на радянських монетах

Що стосується радянських монет, то на них знак монетного двору став наноситися лише з 1975 року
Що стосується радянських монет, то на них знак монетного двору став наноситися лише з 1975 року. Першими радянськими монетами, на яких з'явився знак монетного двору стали: 1 рубль, присвячений сорокаріччя перемоги у Великій Вітчизняній Війні і червонець 1977 року. А ось на розмінних монетах, знак монетного двору став вказуватися лише з 1990 року.

Клеймо монетного двору на монетах російської імперії

Що стосується більш старих монет часів Російської Імперії, то існувало кілька десятків дворів, на яких друкувалися монети. Знайти позначення досить складно, оскільки тільки на монетах хорошої якості знак монетного двору зберігся досить чітко. Проте, розглянемо абревіатури, що позначали ті чи інші монетні двори.
АМ. Зустрічається на монетах 1789-1796 років. Так звана Аннінському монета друкувалася в с. Ганнинське Пермської губернії. Переважно це були монети номіналом 2 і 5 копійок з міді.
БК. Червоний і Набережний монетні двори Москви. Скорочення БК йде від Великий скарбниці. Зустрічається на монетах періоду 1704-1718 років.
ВМ (також MW і WM). Абревіатура від Варшавська монета. Зустрічається на монетах періоду 1815-1915 років (період входження царства Польського до складу Російської Імперії).
ІМ. Абревіатура від Ижорская монета. Монети друкувалися в період 1810-1821 років, переважно номіналом в 1 і 2 копійки. Друкувалися в селищі Іжори поблизу Санкт-Петербурга.
КМ. Абревіатура від Коливанська монета. Монети друкувалися в період 1767-1839 років. Спершу друкувалася з таким знаком лише т.зв. сибірська монета, потім з 1801 року загальнодержавна. Назва походить від Коливано-Воскресенських мідеплавильних заводів Алтайського краю, на яких монети і випускалися.
ММ. Абревіатура від Московська монета. Монети друкувалися в період 1758-1795 років. Зустрічається на монетах номіналом в 1 і 2 копійки.
СМ. Абревіатура від Сузунському монета. Монети друкувалися в період 1831-1847 років на Нижньо-Сузунському мідеплавильному заводі (зараз розташовуються на території Новосибірської області).
Також абревіатура СМ зустрічалася на монетах віддрукованих в Сестрорецьку поблизу Санкт-Петербурга (1763-1767 рр.) І на Санкт-Петербурзьких монетах (Петербурзького двору в 1797-1799 і Банківського монетного двору в 1799-1801 рр.).
ТМ. Абревіатура від Таврійська монета. Друкувалися в місті Феодосія в період 1787-1788 років. Даний «монетний двір» примітний різним номіналом монет, що випускаються, що було не властиво іншим регіональним «монетним дворам». Так серед мідних випускалися монети номіналом від шеляга до 5 копійок, а серед срібних від 2 до 20 копійок.

Запитаєте, навіщо взагалі потрібно визначати монетний двір монети?
Чому вартість монети залежить від монетного двору?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация