Як відзначають старий Новий рік. Ворожіння, прикмети та обряди

  1. Традиції і прикмети старого Нового року
  2. Ворожіння на старий Новий рік

Щороку 14 січня в Росії, а останнім часом і в інших країнах, відзначають незвичайне і навіть, можна сказати, дивне свято старий Новий рік. На відміну від всіх інших святкових дат, які виникли завдяки історичним подіям, старий Новий рік з'явився через розбіжності календарних дат в юліанському і григоріанському календарях.

Юліанський календар (старий стиль) був введений багато століть назад, ще в 46 році до нової ери римським імператором Юлієм Цезарем. Через те, що особливою точністю юліанський календар не відрізнявся, за півтора тисячоліття день весняного рівнодення (а разом з ним і багато християнські свята), змістився більш ніж на місяць.

Щоб привести дату Пасхи і пов'язаних з нею перехідних свят у відповідність з церковними канонами, в 1582 році Папою Римським Григорієм Тринадцятим була проведена реформа юліанського календаря. Новий виправлений календар назвали Григоріанським. Різниця між календарями (старим і новим стилем) на сьогоднішній день становить 13 діб, тому ми і відзначаємо два нових роки - один за новим стилем, а інший по-старому. І завдяки цій плутанині з календарями, кожен з нас може святкувати свій улюблений зимове свято двічі.

Щороку 14 січня в Росії, а останнім часом і в інших країнах, відзначають незвичайне і навіть, можна сказати, дивне свято старий Новий рік

Прикмети на старий Новий рік

Треба сказати, що багато віруючі люди старий Новий рік святкують навіть з великим розмахом і азартом, так як різдвяний піст вже закінчено і можна дати волю душі розгулятися.

Традиції і прикмети старого Нового року

Напередодні старого Нового року у слов'ян відзначають народне свято - Щедрий вечір. У Росії вечір перед старим Новим роком називають Васильєвим, так як в цей день церква відзначає пам'ять Василя Великого. Інша назва - багатий свят-вечір. Увечері 13 січня всі господині готують другу або щедру кутю, яку, на відміну від пісної, заправляють м'ясом і салом. За традицією миску з кутею ставлять в кут, де стоять ікони. На щедрий вечір господині готували до столу найкращі і смачні страви. Головною стравою на святковому столі вважався смажене порося - символ плодючості худоби і родючості землі.

У народі це пора вважається часом розгулу нечистої сили. У цей вечір після заходу сонця і аж до півночі ходять дівчинки підлітки і щедрують, відганяючи своїми піснями всю нечисть і бажаючи господарям щастя, здоров'я і удачі в новому році.

На світанку 14 січня молоді хлопці йшли посівати зерном до хрещених, близьким родичам, знайомим. За народними повір'ями, на старий Новий рік першим до хати повинен був зайти чоловік - вважалося, що це принесе щастя в будинок на весь майбутній рік. Міліція та вітали всіх з новим роком і бажали багатства і достатку спеціальними приказками. У відповідь господарі обдаровували їх пирогами, цукерками та іншими солодощами. Вважалося, що гроші давати колядника не можна - з ними можна віддати благополуччя в домі.

У деяких селищах досі зберігся такий обряд: в ніч під старий Новий рік спалюють свій старий одяг і відразу ж одягають нову. Це символізує початок нового, кращого життя.

Щоб захистити в новому році свій будинок від всіх бід, 14 січня треба з трьома запаленими свічками обійти всі кімнати по годинникової стрілки і при цьому хреститися. Також вранці 14 січня треба взяти сокиру і несильно постукати їм по порогу, кажучи "життя, здоров'я, хліб".

У народних повір'ях зі святом старого Нового року пов'язано чимало прикмет.

  • Не слід в цей день вимовляти слово "тринадцять".
  • 14 січня можна вважати дрібниця, інакше весь рік будете лити сльози.
  • На старий Новий рік і в Васильєв вечір не можна нічого давати в борг, інакше весь рік в боргах проведеш.
  • Також прикмети говорять, що якщо 14 січня винести сміття, то й щастя з дому, і ти винесеш.

Народні повір'я в Васильєв вечір

Вірити чи ні в ці прикмети - особиста справа кожного. Але те, що вони прийшли до нас через багато поколінь, говорить про те, що краще все таки до них прислухатися.

Ворожіння на старий Новий рік

Так як старий Новий рік потрапляє на час Святок, то в ніч на це свято відбуваються всілякі ворожіння.

Одним з найбільш поширених в селах і селах було ворожіння з півнем. Рівно опівночі півня треба взяти з сідала і принести в кімнату, де розсипані зерна. Якщо півень склюет все зерна - це на щастя і удачі. Якщо два-три зерна - бути в новому році двом-трьом весіллям. Якщо ж півень взагалі не став клювати зерна, то це віщувало невдалий рік.

Також під старий Новий рік дівчата ворожать на обручці без каменів і прикрас. Кільце кладуть у склянку з водою. Дно у склянки повинно бути рівним. Потім запалюють свічку і ставлять її зліва у склянки. Рівно опівночі пильно дивляться в кільце, загадавши бажання. Незабаром вода в склянці спіткає і ви побачите зображення, яке відповість на ваше запитання.

Ще одне просте ворожіння на наступний рік полягає в наступному: в миску з водою кладуть різні за величиною кілька шматочків хліба, по числу членів родини. Крутя воду пальцем, вимовляють такі слова:

"Кружляє хліб та вода, тут вся моя сім'я. Якщо буде біда, розлучи хліб вода. "

Якщо, подивившись вранці, всі шматочки хліба будуть разом, то сім'я вся буде в цілості й схоронності. А якщо якийсь шматочок буде окремо від інших, то та людина або виїде або помре.

Ще одне ворожіння на бажання проводять дівчата вранці 14 січня біля церковних воріт. Помічають входять до церкви людей - кого більше з тринадцяти прихожан, чоловіків або жінок. Бажання виповнитися, якщо більше чоловіків і не виповниться якщо більше жінок. А якщо ворожить чоловік, то навпаки.

Також на старий Новий рік можна заморозити в ложці воду і дивитися: якщо будуть бульбашки, то це хороший знак. Він віщує довге щасливе життя. А якщо в льоду буде ямка, то це до горя і бід.

Знайшли друкарську помилку? Виділіть і натисніть CTRL + Enter

Знайшли друкарську помилку?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация