Як створювався тенге

15 листопада казахстанської національній валюті виповнюється 20 років. Сьогодні ми зробимо невеликий екскурс в історію і розповімо вам про те, як все починалося. 15 листопада казахстанської національній валюті виповнюється 20 років

Ми не будемо дуже заглиблюватися в історію і постараємося сфокусуватися на останніх 20 роках. Однак неможливо не згадати цікавий факт, який мав місце в місті Верном на початку XX століття. Під час Громадянської війни грошові знаки в Семиріччі не надходили, і тому в Верном були віддруковані перші гроші, їх називали «опіумної».

Під час Громадянської війни грошові знаки в Семиріччі не надходили, і тому в Верном були віддруковані перші гроші, їх називали «опіумної»

Історія їх виникнення дуже цікава: у підвалах Держбанку зберігався опіум. Звідки він там узявся, історія замовчує. Можливо, був конфіскований. Оцінивши цей опіум в 40 мільйонів рублів, банкіри випустили грошові знаки. На них написано: «Кредитні квитки забезпечуються опіумом, що зберігаються в банку, і всім надбанням Семиріччя». Ходили ці гроші недовго - 1,5 року. Потім, після того як до влади прийшли комуністи, з'явилися радянські рублі.

Потім, після того як до влади прийшли комуністи, з'явилися радянські рублі

Епоха радянських рублів завершилася разом з розпадом величезної країни.

Епоха радянських рублів завершилася разом з розпадом величезної країни

Почався період повного розвалу і розрухи. У 1993 році було підписано угоду про єдину рублевої зони, проте Росія ввела власну національну валюту. Тоді була створена Держкомісія по введенню національної валюти, очолив яку прем'єр-міністр Сергій Терещенко.

Тоді була створена Держкомісія по введенню національної валюти, очолив яку прем'єр-міністр Сергій Терещенко

Згадує художник Мендибай Алін, один з творців тенге, дизайнер банкнот НБ РК:

- Гігантський організм розпадався, вмирала величезна імперія. Пам'ятаю, як всі одномоментно зникло з усіх магазинів. Підприємства зупинилися. Ніхто не знав, що буде далі, був страх, а й азарт теж. У мене разом з моїм другом, графіком Агімсали Дузельхановим, було тоді приватне підприємство з випуску літератури. Називалося воно «Жетi». І тут оголосили конкурс на створення національної валюти. Ми з Агімом, який зараз викладає в Академії мистецтв ім. Жургенова, вирішили взяти участь. Ми весь час займалися історією, були обидва графіками, випускали книги, тому тема була нам близька. Взялися до роботи. До речі, намалювали не тільки варіанти грошових знаків, а й герба, прапора. Я написав навіть концепцію. У мене були ескізи і з казахської рублю - ми ж не відразу вирішили вийти з рубльової зони: намалював 4 номіналу в кольорі радянського рубля. І ще зробив 134 ескізу прапора. Один з варіантів був прийнятий, заявили, що я переміг, а через 4 дні подзвонили і сказали, що прийнятий все ж інший варіант. Мій був синього кольору з срібним колом посередині. Нам подзвонив Тимур Сулейменов зі Спілки дизайнерів і запропонував об'єднатися, так зібралася команда: Тимур Сулейменов, Агімсали Дузельханов, Хайролла Габжалілов і я. Нам дали дачу в горах, що належить Раді міністрів, і ми там сиділи два з половиною місяці і придумували тенге. Нещодавно шукали цей будинок, але його вже знесли. За сучасними поняттями дача була дуже скромна: одноповерховий сарайчик із силікатної цегли з шиферним дахом. Там був душ, кухня і 3-4 кімнати. Ось там ми і народжували тенге. Хотіли спочатку назвати нашу валюту «танга», «сом», «сум», «алтин», але голова Комітету Верховної ради РК Саук Такежанов відстояв назву «тенге».

- Історично було складно зрозуміти, що робити. Перше, що вся країна і ми побачили з валюти, був американський долар. Він, звичайно, потряс. Були ідеї зробити щось схоже: долар всім подобався. Але ми знайшли в собі сили знайти свій графічний шлях. Природно, ніяких комп'ютерів у нас не було, працювали вручну. Олівець, акварель, темпера ... І, як Ван Гог, - і руками, і ногами. Працювали в напружених умовах. Країні терміново потрібна була своя валюта. Рублі стали як осіннє листя, купити нічого неможливо, все вклади померли, і від нас чекали свою валюту. У нас було багато серій і варіантів, але вибрали портрети. З портретами було важко. До XIX століття фотографії не було, зображення Абулхаїр, Абилай хана ми шукали в працях і начерках мандрівників. При створенні купюри в 50 тенге (на ній був зображений Абулхаир) використовували малюнки з книг англійських мандрівників Клапрота і Аткінсона. Як виглядав Абилай хан, виявили у російських мандрівників. Портрети малював Агімсали, а композиція і все інше було моє.

Портрети малював Агімсали, а композиція і все інше було моє

Було складно визначити коло історичних персонажів, які гідні появи на тенге. Ми склали величезний список претендентів - починаючи від Аттіли, вождя гунів, і закінчуючи народними артистами КазРСР. Спектр був величезний, наприклад, ми хотіли зобразити на купюрах Потаніна, Семенова-Тян-Шанського, Сатпаева, Ауезова ... Керівництво країни і банку постійно змінювали свої побажання. Але ми не могли з такою швидкістю знайти зображення людей, у нас тоді не було Інтернету, доводилося шукати картинки в бібліотеках.

Але ми не могли з такою швидкістю знайти зображення людей, у нас тоді не було Інтернету, доводилося шукати картинки в бібліотеках

- Коли ми майже закінчили роботу над тенге, то полетіли в Англію на вантажних літаках, без віз, з радянськими паспортами. Прикордонник в Англії брав нас за руку і проводив через якісь двори. Ми так років зо два ходили. Йшли по аеропорту, курили сигарети «Медео» і «Казахстанські». Ми ж не знали, що вони такі пахучі. Все відверталися, а ми диміли і думали, які ми круті. Поїздка в Англію для нас була схожа на висадку на планету Пандора у фільмі «Аватар». Ми в Великобританії знайшли відмінного гравера, йому років 80 було, і він зробив для нас відбитки, на жаль, вони втрачені. Думаю, це була остання ручне гравіювання в світі. А фірма «Харрісон і сини» надрукувала купюри номіналом від 1 до 100 тенге.

А фірма «Харрісон і сини» надрукувала купюри номіналом від 1 до 100 тенге

- Випуск паперових Тіин був пов'язаний з тим, що не встигала запуститися монетна фабрика, і вирішили запровадити такий проміжний варіант. Коли ми повернулися з Англії, в Алмати вже відкрилася фабрика цінних паперів, на ній можна було віддрукувати Тіин. Тільки нам потрібно було перевести свої роботи в комп'ютер. Ми втрьох з художниками за два тижні зробили Тіин. Пам'ятаю, час було напружене, все на нервах. Серед ночі в мікрорайон, в якому я жив, приїхала чорна «Волга» з мигалкою. І люди до вікон підходили, щоб подивитися, до кого приїхала. Тупіт ніг і дзвінок в мою квартиру. Мені кажуть: «Пішли, треба зробити опис захисних елементів». Повезли нас у КАЗТАГ, там ми зробили опис Тіин, їх надрукували і пустили в народ.

Повезли нас у КАЗТАГ, там ми зробили опис Тіин, їх надрукували і пустили в народ

Гроші перевозили з Лондона в Уральськ на чотирьох літаках Іл-86 протягом тижня. Всього льотчики зробили 18 рейсів. Все це, зрозуміло, відбувалося в режимі найсуворішої секретності.
15 листопада 1993 в 8 ранку почався обмін старих грошей на нову валюту. Курс: 4,75 тенге за 1 долар, або 1 тенге за 500 рублів. Через 5 днів обмін завершився. Всього було вилучено з обігу близько 950 млрд. Рублів. Кожен громадянин Казахстану у віці від 16 років міг змінити не більше 100 000 рублів.

Кожен громадянин Казахстану у віці від 16 років міг змінити не більше 100 000 рублів

Мендибай Алін позує поруч зі своєю коханою купюрою, на жаль, вона швидко вийшла з обороту:

- Ми майже два роки працювали над тенге, і наше підприємство з випуску книг закрилося, розорилося. Потім пішла девальвація. Гроші-то тільки вийшли, а вже знецінюються, і треба робити 200 тенге, потім 500. І так майже до 1996 року.

Якщо на першій серії банкнот було зображення людей, то пізніше історичні персонажі зникли з грошових знаків. Алін пояснює це тим, що в Нацбанк надходило багато листів від невдоволених мусульман, які не хотіли розраховуватися за продукти грошима, на яких були зображені обличчя. Тому зараз на купюрах зображують пам'ятки архітектури і природу. Головне завдання дизайнерів, щоб банкноти були зрозумілі всім і не зачіпали нічиїх почуттів.

Мендибай Алін:

- Може бути, ви помітили, що останні два банкнотних ряду ми намагаємося дотримуватися схожих кольорів, тому що люди до них вже звикли. Ми робили деякі спроби урізноманітнити колірну гамму, але отримали нарікання від казахстанців, які почали плутатися.

Ми робили деякі спроби урізноманітнити колірну гамму, але отримали нарікання від казахстанців, які почали плутатися

Захисні властивості купюр різні: по зменшенню номіналу зменшуються і їх захисні засоби. Наприклад, у купюри в 200 тенге захисних засобів буде менше, ніж у купюри в 10 000. Всього ж у останніх банкнот 18 ступенів захисту.

Є у Казахстану і свої досягнення. Наприклад, недавно Нацбанк РК отримав патент на два захисні елементи, які пізніше стали використовувати у пресі доларів, євро та іншої валюти. Це цветоменяющаяся фарба, яка називається SPARK, її можна побачити на всіх останніх банкноти номіналом в 5000 і 10 000 тенге.

19 травня 1995 відкрилася своя банкнотна фабрика. На фото перші видрукувані тенге тримає в своїх руках президент країни Нурсултан Назарбаєв. Фабрика друкує не тільки банкноти, а й паспорта для громадян Казахстану і інших країн, різні цінні папери, дипломи, лотерейні квитки, акцизні марки тощо

Фабрика друкує не тільки банкноти, а й паспорта для громадян Казахстану і інших країн, різні цінні папери, дипломи, лотерейні квитки, акцизні марки тощо

Фабрика з випуску банкнот перебуває в Алмати, однак використовується сировина, яка ніколи не буде проводитися в Казахстані. Наприклад, є швейцарська компанія SICPA, яка випускає фарбу для банкнот всіх країн світу, це монополіст. За папері діапазон набагато ширше, але її теж доводиться завозити з-за кордону.

За папері діапазон набагато ширше, але її теж доводиться завозити з-за кордону

Мендибай Алін:

- Коли я беру в руки банкноту, то в першу чергу звертаю увагу на якість паперу. У багатьох ПівденноСхідної країнах в ходу пластикові гроші. Вони так жахливо пахнуть, що, коли дають здачу, її хочеться викинути. Був в Індонезії, там все низькі номінали пластикові. А клімат жаркий, і всі мікроби там. І цей запах від кухні залишається на банкнотах.

VP: А чим пахнуть наші гроші?

- Не знаю. Зараз одна компанія займається виробництвом антисептичної паперу. Одна з найчистіших банкнот - естонська. У них найкоротший термін вилучення. Англійські 5 фунтів ходять всього 9 місяців. У нас банкноти низького номіналу зношуються приблизно від 6 місяців до року. А взагалі, банкноти змінюються протягом 5-7 років, пов'язано це з системою безпеки. 20 років тому ми наївно вважали, що те, що ми намалювали, буде в ходу 100 років. В середньому йде два роки на створення однієї банкноти. Пов'язано це з тим, що технологія дуже складна. Потрібно набратися великого терпіння, щоб побачити результати своєї праці. Іноді купюрі потрібен час, щоб дочекатися свого виходу. Наприклад, старі 5-тисячним купюри лежали 5 років.

У 1993-му відкрили свій монетний двір. Перші казахстанські монети з карбуванням 1993 року з'явилися в обігу 1 червня 1994 го. Це були Тіин. Фактично в 1998 році вони вже перестали виконувати свою функцію, але рішення про вилучення з обігу вийшло тільки в 2001-му.

Фактично в 1998 році вони вже перестали виконувати свою функцію, але рішення про вилучення з обігу вийшло тільки в 2001-му

Віктор Івженко, дизайнер монет НБ РК:

- До 1993 року я працював заступником голови Спілки дизайнерів РК, завдяки чому потрапив в групу по роботі над банкнотами і монетами. Над монетами працювали два художника - я і Айрат Ісмамбетов. Перші наші монети за розміром і за вагою схожі на ті, що були в СРСР. У той момент у нас не було знань, інформації про те, які повинні бути монети і т.д. Ми брали за приклад ті, що були.

У 1992 році був влаштований конкурс на те, хто зможе освоїти випуск монет. І першим виявився Ульбінський металургійний завод . У 1992 році на ньому зробили пробну карбування, показали це керівництву країни. Після цього вирішили відкрити там монетний двір.

Зараз за якістю виконання монет наш завод входить до п'ятірки найкращих - нарівні з монетними дворами Польщі, Австрії, Канади та Австралії. Але тоді, в 1992-1993 роках, тільки все починалося, що навчалися робити самі, щось - з підказки колег з інших країн.

Найперша вимога, яка пред'являється до монетам, - безпека для людини. Монетку може запросто проковтнути маленький дитина. Тому матеріали проходять хімічний аналіз на нешкідливість, а також зносостійкість. Адже 20 років - такий зазвичай термін життя циркуляційної монети.

Це початок створення монети. Вона ліпиться з гіпсу, з неї відливається силікон, пластик і відправляється в монетний двір.

Ця заготовка до монеті «Шурале» із серії «Казки народів Казахстану», яка вийшла вчора, 13 листопада.

Перші казахстанські колекційні монети були викарбувані в 1995 році на Австрійському монетному дворі. Серія називалася «150 років Абаю». У 1999-му Казахстан сам відчеканив свої монети, присвячені міленіуму. Це була перша наша карбування срібних монет.

Віктор Івженко:

- Перші монети випускалися з натхнення, у нас не було тематики. Робили їх до знаменних дат. Ідеї ​​завжди витають поруч, головне - виокремити основну думку. А потім вже починається опрацювання - в бесідах, суперечках народжується приблизний концепт, а потім вже слід рутинна робота. Остаточний варіант дизайну затверджується членами правління банку. Зараз у нас у відділі працюють 4 людини.

Наш монетний двір має унікальні технології. Наприклад, казахстанські майстра розробили унікальне використання позолоти на срібних монетах - золото зробили матовим, неблискучим. Крім того, Казахстан запатентував свій винахід - монети з танталу.

- Тантал - дуже міцний метал, у нього слабка плинність, карбувати дуже складно. Це єдиний метал в світі, який не відторгається живим організмом, - розповідає Віктор Івженко. - Цей метал ніде неможливо купити, і я припустив, що наші монети будуть купувати для протезування. З танталу ми зробили монети серії «Космос». Перші монети дуже швидко полетіли в Європу. Перший тираж - 5000. Вона була визнана найкрасивішою монетою року на конкурсі монетної продукції «Міжнародний приз Віченца Нумізматика» (Італія). Монета коштувала 7000 тенге, на вторинному ринку продавалася від 15 000 і вище.

Перша кілограмова монета випущена до 10-річчя РК. У продажу її не було. Тираж - 100 штук. Призначена для дарування главам ближнього і далекого зарубіжжя.

У монеті «Рубіж тисячоліть» застосовані дві нові технології.

- Це була жахлива ідея з мого боку, - розповідає Віктор Павлович. - Зазвичай монета має форму лінзи. А тут у монети чітка грань - одне тисячолітні, з іншого боку - інше. Ці два зображення ловляться під певним кутом освітлення. Це була важке ідея, але монетний двір впорався. Такого в світі ніхто не робив. В майбутньому плануємо випускати монети-трансформери, що складаються з декількох частин. Нових циркуляційних монет поки не буде.

Зараз тираж колекційних монет в середньому 5000. Є монети, які можуть зникнути з ринку протягом декількох днів. Буває, що монети «зависають» на кілька років. Так було з першою серією, це пов'язано з тим, що вони були не розкручені і тоді ще не було своєї когорти нумізматів. До 2000 року в основному існував інтерес до старих радянських і російських монет.

Найдорожча монета Казахстану випущена до 20-річчя тенге. Це 2 кг чистого золота, її можна придбати за 25 мільйонів тенге. Випустили її 4 серпня.

Наш монетний двір також чеканить монети для Білорусі, Таджикистану, Киргизстану.

Всі монети і банкноти, випущені в РК, можна побачити в музеї НБ РК.

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

VP: А чим пахнуть наші гроші?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация