Як українець виростив рекордний урожай пшениці на болоті

Рекордсмен Бадуліна. Перетворив очеретяне болото в пшеничну плантацію.

Фото: Ю.Зелінскій

Щоб потрапити на "плантацію" унікального агронома, потрібно довго спускатися по вузенькій стежці до руслу пересохлої річечки. Колись вона несла свої скромні води в річку Молочну, а та впадала в Дніпро. Сьогодні від річечки залишилося заросле очеретом болото. У нього-то і "відвоював" Іван Бадуліна квадратні метри під досліди з різними сортами пшениці.

Тепер тут золотяться добірні, важкі від зерен колосся. Запорізький вчений-агроном кілька років поспіль отримує з цього невеликої ділянки землі, засіяного пшеницею, стільки зерна, що може говорити про врожайність 200 центнерів з гектара озимої пшениці, і 100 - весняної сівби. На тлі загальноукраїнської врожайності озимої пшениці в цьому році, яка ледь досягла 22,5 ц / га, "пшеничне плантація" Івана Васильовича просто унікальна за родючістю.

В цьому році агроном працював з вісьмома сортами. "Зверніть увагу, - Іван Васильович показує колоски, притримуючи їх руками. - Це пшениця остистая" Промениста ", а це-" Тритикале "," Смуглянка ". У кожному колосі - 80, 100 зерен. Але коли зерно дозріває, стебла під їх вагою лягають. Таку пшеницю дуже складно збирати ". Агроном підходить до іншого ділянці: "А ось цю безоста," Фаворитка ", я полюбив давно. Вона не дуже висока, зате міцна і надійна. У мене на квадратному метрі вона дає 1300 колосків, а в кожному колосі - 60 зерен".

Іван Васильович уже кілька років сіє перехресним сівбою - по поздовжніх і поперечних напрямках. При цьому міцна "Фаворитка" підтримує на своїх плечах тендітну "променистий" або "Смуглянку", щоб ті не лягали на землю. Перехресний сівбу - не винахід запорізького жителя. Цей метод використовувався ще в Стародавньому Єгипті.

"У цьому році я посіяв" Фаворитка "в лютому. Тепла ще не було, але і морозів теж. Землю підготував ще з осені, залишилося тільки посіяти. Щоб отримати з квадратного метра по 1300 колосків, потрібно 700 зерен на відстані 4,5 сантиметра один від іншого покласти в грунт. Працюю з лінійкою, строго витримую все розміри. Записав час, коли і скільки засіяв площі. Далі в роботу вступають мої партнери - сонце, вода і добриво ", - говорить агроном.

ІЛ НА ДОПОМОГУ. Секрет такої високої врожайності пшениці на болоті - в мулистій землі. Агроном каже, що в цьому мулі міститься безліч добрив. Дослідну ділянку агронома розташований прямо тут, і для того, щоб розширити корисну площу, досить викосити очерет.

Про свої врожаї Іван Бадуліна написав академіку Володимиру Моргуну в Інститут фізіології рослин і генетики НАН України - автору сорту "Фаворитка". У відповідь отримав лист, в якому академік дякує агронома за рекордний урожай. Сьогодні на ділянці Бадуліна під навісом лежать снопи золотої пшениці, які експериментатор збирається везти в Київ , Щоб довести: рекордний урожай - не міф, а реальність.

Методи, які варто взяти на озброєння

Іван Бадуліна більшу частину свого життя пропрацював старшим науковим співробітником обласної дослідної станції. До нього досі звертаються за порадою агрофірми області. "Улюблений Іваном Васильовичем сорт Фаворитка прижився у нас, - розповів власник агрофірми Володимир Панкеєв. - У кращі роки він давав по 60-70 центнерів з гектара, а тут такі рекорди! Але для впровадження дослідних досягнень Івана Бадуліна в практику потрібна серйозна державна програма розчищення малих річок і озер. Тоді мулу буде багато, і хлібороби стануть використовувати його як добриво. Для таких врожаїв також потрібно зрошення. Словом, рекордні врожаї Івана Бадуліна - це справа майбутнього ".

Читайте також: Українець побудував на дачі електростанцію розміром з 9-поверхівку (фото)

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация