Як Гіппіус не злюбила Мандельштама

На ювілей поета звезли все: від листів до картин

Композиція вибудувана в хронологічній послідовності. Про предків Мандельштама дізнаємося з дозволу імператора Олександра проживати його сім'ї в Петербурзі, купецького свідоцтва батька і сімейних фотокарток. Всім цим поділився племінник літератора з Ізраїлю . Про навчання Осипа в Тенишевском училище розповідає список прослуханих лекцій. Найдовше він вивчає там російську історію і логіку. Після закінчення освіти мати Флора запідозрила сина в захопленні есерами і, злякавшись арешту, відправляє його в Париж . На один семестр хлопчик надходить в Сорбонну. Ось його фотографія на тлі похорону кардинала Рішара де ла Верня з підписом: «Дорога матусю! Посилаю тобі свою фізіономію, яка абсолютно випадково закарбувалася на цьому знімку. Можна сказати, що обернувся навмисне, для того щоб послати вам свій привіт! ... Ося ».

Далі розташувалися матеріали, присвячені входженню Мандельштама в літературу: його лист Максиміліану Волошину, вірші В'ячеславу Іванову плюс лист Зінаїди Гіппіус Валерію Брюсовим. У ньому вона описує, як зустріла в своєму будинку Осипа: «Якийсь неврастенічний жіденок, який років зо два тому ще плів постоли, нині якось розвинувся, і бувають у нього пристойні рядки. Він приходив до мене з проханням рекомендувати його вірші вашій увазі. Я його не прийняла: дуже вже він втомився (швидше за все, це помилка виникла через розтеклися чорнила, і мова йде про дивному або невпинному. - К.К.). Але вірші його веліла залишити, прочитала і знаходжу, що увазі вашу рекомендувати я їх можу ». Звідси з'являється вираз «Зінаідін жіденок», якого згодом поетеса почала рекомендувати в літературних колах.

На ювілей поета звезли все: від листів до картин   Композиція вибудувана в хронологічній послідовності

фото: Ксенія Коробейникова

- Мандельштам - одна з тих постатей, яка породила субкультуру, - каже «МК» директор ГЛМ Дмитро Бак. - Зараз важко уявити, якою подією стала його публікація в серії «Бібліотека поета. Велика серія ». У Гандлевського є знамениті рядки про похорон якогось побратима на Міуському кладовищі. Зрозуміло, про кого і про що він! У 1988 році спадщину Мандельштама було вилучено із забуття - це подія колумбовской важливості для цілої корпорації людей. На виставці нам важливо зафіксувати цю текстову домінанту. З книг ми представили перше видання поета, «Камінь», з його інскріптамі - дарчими написами. Їх надрукували тиражем в 200 штук, чотири з них у нас.

фото: Ксенія Коробейникова

Тут повно не тільки рідкісних рукописів, але і образотворчого мистецтва. Головне місце відведено портрету Мандельштама руки Анни Зельманова-Чудовской. Правда, це не оригінал! Він давно загублений. Перед вами копія, яку замовляв сам поет. Портрет йому настільки сподобався, що він пішов у фотоательє і замовив з нього відбитки. Є і карикатурна афіша з «Привала комедіантів» в Новий рік, з 1916-го на 1917-й, де Мандельштам декламував вірші Ахматової Гумільовим і Бальмонт. Поруч красується чорно-біла графіка Наталі Гончарової: ангели, змії-спокусники, леви з мордами корів, усміхнені бики. Цими химерними малюнками проілюстровано знаменитий вірш «Звіринець». Ось і сам Мандельштам - загоряє на пляжі - з волохатими грудьми і Панамою на півобличчя. За ним ховаються суворий Ходасевич і розпливчастий Волошин. Цей акварельний портрет написаний в Феодосії.

фото: Ксенія Коробейникова

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация