Як еволюціонувала ялинкова іграшка за сто років свята

Вінтаж і сучасність. & Nbsp;

Новий рік багато хто любить навіть більше свого дня народження. Воно й зрозуміло: в ДР все думають про старість, а в НГ - про іграшки, ялинці і застілля. Та й атмосфера навколо панує там не є, святкова. Хочеться дарувати добро і отримувати оберемками подаруночки. Ну, або хоча б з красивою Снігуронькою познайомитися.

Ми вирішили розповісти про те, як змінювалися новорічні прикраси на протязі останніх ста років - з 1914-го по 2014-й. В нашій хронології немає 1920-х років: після революції святкування Нового року заборонили. Більшовики вважали це свято "пережитком минулого" і "забавою для багатих". Навіть агітстішкі і речівки, що паплюжили Новий рік, відчайдушно штампували: "Якщо ти пішов на ялинку, значить ти - не піонер!" Знову народити вдома ялинку до 31 грудня радянські громадяни змогли лише в 1930-х роках.

ПОЧАТОК СТОЛІТТЯ: ангели Німеччини

У царській Росії аж до 1917-го хвойних красунь прикрашали продукцією "Made in Germany". Традицію ставити ялинку в будинку запозичили там же. Практичні німці вміли не тільки пиво варити, але і ялинкові кулі видувати: перші в світі "круглі скельця" з'явилися в місті Лауша в 1847 році. А вже потім і до наших теренів докотилися. Правда, коштували кулі дорого, тому були рідкістю. Найчастіше ялинки прикрашали порцеляновими або картонними ангелами і пряниками.

newyear_32_1__

Прикрашали ялинки до революції.

1930-і: Ленін в хвої і солдати

Після довгої паузи першу новорічну ялинку в країні Рад відзначили в 1935 році. Прилавки магазинів буквально завалили іграшками з пресованого картону і вати. В основному це були фігурки героїчних красноармецев і морозостійких полярників (в той час активно освоювалися простори Заполяр'я). А також всілякі хлопавки, пофарбовані в червоний колір ялинові шишки і аеропланчику з парашутистами. У 1937-му випустили партію дорогих скляних іграшок: дирижаблі і кульки з ликами членів Політбюро і навіть кулі з портретами Леніна і Сталіна. Більше такі іграшки ніколи не випускали (подумати тільки - повісити на ялинку прикраса із зображенням самого батька народів!).

index_1__

elochnaya_igrushka_08_1__

soviet_elegant3-525x329_1__

Міць країни Рад. Бойовий дирижабль СРСР.

40-е: кулі з пробірок і затишні чайники

Під час Великої Вітчизняної, незважаючи на розруху і дефіцит, Новий рік відзначали дуже широко: свято нагадував про мирні дні. Іграшки робили з підручних матеріалів: старих лампочок (спилювали цоколь), колб і хімпробірок (два крайніх фото). Фігурки майстрували з бинтів, шкаралупи і погон. Сніжинки - з металевої стружки. Прикрашали ялинки і трофейними німецькими іграшками. Виробництво фабричних іграшок відновили з 1946 року. Це були затишні пузатенькі чайники, фігурки артистів цирку. У 1949-му до 150-річного ювілею Пушкіна випустили героїв його казок "Руслан і Людмила", "Золотий півник".

elochnaya_igrushka_19_1__

elochnaya_igrushka_24_1__

soviet_elegant4-525x329_1__

З 1946 року. Фабрики іграшок заробили на всі 100%.

50-е: годинник і безсмертний символ Хрущова

Головний новорічний символ 50-х - прикраса у вигляді годинок, на яких стрілки застигли на "без п'яти хвилин Новий рік". З'явилися вони після оглушливого успіху пісеньки "П'ять хвилин" Людмили Гурченко, яка прозвучала в "Карнавальної ночі". Також п'ятдесяті запам'яталися іграшками на прищіпках і тим, що на ялинці раптом виросли ... скляні фрукти і овочі: апетитна полуничка, "синенькі", гострі перчики і, звичайно ж, головний символ часу і сільськогосподарської діяльності Хрущова - кукурудза. Що забавно, саме "царицю полів" випускали безперебійно аж до перебудови.

elochnaya_igrushka_38_1__

elochnaya_igrushka_42_1__

elochnaya_igrushka_34_1__

Зайка на прищіпки. Барабанить на свято.

60-е: слід Гагаріна і повернення шишок

12 квітня 1961 року Юрій Гагарін став першою людиною в історії, яка вчинила політ в космічний простір. Пройти повз такої події іграшкова індустрія просто не могла.

У той рік, напевно, кожна радянська ялинка була прикрашена фігурками героїчних підкорювачів космосу. І поруч з ними - різнокаліберні супутники, що злітають в стелю. Вперше замість традиційної червоної зірки, що вінчає дерево, з'явилися скляні верхівки-верхівки у вигляді стилізованих ракет.

Також цей рік запам'ятався поверненням шишок - до цього скляні іграшки такої форми виблискували на ялинках ще до революції.

Шістдесяті - час експерименту з формою іграшки. З'явилися кульки з виїмками, борозенками, бурульки зі "сніжним" (білим) покриттям. А ще - електричні гірлянди!

elochnaya_igrushka_50_1__

При цьому стали активно штампувати дешеві ялинкові іграшки з пластмаси. У свій час були дуже популярні прозорі пластмасові кульки, всередині яких "літали" не менше пластмасові метелики.

В середині 60-х також намітилася тенденція до спрощення іграшок і їх стандартизації. Тому в усьому світі цінуються радянські іграшки до 1965 року випуску.

soviet_elegant12-525x328_1__

Людина в космосі. А значить, і на ялинці в скафандрі висить!

70-е: дощик і страшний крокодил Гена

У ці роки ялинки модно було прикрашати іграшковими мультгероя: крокодилом Геною, Чебурашкою, Карлсоном і філософічним любителем меду Вінні Пухом. Дітвора просто заходилася від захвату! Правда, іграшки ці були, м'яко кажучи не дуже, деталізація слабенька, фарби - кричущі. Днями автор цього матеріалу показав скляного Гену тих років племіннику. Дитина наївно поцікавився: "Це страшний Чужий з голлівудського фільму про космос?" (Мова про знаменитої фантастичної картини Рідлі Скотта "Чужий").

Також в тренді тих років - і тут звучить барабанний дріб - дощик! Той самий, яким до цих пір прикрашають ялинки. Правда, коли новинка тільки з'явилася, які дорвалися до неї громадяни так рясно обважували свої деревця цією мішурою, що буквально "ховали" під нею всі інші іграшки. З незвички можна було навіть подумати, що в кімнаті з відра зростає гігантський кому фольги.

Мабуть, найбільш вдала іграшка, що дебютувала в цьому десятилітті - будиночок (на фото). Засніжений, з ззовні палаючими теплим світлом віконцями. Здавалося, саме в цьому будиночку живе дух свята.

В кінці 70-х з'являються перші іграшки з пінопласту (грибочки, дідусі Морози, лисички). Як показав час, іграшки ці виявилися вельми довговічними. І якщо до прикраси ставилися з належною повагою, то воно і сьогодні виглядає так, немов тільки зійшло з конвеєра.

dsc06266_1__

Будиночок. А в ньому - дух свята.

80-е: по кому дзвонять дзвони

В СРСР в цей час мало хто ще чув вічно зелений західний різдвяний хіт Jingle Bells "Передзвін дзвіночків" (даром, що він був написаний в 1858 році). Але це не завадило радянським фабрикам випустити свою версію дзвіночків - в склі.

Це було, як то кажуть, 100-відсоткове попадання! Зголоднілі за приємними новинками люди буквально змітали їх з прилавків - брали відразу по 5-6 штук. У деяких магазинах мало не стихійні бунти виникали на цьому грунті. Крик і ор стихав лише після того, як продавці клятвено обіцяли "більше двох дзвіночків в руки не давати".

Ще один лідер продажів: ліхтарики з фольги. Що називається, дешево, сердито і блищать-переливаються при цьому. Що ще потрібно для щастя?

soviet_elegant18_1__

Хіт продажу. Через дзвіночків виникали магазинні бунти.

90-е: холодна ялинка в офісному стилі

У 90-х було погано не тільки з грошима, але і з креативом. Цікавих іграшок майже не випускали, а то, що випускали, назвати іграшками було складно. У моду увійшли не б'ються прикраси з пластика. Виглядали вони не дуже, а якщо називати речі своїми іменами - просто скучненько. Саме тоді стало модним прикрашати ялинки "в один колір". Тобто, якщо вішали кульки, то всі вони були або синіми, або червоними, або золотими. Виглядали такі деревця аж ніяк не по домашньому, а скоріше по-офісному холодно. Хоча у такого "новоросійського стилю" прихильників теж вистачало.

elochnaya_igrushka_62_1__

Голодне час. Грошей в країні не було, цікавих іграшок теж.

Наш час: з гороскопом

У 2000-х індустрія новорічних іграшок знову запрацювала по повній програмі. Відкрилися захіревшей колись фабрики, для бажаючих влаштовують екскурсії по виробництву. Сьогодні українські іграшки активно закуповують і цінують навіть в примхливої ​​Європі.

При цьому справжні цінителі віддавали (і віддають) перевагу тендітним, але більш святковим іграшок зі скла, недолюблівая дешеві пластикові прикраси.

Головна ж "фішка" 2000-х - на іграшках стали розміщувати символи року (з китайського гороскопу).

Так, якщо прийдешній 2015-й є роком Вівці, то у вас на ялинці обов'язково повинна бути (прикмета така) хоч одна іграшка з цієї шубастенькой тваринка! І тоді вам обов'язково привалить удача.

c206-koza-ovza_1__

Читайте найважливіші новини в Telegram , А також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі .

джерело: сьогодні Дитина наївно поцікавився: "Це страшний Чужий з голлівудського фільму про космос?
Що ще потрібно для щастя?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация