Як розвивався фемінізм в Україні: від перших страйків до сучасних маршів

  1. Рівності статей дами домагалися мітингами, книгами, голодуванням і соцмережами
  2. Перші страйки: три хвилі боротьби за права жінок
  3. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  4. Україна: марші і право рубати дрова
  5. Світ: чорний колір і гімн
  6. "Фемінізм нам близький"
  7. АВТОРИ:
  8. Орфографічна помилка в тексті:

8 березня 2018, 8:13 Переглядів:

Рівності статей дами домагалися мітингами, книгами, голодуванням і соцмережами

8 березня 2018, 8:13 Переглядів:   Рівності статей дами домагалися мітингами, книгами, голодуванням і соцмережами   У минулому році американський словник Вебстера назвав словом року фемінізм, який за сумісництвом виявився і найпопулярнішим запитом в інтернеті

У минулому році американський словник Вебстера назвав словом року "фемінізм", який за сумісництвом виявився і найпопулярнішим запитом в інтернеті. Спеціально до Міжнародного жіночого дня "Сегодня" розібралася в історії питання, з'ясувала, як жінки борються за гендерну рівність у всьому світі і в нашій країні, і дізналася, чого саме їм вдалося добитися.

Перші страйки: три хвилі боротьби за права жінок

Масово заявляти про свої права жінки стали ще в XIX столітті. І якщо на початку століття під фемінізмом розуміли тільки властиві жінкам якості, то вже до кінця століття термін позначав боротьбу за права жінок. За час свого існування рух пережило три хвилі, а почалося все ... з політики.

Ідеї ​​першої хвилі зародилися в 1770-х, коли перша леді США Ебігейл Адамс, а за сумісництвом і полум'яний борець за права жінок, закликала чоловіка, другого президента США Джона Адамса, дозволити жінкам голосувати на виборах.

"Ми не станемо підкорятися законам, в ухваленні яких не брали участь, і влади, яка не представляє наших інтересів", - написала вона в листі чоловікові.

Той, в свою чергу, над ідеями дружини посміявся, хоча і визнав - проблема дійсно існує і вирішувати її дійсно треба. В результаті тема виборчого рівноправності в Штатах заглохла на півтора століття, і тільки в 1920-му через численні акції феміністок в США прийняли поправку, яка дала жінкам право голосу на виборах. Осторонь не залишилася і Європа, хоча там рух отримав назву "суфражизм". Передумовою до нього стало проголошення в кінці XVIII століття французької "Декларації прав чоловіки й громадянина", що закріпила за жінкою статус нижчої істоти. У відповідь на цей документ французька письменниця Олімпія де Гуж опублікувала свою "Декларацію прав жінки і громадянки", зажадавши надати жінкам виборче право і можливість працювати чиновниками.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

"Якщо жінка має право підніматися на ешафот, вона повинна мати право сходити на трибуну", - підкреслила де Гуж.

Однак в той час така заява порахували занадто радикальними, і французька влада відхилили декларацію, а пізніше і зовсім стратили Олімпію. Через століття однією з ключових фігур суфражизму стала британська активістка Еммелін Панкхерст, яка заснувала в 1903 році "Організацію по захисту громадських і політичних прав жінок". Всього за рік та виросла до 5 тис. Чоловік, а через страйків і голодовок, які влаштовували члени цієї організації, англійський парламент прийняв ряд законів, які покращували становище жінок в суспільстві. Остаточно британок зрівняли у виборчих правах з чоловіками в 1928-м. До слова, в Російській імперії, в яку входила тоді й Україна, дали право обирати владу майже на десять років раніше - в 1917 році. "Всеросійський союз рівноправності жінок" на чолі з активісткою Вірою Фігнер вивів на мітинги за право голосу близько 40 тис. Протестуючих, і тодішня влада без опору погодилася на висунуті вимоги.

Наступний раз фемінізм підняв голову в 1940-х, коли з'ясувалося, що право голосу не гарантує рівноправності в інших сферах. В цей час французька письменниця Симона де Бовуар оприлюднила свій трактат "Друга стать", розкритикувавши патріархат і пташині права жінок. Текст припав до душі феміністкам і незабаром став ключовим в ідеології руху. Домігшись участі у виборах, активістки виходили на мітинги за право реалізовувати себе не тільки в домашньому господарстві, за право на аборт і доступну контрацепцію, рівні зарплати з чоловіками, а також проти домашнього насильства. І хоча гучних перемог у другій хвилі виявилося не так багато, вона дала початок важливих змін. По крайней мере, тоді ринок праці значно поповнився жінками, що призвело до зростання світових економік і новим судженням про гендерну політику. Третя хвиля фемінізму настала вже в кінці XX століття. Жінки продовжували викривати дискримінацію і боротися з тими питаннями, які підняла друга хвиля, але тепер ще й активно виступали проти сексизму в усіх його проявах. Сьогодні до захисту прав жінок приєдналися багато всесвітні організації, в тому числі і ООН.

За права. Жінки в усьому світі виходили на мітинги, а іноді навіть голодували за право обирати

Україна: марші і право рубати дрова

Український фемінізм в першу чергу асоціюється з творчістю емансипованих письменниць - Марко Вовчок, Ольги Кобилянської та Лесі Українки. У своїй творчості вони використовували образи вольових жінок, які не вписуються в традиційні патріархальні уявлення, просуваючи таким чином ідеї фемінізму. Протягом XVII-XX століть на території країни діяли кілька організацій, які ратували за права жінок. Той же "Всеросійський союз рівноправності жінок" подарував українкам виборчі права, а "Жіноча громада Буковини" та "Союз українок" (1900-ті роки) просували право жінок на освіту.

Світанок жіночої рівноправності припав на 1920-ті, коли Україна тільки увійшла до складу СРСР. Чи не першим у всій Європі СРСР закріпив політичну рівноправність жінок Конституцією 1918 року. Пізніше жінкам гарантували однакові права з чоловіками в трудовій, громадянської, шлюбної та освітній сферах, а також закріпили принцип рівної оплати. Але якщо спочатку революцію в правах дотримувалися, то вже до середини XX століття емансипація зійшла нанівець - незабаром заборонили аборти, розлучення визнали небажаними, а жінок знову перестали кликати до влади. Правда, в 1964-му в українського фемінізму з'явився шанс на перезапуск - Київ відвідала ікона другої хвилі Симона де Бовуар, яка приїжджала в честь ювілею Тараса Шевченка. Але тоді більший інтерес у публіки викликав її супутник Жан-Поль Сартр, а сама Симона залишилася майже непоміченою.

Після тривалої перерви глобальний світовий тренд повернувся в Україну вже в XXI столітті. Багато в чому завдяки онлайн-флешмоб. так, в 2016-му багато українок взяли участь у флешмобі # ЯНеБоюсяСказаті , Повідавши всім про сексуальні домагання і інших формах насильства. У минулому році за Укрнету прокотилася акція # МаюПравоСказатіНі, під час якої жінки розповідали про свої відмови в побутових і соціальних ситуаціях.

Перекочував український фемінізм і в офлайн. У минулому році, як раз на 8 Березня, українки зібралися на масштабну вуличну акцію на захист своїх прав. Всього в мітингах взяли участь жінки близько десятка міст. У цьому році "Марш жінок" повториться. Активісти зберуться в цей четвер на одній зі столичних площ, щоб вимагати у влади рівних прав і можливостей з чоловіками. Ще одна вимога - ратифікація Стамбульської конвенції, яка спрямована на боротьбу з насильством над жінками. Документ все ще знаходиться в профільному комітеті ВР. І хоча конвенція у нас все ще не визнана, зрушення є. Так, в грудні минулого року ВР ввела кримінальну відповідальність за примус до вступу в шлюб і домашнє насильство.

Ще раніше нардепи дозволили жінкам нести військову службу на рівних з чоловіками. Норму взяли, коли виявилося, що багато українських захисниці офіційно оформлені кухарями та бухгалтерами, хоча ризикували життям нарівні з чоловіками. Нарешті, українкам дозволили працювати шахтарями, будувати літаки і рубати дрова - в грудні скасували заборону на 450 професій для жінок. У той же час до повного паритету нам далеко.

У недавньому звіті Всесвітнього економічного форуму наголошується, що при нинішньому темпі розвитку України досягне повної рівності прав тільки через 128 років. У нас до цих пір низький рівень гендерного балансу в соціальному і політичному плані. Для прикладу, в нашому парламенті всього 11% жінок-депутатів, в Кабміні - 12% чиновниць, а різниця в оплаті праці все ще становить від 300 до 6 тис. Грн.

Грн

Акція. Марш вимагає прийняти Стамбульську конвенцію

Світ: чорний колір і гімн

У світі рух за жіночі права набуло особливі масштаби. Все почалося на початку 2017 го, коли Дональд Трамп став президентом США. Не в силах забути сексистські висловлювання нового американського лідера, феміністки активно протестували проти Трампа, задавши тон світовим трендам. Інтерес до фемінізму підігрів і вихід фільму про Чудо-жінки - сильною і незалежною героїні з коміксів феміністськими поглядами. Ще до прокату картини персонажа вибирали послом ООН по боротьбі за права жінок, хоча і звільнили через два місяці після призначення. Активісти причепилися до її зовнішності, яка нав'язує стереотипні уявлення про жінок. Але образ все ж змусив народ гуглити слово "фемінізм" частіше.

Наступною перемогою став форум в Давосі - в цьому році вперше за історію форуму співголовами з'їзду були тільки жінок. Тріумфом рівноправності стало і рішення парламенту Канади змінити текст свого гімну. Рядок "патріотизм - доля твоїх синів" поміняли на "патріотизм - доля всіх нас". Важливою віхою стали флешмоби в соцмережах і офлайні. В рамках французького "# УПрінцессЕстьВолоси" панянки розповідали про шкоду нав'язаних стереотипів краси. А в російській Уфі запустили флешмоб "16 днів проти насильства", розвісивши плакати з фактами утиску жіночих прав. Не обійшлося і без протестів на світських заходах. Під час вручення кінопремії BAFTA багато кінозірок прийшли в чорному . Дрес-код став частиною акції проти сексуальних домагань, яка почалася після звинувачень продюсера Харві Ванштейна в домаганнях.

"Фемінізм нам близький"

Олена Суслова, голова жіночого центру:

"Динаміка змін оптимістична. У нас зростає політична воля вирішувати питання гендерної рівності - не тому, що це потрібно ЄС, а тому що потрібно самим українцям. Так, нещодавно у нас призначили уповноважену з питань гендерної політики Катерину Левченко з 20-річним досвідом у цій сфері. Прибрали заборона на багато професій для жінок. Це має велике значення не тільки для захисту прав, а й для економічної незалежності суспільства. Доступ до різних професій дозволить жінкам адекватно використовувати свій потенціал. Хоча слово "фемінізм" у нас не популярно і навіть лякає народ, його цінності дуже близькі українцям ".

Марія Дмитрієва, засновниця форуму Feminism.ua:

"Питання рівності у нас стає все популярнішим. Його активно обговорюють на різних рівнях, і фемінізм стає все більш прийнятним в публічному просторі, і більше жінок не бояться заявляти про себе як про феміністок - це на краще".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Як жінки захопили світ: історія фемінізму в Україні та інших країнах". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОРИ:

Ілля Требор, Марія Пирогова

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация