Як один фейлетон допоміг розгорітися першої російської революції

115 років тому, в 1902 році, в газеті "Росія" був опублікований фейлетон "Панове Обманови". Цей фейлетон викликав грандіозний скандал, а його автор - Олександр Амфітеатров - був засланий до Сибіру. Про ефект, який справив цей текст, розповідає Костянтин Ранкс. 115 років тому, в 1902 році, в газеті Росія був опублікований фейлетон Панове Обманови

Прозаїк і публіцист Олександр Амфітеатров.

Автор фейлетону "Панове Обманови" Олександр Амфітеатров за цей текст був засланий до Сибіру, ​​в Минусинськ, газета "Росія" була закрита. Але свій ефект фейлетон справив.

Амфітеатров написав цей фейлетон всього за дві години, по суті, це анонсувалося як глава роману. Продовження не було, так як Амфітеатрова забрали дуже швидко. І треба зауважити, ставлення публіки до цього фейлетону було досить двоїстим - одні, звичайно, вітали таку сміливу сатиру на імператорську сім'ю Романових, але більшість все ж вважало, що автор, тобто Амфітеатров, перевищив межі дозволеного.

Як писав Олександр Чехов своєму братові Антону Чехову в особистому листі, фейлетон «Сімейство Обманови» - дурний і беззмістовний, якщо не здогадуватися, що під Обманови автор мав на увазі Романових, а в такому випадку (цитую) «... фейлетон отримав інший колорит - підлого пасквіля, спрямованого в інтимну сторону царської сімейного життя ».

Це було ще тоді, коли ви могли не терпіти царя, але вважати неможливим не те що писати - навіть читати непристойну сатиру на чуже особисте життя. Але, судячи з усього, Амфітеатрова влади зупинили вчасно - він явно мав намір розкрити повніше образ сім'ї Романових, і особливо - Миколи II.

Якщо в опублікованому уривку цар Микола, виведений під ім'ям Ніка-Милуша, ніяк не міг вирішити - хто ж він, ліберал чи консерватор, і вважав, що треба або впоратися в папінькіном заповіті, або «як мамінька буде завгодно», то, за словами самого Амфітеатрова, після 1904 року його вже в даному разі помер або переродився - коли кинув сотні тисяч російських солдатів під японські кулемети. Амфітеатров мав на увазі впевненість суспільства в тому, що керівник держави розв'язав Російсько-японську війну, щоб приховати солдатською кров'ю свої лісові шахрайства на річці Ялу, що на китайсько-корейському кордоні.

Історія концесій на річці Ялу, організованих російським купцем швейцарського походження Жюлем Брінер, віджатих угрупованням Олександра Безобразова, який примудрився втягнути в свої справи і членів імператорської сім'ї, нині вже грунтовно забути, але на самому початку ХХ століття вона була вельми актуальною. В принципі - вона актуальна і сьогодні, коли ми говоримо про слабкий правителя і сильних царедворці, які можуть крутити своїм государем, як їм заманеться.

Всі випуски програми Nota Bene доступні в архіві програм інтернет-каналу [Фонтанка.Офіс].

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация