Як правильно підготуватися і провести Великдень

30 березня в прес-центрі " Російської газети "Відбулася прес-конференція на тему:" Страсний тиждень. Як правильно підготуватися і провести Великдень ". У конференції взяли участь: Протоієрей Максим Козлов, настоятель домового храму святої мучениці Татіани Московського державного університету імені М.В. Ломоносова; Володимир Романович Легойда, голова Синодального інформаційного відділу Московського Патріархату. Надія Русланівна Раева, начальник відділу нагляду за харчуванням відділу ТУФС з нагляду в сфері захисту прав споживачів і благополуччя людини.

Протоієрей Максим Козлов розповів про те, як проходить Страсна седмиця

- Тиждень, що почався називається на мові православної традиції Великої або Страсним.

Страсний тиждень, маючи на увазі слов'янський зміст цього прикметника, на російський найточніше перекладається як пасивні, тиждень страждання. Це пристрасть не в сенсі пристрасті захоплення, а пристрасть в сенсі претерпевания, страждання, муки, того, що сталося з Господом нашим Ісусом Христом саме напередодні Великодня майже 2000 років тому.

У богослужінні Православної церкви кожен з цих днів виділений особливо, але в цілому їх можна розбити на кілька циклів. Перші три дні (понеділок, вівторок або середа) ми день за днем ​​йдемо майже по годинах земного життя Господа Ісуса Христа, при цьому виділено кілька ключових моментів. Вчора йшлося про иссушении смоковниці, дерева, до якого Христос підійшов, побачив, що воно не приносить плодів і передрік йому, що воно засохне. Тлумачі цього місця, святі отці, кажуть, що це було дуже важлива дія. Христос показував оточуючим його людям, що Він як Син Божий може не тільки добродетельствовать, але може і карати. Але при цьому, будучи людинолюбцем, для покарання обрав не людину, що міг би зробити, а бездушне творіння - дерево.

Але при цьому, будучи людинолюбцем, для покарання обрав не людину, що міг би зробити, а бездушне творіння - дерево

Другий момент, який особливо згадується в ці дні, це жінка грішниця, яка, купивши дорогоцінний масло і сівши у ніг Спасителя, помазала його ноги цим маслом, готуючи його до майбутнього поховання. Можна сказати про такий цікавий момент, пов'язаний з місцем жінки в православній церкві . Нас іноді дорікають в гендерному шовінізмі, що в православ'ї немає жіночого священства , Жінка займає другорядне місце.

Потрібно сказати, що для цілого ряду найголовнішим в богослужінні Страсного тижня дуже важливі піснеспіви написані жінкою, черницею каси, що жила в 9 столітті від Різдва Христового. Головні піснеспіви Великої Середовища якраз написані цією черницею.

Середовище - це день спогаду зради Іуди, найближчого учня Спасителя, який тим не менше в серці своєму виношує задум зробити це лиходійство. Попри всю важливість перших трьох днів Страсного тижня, безсумнівно, найголовнішими є три наступних.

Великий Четвер - це день, коли Христос разом зі своїми учнями і для них, і для всіх, хто буде носити ім'я християн надалі, встановлює те, що стане центром життя історичної християнської церкви на протязі двох тисяч років і буде таким, як ми віримо , у всю земну історію. Таїнство, яке називається Євхаристією по-грецьки, або в російській перекладі - Дяка. По-іншому воно називається - таїнство причастя , Коли під виглядом хліба і вина християнин з'єднується з самим Богом гранично реальним способом, стаючи з ним єдиним не лише душевно, а й тілесно. Це великий дар Божий, який всього християнського історичною традицією сприймається не тільки як центр християнського богослужіння, а й життя церкви в цьому земному світі, і ця подія пов'язана саме з четвергом. Цей день називається ще й Чистим четвергом, або Великим четвергом.

Про деякі забобони, які в народній свідомості супроводжують церковної традиції, але з нею ніяк не пов'язані

- Існує дивне, іноді чомусь тиражоване уявлення, що Чистий (Великий) четвер, коли потрібно все мити.

Розвиток думки легко уявити, але ніякого спеціального понад банного дня, в який неодмінно потрібно зануритися у ванну піну і також зробити генеральне прибирання будинку, неможливо мається на увазі. Ні в цей, ні в наступні дні концентрація на побут церковна традиція не припускає, а від переоцінки побутових приготувань і прямо нас застерігає.

Вечір Великого четверга пов'язаний зі службою також вельми відомою і в тому числі і в російській літературній традиції, неодноразової описаної в класичних творах, це служба 12-ти Євангелій , Або служба, де згадуються послідовно страждання Христа - на цьому богослужінні прочитуються послідовно 12 уривків з усіх чотирьох євангелістів, то розповідь Священного писання, яке розповідає про події земного життя Христа від вечора четверга до ранку суботи, коли він був уже в гробі. І ось ці 12 уривків отримали назву 12-ти Євангелій. Це, повторю, ніяк не означає множення числа євангелістів або введення якихось апокрифів в богослужіння. Це дуже значуща служба, також, як і служба четверга вранці, на яку призиваються до участі всі так чи інакше усвідомлюють себе церковними православними християнами, а запрошуються, звичайно, і ті, хто не усвідомлює себе церковними, але прагне долучитися до церковної традиції.

Наступний день - Велика п'ятниця , День, коли згадується розп'яття і смерть Господа Ісуса Христа. Два головних богослужіння у всіх православних храмах. Денне в районі другої години дня майже скрізь - вечірня, під час якої виноситься плащаниця. плащаниця - це іконописна, частіше вишита на тканині, іноді друкованим способом виготовлена ​​ікона, де зображується Христос, положення його в труну в оточенні найближчих учнів, іноді ангелів, але, повторю, головним сюжетом цієї ікони є положення Спасителя до гробу. У західній традиції аналогом цього є всім відома пієта. Плащаниця користується особливою любов'ю і шануванням церковного народу. У цей день вона виноситься на середину храму і буде перебувати там до вечора суботи. І є добра благочестива традиція, про неї, зокрема, пише І.С. Шмельов в своїх книгах, в суботу здійснювати прогулянку добру по храмах міста, де ти живеш, і підходити, дивитися, прикладатися до плащаниці і так зберігати себе від зайвого розсіювання і суєти, і допомагати собі внутрішньо зібратися на головному.

У п'ятницю ввечері богослужіння, яке вже відноситься до дня наступного, до Великої суботи . День Великої суботи називається Днем спокою, вдень, коли Христос плоттю перебуває у гробі, душею, як віримо ми християни, сходить у пекло, щоб перемогти смерть, божеством же своїм нерозлучно, як завжди у вічності, перебуває двома іншими особами Святої трійці - Батьком і святим Духом. І ось цей день його спокою по-людськи, перебування у гробі і для нас повинен бути днем ​​по можливості спокою, а не суєти.

Надзвичайно важливе богослужіння по суті вже передпасхальне, полупасхальное відбувається в суботу вранці. Воно дуже давнє за своєю структурою і як все стародавні служби досить драматично-демонстративне. Під час цієї служби відбувається яскравий, дуже очікуваний віруючими момент, коли приблизно в її середині поштою читання апостола в храмі і самі священнослужителі на собі змінюють темні облачення на світлі, сяючі. І диякон, подібно до ангела, що повідомив до жінок-мироносиць про воскресіння Христа, виходить в білих блискучих одежах, як правило, кращих, які є в храмі, і читає Євангеліє вже про воскресіння. Це момент такого урочистого внутрішнього не очікується переходу. Зазвичай пасхальні богослужіння асоціюються тільки з вночі на Великдень. Насправді воно починається в цей момент - з виходу диякона в білому одязі і його проповіддю за читанням Євангелія про воскресіння Христове. За традицією, після закінчення суботнього богослужіння в храмах до вечора відбувається освітлення пасок.

За традицією, після закінчення суботнього богослужіння в храмах до вечора відбувається освітлення пасок

Рада жителям Москви

- Якщо ви побачите нескінченну чергу в районах свого проживання (спальних), але при цьому маєте транспортним засобом або не боїтеся спуститися в метро, ​​то ви заощадите багато часу, проїхавши 20 хвилин до центру міста, де через відсутність масової житлової забудови вашу пасхальну їжу можна буде освятити поза всякою чергою.

Що з себе являє традиційно освящаемая великодня їжа

-Це те, що називається паскою - сирна страва з сирого сиру або вивареного в формі усіченої піраміди , Це яйця варені і фарбовані, переважаючим кольором є червоний, як символ воскресіння. Традиція пов'язує крашанки з ім'ям учениці Христа Марією Магдалиною, яка, за переказами, подарувала таке яйце імператора Тиверія. І це паски . Чому саме паску. Паска - це тісто такого роду, якого не можна було їсти сім тижнів, в якому багато яєць, вершкового масла, все це здобне і приготовлено з продуктів, які до того були недоступні для тих, хто поститься. Втім, це не виключає освячення та інших видів їжі. Але не м'ясний. М'ясо не прийнято за статутом церковному вносити в будівлю храму, а можна приносити тільки на прицерковному територію.

Так проходять дні Страсної седмиці.

Великоднє богослужіння

-По традиції, яка встановилася на насправді не дуже давно, в другій половині 19 століття, тепер починається, як правило, о 12 годині ночі хресним ходом. Для віруючої людини дуже важливо не тільки присутність на богослужінні, але і участь в ньому. Для цього зараз є багато всяких можливостей - про т посібників, книг, коментарів, які допомагають свідоме в ньому участь . Але справа навіть не тільки в цьому.

Для християнина участь в богослужінні це прийняття таїнств церкви - сповіді і причастя. І в даному випадку можна сказати, в тому числі і тільки відповідним до огорожі церковній людям: славимо давнього християнського святого Іоанна Златоуста, який закликає в цей день великодній прийти до частіше і пост, і немає повідомлень і працювали весь пост і прийшли до нього тільки в самому кінці. Навіть якщо хтось ще до цього не готовий, то сам по собі досвід присутності, може бути, на кілька десятків хвилин, на нічному пасхальному богослужінні для багатьох наших співвітчизників уже став досвідом залучення до неба, коли всупереч усьому в тобі самому небо виявляється дуже близько. І крім раціональних переконань і доказів, то, що благовіститься церквою, душею сприймається, як ніколи безпосередньо, чого всім нашим співвітчизникам і бажаю.

Володимир Легойда: Нести пасхальну радість іншим людям

Спогади про цілком конкретних євангельські події на Страсному тижні для віруючої людини це не тільки спогад про те, що відбувалося дві тисячі років тому, але і проходження цих днів разом з Христом і апостолами. Ті питання, які Євангеліє ставить перед людством - це ті питання, які звернені до кожного з нас.

Завтра, як уже було сказано, ми будемо згадувати зрада Іуди.

Але хіба ми не зраджуємо Христа, коли ми здійснюємо погані вчинки, коли ми віддаємо своїх близьких, коли ми насправді в щоденному виборі між добром і злом робимо вибір на користь зла?

Дуже важливо, що богослужіння Страсної седмиці, і все настрій, яке створюється в церкви в цей час, допомагає людині загостреним чином це відчути і зрозуміти. Зрада Іуди. Якщо ми подивимося і побачимо, як це все було драматично і як це по-людськи зрозуміло: люди злякалися. Учитель, з яким вони були весь цей час, який творив чудеса, який піднімав мертвих - заарештований. Він міг би зробити один рух, звільнитися, але він цього не робить. Лякаються і зраджують Христа такі, як апостол Петро, ​​який, як ми знаємо, тричі відрікається.

На Голгофі з 12 апостолів був тільки один з учнів-апостол Іоанн. Всі інші були десь в іншому місці. Мабуть, вони теж переживали ось це і почуття страху.

Коли людина проживає цей час Страстей Господніх з таким глибинним релігійним увагою, то він розуміє щось важливе в собі, перефразовуючи добре відому фразу Миколи Островського, "життя людині дається один раз і важливо в цьому житті встигнути зустрітися з Богом, навіть якщо при цьому зустрічі буде дуже соромно за безцільно прожиті роки ". Велике свято Пасхи, радісне свято Великодня, ні з чим незрівнянна радість, яку ми отримуємо під час цього свята, - це радість, яку ми повинні нести іншим людям.

У традиціях православної церкви і російського православ'я на Великдень під час Світлої седмиці, яка послідує за Страсний, завжди відвідували тих, хто може бути з якихось причин не має повної можливості цю радість отримати. Раніше віруючі люди ходили в в'язниці і лікарні, відвідували своїх родичів, які з тих чи інших причин не можуть потрапити в храм. Мені б хотілося, щоб ми згадали і розуміли, що пасхальна радість це не тільки радість куштування тієї чудової традиційної пасхальної їжі, яка в гастрономічному сенсі вельми дивна, але що це перш за все внутрішня радість і радість відносин людини до людини.

Де і які продукти можна купувати, щоб пасхальне бенкет не привело на лікарняне ліжко

Надія Раева:

Їжа це таке задоволення, яке відчуваємо всі ми регулярно, а тим більше в святкові дати. І щоб такий світлий свято не був затьмарений попаданням на лікарняне ліжко чи якимись серйозними захворюваннями в подальшому, треба дуже уважно підійти до тих продуктів, які ми купуємо. На жаль, недобросовісні підприємці, чекаючи ажіотажний попит, можуть реалізовувати продукцію з простроченим терміном зберігання, явно недоброякісну, тому що все одно її і так куплять. Хотілося б звернути увагу на те, що ні в якому разі не можна купувати швидкопсувні харчові продукти такі, як сир, масло, яйце на відкритих вуличних лотках. Маленькі риночки розкинулися біля наших будинків, уздовж доріг, на привокзальних площі або біля метро. Найчастіше торгівля ведеться в антисанітарних умовах.

Потрібно пам'ятати, що швидко псуються повинні зберігатися в тих умовах, в яких виробник гарантує їх якість. І, на жаль, вулична температура до цих умов не відноситься. Незначне знаходження в теплі дає зростання мікрофлори, яка може перебувати в цих продуктах, а відсутність термічної обробки може призвести до серйозних наслідків.

У цьому році у нас вже зареєстровано п'ять випадків ботулізму, смертельно небезпечного захворювання, якщо несвоєчасно поставлений діагноз і розпочато лікування. Як правило, таке серйозне захворювання викликають продукти домашнього приготування. В цьому році це були гриби домашнього приготування і домашня ковбаса. Причому, гриби і ковбасу купили на ринку. Хоча ні те, ні інше ні в якому разі не можна реалізовувати. Точно так же в звичайних продуктових магазинах потрібно звертати увагу, на термін придатності товару, найменші потертості на етикетці. Якщо ви побачили подвійне маркування або заклеєні дати реалізації, таку продукцію краще не купувати, вона не підлягає реалізації, але недобросовісні підприємці, намагаючись отримати вигоду з ажіотажного попиту, пускають цю продукцію в продаж.

За матеріалами Російської газети

Але хіба ми не зраджуємо Христа, коли ми здійснюємо погані вчинки, коли ми віддаємо своїх близьких, коли ми насправді в щоденному виборі між добром і злом робимо вибір на користь зла?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация