Як зробити мова грамотної і красивою

  1. Читання класичної літератури
  2. Позбавлення від слів-паразитів
  3. Утримання уваги слухачів
  4. Публічні виступи і точність, як якість грамотної мови
  5. Поради та вправи

Щоб мова була грамотною, вона повинна відповідати мовним нормам у всьому, навіть у здаються дрібницях на кшталт вимови і окремих наголосів

Щоб мова була грамотною, вона повинна відповідати мовним нормам у всьому, навіть у здаються дрібницях на кшталт вимови і окремих наголосів. Щоб зробити мова грамотної і красивою, недостатньо просто «підтягнути» російську мову. Це допоможе навчитися писати без помилок, але усне мовлення сильно відрізняється від письмової. Як би швидко людина не писав, каже він ще швидше, тому в процесі побутового розмови або ведення ділової бесіди у вас зовсім немає часу перевіряти себе.

Краса мови визначається трьома факторами:

  1. Звучання. Це не тільки приємний тембр голосу, але і сила звуку, гнучкість інтонації, карбованість вимови.
  2. Чистота. Відсутність вигуків, придихів, слів-паразитів і інших слів, без яких можна обійтися.
  3. Багатство. Визначається різноманітністю використовуваних мовних конструкцій. В основному залежить від словникового запасу і ерудиції.

Читання класичної літератури

Читання - це не просто рада, ця умова. Мова нечитаючих людей бідна, одноманітна і не завжди відрізняється грамотністю. Особливо це помітно у тих, чиї друзі, батьки і близькі люди також не мають любові до літератури. Пояснити це можна мудрої російським прислів'ям: з ким поведешся, від того й наберешся. Мова постійно збагачується: все, що ви читаєте або чуєте в чужої мови, проходить через підсвідомість. Нові мовні конструкції, слова і інтонації затримуються і поповнюють ваші запаси. Часто ви помічаєте нові особливості мови, коли вже не можете без них обійтися.

Не знаєте, як вибрати літературу? На ваше щастя її надзвичайно багато. Почніть з визначення жанру, який приваблює вас найбільше. Це може бути фентезі (Джон Толкін), наукова фантастика (брати Стругацькі), сатира (Ільф і Петров), романи у віршах (Пушкін), антична трагедія (Софокл) і багато іншого. Сенс такого вибору - розбудити в собі смак до читання, щоб не робити це з примусу, і отримувати не тільки користь, але і задоволення. Читайте визнаних класиків свого жанру, і це допоможе вам навчитися грамотно формулювати свою промову. Дотримуючись цих правил, шанс наштовхнутися на погану літературу буде мізерно малий.

Позбавлення від слів-паразитів

Слова-паразити не випадково носять саме таку назву. Паразит - це істота, яка живе за чужий рахунок, що не приносить користі, непотрібне і навіть шкідливе. Слова-паразити з'їдають увагу вашого слухача, відволікають від головної думки іноді настільки, що співрозмовник починає їх рахувати. Уявіть, як це нерозумно: ви вкладаєте душу, щоб поділитися чимось цікавим і важливим, а ваш друг підраховує сказані «коротше» і «це саме».

Запам'ятайте: ви вимовляєте слово-паразит не тому, що воно допомагає вам краще висловлювати думки, а тому, що вам нема чого сказати замість нього. Це як латочка, що закриває дірку в реченні, і виглядає вона так само неохайно, як латка на одязі. Щоб побудувати грамотну мову і позбутися від паразитів, зверніть на них увагу. Найкраще це зробити за допомогою запису власного голосу. Прослухавши запис декількох розмов, ви зрозумієте логіку, за якою розставляєте ці шкідливі слова. Розберіться, чого саме не вистачає вашої мови, щоб уникнути латок, почніть тренуватися і обов'язково досягнете результатів.

Утримання уваги слухачів

Головна функція красивої мови - це здатність притягувати увагу співрозмовника. Красномовного оповідача завжди хочеться слухати, така людина без праці стає душею компанії, у нього багато друзів і він рідко буває один. Секрет привабливою мови простий: це залученість в процес розповіді. Чим яскравіше горять очі у оповідача, чим сильніше він хоче зацікавити і здивувати свого слухача, тим відчутніше результат. Освоїти це мистецтво і виробити красномовство можна, відвідуючи курси грамотної мови, і на заняттях з акторської майстерності , А складається воно з трьох головних чинників:

  1. Яскраві інтонації. Через інтонації слухачеві передаються емоції, він отримує можливість насолоджуватися розповіддю не тільки на інформативному, але і на чуттєвому рівні або рівні співпереживання.
  2. Подієвість. Питання зацікавленого слухача звучить так: «що сталося далі?» Відповідь на нього - і є подія, тобто те, заради чого починався весь розповідь. У цікавому оповіданні подій багато, оповідач майстерно веде слухача від одного до іншого, не даючи розслабитися і занудьгувати.
  3. Структура і логіка. Грамотно поставлена ​​мова легше сприймається. Без структури вона перетворюється в нагромадження інформації, орієнтуватися в якій важко і утомливо. Логіка ж дозволяє вірно розставляти акценти, виділяти важливі моменти розповіді і відтіняти другорядні. Логіка оголює думка.

Публічні виступи і точність, як якість грамотної мови

Незалежно від типу і цілі виступи, це завжди справжній іспит для ваших навичок говорити красиво і правильно. Виступати перед публікою морально важче, т. К. Це велика відповідальність. Крім того, тут можна взяти паузу, поки говорить співрозмовник. Виступ істотно підвищує вимоги до якості звучання мови і постановки голосу: тут доведеться говорити голосно і карбувати кожне слово, щоб бути почутим і зрозумілим.

З іншого боку, це найкраща практика. Якщо у вас є можливість (на додаток до регулярного читання і роботою над чистотою мови) виступати перед будь-якою публікою, обов'язково робіть це. З кожним новим виступом наступне буде даватися легше, досягнуті результати будуть закріплюватися, а ще ви завжди зможете отримати оцінку з боку. Все це допоможе розвинути грамотну мову у дорослої людини.

Поради та вправи

  1. Читайте класичну літературу вголос, з виразом і голосно. Уявіть, що ви актор - саме так займаються студенти в акторських школах .
  2. Не нехтуйте тренінгами, адже тільки педагог може правильно оцінити вашу роботу і поставити оптимальний напрямок. Для мови знадобляться тренінги психології спілкування і ораторського мистецтва, де вам прищеплять правильні манери спілкування.
  3. Якнайбільше говорите, спілкуйтеся, розповідайте. Мовний апарат, голос і дикція потребують розробки. Чим частіше ви ними користуєтеся, тим краще володієте.
  4. Співайте. Спів розвиває інтонаційну гнучкість і добре позначається на голосі.
  5. Оточіть себе цікавими людьми з поставленою мовою. Буде з ким обговорити нову книгу. Крім того, в такій компанії ви точно не нахапатися слів-паразитів.

Навіть добре написана мова може бути провальною під час публічного виступу. Сценічна мова та голосо-мовної тренінг навчить вас як уникнути невиразною мови, відсутність послідовності, плутанини в думках і хвилювання.

Не знаєте, як вибрати літературу?
Питання зацікавленого слухача звучить так: «що сталося далі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация