Як отримати громадянство Литви

  1. Переваги громадянства Литви
  2. Підготовчий етап отримання громадянства Литви для громадян РФ, України, Білорусі
  3. Підстави для отримання громадянства
  4. процедура натуралізації
  5. Складання іспитів
  6. Відео: іспити для іноземців
  7. Як довести своє литовське походження?
  8. Кому точно не дадуть громадянство?
  9. Процес отримання та оформлення
  10. Куди звертатися?
  11. Перелік документів
  12. Чи потрібен переклад документів?
  13. Терміни та вартість
  14. отримання паспорта
  15. складення присяги
  16. Питання та відповіді
  17. Можна громадянам Литви мати інше громадянство?
  18. Відео: закон про подвійне громадянство в Литві

Отримання громадянства - це серйозне рішення, яке тягне за собою не тільки права, але й обов'язки. Литва - невелика країна, населення якої до того ж зменшується через еміграції. Тому вона, скоріше, зацікавлена ​​в нових громадян. Але тільки в тих, хто буде відповідально ставитися до своєї державної приналежності. Отримати громадянство Литви можна або пройшовши процедуру натуралізації, або довівши литовське походження. Тут мається на увазі не етнічна приналежність, а спадкова зв'язок з жителями країни, знання мови і культури.

Переваги громадянства Литви

Отримавши паспорт громадянина Литовської Республіки, людина фактично набуває всіх прав громадянина Євросоюзу, т. К. Литва входить до цього об'єднання. Жити можна на всій території ЄС, а при працевлаштуванні в інших країнах Європи громадянин ЄС має перевагу в порівнянні з іноземцями.

На відміну від виду на проживання, громадянство не вимагає періодичного підтвердження і постійного проживання на території Литви. Воно дається на все життя, а діти, народжені після набуття громадянства, автоматично отримують статус громадянина Литви. Громадянства не можуть позбавити, якщо тільки людина не скоїла державних злочинів на користь іншої країни. Але це поодинокі випадки. Після отримання паспорта вас вже не мають права вислати з Литви, а за кордоном ви можете розраховувати на допомогу і захист держави. Громадянин має право купити будь-яку нерухомість і земельну ділянку на території Литви.

Отримання громадянства - це серйозне рішення, яке тягне за собою не тільки права, але й обов'язки

Ставши громадянином Литви, людина отримує всі права громадян ЄС

Підготовчий етап отримання громадянства Литви для громадян РФ, України, Білорусі

Перевагу мають литовці за походженням, громадянство їм отримати простіше і швидше. Це означає, що процедуру натуралізації проходити не потрібно.

Особа литовського походження - це особа, батьки якого або дідуся і бабусі або один з батьків або дідусів і бабусь є або були литовцями і який відчуває себе литовцем і декларує це в письмовій заяві.

Всі інші отримують право запросити громадянство тільки після того, як постійно прожили в Литві певний час. Постійно - значить по ВНЖ, а потім по ПМЖ більше 6 місяців в році.

Підстави для отримання громадянства

Дорослим іноземцям отримати литовське громадянство можна такими шляхами:

  • по натуралізації. Потрібно прожити в Литві постійно певний термін, здати іспити на знання мови і Конституції, підтвердити постійний легальне джерело доходу і відмовитися від попереднього громадянства. За цією схемою отримують паспорт все, хто переїхав до Литви для роботи, бізнесу і возз'єднання сім'ї;
  • спрощеним чином - для осіб литовського походження без громадянства;
  • у винятковому порядку - для того, хто має особливі заслуги перед державою і своїм способом життя показав, що інтегрований в литовське суспільство (знає мову, спілкується з жителями країни). Рішення по таких ситуацій приймає Президент;
  • в результаті повернення громадянства - для тих, хто був громадянином Литви до 15 червня 1940 року та їх нащадків. Дата офіційно вважається початком радянської окупації і вступу в Другу світову війну. З цього часу Литва втратила незалежність, а тисячі людей опинилися за межами країни (в результаті депортації, репресії або за своїм рішенням). Керівництво ЛР зберігає за ними право на громадянство.

Фігуристка Тобіас отримала литовський паспорт за особливі заслуги перед країною

Неповнолітні можуть стати громадянами Литви в наступних ситуаціях:

  • за народженням - коли батьки дитини є громадянами або постійними жителями Литви, які не мають іншого громадянства. Місце народження при цьому не має значення;
  • після усиновлення громадянами Литви;
  • разом з батьками, які пройшли процедуру натуралізації або отримують громадянство за іншими підставами.

Якщо батьки (або один з них) змінюють громадянство Литви на інше, питання з дітьми вирішується індивідуально. Дитина не повинен залишитися без приналежності до країни, що б не відбувалося з дорослими. Ті, хто має громадянство з народження зберігають його в будь-якому випадку. А коли воно отримано після натуралізації батьків, дитина змінює громадянство на інше разом з ними. Але якщо батьки стають особами без громадянства, для дитини нічого не змінюється - він залишається литовським громадянином.

процедура натуралізації

Для тих, хто не має виключних прав в отриманні громадянства, встановлені мінімальні терміни проживання в Литві, після яких дозволяється подати клопотання:

  • особи, які претендують на повернення громадянства - 5 років;
  • подружжя громадян ЛР - 7 років;
  • інші - 10 років.

Термін відраховується з моменту отримання першого дозволу на проживання, який кожного разу продовжувався.

Складання іспитів

Щоб стати повноцінним жителем країни, потрібно підтвердити володіння мовою і знання основ Конституції. Іспити зазвичай здають на етапі отримання ПМЖ, тобто сертифікати вже мають бути на руках. Якщо освіта була здобута на литовському, мовний тест проходити не потрібно, його замінить атестат про закінчення школи. Офіційно існують три категорії володіння литовською мовою. Для отримання ПМЖ і громадянства досить мінімальною, якщо тільки робота в Литві не буде пов'язана з такими професіями, де експертне знання мови необхідно. Завдання можна отримати заздалегідь, щоб підготуватися і оцінити свої навички. Безпосередня здача відбувається в спеціальних уповноважених центрах, які є у всіх містах Литви. Контактні дані для запису - за посиланням . Щоб пройти іспит з Конституції, потрібно знати основні права і обов'язки громадянина, інститути влади і принципи їх роботи. Якщо іспити вже здавалися для отримання ПМЖ, повторного тестування не потрібно, достатньо пред'явити сертифікат. Від перевірки звільняються люди старше 65 років, непрацездатні інваліди та особи з хронічними психічними захворюваннями.

Відео: іспити для іноземців

Відмова від попереднього громадянства

Литва визнає друге громадянство тільки у виняткових випадках. Зазвичай же необхідно вийти зі свого громадянства. У Росії, Україні та Білорусі для цього передбачена спеціальна процедура. Коли подається клопотання, необхідно оформити тільки письмове зобов'язання про відмову від свого нинішнього громадянства. А процес виходу з громадянства запускається тільки після позитивного рішення литовської влади. Інакше, в разі відмови або довгого розгляду, людина ризикує залишитися без громадянства.

Мені видали свідоцтво про збереження за мною Литовського громадянства. Довідка в пластик запаяна. Вона давала мені право на перетин кордону Литви без візи. Але сам паспорт громадянина я могла отримати тільки при відмові від Російського громадянства. Так я і їздила багато років з Росії в Литву, а потім я відмовилася від громадянства Росії і в департаменті міграції отримала паспорт громадянина Литви в порядку натуралізації, потім і син отримав на мою паспорту громадянство. Хоча зараз вже і не живу в Литві, паспорт литовський.

Щоб вийти з громадянства РФ, потрібно подати заяву за встановленою формою

Як довести своє литовське походження?

Існує офіційний документ, що засвідчує литовське походження. Його видає Департамент міграції або консульства Литви за кордоном. Для отримання потрібно буде зібрати всі можливі документи про проживання в Литві в минулому або про прямий потомственої зв'язку з громадянами ЛР. Клопотання розглядається півроку, а сам документ не має терміну дії і видається довічно. Якщо такого посвідчення немає, можна уявити всі документи про литовський походження прямо при подачі клопотання про громадянство. Але тут немає гарантії, що їх вважатимуть достатніми.

Документ, який раніше називався «Посвідчення, яке підтверджує право на збереження громадянства ЛР», після 2013 року видається як «Посвідчення, яке підтверджує литовське походження». По суті це одне і те ж.

Кому точно не дадуть громадянство?

Найсуворіші обмеження існують для осіб, замішаних в злочинах. Згідно із законом не мають права на громадянство ті, хто:

  • готувалися, мали намір вчинити або вчинили такі міжнародні злочини, як агресія, геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини;
  • мали намір вчинити або вчинили злочинне діяння проти Литовської Республіки;
  • до переїзду на проживання до Литовської Республіки понесли в іншій державі покарання у вигляді позбавлення волі за умисний злочин, яке за законами Литовської Республіки вважається особливо тяжким злочином, або були засуджені в Литовській Республіці за особливо тяжкий злочин, незалежно від того, погашена судимість.

Заяви таких людей навіть не приймуть до розгляду. Все інше буде залежати від того, чи є достатні підстави для видачі литовського паспорта.

Все інше буде залежати від того, чи є достатні підстави для видачі литовського паспорта

Для підтвердження того, що заявник не здійснював тяжких злочинів, потрібно отримати довідку на батьківщині

Процес отримання та оформлення

Надає громадянство Литви Президент Республіки. Документи розглядають в Комісії у справах громадянства і в Міністерстві внутрішніх справ.

Куди звертатися?

Ті, хто живе в Литві постійно, подають клопотання разом з усіма документами в районні відділи поліції або в Департамент міграції . Особиста явка при цьому бажана, але не обов'язкова. Документи можна переслати поштою, передати через кур'єра або довірена особа. Але тоді підпис заявника повинен бути нотаріально посвідчений.

Литовці за походженням, які живуть за кордоном, не зобов'язані їхати в Литву. Вони можуть подати заяви в консульство Литовської Республіки в своїй країні.

Прийом відвідувачів в Департаменті міграції (м Вільнюс)

Перелік документів

Тим, хто має намір вступити в литовське громадянство, знадобляться:

  • письмове клопотання на литовській мові. Бланки для різних категорій заявників - за посиланням . Дорослі вказують, що мають намір дати присягу Литовській Республіці. За дітей клопотання підписують батьки або офіційні опікуни;
  • дійсний закордонний паспорт, для дітей - свідоцтво про народження;
  • дозвіл на постійне проживання в Литві;
  • документи про зміну імені або прізвища, якщо це відбувалося;
  • підтвердження, що немає громадянства іншої країни або зобов'язання відмови від чинного (якщо людина не має права на подвійне громадянство);
  • довідки про те, що заявник не здійснював тяжких злочинів на батьківщині і в Литві. Отримати їх можна у відділах МВС за місцем проживання;
  • для виняткових випадків - рекомендації від жителів Литви і документи, які можуть підтвердити цінний внесок в науку, культуру, соціальний добробут Литви;
  • для литовців за походженням - посвідчення або документи про литовських предків (паспорта, свідоцтва про народження та про смерть і т. д.);
  • для отримують громадянство за натуралізації:
    • підтвердження тривалого проживання в Литві;
    • інформація про легальне джерело доходів (наймана робота, підприємництво, дохід від ренти або інвестицій);
    • результати складання іспитів з литовської мови і Конституції;
    • для одружених з литовським громадянином - свідоцтво про одруження і копія паспорта чоловіка / дружини.

Влада Литви мають право зажадати і інші документи, якщо вважатимуть за потрібне додаткове підтвердження права на громадянство.

Влада Литви мають право зажадати і інші документи, якщо вважатимуть за потрібне додаткове підтвердження права на громадянство

Дозвіл на постійне проживання підтвердить, що заявник до цього жив в Литві

Чи потрібен переклад документів?

Всі документи, включаючи клопотання, повинні бути подані на литовському. Якщо спочатку вони були видані іншою мовою, потрібно зробити офіційний переклад і завірити його у нотаріуса. У Литві прийнята попередній запис на прийом до нотаріуса і перекладачеві. У разі необхідності документи треба легалізувати. У Литовської Республіки та Росії є договір, за яким документи обох країн взаємно визнаються, отже апостилювання не буде потрібно.

Терміни та вартість

За розгляд заяви стягується мито. Її розмір за відновлення в громадянстві - 41 євро, за отримання громадянства - 51. Оплатити можна в будь-якому місці на території Литви банківською картою або перекладом на рахунок, незалежно від того, куди здавалися документи. Якщо документи подаються за кордоном, додатково оплачується консульський збір 50 євро.

Тарифи однакові для дорослих і дітей, для громадян всіх країн і осіб без громадянства.

За спрощеною схемою справу розглядатимуть протягом 6 місяців. За натуралізації - до трьох місяців в Департаменті міграції, після цього заяву передається в Комісію у справах громадянства. Загальний термін розгляду складе від року до двох.

отримання паспорта

Після того як Президент підпише указ, інформація про це публікується в урядовій газеті Valstybes Zinios, і новий громадянин заноситься до державного реєстру. З цього моменту можна йти в Департамент міграції для оформлення паспорта. Там робиться цифрова фотографія, знімаються відбитки пальців, і вже через кілька днів можна отримати готовий документ.

Потім видається пластикова ID-карта. У неї заносяться особисті дані і вбудовується чіп з біометричною інформацією. У побутових ситуаціях вона замінює паспорт - карту можна пред'являти як при собі посвідчення особи в Литві і подорожувати з нею в межах Європейського Союзу. Паспорт і пластикова ідентифікаційна карта - документи, що підтверджують громадянство Литви.

Паспорт і ID-карта підтверджують громадянство Литовської Республіки

Якщо ви зовсім змучилися чекати і вас не лякають ніякі витрати (до речі невеликі), то порядок дії такої: завалюємо інспектора листами і дзвінками «Надрукували?» Або дивимося на сайті Valstybes zinios самі, ось тільки я так і не зрозумів де. Коротше, приблизно через тиждень після наказу, в газеті надрукують і ... поздравляю !!! Ви громадянин Євросоюзу! Поки ще без документів, ще такий сіренький і не дуже цивілізований ..., але вже можна бігти на вокзал і здрастуй Литва! Не забудьте написати інспектору, що ви вже виїжджаєте і гаряче ходатайствуете щоб вас якомога швидше внесли до реєстру. Далі все просто. Після приїзду до Вільнюса йдете в ДМ, до вас виходить інспектор (не здумайте що-небудь дарувати !!!), дає вам наказ, щось підписуєте, дякуйте і несе на вул. Наугардуко 100, не забувши перед цим оплатити в банку 250 літів (банк є на найближчому від Наугардуко 100 великому перехресті). Показуєте наказ, закордонний паспорт, квитанцію, здаєте відбитки, фоткала і чекаєте до завтра. На наступний день приходите, знову показуєте все те ж саме і ... поздравляю !!! Ось тепер ви повноцінний громадянин Європи! Усе! Десь там далеко тануть кордону, руйнуються стіни, відкриваються двері, включаються зелені світлофори.

складення присяги

Колишній іноземець зобов'язаний публічно дати присягу Литовській Республіці. Весь процес чітко описаний в законі. Текст спочатку потрібно прочитати усно, а потім підписати паперовий варіант. Тільки після цього людина вважається повноправним громадянином Литовської Республіки. Якщо іноземець не погоджується давати присягу, в громадянство йому відмовлять і повторну заяву розглядати не будуть.

Максимальні терміни складання присяги:

  • для осіб без громадянства - 6 місяців;
  • для тих, хто письмово відмовляється від попереднього громадянства - 2 роки.

Новий громадянин Литви зобов'язаний принести присягу за встановленою формою

Питання та відповіді

Чи можна отримати громадянство при покупці нерухомості?

Купівля нерухомості та інші інвестиції не дають права ні на громадянство, ні на проживання в Литві. Максимум, чим може порадувати країна - шенгенська мультивіза. А продаж іноземцям (приватним особам) земельних ділянок і зовсім заборонена законом. Таке право з'являється тільки після набуття громадянства.

Можна громадянам Литви мати інше громадянство?

Литва не визнає громадянства інших країн та не має угод про подвійне громадянство з жодною державою. Для того щоб отримати литовський паспорт, від свого громадянства доведеться відмовитися. Але з цього правила є винятки:

  • особи до 21 року, які отримали обидва громадянства з народження;
  • прийомні неповнолітні діти громадян Литви;
  • неповнолітні, усиновлені іноземцями;
  • покинувши Литву по своїй або по чужій волі до розпаду СРСР і їх нащадки. Таких людей Литва вважає своїми громадянами, що втратили громадянство, але мають на нього безумовне право;
  • отримали друге громадянство за фактом укладення шлюбу;
  • мають статус біженця в ЛР;
  • виняткові випадки, коли громадянство видається або зберігається за особливі заслуги. Такий іноземець має право не відмовлятися від свого попереднього громадянства;
  • громадяни Литви, які отримали друге громадянство в державах ЄС і НАТО.

Питання про подвійне громадянство активно обговорюється в Сеймі.

Відео: закон про подвійне громадянство в Литві

Що робити в разі відмови?

Відмовити можуть, якщо комісія або МВС визнали, що здобувач не володіє достатніми правами або не в належній мірі підтвердив їх. Можливі причини:

  • нестача документів;
  • фальшіві документи;
  • недостатньо тривале проживання в Литві;
  • факт скоєння тяжкого злочину або обґрунтовані підозри в тому, що такий злочин планувалося;
  • відсутність наміру у заявника відмовитися від попереднього громадянства;
  • військова служба, робота в органах безпеки або на державних посадах іншої держави;

Заявник має право повторно подати клопотання. Якщо питання в нестачі документів або в неправильно обраному підставі, це можна зробити хоч відразу ж. А якщо принципово нічого не змінюється - тільки через рік. Відмова в громадянстві можна оскаржити в суді.

Не всі прохання задовольняються. У прес-службі президента країни пояснили: в більшості випадків в громадянстві Литовської республіки відмовляють особам, раніше мали судимість, а також не прожили на території Литви терміну, визначеного законом. Цікаво, що перед ухваленням рішення щодо надання громадянства президент Даля Грібаускайте - і такий порядок встановлено за її ініціативи - зустрічається з кожним подали прохання людиною особисто.

Отримавши литовський паспорт, людина автоматично стає громадянином Європейського Союзу. Обов'язок постійно жити в Литві і це підтверджувати знімається. Здавалося б, це легкий шлях перебратися в інші країни ЄС і закріпитися там через Литву. Може бути і легкий, але не швидкий. До оформлення громадянства потрібно прожити на території країни мінімум п'ять років (якщо є литовське коріння). А в стандартних випадках цей термін буде 10 років. При цьому громадянство не видається за покупку нерухомості або інвестиції, так що можливості скоротити час очікування дуже обмежені.

Кому точно не дадуть громадянство?
Кому точно не дадуть громадянство?
Куди звертатися?
Можна громадянам Литви мати інше громадянство?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация