Як живе Греція, три роки очікує дефолту

  1. Орфографічна помилка в тексті:

7 ноября 2012, 11:30 Переглядів: 7 ноября 2012, 11:30 Переглядів:   Акція

Акція. Проти урядових скорочень виступають поліцейські і пожежні. Фото: АFP.

У Греції під вронік почалася дводенна загальний страйк як приватників, так і держслужбовців, які виступають проти планів уряду ще більше урізати бюджетні витрати. Чи не працює більшість держустанов, закриті банки, школи та університети, ряд магазинів, не вийдуть завтра газети, а в лікарнях приймають тільки в екстрених випадках.

В Афінах - справжній транспортний колапс: не ходить метро, ​​автобуси, трамваї і приміські електрички, не вийшли на маршрути таксисти. По всій країні зупинилися на 48 годин потяги, а також пороми, що з'єднують материк з островами. Авіадиспетчери не працювали три години, в результаті чого сталася затримка десятків рейсів. Кілька днів тому мітингували поліцейські і пожежні, але в дні загального страйку вони на службі, готові до сутичок з анархістами, ніж зазвичай і закінчуються акції протесту в Греції. І все це заради того, щоб сьогодні парламент відхилив урядовий законопроект, що передбачає скорочення витрат на 13,5 млрд євро в обмін на нові кредити ЄС і МВФ в 31,5 млрд євро. Влада хоче вп'яте скоротити пенсії, підвищити пенсійний вік, а також урізати зарплати, допомоги і витрати на охорону здоров'я.

Афіни. Незважаючи на бензин в 20 грн за літр, греки не відмовляються від машин. Фото: АFP

Взагалі, страйки і акції протесту в Греції, яка вже три роки намагається уникнути дефолту, відбуваються мало не щодня. За три дні перебування в Афінах в жовтні, ми стали свідками автопікет: машини з національними прапорами, що стирчать з вікон, періодично сигналили, а сидять в них люди щось вигукували в мегафони. Це - бюджетники протестували проти зниження зарплат. Пікет супроводжувало пару поліцейських авто і все було чинно, без екстремізму і биття вікон.

У мене склалося враження, що багато греки вже зрозуміли: ситуація з економікою країни набагато серйозніше, ніж вони думали, і вилетіти з Євросоюзу можна тільки так. А ось цього вони якраз і не хочуть. "Ми згодні затягнути пояси, зменшити витрати і більше працювати за меншу зарплату, але ніхто не хоче виходу з ЄС і повернення до драхми, адже це означає ізоляцію Греції від Європи і повний економічний занепад без західного ринку, - говорить 35-річний афінянин Нікас, співробітник великої міжнародної корпорації - однієї з небагатьох в Греції, яка уникла скорочення штатів. - Країна економила весь минулий рік, але цього виявилося недостатньо. Страйкують в основному бюджетники і безробітні під керівництвом профспілок, які в Греції оче нь сильні, і влада змушена з ними рахуватися. А мені навіщо страйкувати - у нас нікого не скоротили і зарплату не урізали. Але доводиться більше працювати, адже зараз купують набагато менше, ніж раніше ". "Моєму другові, який працює в автосалоні, третій місяць не платять зарплату, тому що немає продажів, але він не страйкує, намагається підробляти", - розповів нам ще один афінянин Фотіс.

За словами моїх співрозмовників, в першу чергу, постраждав і продовжує відчувати на собі наслідки кризи малий сімейний бізнес: магазинчики, кафе, ресторани, таксі, доставка продуктів. Дійсно, кидаються в очі порожні вітрини магазинів і кафе, розташованих на перших поверхах будинків. Греки стали більше купувати напівфабрикатів і готувати вдома. А курці після дворазового тільки в цьому році підвищення акцизу на тютюн масово перейшли з готових сигарет на самокрутки - у продажу є окремо тютюн, папір і фільтр. Економія - до 1,5 євро на пачці. А підробки made in China світових брендів сигарет продають з-під поли по 1 євро, що в чотири рази дешевше, ніж легальні.

А підробки made in China світових брендів сигарет продають з-під поли по 1 євро, що в чотири рази дешевше, ніж легальні

Символ неспішності. Акрополь реставрують вже 37 років і до завершення робіт ще далеко. Фото: А.Панченко

Щоб хоч якось заманити клієнтів, власники дрібного бізнесу готові працювати більше і більше. Наприклад, в маленькому приватному ресторанчику, де наша компанія замовила пару столиків, сам господар і його помічники буквально пурхали навколо нас, виконуючи замовлення. А на наступний день наймані офіціанти в шикарному бістро в основному дивилися футбол по телевізору і чекати своїх порцій пройшлося близько години, хоча заклад пустувало. До речі, греки взагалі народ неспішний. І символом цього можна назвати Акрополь, який реставрують вже 37 років.

А ось на комфорті афіняни поки не економлять: незважаючи на те, що бензин вже коштує 1,8 євро (20 грн) за літр, багато хто продовжує користуватися автомобілями, хоча їм і доводиться стояти в тягнучках, що не зникаючих в столиці весь день. Правда, автомобілі, на відміну від Києва, в основному економічні малолітражки: Сітроени, опелі, фіати, багато двомісних "смартов", мотоциклів і скутерів, у яких витрата палива мінімальний. Перший позашляховик "Ренж ровер" вдалося побачити лише на третій день, хоча в 2009-му, після зниження вдвічі мит на дорогі іномарки з 2,5-3-літровими двигунами, вони просто заполонили вулиці Афін.

Криза не скасував і нічне життя в злачних місцях міста. Так в центрі Афін, в популярному молодіжному кафе "Рок-н-рол" з шаленими цінами (пляшка коньяку "Метакса" 5 * - 90 євро за 0,7 л (для порівняння: в дьюті-фрі - 13 євро) не проштовхнутися від веселиться молоді, а вся вулиця біля нього зайнята дорогими кабріолетами і спорткарами. і це при тому, що кожна друга молода людина в Греції - безробітний, а середня зарплата в країні впала за три роки з 1200 до 840 євро.

Сьогодні мінімальна зарплата і пенсія в Греції становлять по 550 євро, хоча рік тому були по 750 євро. Прожити на ці гроші в місті складно, приблизно половину "з'їсть" квартплата, а ціни на більшість продуктів в Греції вище, ніж в Україні. Хліб, наприклад, 1 євро за буханку (10,7 грн), сир - 6,5-1 євро за кг (70-115 грн), курятина - 3 євро / кг (32 грн), яловичина - 5-6 євро ( 53-65 грн), цукор - 1,3 євро (14 грн), літр молока - 1-1,5 євро (11-16 грн). Дешевше лише овочі і фрукти - від 0,5 до 2 євро за кг, а солоні оливки на вагу можна знайти по 3 євро / кг, що втричі дешевше, ніж в Києві. Звичайно, потрібно ще й одягатися, але клімат дозволяє більшу частину року ходити в шортах і футболці (5 євро за штуку), а джинси або легка курточка стоять 15-20 євро. Фірмові речі дорожче: сорочка -30-35 євро, костюм або туфлі - від 100 євро.

Олександр Панченко, Афіни

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Як живе Греція, три роки очікує дефолту". інші Світові новини дивіться в блоці "Останні новини"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация