Як і чому відбувається сонячне затемнення?

21.07.2015

Як і чому відбувається сонячне затемнення?

Напевно кожен у своєму житті хоч раз чув або навіть бачив таке явище як сонячне затемнення. А задавали ви собі питання, звідки воно береться, які причини його виникнення, взагалі, що це за феномен природи?
Перші подібні явища були помічені людством ще в самої давнини. Раніше люди при вигляді сонячного затемнення губилися і відчували дикий жах перед цим загадковим явищем. Як правило, серед простих людей ходило думка, що в цей момент якийсь страшний дракон намагається зруйнувати сонце і його треба захистити. Оскільки все-таки сонячне затемнення триває недовго, то план місцевих жителів завжди спрацьовував. Вони озброювалися бойовою зброєю і йшли на «війну», після того як на вулиці світлішало, люди поверталися до себе додому спокійні і задоволені, що прогнали злі духів і врятували сонце. Також відомо, що перше в історії людства затемнення було за часів правління Чунг-Канга, четвертого імператора з династії Хена. Саме до цього періоду приурочена запис в одній з книг стародавнього Китаю - "Шуцзин" ( "Книга історії"). Дату сонячного затемнення встановили тільки в дев'ятнадцятому столітті - 22 жовтень 2137 року до н. е.
До речі кажучи, кожної сонячне затемнення тим чи іншим чином пов'язані з історичними подіями. Так, воно виникло 3 серпня 431 р. До н.е. е. під час Пелопоннеської війни в Греції. Встановлення точної дати затемнення допомогло відновити деякі моменти війни, в тому числі і дату. Сонячне затемнення, яке сталося в той період часу, не було повним.
Сьогодні вже точно встановлено, що є сонячне затемнення. Це таке явище природи, суть якого полягає в тому, що Місяць затьмарює Сонце. Поява сонячного затемнення пов'язане з тим, коли Місяць Земля і Сонце шикуються в одну лінію, і відбувається молодик.
Так що дане астрономічне явище відбувається далеко не при кожному молодику. Залежно від того, наскільки Місяць закриває Сонце, виділяють повне або часткове затемнення. Звичайно, вся справа в місячної тіні, яка може бути різного розміру, а людина, яка знаходиться на поверхні Землі і потрапляє в зону тіні, зможе побачити повне сонячне затемнення.
Тривалість такого астрономічного явища становить всього лише кілька хвилин, так як швидкість руху тіні Місяця складає 1 км / с, як мінімум. Повний цикл затемнення складає 6 годин, а початок своє бере в західній частині землі при сході, а закінчується в східній частині при заході.
Природно, що при приватному затемненні ви побачите зовсім не той ефект, як від повного затемнення. Також астрономи виділяють кільцеподібне сонячне затемнення, суть якого полягає в тому, що Місяць проходить повз Сонця і в діаметрі менше останнього, виходить, що під час затемнення можна побачити Сонце по колу.
Частота сонячного затемнення, як правило, становить 2-5 затемнень на рік. Причому не завжди всі ці явища будуть саме повним сонячним затемненням. Астрологи пророкують, що найтриваліше повне сонячне затемнення відбудеться 16 липня 2186 р, а його час складе - 7 хвилин 29 секунд.
Хотілося б навести хронологію сонячних затемнень протягом останніх 10 років. Скінчено, тут будуть наведені далеко не всі випадки цього явища, проте найосновніші.
1. 5 лютого 2000 року - часткове сонячне затемнення.
2.21 червня 2001 року - повне сонячне затемнення. Явище кращого за все побачили ті люди, які перебували в цей моменту в екваторіальній частині південної півкулі. Ширина місячної тіні при затемненні склала 200 кілометрів, а довжина - 373320 км. Час: 12:04:46;
3. 10 червня 2002 року-кільцеподібне сонячне затемнення. Найкраща видимість була в зоні північної півкулі. Тривалість склала приблизно 23 секунди. Ширина лучної тіні склала всього 13 кілометрів, а довжина-373320 км. Час події: 23:45:22.
4. 31 травня 2003 року - часткове сонячне затемнення. Час початку: 9:30:17. Місце - Барнаул.
5. 3 жовтня 2005 - кільцеподібне затемнення. Максимальні фази можна було спостерігати в районах на південь Європи (Португалія і Іспанія) і Африці.
6. 29 березня 2006 року відбулася повне сонячне затемнення, яке добре спостерігалося в західній частині Росії.
7. 19 березня 2007 рік - часткове сонячне затемнення, яке можна було побачити в Північній Америці.
8. 1 серпня 2008 - повне сонячне затемнення, активна фаза якого припала на Новосибірськ. Час початку - 17:44:02. Тривалість - 2 хвилини 18 секунд.
9. 22 липня 2009 року - повне сонячне затемнення. Добре було видно в багатьох країнах світу - Індія, Непал, Бутан, М'янма, Бангладеш та інші.
10. 15 січня 2010 року - кільцеподібне сонячне затемнення.
11. 4 січня 2011 року - часткове сонячне затемнення. Місце - північну півкулю. Початок о 10:38. Подібне явище людство зможе спостерігати лише в 2015 році.

Як і чому відбувається сонячне затемнення?
А задавали ви собі питання, звідки воно береться, які причини його виникнення, взагалі, що це за феномен природи?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация