Як полювали на диких гусей раніше

Звадская полювання при озері Ільмені утворилася в 1891 році. Зовсім випадково до відома деяких пристрасних петроградських мисливців дійшло, що ранньою весною, під час перельоту з півдня на північ гусей, птиця ця затримується на деякий час на Ільменському озері, ще покритому льодом, і годується в дельті, утвореною річками лову та Верготь, а частиною в полях околиць міста Стара Русса. Звадская полювання при озері Ільмені утворилася в 1891 році

Ілюстрація з архіву Павла Гусєва.

Тоді ж склалася компанія з чотирьох осіб: Великого князя Миколи Миколайовича, Д.К. Наришкіна, М.М. Казнакова і князя Л.А. Шаховського, які і вирішили орендувати пожни міста Стара Русса в вищевказаної дельті і випробувати цієї невідомої їм доти полювання.

Сама полювання на гусей виявилася у вищій мірі захоплюючої, але виробництво її досить важким, так як збігалося якраз з весняним розливом і льодоходом річок.
З першого ж року з'ясувалося, що обмежитися одним притулком в селі Звад неможливо, з огляду на те що не завжди зручно з полювання потрапити додому, і тому до наступного року було побудовано крите приміщення на великому човні, яка й встановлювалася завчасно в чотирьох верстах від Звада в безпечному від льодоходу місці на річці Рапли.

Крім того, з'ясувалося, що місць, орендованих у міста Стара Русса, зовсім недостатньо для правильної і приємною полювання, і було приступили до орендованого всіх земель, що знаходяться між річками лову та Верготь, і навіть за цієї рікою до затоки Синець. В даний час в розпорядженні Звадской полювання є тисяч 15-20 десятин.

В даний час в розпорядженні Звадской полювання є тисяч 15-20 десятин

Ілюстрація з архіву Павла Гусєва.

На річці Верготь, у Вешкінского Озерка, одним з членів суспільства Звадской полювання, графом Стенбок-Фермор, побудований мисливський будиночок на саженьих кам'яних стовпах (зважаючи на високу води під час повені), але з люб'язного дозволу господаря ним користуються всі члени полювання, що виробляють полювання в околицях ріки Верготь.

Вся організація зажадала великих витрат, і кількість членів з початкових чотирьох було доведено поступово до тринадцяти, причому багато хто з перших членів вибули або померли.

Витрати складаються з оренди земель, утримання варти, підсадних гусей і качок і цілої флотилії човнів і шлюпок.

З першими весняними відлигами з'являються і перші зграйки гусей; звичайно це буває близько 15 березня; з ними ж з'являються і лебеді. Для гарної полювання краще, коли весна затримається; коли теплі дні наступають до 25 березня, тоді і гусак з'являється відразу у великій кількості, але і тримається він на Зваде не так довго - сім - десять днів, а потім відлітає.

Для гарної полювання необхідно, щоб з осені була в озері мала вода і все берега і пожни при настанні морозів не були залиті. В іншому випадку утворюється крижана кірка, іноді дуже товста, яка покриває всі кормові місця і віджимає гусей від улюблених місць на поля до Старої Руссе і Шимска.

Полювання починається з низів, тобто з прибережних до озера місць, а в міру підняття води і затоплення їх подається до більш високим пожнемо.

З настанням весняної відлиги, як сказано вище, близько 15 березня, з'являються на Зваде лебідь і гусак, спочатку невеликими зграйками, а потім, з кожним теплим днем, все в бо`льшем кількості і бо`льшімі партіями в піднебессі, прямуючи прямо на корінну озерну крижину.

Приліт гусей завжди з південного заходу. Відпочивши на крижині, гуси невеликими зграйками знімаються і одна за одною вирушають на кормові місця.

Відпочивши на крижині, гуси невеликими зграйками знімаються і одна за одною вирушають на кормові місця

Ілюстрація з архіву Павла Гусєва.

Найсприятливішим для полювання вітром завжди буде північно-західний або південно-східний, при яких гул пострілів, що зустрічає гусей на кормових місцях, відносить від тих, хто сидить на корінний крижині інші гусячі маси.

При наявності всіх хороших умов для виробництва полювання вдавалося деяким членам Звадской полювання вбивати в один день і на одну рушницю від 50 до 80 гусей. Але це рекорди; хорошою полюванням треба визнати від 20 до 30 штук в день.

Крім гусячої, на Зваде прекрасна качина полювання, як на манку весною, так і восени на перельоті, ранковою і вечірньою зорями, особливо останньою.

Байдуже ставлення Старо-Руській Міської управи до хижацької вирубки лози, що росте по берегах річок, річечок, проток і озер, які наповнюють всю дельту, у багато разів скоротило кількість гнізд там качки, і манка в останні роки значно погіршилася.

Це дуже сумно для нас, мисливців, і дуже шкідливо, так як берега без лози руйнуються льодоходу, пожни заносяться мулом, а риба не знаходить колишніх затишних, спокійних місць для метання ікри. Цим останнім обставиною можна пояснити значне зменшення рибного багатства озера Ільмень.

Із зібрання Павла Гусєва

Великий князь Микола Михайлович 29 березня 2017 о 10:54

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация