Як насправді варять пиво: репортаж

  1. Орфографічна помилка в тексті:

14 липня 2017, 10:01 Переглядів: 14 липня 2017, 10:01 Переглядів:   Ми дізналися, чи може пиво бути зеленим, навіщо потрібна кімната старіння, як в пиві з'являється і зникає алкоголь, і в якій тарі напій зберігається краще

Ми дізналися, чи може пиво бути "зеленим", навіщо потрібна "кімната старіння", як в пиві з'являється і зникає алкоголь, і в якій тарі напій зберігається краще.

За даними різних досліджень, пиво любить практично кожен другий українець, а влітку вживання напою збільшується в рази. А ось як пиво виробляють - мало, хто знає, хіба що в загальних рисах з рекламних роликів. Ми побували на київському пивоварному заводі компанії

З ЧОГО РОБЛЯТЬ. Надягаємо білі халати, шапочки, стаємо схожими на професорів і починаємо нашу екскурсію. "Продуктивність заводу складає 473 млн літрів пива в рік. Сезонні місяці - це квітень-серпень, і до кінця літа обсяги виробництва падають", - розповідає Юрій Гук, головний технолог компанії. Виготовлення пива - процес не швидкий, він займає близько 17-18 днів. Ніякого порошку, як напевно вважають деякі, "для прискорення і смаку" не додають. Основні складові пива - вода , Солод, хміль і дріжджі. Головне завдання - добути з них всі корисні речовини і перетворити на смачний напій.

Виробничий цех Виробничий цех. Практично повністю автоматизований

Воду тут використовують звичайну від міськводоканалу, але на київському заводі встановлена ​​потужна система водопідготовки, завдяки якій на спеціальному обладнанні призводять до необхідного стандарту, щоб смак у пива завжди залишався незмінним. До речі, за словами пивоварів, одне з небагатьох місць, де вода дуже хороша, м'яка і її практично не потрібно готувати, - це чеське місто Пльзень. Саме тут з'явилося знамените на весь світ пиво Pilsner

Другий не менш важливий компонент пива - солод. Це зерно, яке замочили, трохи прорости, а потім висушили і видалили паросток. Солод буває ячмінний, пшеничний і навіть гороховий - правда, такий для пива не годиться. Є солод карамельний, палений, мюнхенський, бельгійський, віденський .... Саме він і визначає сорт, колір, аромат і смак майбутнього пива. З нього і починається процес приготування. Цікаво, що у величезних виробничих цехах підприємства панує якась "космічна" атмосфера. Всюди величезні металеві блискучі ємності, чани, труби і ... дуже безлюдно. Вручну, як пояснюють нам, вже давно майже нічого не робиться. Практично весь процес автоматизований, а за тим, що відбувається всередині "котлів", стежать оператори через екрани у моніторів і за допомогою датчиків, контролюючих показники. В одну зміну в виробництві (до стадії розливу) може бути задіяно всього до 10 осіб.

В одну зміну в виробництві (до стадії розливу) може бути задіяно всього до 10 осіб

Стежать. Всі процеси видно на екранах моніторів

ПІД МІКРОСКОПОМ. Отже, як же виходить пиво? Солод надходить на завод, проходить очистку (на спеціальному віброситі відокремлюють каміння, солому, домішки), зважування та відправляється на зберігання в величезні силоси. Перед початком виробництва, солод проходить додаткові ступені очищення, знову зважується, подрібнюється і змішується з водою. У спеціальному заторном чані закладається, скільки в пиві буде алкоголю і формується його смак, а після цього прес-фільтр відділяє розчинну частину - сусло і нерозчинну - дробину. "Дробини ми не викидаємо, а продаємо виробникам тваринницької продукції, це відмінний корм для худоби", - розповідає Юрій Гук. Сусло ж відправляється варитися в котел з величезним кип'ятильником. На цій стадії проходить стерилізація (всі мікроорганізми, які жили на поверхні зерна, гинуть при кип'ятінні). Тут же задається хміль, який надає пиву аромат або гіркота, в залежності від сорту, і густу пінку.

Після цього сусло охолоджується, в нього додаються дріжджі і трохи кисню, щоб накопичити потрібну кількість дріжджів безпосередньо в ємності бродіння. Після того, як дріжджі використовували весь кисень, починається бродіння. Саме на цій стадії сусло і починає перетворюватися в пиво. Процеси основного бродіння і доброджування, які відбуваються в спеціальних циліндро-конічних танках (ЦКТ), - найтриваліший етап у виробництві. Перший займає 5 днів, а другий, під час якого формується "букет" пива, - від 8 до 12 днів. До кінця процесу з'являється так зване "зелене" пиво, яке витримують при температурі нижче 0 ° С протягом доби. Після ЦКТ пиво проходить через сепаратор, який відокремлює залишки дріжджів. На цій стадії напій вже можна відправляти на розлив - і це буде нефільтроване пиво. Решті доведеться очиститися через кілька різних фільтрів. Наприклад, один з них - Кізельгуровий. "Кизельгур - унікальна осадова гірська порода з черепашок і водоростей. Цінується тому, що він нейтральний, в ньому немає речовин, які можуть переходити в пиво або забирати якийсь смак", - пояснює Юрій Гук. Після фільтрації прозоре готове пиво вирушає "відпочивати" на кілька годин в форфасах, а з них - на розлив.

Цех розливу Цех розливу. Пляшки подорожують по конвеєру

Наливають! У цеху розливу дуже шумно. За конвеєрів "подорожують", дзвенять і стукають скляні пляшки, "пролітають" пластикові ... Не дивно, що співробітники, що працюють тут, використовують беруші. "У нас є дві темно-зелені лінії, продуктивністю 50 тис. Пляшок в година , Дві ПЕТ-лінії (23 тис. Пляшок на годину на літровому форматі). Є баночна лінія, продуктивністю 40 тис. Банок на годину, і кегову лінію - 240 кег (металева "бочка") на годину. Але ці лінії не працюють 24/7. Тільки в половину своєї сили. Решту часу витрачається на те, щоб дотримуватися графіка дезинфекцій і пінних мийок, щоб обладнання залишалося чистим і безпечним. Ми витрачаємо на це багато часу, зусиль і коштів ", - розповідає наш екскурсовод. Процес розливу відбувається так: пляшки миються, спрямовуються до спеціального апарат, де заповнюються пивом і тут же закриваються кришкою. А після цього на них клеїться етикетка, і вони зручно укладаються в ящики, які відвозять на склад. Це практично фінішна пряма: зі складу пиво вирушає в кінцевий пункт призначення-в місця реалізації.

ПИВНІ АНАЛІЗИ І дегустатори

Весь процес виробництва пива ретельно контролюється, починаючи від стадії прийому сировини і закінчуючи стадією "відпочинку" пива в форфасах і розливу в тару. Навіть зразки солоду зберігаються тут до закінчення терміну придатності пива, щоб в будь-який момент можна було все перевірити ще раз з самого початку. "Точок контролю набагато більше, ніж того вимагає законодавство, величезне і кількість показників, за якими йде перевірка", - кажуть на заводі. Якщо на якомусь етапі помічені невідповідності - оцінюють, наскільки вони критичні. При необхідності роблять крок назад: повертають все на одну з попередніх стадій виробництва, якщо, звичайно, це не вплине на якість готового продукту. "Другий варіант - відправити всі на переробку в біогаз - у нас є станція управління стічними водами, яка виробляє такі операції. Ризик мінімізований", - говорить Юрій Гук та дозволяє нам зазирнути в лабораторію, де і робляться всілякі "пивні аналізи". Тут всюди колбочки, баночки і сучасна апаратура, яка допомагає встановлювати ідеально точні виміри. Працівниці лабораторії не виглядають строгими, але без їх схвалення пиво розливатися не буде. "Оператори виробництва і інженери лабораторії можуть заблокувати будь-який процес - для цього їм не потрібно звертатися до керівництва і питати у кого-то дозволу", - зізнається головний технолог. Обов'язковий контроль є і на стадії розливу: з конвеєра знімається пляшка, проводиться хімічний, мікробіологічний аналіз вмісту і оцінюється зовнішній вигляд. Як помита пляшка, як закупорена, як наклеєна етикетка ... "Якщо всередині все добре, а зовні не надто - це рівносильно" всюди погано ", - говорить Юрій Гук.

Лабораторія Лабораторія. Співробітниці контролюють якість усіх напоїв

Є на підприємстві і особливі дегустатори, які входять в профільну дегустаційну комісію. "Три рази в тиждень додатково дегустуються випадково вибрані зразки з тих, що ми зробили. Плюс - ті зразки, які зберігаються в спеціальній" кімнаті старіння ". Завдяки їй ми можемо оцінити, як змінюється смак пива в процесі зберігання і спробувати, що люди будуть пити на четвертий, п'ятий місяць після виробництва. Два рази на місяць проходить дегустація пива з торгівлі. Їдемо, купуємо, привозимо до себе і аналізуємо, як пиво себе почуває на торговій полиці, адже кожен продавець зберігає і виставляє його по-різному ", - розповідає Юрі . До речі, дегустатори проходять спеціальне навчання, після якого їх вміння оцінює зовнішня компанія. Чи може навчитися цьому кожен? Навряд чи. На заводі кажуть, що людина все-таки повинен від природи хоч трохи бути особливо смакової чутливістю.

Останній етап Останній етап. Пиво фасують в ящики і відвозять на склад

СЕКРЕТИ ПИВОВАРІВ І МІФИ СПОЖИВАЧІВ

Існує поширена думка, що пивовари варять для себе якесь особливе пиво, і не вживають то, яке приготовлено "для всіх". Після знайомства з процесом виробництва, стає зрозуміло: це міф. "Виходячи з розмірів ємності в 240 тонн, зварити для себе за раз така кількість - вистачило б до кінця життя", - жартують на заводі. Розвіюють тут і легенду про те, що для розливу по банкам, пляшках і кегам пиво під одним і тим же брендом вариться зовсім різний. "Є одна лінія виробництва, і пиво для будь-якої тари однакове. Хоча дійсно, в процесі зберігання вміст може більше або менше змінюватися в залежності від упаковки.", - розповідає Юрій Гук. Розвінчують і міф про те, що пиво одного і того ж бренду, вироблене у нас в Україні і, наприклад, в Європі - це дві великі різниці. На підприємстві пояснюють: пиво варять за ліцензією і за тим, щоб воно відповідало стандарту якості, неухильно стежать. До того ж пиво, вироблене в різних країнах компанії, також оцінює зовнішня компанія і виставляє оцінки. .

Що стосується вживання, ідеальна температура подачі пива для дегустації + 10 ° С, а ось тепле пиво дійсно втрачає свої смакові якості.

Дізналися ми й кілька секретів про безалкогольному пиві. Виявляється, воно проводиться абсолютно так само, як і алкогольне, практично до самого кінця. Але перед тим, як потрапити в форфасах і відправитися на розлив, воно проходить додаткову стадію - деалкоголізації методом діалізу: пиво проходить через спеціальну напівпроникну мембрану і віддає алкоголь. Грубо кажучи, безалкогольне - це звичайне пиво, тільки без алкоголю. Правда - водії, будьте напоготові! - за затвердженими госнормам, до 0,5% алкоголю в безалкогольному пиві все-таки може міститися.

КВАС, СИДР І СЛАДКОЕ ПИВО

На одних і тих же потужностях заводу готують не тільки пиво, але й інші напої. Спеціальне, наприклад, солодке пиво спочатку роблять так само, як і звичайне, але тільки до процесу фільтрації. Після цього етапу воно потрапляє в спеціальну ємність, де в нього додаються натуральні екстракти або натуральні ароматичні речовини, а також глюкозно-фруктозні сиропи для солодощі. Процес приготування квасу схожий на пивний, але процес бродіння обривається після першої доби за допомогою швидкого охолодження. Квас віддається на фільтрацію і йде на розлив. До речі, деякі роблять таким методом і безалкогольне пиво, і тоді воно має дуже солодкий смак.

З пивом З пивом. Ще раз перевіряють

А ось виробництво сидру починається з сусловарочному котла. Його основа - концентрований яблучний сік і глюкозно-фруктозний сироп. "Ми відновлюємо концентрований яблучний сік, стерилізуємо методом витримки при температурі 85 ° С, охолоджуємо, ставимо дріжджі. Процес бродіння сидру йде набагато швидше, ніж у пива. І на 10 добу його вже можна починати фільтрувати", - пояснюють нам на заводі.

Наталія Мамчур, Анатолій Бойко (фото)

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Як насправді варять пиво: репортаж". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

Отже, як же виходить пиво?
Чи може навчитися цьому кожен?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация