Як розпізнати відьму: середньовічні інструкції - Теорія Еліт

Середньовічних відьом виявляли за цілою низкою ознак - від рудого волосся і очей різного кольору до того, що вони зберігали в будинку і чи мали домашніх тварин. З приводу того, як розпізнати відьму, середньовічні інструкції давали різні відповіді ...

Середньовічних відьом виявляли за цілою низкою ознак - від рудого волосся і очей різного кольору до того, що вони зберігали в будинку і чи мали домашніх тварин

«Друк диявола»

Підозри в чаклунстві часто падали на того, хто чимось виражено відрізнявся від одноплемінників. Це могли бути як неприємні фізичні ознаки (наприклад, косоокість, будь-які вроджені каліцтва або каліцтва, сильна асиметрія), так і навпаки, видатна краса і правильні пропорції. Один з жителів середньовічного німецького Вюрцбурга пише своєму знайомому, що минулого тижня в місті спалили найкрасивішу і скромну молоду дівчину.

Багато легенд ходило навколо так званої «диявольською друку» - невеликого плями, яке знаходилося на тілі обвинуваченого в чаклунстві.
Це було єдине місце, в якому людина зовсім не відчував болю. Тому шукали його завжди в ході болісних тортур - шпильками або розпеченим залізом. Причому, виявити друк диявола на тілі підсудного могли в самих різних місцях - на голові, яку для цього ретельно голили, або в роті, статевих органах. У деяких випадках за ці ж відмітини вважали родимки або родимі плями.

Інструкції з виявлення відьом

Німецький трактат «Молот відьом» іноді називають єдиної середньовічної європейської інструкцією з виявлення та покарання демонічних сил. Насправді в ньому не існувало єдиного зводу ознак відьми. Зате безліч вказівок на цю тему випускалося окремими світськими муніципалітетами для своїх земель. Причому, вони могли бути самими різними і несподіваними.

В середині XVII століття в Інсбруку, наприклад, такі інструкції склав місцевий головний прокурор, доктор Мозель. Жінка по ним могла потрапити під підозру тільки через те, що її сусід знайшов у себе вдома випадково залишений предмет жіночого туалету. У той же час в іншій землі в число свідчень практикується обвинуваченими чаклунства увійшло наявність в будинку масла, мазей або інших цілющих зілля, а також інгредієнтів для них. Цілительство було рідкісним прикладом одного з універсальних ознак відьом у всій Європі. Таким же характерним повсюдно доказом провини обвинувачених служило носіння ними амулетів або ознаки психічних захворювань (одержимість).

Невід'ємну частину ведовскіх процесів становили випробування, на підставі яких обвинуваченого оголошували відьмою.

Жінки в костюмах відьом відзначають Хелловін
Жінки в костюмах відьом відзначають Хелловін

Відьом пропонувалося жорстоко катувати, оскільки, згідно з середньовічним інструкціям, вони за допомогою диявола могли досить довго витримувати різні випробування. Крім того, ще з давніх-давен і раннього середньовіччя були широко відомі звичаї кидати відьом в колодязь або в річку, спускати з височини. Якщо людина гинув, його виправдовували, якщо виживав, що траплялося рідко - стратили за звинуваченням у чаклунстві.

Багато ознак чаклунський сили були суперечливими. Так, в «Молоті відьом» в одній із глав говорилося, що відьма не може заплакати, а тільки видає безглузді схлипи. За цим фактом було легко розпізнати її під час катування. В інших трактатах твердо, що жіночі сльози і вмовляння під час тортур - один із способів відьми відвернути від себе підозри, а насправді вони зовсім не відчувають болю. Також пропонувалося вивертати суглоби випробуваним: у відьом вони повинні були без труднощів «вставати на місце».

тортури
тортури

Не такі як всі

До популярних речовим доказом крім амулетів, трав і цілющих зілля ставилися домашні «улюбленці» - тварини, які супроводжували відьму на шабаш і допомагали їй вершити магічні обряди. І все-таки, найчастіше підозри в чаклунстві падали на людей не через виявлення доказів, а через те, що їх поведінка і спосіб життя здавалися дивними сусідам, а самі вони відрізнялися від інших.

Відьмами і чаклунами оголошувалися чужаки, нелюдимий одинаки, надмірно хворобливі люди або, навпаки, єдині, хто не захворів під час епідемії, ті, хто мав особливі талантами, кому щастило в господарстві, хто опинявся багатшими інших. Не випадково деякі дослідники говорять, що це могло бути своєрідною функцією соціальної регуляції і реакції християнського общинного способу життя на зароджується індивідуалізм Нового часу.

тортури
тортури

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация