Як використовувати читацький щоденник на заняттях - EduNeo

Як підтримати престиж самоосвіти і саморозвитку через книгу? Як культивувати читацький інтерес у підростаючого покоління? Шаблон відкликання на книгу.

Сьогодні читацька культура і читацький досвід наших підлітків катастрофічно збіднів, що, неминуче спричинило за собою не тільки зниження когнітивних функцій, але і нерозвиненість емоційного інтелекту, зниження загального рівня культури сучасних школярів і випускників вузів.

Переконана, що підтримати читацький інтерес під силу звичайному шкільному вчителеві-словеснику, який поставить перед собою мету виростити думаючих, критично мислячих учнів за допомогою настільки немодного нині захоплення - читання художньої літератури.

На мій погляд, найбільш ефективно сприяє цьому ведення школярами читацького щоденника.

Почати, мабуть, варто здалеку, з формальної речі, що не відноситься безпосередньо до літератури.

По-перше, заявимо своїм підопічним з усією відповідальністю, що ведення читацького щоденника - це дружба всерйоз і надовго, а тому зошит, в якій підліток буде вести свої записи, повинна бути обрана їм ретельно і вдумливо.

Це неодмінно буде загальний зошит з 90 аркушів, бажано, з твердою обкладинкою, вона може бути красиво оформлена, можливо, це зробить сам учень, дівчатка можуть використовувати при бажанні якісь декоративні матеріали, на основі, наприклад, техніки скрапбукінгу і т.п . Загалом, ця зошит повинен стати таким собі виразом особистості автора.

По-друге, не забудемо про найважливішу мотівіаціонную складову: покажемо учням, наскільки читання цінно і важливо. Надрукуємо для кожного пам'ятки, які хлопці повинні будуть вклеїти в свої щоденники.

_________________________________________________________________________________

Приклад пам'ятки читача

Пам'ятай:

  1. Людина сприймає очима 20% інформації, з них 70% - за допомогою читання.
  2. Книга будить емоції. Якщо ви читаєте, у вас добре розвивається уява, з'являються фантазії, мозок емоційно працює, і це дуже корисно!
  3. Читання підвищує інтелект. Якщо підліток систематично не читає, то він втрачає близько 27% від всієї доступної йому інформації.
  4. Читання сьогодні - спосіб відповідати часу, його швидкостям і жорстким вимогам. Задумайтесь над відомим афоризмом: «Ті, хто читає книги, завжди будуть керувати тими, хто дивиться телевізор».
  5. Читання допомагає в навчанні. Якщо ви читаєте більше, то маєте більший обсяг інформації, маєте навички її пошуку і узагальнення, краще орієнтуєтеся у всіх предметах.
  6. Книги формують самоосвітні навички. Ви вчитеся розбиратися в структурі книги, користуватися довідниками, енциклопедіями, формулярами, анотаціями тощо
  7. Читання спонукає до моральних вчинків. Віра в добре, світле підтримується образами улюблених героїв, на яких хочеться бути схожим, вчинки яких захоплюють.
  8. Книги вчать добру, справедливості, відкривають красу навколишнього світу, прищеплюють любов до життя, дарують радість пізнання. Пам'ятайте, як важливо, щоб ви увійшли в прекрасний світ читання!
  9. Читання книг - важливий процес, у якого є певні правила.

Прості правила читання

  1. Якщо почав, дочитай до кінця. Книгу треба читати послідовно, чи не перескакуючи зі сторінки на сторінку.
  2. У будинку обов'язково повинна бути дитяча бібліотека, яка періодично поповнюється.
  3. Не бійтеся «важких» і «складних» для розуміння книг, творів «на виріст». Якщо, читаючи, ви відчуваєте, як у вас «скриплять мізки», значить, ви розвиваєтеся і ростете.
  4. Для того щоб правильно читати книги, важливо вміти їх вибирати. У цьому вам завжди допоможе бібліотекар, вчитель або просто читають друзі і знайомі!
  5. Правильно буде читати книгу, зручно розташувавшись і в спокійній обстановці, там, де вам ніхто не зможе перешкодити - вдома, на дачі, на природі.
  6. Якщо вам сподобалася книга, і ви почерпнули масу корисної інформації, то поділіться радістю з іншими, порекомендуйте книгу друзям і знайомим.
  7. Не бійтеся відкласти книгу. Якщо прочитання якої-небудь книги вам не подобається і вам просто нудно читати, то варто відмовитися від книги і взяти нову, адже хороших книг величезна кількість. Якщо ви почали читати книгу, то це не означає, що ви зобов'язані прочитати її.
  8. Пам'ятайте! В голові м'язи не накачаєш - більше читай!

_________________________________________________________________________________

По-третє, відразу обмовимося з хлопцями умови ведення читацького щоденника:

  1. Записи обов'язково робити раз на місяць.
  2. Відгуки необхідно писати строго за планом (це жодним чином не обмежить творчо мислячу людину, а тільки дасть йому поштовх для глибокого аналізу тексту).
  3. Книгу для читання пропонує вчитель.
  4. Відгуки на книги оцінюються.

Як правило, книгу класу пропонує вчитель, він «провідник» і «гуру» підлітків в цій роботі, і це є принциповим моментом. Якщо книга не сподобалася учневі, у відгуку він зможе аргументовано пояснити, чому твір викликав неприйняття. Такі відгуки подвійно дороги і цікаві. Звичайно, вибір книги учителем, не означає, що в щоденнику у підлітка не може бути відгуків на «свої» книги.

Всі роботи оцінюються, і позитивні оцінки вчитель буде виставляти по предмету «Література» в журнал (додатковий стимул для хлопців). В кінці місяця не забороняється (в разі, якщо ви ведете ще й предмет «Риторика») на уроках риторики або в рамках розділу «Позакласний читання» на уроці літератури проводити читацьку конференцію по прочитану книгу.

Не скупіться викроювати на цю роботу навчальні години, вона обов'язково принесе результат!

Ну, а тепер перейдемо до плану відкликання. Своїм учням я пропоную наступний план, дотримуватися якого необхідно обов'язково. Оформляю його у вигляді опорної пам'ятки-таблиці, яку хлопці поміщають на перших сторінках своїх читацьких щоденників.

Подивитися і скачати Пам'ятка-таблиця з написання відкликання .

Вчительські коментарі до пам'ятці

Перш ніж прокоментувати кожну позицію, представлену в таблиці, необхідно нагадати про загальне для всіх творчих робіт принципі: розмірковуємо від загального (тез, загальних думок, суджень) до приватного (прикладів, аргументів, цитат, який доводить або розвиває думку).

Незайвим буде згадати і про логічну структуру кожного абзацу (мікротеми) тексту:

  • зачин (загальна думка, яку потрібно розвинути, пояснити, пояснити);
  • розвиток думки (приклади, факти, докази, цитати з тексту, які пояснюють і ілюструють зачин);
  • кінцівка (невеликий висновок, підсумок міркувань в рамках мікротеми) Приклад абзацу в творі.

Казки - джерело мудрості, джерело життєвого досвіду (зачин). Вони навчать бути добрим, виручать з будь-якого лиха, в яку ти можеш потрапити, покажуть, як веселий, але слабкий може перемогти сильного, але похмурого (розвиток думки.) Так казка вчить доброті, оптимізму, винахідливості (кінцівка).

Звернемо увагу на те, з чого почнеться відгук. Скажімо, що не соромно для юних слідопитів буде, пишучи слово про автора у вступі, знайти інформацію про його творчість і про особливості його індивідуального авторського стилю, не тільки користуючись інтернет-джерелами, а й біографічними довідниками і монографіями в бібліотеці.

Підкреслимо, що слово про автора має бути гранично лаконічним і точним, вітається влучна цитата, наприклад, якогось сучасника про творчість даного письменника. Це, мабуть, єдина частина відкликання, в якій школяреві позволітелен плагіат.

Забігаючи вперед, відзначимо, що все інше, підліток повинен намагатися писати без батьків і інтернету, ну, а ті з хлопців, кому вкрай важко писати «від чистого серця, простими словами», можуть і, мабуть, повинні на початковому етапі спиратися на так звані «милиці» твори - кліше, які пропонуються до кожної частини відкликання в таблиці.

Основну частину відкликання хлопці повинні почати з короткого змісту тексту, його сюжету в загальних рисах (пункт 2); ця частина повинна вміститися максимум в 2-7 пропозицій, що представляють собою коротку відповідь на питання «Про що цей твір?». Звертаємо увагу учнів на те, що стислість тут обов'язкова, докладний переказ сюжету буде вважатися грубою помилкою.

Наступні частини роботи (3 і 4 пункти) дозволять проявити читацький талант будь-якому охочому: вони присвячені герою, зокрема, його характеристиці, і аналізу епізоду. Звичайно, навичками характеристики героя і епізоду, хлопці вже оволоділи на уроках літератури, і відгук в даному випадку, безумовно, стане майданчиком для його відпрацювання.

Тут, на мій погляд, є де розвернутися і перу одарённихученіков, способнихглубоко і нетривіально аналізувати твори, виявляючи себе на олімпіадах різного рівня з літератури. Не забудемо нагадати хлопцям, що суть міркувань в цих частинах зведеться до відповіді на питання «Про що автор говорить і як він це робить?»

Одна з умов останньої, найважливішої частини відкликання - виявлення проблеми твору. Тут важливо правильно пояснити учням суть поняття «проблема тексту», ввести цей термін в активний словниковий запас школяра, що, безумовно, полегшить в майбутньому завдання виявлення проблеми тексту, яка ставиться перед випускником на ЄДІ з російської язику.Тут вам і реалізація важливою пропедевтичної роботи , інформування общепредметних компетенцій.

Говорячи про список книг, призначених для відгуків, зазначу, що починати краще з невеликих творів, а далі краще чергувати об'ємну прозу (повісті та романи) з малими жанрами епосу - розповідями, нарисами.

Варто приділити увагу і гендерної диференціації при виборі творів. Наприклад, протягом одного місяця дівчинки читають роман «Джейн Ейр» Шарлотти Бронте, а хлопчики - повість «Президент кам'яного острова» Вільяма Козлова і т.п.

Представлю як приклад свій список книг для учнів 8-го класу:

  1. Яковлєв «Гра в красуню».
  2. Р.Фрайерман "Дика собака Дінгоілі. Повість про перше кохання ".
  3. А. Платонов «У прекрасному і лютому світі».
  4. Глава «Хлопчики» з роману Ф.М. Достоєвського «Брати Карамазови».
  5. Яковлєв «Багно».
  6. Ш.Бронте «Джейн Ейр» (дівчаткам) / Вільям Козлов «Президент кам'яного острова» (хлопчикам).
  7. А.П. Чехов «розмазня».
  8. В. Токарева «Ні синові, ні дружині, ні братові».

Отже, шановні колеги, дерзайте і творіть! Будіть в своїх вихованцях активних читачів, інтелігентів, розумників і розумниць, думаючих людей. І повірте, ця трудомістка робота приємно окупить всі ваші тимчасові та інтелектуальні затрати, стане дуже міцним фундаментом для виховання не просто книголюбів, але по-справжньому мислячих і талановитих читачів.

Автор: Алла Валеріївна Бояринова, вчитель російської мови та літератури МБОУ Хибинская гімназія м Кіровська Мурманської обл Автор: Алла Валеріївна Бояринова, вчитель російської мови та літератури МБОУ "Хибинская гімназія" м Кіровська Мурманської обл.

e-mail: [email protected]

Як підтримати престиж самоосвіти і саморозвитку через книгу?
Як культивувати читацький інтерес у підростаючого покоління?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация