Як загинули найбільші імперії світу

  1. Кінець Римської імперії: міфи і правда
  2. Кінець македонської імперії: фінал Олександра Великого
  3. Кінець монгольської імперії: кількість і якість
  4. Кінець французької імперії: фатальний «марш» Наполеона
  5. Кінець британської імперії: захід сонця

Мало захопити, треба ще й утримати - про цю обставину спіткнулася не одна держава, яка здавалася непорушною і вічної

23 серпня 476 року відбулася одна з головних подій в історії людства - впала велика Римська імперія, наймасштабніша і розвинена серед всіх загиблих цивілізацій. Якщо технологічно римляни істотно відставали від нас (хоча за тисячу років після них прогрес практично не просунувся), то вся наша юриспруденція бере початок саме в римському праві, вся наша література, архітектура, скульптура - в переосмисленої римлянами грецької культури.

Кінець Римської імперії: міфи і правда

Насправді ніякого епічного взяття Риму варварами не було: стався типовий палацовий переворот. Німецькі найманці на той момент вже складали основну частину римської армії, і їх активно використовували в якості «аргументів» при вирішенні внутрішніх суперечок. Хтось Одоакр - за походженням чи то гот, чи то гун, то чи герулов - точно так само, як і його одноплемінники, служив при імператорському дворі.

У 475 році Флавій Орест, батько малолітнього імператора Ромула Августула, наказав йому придушити заколот німецьких найманців, які зажадали для себе чергових привілеїв. Але Одоакр вступив за принципом «Не можеш перемогти супротивників - очоль їх!» - і проголосив себе німецьким королем.

Тоді Флавій Орест вирішив сам розправитися з бунтівниками, проте програв їм битву і був убитий. День загибелі Ореста і вважається кінцем Римської імперії.

День загибелі Ореста і вважається кінцем Римської імперії

Профіль Одоакра на монеті. 477 рік

Одоакр повівся як не можна гуманніше: попросив Ромула Августула відректися від престолу, визнав формальну владу попереднього імператора Юлія Непоту - в загальному, типовий «ввічлива людина». Правил Одоакр досить довго, майже 17 років, після чого був убитий на змирливому бенкеті вже справжніми варварами - остготамі, з якими він до цього довго воював.

Кінець македонської імперії: фінал Олександра Великого

Одним із зразків для побудови Римської держави була Македонська імперія, існувала в IV столітті до нашої ери, - перший по-справжньому величезний багатонаціональна держава (5,2 млн кв. Км, менше Австралії, але більше Індії). Його створили лише два правителя - Філіп II і його син Олександр III, більш відомий як Великий або Македонський. Влада македонян поширювалася на території двох десятків сучасних держав (від Італії до Ірану), проте сил тримати захоплене у невеликого народу просто не було.

Після раптової смерті в 323 р до н.е. зовсім ще молодого Олександра (йому було 32 роки) з'ясувалося, що скільки-небудь осудної спадкоємця у нього немає: дружина Олександра Роксана була ще тільки вагітна першою дитиною. Тому царем проголосили недоумкуватого зведеного брата Олександра Македонського - Арридея Філіпа, а після народження Олександра IV передали владу йому.

Зрозуміло, що ні Арридей, ні немовля не могли залізною рукою тримати імперію. Родичі, друзі і воєначальники Олександра Македонського негайно поділили захоплені території на сфери впливу, піднялися місцеві еліти, всюди почалися бунти - вже через пару років після смерті великого імператора його держава перестала існувати як єдине ціле. А останню крапку поставило вбивство в 309 р до н.е. 14-річного Олександра IV, що завершило правління 400-річної династії Аргеадів.

14-річного Олександра IV, що завершило правління 400-річної династії Аргеадів

Легендарна бесіда Олександра Македонського і Діогена: «Не затуляй мені сонце!». Картина Жана-Батиста Реньо, 1818 р

Кінець монгольської імперії: кількість і якість

Найбільше в історії людства держава існувала в XIII столітті нашої ери. Територія монгольської імперії майже вдвічі перевищувала площу нинішньої Росії. Однак на піку своєї експансії монголи були вже на межі розпаду. Підкоривши собі все від Камбоджі до Польщі, вони, як і македонці шістнадцятьма століттями раніше, виявилися просто не в силах контролювати таку розлогу територію.

У 1259 році помер великий хан Мунке - онук Чингісхана, двоюрідний брат Бату-хана (Батия). Його брати Аріг-Бугу і Хубілай не змогли знайти спільну мову: кожний провів свій курултай, на якому був обраний великим ханом. І обидва оголосили курултаї противника недійсними, так як там було присутнє занадто мало чингизидов (нащадків Чингісхана).

Більш того, ще два брата взагалі не брали участі у виборах великого хана, оскільки були зайняті у війнах на віддалених ділянках імперії. Почалися міжусобиці, і хоча «за інерцією» монгольська імперія все ще розширювалася, єдності в ній вже не було. Остаточно припинилися завоювання в 1294 році, коли помер Хубілай, перед смертю безуспішно штурмував японські та індонезійські острови.

Остаточно припинилися завоювання в 1294 році, коли помер Хубілай, перед смертю безуспішно штурмував японські та індонезійські острови

Хан Мунка на троні. Мініатюра XV століття

У 1304 році єдність імперії було відновлено, але вже як співдружність незалежних держав, які платили данину (ясак) Орді. Незалежність, до речі, отримали і російські князівства. А згодом окраїнні території одна за одною перестали платити ясак. Процес цей не був швидким, але до початку XVI століття від колись могутньої Монголії не залишилося практично нічого. На її руїнах піднімали голову нові лідери регіону - Росія, Персія і Китай.

Кінець французької імперії: фатальний «марш» Наполеона

XIX століття, здавалося б, зовсім не час для імперій: в Європі починали складатися держави сучасного типу. Однак зухвалий виклик нового світопорядку кинули французи. Розправившись з власної монархією , А потім і з революціонерами, вони вирішили воскресити давно забуте старе - імперський режим, лідером якого став Наполеон I Бонапарт. Неймовірно, звичайно, як при таких внутрішніх проблемах, перебуваючи в стані перманентної війни, французи примудрялися вигравати битву за битвою добрих 15 років. Звичайно, складися така ситуація нині, Німеччина і Італія не залишили б від західного сусіда каменя на камені, але в тому і справа, що не було тоді ні Німеччини, ні Італії - ці території були набором розрізнених, що змагалися один з одним держав. Так і вийшло, що ослаблена, але єдина Франція зуміла встановити своє панування над ними.

Так і вийшло, що ослаблена, але єдина Франція зуміла встановити своє панування над ними

Молодий Наполеон I. Картина Фелікса Філіппото, 1834 р

Звичайно, завоювання Наполеона не йшли ні в яке порівняння з монгольськими - всього 2,1 млн кв. км. Французи управляли нинішніми країнами Бенілюксу, Хорватією, частиною Італії (адміністративно входили до складу імперії), а також іншої Італією, Німеччиною, Іспанією, Польщею; влада Наполеона поширювалася навіть на частину нинішньої Білорусі. Війни окупали себе: вони велися на чужій території, і після перемог репарації текли до Франції повноводною рікою. Великі держави (Росія, Англія, Австрія, Пруссія) не могли знайти спільної мови між собою - в результаті терпіли поразки від відмінно вишколеної і перебувала під єдиним командуванням армії французів і підкорених ними народів.

Поворотною точкою стала «російська авантюра»: Бонапарт вирішив переможним маршем пройтися в багату Росію і взяти там чергові трофеї. Російської армії він не боявся: вона погано показала себе в боях 1805-1807 років. Однак Михайлу Кутузову, який отримав командування після низки поразок Багратіона і Барклая-де-Толлі, вдалося перехитрити завойовника. Витіснивши залишки наполеонівських військ зі своєї землі, Росія не зупинилася, поки козаки отамана Платова не пройшли по паризьких бульварах.

Кінець британської імперії: захід сонця

Якщо монгольське держава була найбільшим в історії монолітом, то Британія досягла максимуму своїх володінь через колоніальні захоплення. «Імперія, в якій ніколи не заходить сонце», як ще називали колись володіння Великобританії через просторості кордонів, на піку свого розвитку в 1921 році покривала 36,6 млн кв. км. Великобританія, Ірландія, половина Африки, Індія, Афганістан, Австралія з Новою Зеландією, Канада, володіння в Латинській Америці, Ірак, Палестина - ось далеко не повний список власних, колоніальних і підмандатних земель корони.

Інше питання, що влада імперії після Першої світової війни була вже багато в чому формальний. Фактично незалежними державами до того моменту стали вже Канада , Австралія і Нова Зеландія . Навіть зараз по Конституцій цих країн англійська королева вважається верховним правителем, на ділі ж навіть представляє її генерал-губернатор має смішні, чисто декоративні повноваження. З прискоренням темпу життя стало просто неможливо ефективно керувати з Лондона володіннями по всьому світу.

Виграна Друга світова війна розорила Британію. Лондон лежав в руїнах, фунт стерлінгів більше не був головною світовою валютою, а з тяжкими військовими боргами вдалося розрахуватися лише до 2006 року. Відчувши слабину імперії, колонії різко активізували вимоги незалежності. Найбільш тяжким ударом стала втрата Індії в 1947 році - правда, англійці змогли залишити після себе бомбу уповільненої дії у вигляді некоректного поділу Індії і Пакистану, що привело потім до загибелі мільйонів людей в міжрелігійних конфліктах.

Найбільш тяжким ударом стала втрата Індії в 1947 році - правда, англійці змогли залишити після себе бомбу уповільненої дії у вигляді некоректного поділу Індії і Пакистану, що привело потім до загибелі мільйонів людей в міжрелігійних конфліктах

Розпад імперії стався при Георге VI, батька нинішньої королеви Єлизавети II. Картина Джеральда Келлі.

У 1960-і роки настала черга Африки: «парад суверенітетів» призвів до появи десятків нових держав, які смоктали соки одночасно з США ( «демократичні» уряду) і СРСР ( «соціалістичні» влади): можна сказати, що Великобританія таким чином передала прощальний отруйний привіт новим гегемонам.

Зараз від блискучої колись імперії залишилися недоноски: Північна Ірландія, Фолклендські острови (за які в 1982 році довелося воювати з Аргентиною), Гібралтар, Британські Віргінські острови і зовсім вже незначні території, в основному острівні.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация