Як угорці підім'яли Закарпатті і чи хочуть вони відокремитися, Москаль, Оглядач 10 липня

  1. питання мови
  2. підкуп угорців
  3. Чиновників зняли з гачка
  4. Золота картка угорців

Угорський питання на Закарпатті так і не знято з порядку денного. Самі угорці сподіваються, що український для них в школах почнуть все-таки викладати як іноземний. Інакше, кажуть, їхні діти не зрозуміють ні математику, ні фізику. У той же час Угорщина продовжує "підкуповувати" своїх земляків в Закарпатті - їх засипають мікрокредитами і подарунками, а їх школам насправді можуть позаздрити українські батьки.

Угорські політики і чиновники як ніколи комфортно почувають себе в області останні три роки - для них відкриті квоти у владі, вони курирують освіту, культуру і медицину Закарпаття. як з'ясував OBOZREVATEL , Особливо бешкетувати місцеві угорські політики не збираються, побоюючись втратити таке привілейоване становище.

питання мови

Питання, якою мовою вчитися в школі, для закарпатських угорців зараз номер один. Правда, масла у вогонь, як завжди, підливають політики. "Якщо закон приймуть в тому вигляді, як хотіли, то багато угорців просто виїдуть з України. Ми вже років десять пишемо листи до Києва, але так нічого і не домоглися. Потрібно міняти методику викладання української мови для угорців, викладати його як іноземний, починаючи з абетки ", - пояснила OBOZREVATEL член Товариства угорської інтелігенції Закарпаття Андрія Дупка.

На її думку, діти, які приходять з садка в школу, не зможуть зрозуміти, про що їм говорять на уроках українською мовою. "Діти говорили угорською, а тут раптом їм почнуть викладати математику українською. У нас є села, де живе 90% угорців, там вчителі півстоліття викладали на угорському, вони не зможуть перейти на українську. А де знайти вчителя української, який захоче переїхати жити в це село? і відразу кілька проблем виникає, наприклад, йому і житло потрібно дати ", - вважає Андрія Дупка.

Про це говорить і Ласло Галас, начальник відділу культури Берегівської райадміністрації. "У Берегівському районі проживає 75% угорців Закарпаття. І для них питання мови навчання в школі дуже важливий. Вся проблема в тому, що дітям важко перейти на українську мову. Вони не будуть розуміти математику, фізику. Це все одно, що українцеві почати розповідати матеріал на французькою або англійською ", - заявив в бесіді з нами Ласло Галас.

Правда, самі угорці зізнаються - в угорських школах на Закарпатті часто вчаться ті, хто точно має намір потім виїхати в Угорщину працювати і жити. І не завжди це самі угорці. "Якось представники Будапешта приїхали провідати школу, яку вони спонсорували. Відкрили двері і отетеріли - там було багато ромських дітей. Вони не могли зрозуміти, чому так", - розповіла Андрія Дупка.

Також в угорських школах вчаться діти українців. "Є села, де живуть разом роми і угорці, українці і угорці. Там вже змішані сім'ї, і вони вибирають, в яку школу віддавати дітей", - каже Дупка.

Угорці, які збираються все-таки жити в Україні, не хочуть, щоб їхні діти кидали будинки, намагаються дати дітям освіту українською мовою.

"Я знаю одного главу району на Закарпатті, який ще років шість тому з працею говорив по-українськи, та й по-російськи теж. Зараз він прекрасно володіє українською мовою. Людина зрозуміла, що на державну службу він нікуди не просунеться без мови. І таких чиновників-угорців багато. Правда, якщо ви подивитеся їх сторінки в соцмережах, то всі вони їх ведуть виключно угорською ", - розповів OBOZREVATEL джерело в Ужгородській міськадміністрації.

підкуп угорців

Правда, соціолог з Закарпаття Віктор Пащенко вважає, що питання мови викладання в школах важливий все-таки політикам, а не простим угорцям. Інша справа, що угорські школи завжди відрізнялися від українських своїм достатком.

"Якщо порівняти угорські та українські школи, то різниця відчувається відразу. Угорці активно вкладають гроші в угорські школи в області. Парти, дошки, ремонт, подарунки - все за рахунок Угорщини. Те, що в українських школах робиться за рахунок батьків, тут оплачують спеціальні фонди. Тому багато хто віддає своїх дітей туди ", - зазначив у розмові з нами Пащенко.

Але не тільки школам допомагає сусідня Угорщина.

"Наприклад, вони підтримують бізнес, можуть купити насіння або трактор для тих, хто займається сільським господарством. Для тих, хто хоче відкрити кафе, допоможуть з купівлею кавоварки і обладнання. У них є програма підтримки вчителів, лікарів, студентів. Це те, що робить українська влада для своїх громадян. Звичайно, це схоже на політичний популізм, але в Закарпатті сформувалася думка, що будь угорці молодці, скільки роблять для своїх ", - говорить Пащенко.

Правда, на думку експерта, багато в чому допомогу Угорщині направлена ​​на те, щоб представники їхньої національності залишалися жити в Закарпатті. З одного боку, це допомагає Угорщини диктувати Україні свої умови, в тому числі і в питанні мови. А з іншого - в самій Угорщині вже росте невдоволення тим, що країна вкладає гроші в закарпатців, а не в своїх громадян.

Чиновників зняли з гачка

Самі закарпатські угорці живуть на дві країни. Вони їдуть туди на навчання і роботу, на недільні закупівлі. Крім того, молодь давно звикла дні народження, парубочі і дівич-вечори перед весіллям, та й самі весілля, відзначати саме в Угорщині.

"По-перше, в Будапешті можна зняти недорого пристойну квартиру або навіть будинок і погуляти там. Бари, ресторани, дискотеки - там їх дуже багато. Ми, наприклад, на парубочий виїжджали трьома машинами. Гуляли там два дні, на третій повернулися", - розповідає місцевий житель Ференц.

Закарпатці з угорськими паспортами часто їздять лікуватися і навіть народжувати в Угорщину. "Там потрібно мати карту соцстраху, якщо вона є, то народжувати, лікуватися там ви будете безкоштовно. Але є і ті, хто їздить туди і платно лікувати зуби. Ми, наприклад, думали там народжувати, але у нас немає соцстрахування, а пологи там коштують дорого ", - каже Дупка.

Закарпатські чиновники, незалежно від національності, облюбували Угорщину для таємних зустрічей і переговорів. "Там ніяке НАБУ або поліція прослуховувати не мають право. А тут все Закарпатті ними напхане. Зустріч представників місцевої влади з небажаними тут політиками часто проходить на угорській території", - розповів OBOZREVATEL один з депутатів облради.

До речі, за останній рік вплив угорців на закарпатських чиновників значно зменшилася через безвіза. Раніше чиновники все мали угорські шенгени і могли в будь-який час їздити в Євросоюз на відпочинок, шопінг, навіть у вихідні мотатися в найближчий угорський "Теско" на закупівлі (вони вважають, що навіть зубна паста, сир і віскі в угорських супермаркетах якісніше, ніж в Україна). Але варто було чиновнику сказати криве слово щодо угорців, як візу у нього відбирали. Тепер цього гачка немає.

Та й угорські прапори в останні півроку познімали зі всіх районних, сільських рад, шкіл області. До цього вони сім років "муляли очі".

Угорський питання на Закарпатті так і не знято з порядку денного

У селі Соломоново під Ужгородом зі школи зняли угорський прапор

Золота картка угорців

Самі угорці на Закарпатті останніми роками відчувають себе досить добре.

"До безвіза вони мали можливість виїжджати за кордон на заробітки, тому що майже всі вони мають подвійне громадянство. Та й при безвізе, маючи паспорт країни, яка входить в ЄС, закарпатські угорці можуть влаштуватися на роботу у Великобританії, українцям це зробити набагато складніше. угорцям набагато легше знаходити бізнес-зв'язку а історичній батьківщині, там у них є родичі, вони знають мову. Їх села виглядають набагато багатше і, я б сказав, в побутовому плані культурніше і благополучніше, ніж українські ", - говорить Пащенко.

Але найголовніше, що в останні три роки угорці в області отримали справжню золоту карту у владі.

"З приходом на посаду губернатора області Геннадія Москаля, для угорців багато що змінилося. Маленька фракція угорців в обласній раді, їх всього там вісім чоловік, до кого не приєднається - ті і більшість. Спочатку Партія угорців (КМКС) домовилася з Віктором Балогою (" Єдиний центр ") і" Батьківщиною "про більшість, вони і спікером облради хотіли зробити представника" Батьківщини ". Але тут включився Москаль, і угорці несподівано перекинулися на його сторону. Він їм зробив пропозицію, від якого вони не змогли відмовитися", - говорить Пащенко .

Геннадій Москаль

Причому, зміни в політиці угорців відбулися відразу після зустрічі Москаля з керівництвом Угорщини. В результаті крісло 1-го віце-спікера облради займає представник угорської партії Йосип Борто. І якщо за часів правління Віктора Балоги в області влада угорців обмежувалася тільки облрадою, то тепер вони увійшли і в виконавчі структури області. Негласно з'явилися квоти на посади для угорців, причому для представників інших національностей (роми, румуни, словаки, чехи) їх немає. Наприклад, один із заступників Москаля призначений за квотою угорців.

Також представники угорців зайняли посади перших заступників ключових напрямків - освіта, культура, медицина у всіх районних адміністраціях і в області. І це при тому, що за останнім переписом населення від 2001 року угорці складають всього 12% населення Закарпаття - 151 тис. Чоловік. А за словами глави МЗС Павла Клімкіна, угорці активно залишають Закарпатті, і зараз їх чи налічується 100 тисяч осіб.

Що стосується автономії для закарпатських угорців (про це нещодавно заявив посол Угорщини в Україні), то про це навіть самі угорці висловлюються дуже обережно. "Цей поїзд пішов від нас на початку 90-х. Треба було тоді, коли розвалювався СРСР і йшли переговори, включити пункт про автономію для угорців. І в попередньому договорі на кшталт він був. Але при остаточному підписанні документа зник", - вважає Андрія Дупка .

"Розмови про автономію звучать хіба що на кухнях, але перспективи у них немає найближчим часом. Місцевим політикам це невигідно, вони відразу ж втратять всі свої привілеї тут, в облраді, у владі. Їм це не потрібно, вони дуже добре себе тут почувають ", - вважає Пащенко.

Підписуйся на наш Telegram . Отримуй тільки найважливіше!

А де знайти вчителя української, який захоче переїхати жити в це село?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация