Як перестати сильно переживати про здоров'я

  1. Що таке надмірна тривога про здоров'я
  2. Але у мене є симптоми, я погано себе почуваю!
  3. Чому з'являється надмірна тривога про здоров'я
  4. Що підтримує надмірну тривогу про здоров'я
  5. Виявлення і перевірка фізичних симптомів
  6. Пошук інформації про захворювання
  7. Поведінка уявного хворого
  8. Постійний пошук запевнень
  9. Уникнення всього, що пов'язано з хворобою
  10. Як перестати сильно переживати про здоров'я
  11. Перестаньте намагатися позбутися симптомів
  12. Знайдіть інші пояснення симптомів
  13. Фізична активність, заняття улюбленою справою, хобі, роботою допомагають відволіктися. Якщо ви відчуваєте,...
  14. Визначте, які дії допомагають вам, а які погіршують ситуацію
  15. Почніть відмовлятися від запевнень, самообстеження, пошуку інформації про хвороби або уникнення її....

Здоров'я - величезна цінність для будь-якої людини. Хтось дбає про нього більше, хтось менше. Іноді ми хворіємо або хворіє хтось із близьких, і це викликає тривогу. Така тривога проходить, як тільки здоров'я відновлюється. Але буває так, що людина постійно стурбований різними симптомами, надмірно переживає про своє здоров'я і нерідко трактує звичайні зміни в організмі як ознаки хвороб. У народі таких людей поблажливо називають недовірливими, іпохондриками. Але вони дійсно страждають. Що ж таке надмірна тривога про здоров'я і як перестати сильно про нього переживати?

Що таке надмірна тривога про здоров'я

Надмірна тривога про здоров'я - поширене психічний розлад, яким страждає 5% населення. Воно характеризується наступними ознаками:

  • є тілесні симптоми, які доставляють дискомфорт, але вони мають психологічне походження, хоча людина про це не знає або цього не визнає;

  • є нормальні тілесні симптоми, які є результатом звичайної роботи організму і не несуть шкоди, але людина трактує їх як ознаки хвороби;

  • є страх хвороби, а іноді людина вже переконаний, що хворіє чимось, хоча лікарі проводять обстеження і кажуть, що це не так;

  • є надмірна стурбованість здоров'я, несумірна з рекомендаціями лікарів.

Визначити, чи є у вас це розлад, допоможе психотерапевт або психіатр. Розлад дорого обходиться. Тривога стимулює раз по раз шукати запевнень у лікарів, проводити безліч повторних обстежень, навіть змінювати звичний спосіб життя. Часто люди з надмірною тривогою про здоров'я стають більш пасивними, прагнуть себе не навантажувати, можуть впасти в депресію, навіть кидають роботу.

Але у мене є симптоми, я погано себе почуваю!

Тілесні симптоми можуть виникати по ряду причин. Одне з можливих пояснень - якесь захворювання. Але є й інші причини, наприклад, звичайні зміни в організмі, які хоч і приносять іноді дискомфорт, але є нешкідливими. Фізичний стан постійно змінюється, фіксувати кожну зміну марно. Після напруженого дня ви стомлені і може з'явитися головний біль, але завтра вона пройде, якщо не зациклюватися і не переживати. Чим більше переживань, тим яскравіше симптоми.

На фізичний стан впливають тривога і стрес. Організм готується бігти чи нападати, навіть якщо ми не прийняли це рішення усвідомлено. Мозок і тіло реагують однаково на всі види загроз: фізичні - біжить на нас ведмідь, соціальні - сварка з кимось, загроза осуду, вигадані - переживання про майбутнє. Серце швидше качає кров, дихання частішає, свідомість ніби звужується, з'являється задишка, дискомфорт у грудях, м'язову напругу, головний біль, запаморочення, поколювання по тілу, інші симптоми. За своєю природою вони безпечні. Але чим більше фокусу на цих симптомах, тим вони частіше і яскравіше відчуваються, що викликає тривогу. І коло замикається.

Чому з'являється надмірна тривога про здоров'я

Тривога про здоров'я часто розвивається у недовірливих і переживають людей з чутливим темпераментом, якщо людина багато хворів в дитинстві, або хворіли близькі, через що дитину надмірно опікали. Велику роль впливають переконання щодо здоров'я в сім'ї та культурі: "хвороби - кошмар", "треба постійно бути напоготові і переживати про здоров'я", "хто не переживає, той безтурботний" і так далі. Тривогу про здоров'я може запустити якесь важке подія, наприклад, хвороба або смерть когось із близьких, власне захворювання, помилка лікарів, сильний стрес, панічна атака.

Що підтримує надмірну тривогу про здоров'я

Тривогу про здоров'я підтримує кілька замкнутих циклів.

Виявлення і перевірка фізичних симптомів

Давайте проведемо невеличкий експеримент. Зверніть увагу на великий палець лівої ноги. Сконцентруйтеся. Думайте про нього, ні на що не відволікаючись. Спробуйте відчути, що з ним. Яка його температура, чи є пульсація, поколювання або якісь інші відчуття. Дійсно вислухайте у внутрішнє життя свого великого пальця. Готова посперечатися, що навіть якщо ви до цього нічого не відчували, то під час експерименту відчуття з'явилися. Сканувати тіло в режимі 24/7 некорисно. Чим більше ми звертаємо увагу на щось, тим більше починаємо помічати це.

Пошук інформації про захворювання

Ви прокидаєтеся вранці і відчуваєте тяжкість, нудоту, млявість. Починаєте шукати пояснення в інтернеті і знаходите можливі варіанти: від захворювання шлунково-кишкового тракту до пухлини мозку. Не всі симптоми збігаються, але наростає переживання - а раптом у мене дійсно хвороба? З'являються симптоми тривоги і ви знову намагаєтеся знайти причину в тілі.

Насправді ж ви вчора були в ресторані і з'їли щось не те, що бувало з кожним. Але цикл переживань вже замкнулося.

У людському організмі постійно щось відбувається. З'являються і зникають легкі болі, бурчання в животі, посмикування і поколювання. Наше тіло активно трудиться, навіть якщо ми цього не помічаємо. Людина з надмірною тривогою про здоров'я зауважує "продукти праці" і починає про них переживати. А інтернет і знайомі можуть бути ненадійним джерелом інформації.

Поведінка уявного хворого

Коли людина надмірно стурбований своїм здоров'ям, він починає сповільнюватися і веде більш пасивний спосіб життя. Він помилково вважає, що так вбереже себе від навантаження, наприклад, на серце, і йому стане краще. Але відбувається зворотне: без активності організм послаблюється ще сильніше. Загальний стан погіршується відчуттям слабкості, що змушує людину ще більше хвилюватися про здоров'я і ще сильніше обмежувати свою активність.

Постійний пошук запевнень

Надмірна тривога на час стихає, якщо людина отримує запевнення, що з ним все в порядку. Але з часом формується залежність від запевнень і консультацій. Спостерігаються нові (насправді старі) симптоми, і знову потрібно бігти перевіряти. Тому тривога про здоров'я створює величезну воронку в сімейному бюджеті: повторні обстеження, аналізи, консультації у різних лікарів. Цикл замикається.

Запевнень можна шукати не тільки у лікарів, а й у близьких: "У мене сьогодні нормальний колір обличчя? А послухай серце, нічого, що воно так б'ється?" Близько висловлюють свою думку, але його вистачає ненадовго.

Уникнення всього, що пов'язано з хворобою

Через тривогу людина може заборонити близьким говорити про нездужання, включати новини і фільми, де є згадка про хворобу. Я знаю людей, які через свою тривоги перестали їздити і ходити тими маршрутами, по ходу яких є лікарні, навіть якщо шлях стає в два рази довше. Ненадовго таке уникнення послаблює тривогу. Але чим більше ми чогось уникаємо, тим сильніше лякаємося, якщо це бачимо. А інформація про хвороби все одно рано чи пізно потрапить на очі. І навіть якщо ми спеціально намагаємося не думати про хвороби, ці думки нікуди не подінуться.

Як перестати сильно переживати про здоров'я

Визначити, чи є у вас розлад тривоги про здоров'я, може тільки фахівець. Але ви можете використовувати наступні поради, щоб позбутися від зайвих переживань.

Перестаньте намагатися позбутися симптомів

У нас завжди є якісь симптоми. Позбутися від них - нездійсненне завдання. Тіло змінюється з кожним днем, рік за роком. Те, що потрібно навчитися робити, - це менше переживати. І якщо лікарі зробили вам якісь призначення, важливо дотримуватися їх в адекватній мірі - як рекомендовано.

Знайдіть інші пояснення симптомів

Прийміть ідею, що симптоми - не обов'язково ознака хвороби. Вони можуть бути викликані тривогою, стресом або бути результатами звичайних фізіологічних змін. Запишіть всі причини, за якими ви відчуваєте себе хворим, а потім подумайте, чи можуть вони пояснюватися якось інакше. приклад:

Фізична активність, заняття улюбленою справою, хобі, роботою допомагають відволіктися. Якщо ви відчуваєте, що знову пильно скануєте тіло, відверніться, розгляньте місце, в якому перебуваєте. Інший спосіб - навчитися ставитися до думок як просто до думок, і почати помічати, що симптоми приходять і йдуть самі по собі, як хмари на небі. Для цього регулярно робіть наступну вправу: Змініть фокус уваги

Сядьте зручно, але з досить рівною спиною. Закрийте очі, зробіть кілька глибоких вдихів і видихів. Зверніть увагу на положення свого тіла, на те, як ви себе почуваєте. Перенесіть фокус уваги на звуки, які близько, в цій кімнаті. Розширте увагу і спробуйте розчути те, що звучить далеко, і чого ви раніше не чули - шум машин, що капає вода в крані, розмова перехожих на вулиці, що пролітає вертоліт ... Робіть вправу кілька хвилин, а потім поверніть увагу до свого тіла і самопочуття. Відкрийте очі.

Визначте, які дії допомагають вам, а які погіршують ситуацію

Оцініть дії в короткостроковій і довгостроковій перспективі. наприклад:

Почніть відмовлятися від запевнень, самообстеження, пошуку інформації про хвороби або уникнення її. Поступово відновлюйте свій нормальний режим дня і активності. Приділяйте час справах, які ви перестали робити або хотіли б робити, не перетруждая, але збільшуючи активність кожним дня.Перестаньте робити те, що шкідливо в довгостроковій перспективі

Зверніться по допомогу

Якщо лікарі вкотре запевнили вас, що турбуватися нема про що, а ви все одно переживаєте, зверніться за допомогою до психотерапевта. Найефективніший вид терапії при такій проблемі - когнітивно-поведінкова терапія. Перед тим, як скласти план терапії, фахівець поцікавиться тими обстеженнями, які ви пройшли, їх результатами та висновками лікарів. При необхідності направить на дообстеження. Після того, як картина буде ясна, разом ви складете план терапії. Пам'ятайте, що діагноз може поставити тільки фахівець.

Чи не набридаємо! Тільки найважливіше - підписуйся на наш Telegram-канал

Що ж таке надмірна тривога про здоров'я і як перестати сильно про нього переживати?
Не всі симптоми збігаються, але наростає переживання - а раптом у мене дійсно хвороба?
Запевнень можна шукати не тільки у лікарів, а й у близьких: "У мене сьогодні нормальний колір обличчя?
А послухай серце, нічого, що воно так б'ється?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация