Як повернути гроші, якщо ваш боржник - банкрут

  1. 1. Стежте за термінами
  2. 2. Користуйтеся своїми правами
  3. 3. Контролюйте дії керуючого
  4. 4. Дотримуйтесь вимог до оформлення документів
  5. 5. Вживайте заходів для притягнення винних до субсидіарної відповідальності

Фото з сайту irishmirror.ie

Одна з цілей процедури банкрутства - захист прав та інтересів кредиторів. Однак, як показує практика, найчастіше кредиторам вдається повернути лише малу частину заборгованості перед ними, а іноді доводиться і зовсім залишитися ні з чим. Що робити, щоб все-таки стягнути борг, - свої рекомендації дають Ірина Анопов, адвокат, і Анастасія Биковська, помічник адвоката Адвокатського бюро «Степановський, Папакуль і партнери».

- Чому кредиторам не завжди вдається повернути борг? Причини на те можуть бути різні: реальне відсутність достатнього обсягу активів, висновок або приховування активів боржника або зменшення їх вартості.

Але трапляються й інші випадки, коли кредитор сам не робить ніяких дій, щоб збільшити шанси на стягнення боргу з боржника, що знаходиться в процедурі банкрутства.

Ось топ-5 рекомендацій, які допоможуть вам стягнути борг з боржника-банкрута:

1. Стежте за термінами

Пропуск встановлених термінів в процедурі банкрутства - одна з типових помилок, яку допускають кредитори при стягненні заборгованості зі банкрута. Зазначені нижче терміни у справі про банкрутство є ключовими для кредитора:

  • Кредитори вправі пред'явити свої вимоги до боржника протягом двох місяців з дня опублікування повідомлення про відкриття ліквідаційної процедури (процедура банкрутства, мета якої - максимально задовольнити вимоги кредиторів, захистити права і законні інтереси боржника, кредиторів та інших осіб). Таке повідомлення буде опубліковано в ЗМІ: в журналі «Судовий вісник Плюс: економічне правосуддя». Також ці відомості включаються до Єдиного державного реєстр відомостей про банкрутство
  • З моменту призначення судом керуючого в провадженні у справі про банкрутство всю комунікацію з боржником кредитор здійснює через нього

Після отримання вимог кредитора, керуючому надається семиденний термін для повідомлення про розгляд вимоги та внесення / невнесення його до реєстру вимог кредиторів.

  • Якщо кредитор не згоден з отриманою відповіддю керуючого, він може направити керуючому і в суд, який розглядає справу про банкрутство, свої заперечення в семиденний строк з дня одержання повідомлення керуючого
  • Відстежуйте дати судових засідань і проведення зборів кредиторів. Це дозволить бути в курсі актуального статусу справи і, при необхідності, оперативно вжити заходів для захисту своїх прав та інтересів

Фото з сайту kuchers.com

2. Користуйтеся своїми правами

Незважаючи на те що кількість кредиторів може бути досить великим, управління боржником здійснює керуючий, а сама справа про банкрутство розглядається судом, не варто применшувати значення дій кожного окремого кредитора.

Законодавство наділяє кредиторів правами і способами захисту своїх вимог, активне використання яких дозволить збільшити ваші шанси на стягнення боргу.

Звернемо увагу на основні з них:

  • Право на ознайомлення з матеріалами справи про банкрутство
  • Право на оскарження судових ухвал (ухвал, рішень), винесених в рамках розгляду справи про банкрутство
  • Право на участь в зборах (комітеті) кредиторів. Збори кредиторів представляє інтереси всіх кредиторів і здійснює від імені кредиторів всі дії щодо боржника. При наявності не менше десяти кредиторів на перших зборах кредиторів приймається рішення про утворення комітету кредиторів
  • Право на відновлення строку для подання заяви про вимогу в разі визнання причини пропуску поважною
  • Право контролювати дії керуючого і вимагати відшкодування збитків, завданих його діями
  • Право на подачу скарг про порушення прав і інтересів в збори (комітет) кредиторів або суд
  • Право на пред'явлення вимог до третіх осіб, незаконно отримав майно боржника
  • Право на пред'явлення позову про притягнення до субсидіарної відповідальності власника майна боржника, його засновників (учасників) або керівників при недостатності майна боржника для задоволення вимог кредиторів у випадках, встановлених законодавством

3. Контролюйте дії керуючого

Від ефективності роботи керівника, в тому числі, залежить ступінь задоволення вимог кредиторів. Як мінімум кожному кредитору слід ознайомлюватися з щомісячними звітами про діяльність керуючого, в яких він повинен відображати коротку інформацію про виконану роботу.

Якщо розмір вимог істотний, рекомендуємо приділити особливу увагу обов'язкам керівника:

  • Щодо забезпечення збереження і реалізації майна боржника
  • ЩОДО ВИЯВЛЕННЯ майна та дебіторської заборгованості боржника
  • За пред'явленням вимог про повернення майна і оскарженню угод боржника
  • За зверненням в правоохоронні та контролюючі органи в разі наявності фактів, які свідчать про недобросовісність, зловживання керівника і посадових осіб боржника
  • Щодо дотримання черговості погашення вимог кредиторів
  • За заявою позовів про притягнення до субсидіарної відповідальності винних посадових осіб боржника

Важливо, що збиток, заподіяний кредиторам (і боржнику) з вини керуючого, підлягає компенсації страховою організацією в межах страхової суми, встановленої за договором обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності керівників. А в частині, не покритій страховим відшкодуванням, - за рахунок керуючого.

А в частині, не покритій страховим відшкодуванням, - за рахунок керуючого

Фото з сайту hubspot.net

4. Дотримуйтесь вимог до оформлення документів

До заяви про пред'явлення вимог, який направляється керівникові, кредитор повинен докласти підтверджуючі документи.

Ці документи мають бути нотаріально засвідчені, або кредитор надає оригінали документів разом з їх копіями для подальшої звірки керуючим.

Якщо недоліки усунуті у встановлений термін, датою пред'явлення вимоги, як і раніше буде вважатися початковий день його пред'явлення.

Якщо кредитор не усуне виявлені недоліки в термін або усуне їх в повному обсязі, вимога вважається непред'явленим, крім випадків, коли економічний суд визнає причину неусунення поважної.

Правильне оформлення документів при первинному пред'явленні вимог, по-перше, заощадить ваш час, а по-друге, мінімізує ризик пропуску строку на заявлення вимог.

5. Вживайте заходів для притягнення винних до субсидіарної відповідальності

Якщо банкрутство боржника викликано власником його майна, засновниками (учасниками) або іншими особами (наприклад, керівником боржника), що мають право давати обов'язкові для боржника вказівки або мають можливість іншим чином визначати його дії, то такі особи при недостатності майна боржника несуть субсидіарну відповідальність за його зобов'язаннями.

Доказами вини можуть служити:

  • Невиконання обов'язку по подачі заяви про банкрутство самим боржником, якщо такий обов'язок наступила
  • Висновок завідомо збиткових операцій, а також уявних і удаваних угод з метою виведення або приховування активів боржника
  • Невиконання засновниками (учасниками) боржника обов'язків по управлінню боржником (наприклад, учасники боржника не проводили загальні збори, не знайомилися з звітом директора про фінансово-господарської діяльності та фінансовими документами боржника)
  • Порушення податкового законодавства, що призвело до донарахування податків та пені, і багато інших фактів

Кредитор має право пред'явити позови про притягнення до субсидіарної відповідальності зазначених вище осіб протягом десяти років з моменту порушення провадження у справі про банкрутство до господарського суду, який розглядав цю справу.

Читайте також

Чому кредиторам не завжди вдається повернути борг?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация