Як утворився Місяць?

  1. Освіта Землі із супутником з єдиного газопилової хмари
  2. Чи міг від Землі «відвалитися» шматочок
  3. Космічний детектив з викраденням
  4. «Ударна» версія
  5. І в результаті ...

Рідкісний роман або поема про кохання обходяться без такого персонажа як Місяць Рідкісний роман або поема про кохання обходяться без такого персонажа як Місяць. Де відбуваються найромантичніші зустрічі? Звичайно ж під Місяцем. А вже серенаду під балконом коханої і уявити не можна без висить над черепичними дахами місяці.

Хто ж зробив нам такий подарунок, звідки взявся у Землі природний супутник? Не зупиняючись на версіях будівництва Місяця древніми супер розвиненими землянами або Місяця, як - космічного корабля інопланетян, періодично спускаються на нашу планету і викрадають пару-трійку особливо настирливих уфологів, зупинимося на найбільш правдоподібних і популярних в науковому середовищі гіпотезах.

Освіта Землі із супутником з єдиного газопилової хмари

Місяць досить великий супутник в масштабах Сонячної системи, а якщо розглядати пропорційно материнської планети, то - дуже великий. Найбільшим супутником у Сонячній системі є супутник Юпітера Ганімед, він в два рази масивніше Місяця і в півтора рази більше. Однак, в порівнянні зі своєю планетою Ганімед - порошинка: менше 4% за розмірами і близько 0,008% по масі. У той час як діаметр Місяця складає близько 27% від земного, а маса її - більше одного відсотка від маси нашої планети.

До початку минулого століття в науковому середовищі питання, як утворилося Місяць, за великим рахунком не було. Більшість астрофізиків дружно проповідували гіпотезу про одночасне формування Землі разом із супутником з початкового газопилової хмари. Однак пізніше цей варіант став набувати все більше противників, які стверджували, що гравітація Землі не дозволила б утворитися на своїй орбіті такої великої космічному тілу.

Додало очок противникам теорії і вивчення грунту, доставленого з Місяця в ході пілотованих польотів НАСА. Як виявилося, зразки порід нашого супутника, відрізняються від земних як по щільності, так і за хімічним складом: меншим вмістом заліза і деяких інших важких елементів.

Як виявилося, зразки порід нашого супутника, відрізняються від земних як по щільності, так і за хімічним складом: меншим вмістом заліза і деяких інших важких елементів

Поверхня супутника Землі

Чи міг від Землі «відвалитися» шматочок

Приблизно в 70 ... 80 роки двадцятого століття народилася гіпотеза, згідно з якою Місяць була сформована з речовини, що відірвалася від Землі. Відповідно до неї, це стало можливим, коли наша планета була ще в стадії формування і складалася з надзвичайно гарячих порід, що знаходяться в рідкому стані.

Речовина відокремилося від поверхні протопланети в результаті її дуже швидкого обертання під впливом відцентрових сил. Теорія частково пояснювала і різницю в хімічному складі. Більш важкі елементи знаходилися в центральній частині Землі і залишилися, а ось з'єднання легше перебували зовні бистровращающейся сфери, вони-то і були «скинуті».

Припущення було зроблено сином автора теорії походження видів - Чарльза Дарвіна. Відомо, що Місяць поступово віддаляється від Землі (щось близько 2 сантиметрів на рік). Грунтуючись на даному факті, як би «відмотавши» час назад, Джордж Дарвін припустив, що колись Земля із супутником були єдиним цілим.

Спростувала теорію математика. Ретельні розрахунки показали, що Місяць не могла б наблизитися до Землі ближче 7 ... 10 тисяч кілометрів.

Космічний детектив з викраденням

Варіант викрадення Місяця Землею був запропонований американцями ще на самому початку 20 століття. Згідно висунутого припущення, самостійне колись небесне тіло було захоплено гравітацією нашої планети. Теорія прекрасно пояснювала різницю в щільності і хімічний склад місячних порід в порівнянні з земними.

Ложкою дьогтю, в кінці кінців і погубила гіпотезу, стали все ті ж комп'ютерні моделі. Згідно проведених розрахунків, гравітаційний захоплення такого масивного тіла практично неможливий.

«Ударна» версія

Ударна версія походження Місяця в поданні художника

Новими фарбами наповнилися дослідження нашого природного супутника після доставки на Землю зразків місячних порід. Близько двохсот грам доставив на Землю радянський апарат «Луна-24», ну і близько двохсот кілограм в цілому привезли на планету американські пілотовані місії. Вивчення зразків дало новий поштовх до вирішення питання: як утворився Місяць. Отже, дослідників вразили два факти, виявлені в ході дослідження зразків місячної поверхні.

По-перше: як виявилося, грунт на Землі і на Місяці при всіх відмінностях хімічного складу, абсолютно ідентичний за змістом важких ізотопів кисню (показник індивідуальний для всіх тіл Сонячної системи). Це дало в руки дослідників свідчить про те, що обидва об'єкти або колись були єдиним цілим, або ж були утворені в одній і тій же області системи, на приблизно однаковій відстані від світила.

Факт номер два полягав у тому, що весь грунт, що становить поверхню нашого супутника був в минулому розплавлений (колишня лава), як все базальтові породи Землі. Про це астрономам розповіло практично повна відсутність в зразках води і деяких інших легко випаровуються елементів, таких, як калій і літій. А сучасний вид місячний грунт придбав в результаті тривалої, протягом мільярдів років, бомбардування астероїдами і метеоритами різних розмірів, які перетворили поверхню в пил.

Додавання цих двох фактів дало людям четверту теорію набуття Місяця, яка в даний час є основною, прийнятої більшістю серйозних наукових організацій і пояснює найбільшу кількість місячних загадок. Це теорія «Великого зіткнення».

Передбачається, що на зорі формування Сонячної системи в районі, де зараз обертається наша планета, утворилося ще одне небесне тіло, протопланета, розміром з нинішній Марс. Романтики навіть придумали йому назву: Тейя. У період, коли обидві планети ще до кінця не охололи і були покриті океанами розплавленого каменю, відбулося їх зіткнення, Тейя по дотичній врізався в майбутню Землю.

Частина речовини Тейи, разом з важким залізним ядром, назавжди залишилася на Землі. Інша, дуже невелика, частина в результаті удару отримала швидкість достатню для того, щоб назавжди покинути межі Сонячної системи. І, нарешті, третя частина уламків Тейи виявилася на орбіті Землі. Приблизно через рік після удару уламки з'єдналися і утворили Місяць.

Відразу наш супутник був надзвичайно гарячим, всю його поверхню покривав багатокілометровий океан рідкої лави, час від часу стрясає моторошними цунамі, викликаними врізаються в вогняну безодню комет і астероїдів. Однак через кілька сот мільйонів років Місяць охолола і потихеньку стала набувати звичні нам обриси.

Отримала якісні зміни в результаті удару і наша планета. Збільшилася її швидкість обертання. За деякими розрахунками добу відразу після зіткнення тривали всього-то менше п'яти годин. Крім цього, в результаті злиття залізно-нікелевих ядер протоземля і Тейи, внутрішнє металеві ядро ​​нашої планети відчутно зросла.

І в результаті ...

Значення цього космічного події для землян важко переоцінити. Мабуть, можна погодитися з тими вченими, які вважають, що завдяки зіткненню на Землі і існують умови для існування життя.

Саме в результаті з'єднання Землі і Тейі наша планета отримала масивне залізне ядро. Завдяки наявності природного супутника, досить важкого щодо материнської планети, на Землі існують приливні явища. І не тільки в океанах.

Приливні сили постійно: то розтягують, то стискають земне ядро, в результаті чого сили тертя розігрівають серце нашої планети. У рідкому гарячому ядрі створюються умови для освіти гігантських вихрових явищ - джерела магнітного поля планети Земля.

Наш найближчий сусід по Сонячному «дому» - Марс не має такого активного ядра, не має магнітного поля. Багато астрономів схильні припускати, що саме через це на Марсі немає ні скільки-небудь щільної атмосфери, ні води, ні життя. Сонячний вітер просто «здув» з Марса все гази, звільнивши шлях для смертоносної космічної радіації.


comments powered by HyperComments

Сподобалася запис? Розкажи про неї друзям!

Переглядів запису: 5034

Де відбуваються найромантичніші зустрічі?
Хто ж зробив нам такий подарунок, звідки взявся у Землі природний супутник?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация