Як вести себе в церкві?


Питання, яким переймаються як ті, хто вперше стоїть на порозі храму, так і ті, хто час від часу бере участь у церковному житті. Одягати чи жінкам брюки? Покривати чи дівчаткам голову хусткою? Чи можна в храмі сидіти? Куди ставити свічки? Де можна встати під час богослужіння? Ось питання, на які часом можна отримати найрізноманітніші відповіді. У цій статті ми спробуємо допомогти розібратися тим, хто готовий поважати церковні традиції і почуття віруючих і не буде ломитися в монастир, вимагаючи змінити статут для своїх зручностей.

Якщо бажання зайти в храм, припасти до святині, вилити душу в покаянні було спонтанним і несподіваним, то у вас напевно буде час подбати про свій зовнішній вигляд. Перш ніж одягнутися на богослужіння, добре б трохи продумати своє вбрання - це стосується як жінок, так і чоловіків. Одяг не повинна бути яскравою, що викликає і відволікає увагу оточуючих, проте, не варто впадати в крайнощі, адже ви готуєтеся стати перед Господом, і зовнішній вигляд буде говорити про ваше ставлення до Бога.

Відповідно до сформованої традиції жінки в храмі покривають голову хусткою або іншим головним убором. Хустка - символ їх слухняності, не тільки чоловікові, але Богу і церкви . Тому, напевно, в Росії хустками покривають свої голови також дівчинки і незаміжні дівчата. Найкраще віддати перевагу простим хусткам світлих відтінків. Якщо вам нема чим покрити голову, то в сучасних храмах вам запропонують скористатися одним з чергових хусток.

Вони, зазвичай, висять в поруч зі входом (в притворі), або їх можна попросити «за ящиком» (в церковній лавці). Окремо стоїть питання про носіння жінкою брюк. Ніякої канон не забороняє жінці носити брюки, в тому числі і в церкві, проте, наша національна традиція наказує одягати спідницю, та й допоможе уникнути зауважень від «церковних бабусь». У разі, якщо спідниці вдома не знайшлося, попросити її можна там же, де і хустку.

Чоловікам не легше. До революції в Росії у чоловіків були навіть спеціальні калоші, щоб можна було зняти їх перед входом і увійти до церкви в чистому взутті. Вони одягали чисті, світлі сорочки. Зараз же чоловіки найчастіше одягають свою повсякденний одяг, тим самим підкреслюючи, що навіть у своєму свідомості не делют особливої ​​різниці між походом на роботу і на богослужіння. Єдине, що зараз потрібно від чоловіків - це зняти при вході до церкви головний убір.

Якщо жінка користується косметикою, то вона не повинна бути яскравою, подібної «бойовому розфарбуванні» представниць певної професії. І ні в якому разі не повинно бути помади на губах. Оскільки правила поведінки в храмі наказують «прикладатися» (цілувати) до Хреста, ікон, руки священика, то залишати на них помадні відбитки було б просто непристойним.

Одягнувшись належним чином, слід привести в порядок і свої думки. По дорозі до церкви постарайтеся думати про майбутній відвідуванні церкви. Перед входом в храм восени себе тричі хресним знаменням, при цьому прийнято вимовляти неголосно або про себе: «Боже, будь милостивий до мене грішного» або «Господи помилуй». Втім, якщо Вас це бентежить, проходите прямо в храм і не забудьте вимкнути дзвінок свого мобільного телефону.


Увійшовши в храм, все-таки варто дотримати деякі правила. Постарайтеся не думати, як ви будете виглядати з боку. Просто вклоніться і тричі перехрестилася. Прямо перед вами буде іконостас, вертикальна конструкція з ікон, в центрі якої розташовуються царські врата - вхід у вівтар. Ліворуч або праворуч від входу - церковний ящик, місце, де прихожанам пропонуються свічки, ікони , Хрестики, книги, масло і т.п.

Якщо Ви хочете встигнути роздивитися, заспокоїтися і зосередитися, а може бути навіть помолитися, то прийдіть до церкви хвилин за десять до початку служби. В цей же час можна купити за «церковними ящиком» і поставити свічки. Вкрай не бажано робити це під час богослужіння, а вже тим більше просити інших прихожан передати свічку. Це відволікає від молитви. Якщо Ви не встигли поставити свічки до служби, дочекайтеся її закінчення і вже тоді дійте.

Якщо хтось почне вас вчити «як правильно ставити свічки» чемно дайте зрозуміти, що цілком можете впоратися самі. Дійсно, нічого хитрого в цьому немає, і ніяких прихованих ритуальних дій не передбачає. Запам'ятайте, свічку можна ставити будь-якою рукою, з будь-якого боку від свічника. Свічки за здоров'я ставлять до будь-якої ікони, за упокій - до так званого «канону» (свічник у вигляді стола). Свічку запалюють від уже стоять свічок (Не розпалите свічку від лампадки, так як віск накапав в масло). Підігрійте на вогні також нижню частину своєї свічки і поставте в вільну комірку.

Свічки можна не запалювати, а просто покласти на свічник. Не хвилюйтеся, Бог вашу жертву прийме, а працівники храму обов'язково використовують вашу свічку за призначенням. Якщо у Вас є бажання прикластися до ікони, то зробити це краще до початку служби. Для цього восени себе хресним знаменням два рази (багато хто робить це один раз), прикласти до нижньої частини ікони (біля ікони Спасителя цілують ноги, у всіх інших, по можливості, руки), після чого перехрестився ще раз.

До богослужіння можна також поспілкуватися з іншими парафіянами, з трудящими в храмі, а, найкраще, зі священиком, дізнатися про місцеві святині і особливо шанованих образах.

Початок богослужіння зазвичай віщує дзвін. До цього моменту варто зайняти вільне місце, на якому ви будете стояти під час роботи. Як правило, чоловіки займають праву частину церковного простору, жінки - ліву. У задньої стінки храму зазвичай стоять стільці або лавки для літніх, вагітних і немічних людей. Як сказав митрополит Московський Філарет (Дроздов): «Краще сидячи думати про Бога, ніж стоячи - про ногах».

Але як би вам не було важко, є моменти, коли необхідно стоячи слухати богослужіння, наприклад, під час читання Євангелія. Також є певний моменти, коли потрібно хреститися, наприклад, при словах «Господи, помилуй», «В ім'я Отця і Сина, і Святого Духа», і інших вигуках. Коли ж священик благословляє вас рукою, Хрестом, Євангелієм, чином, то слід просто вклонитися.

Пам'ятайте, що ви стоїте перед Богом, а тому не варто роздивлятися навколо, розглядати парафіян, тим більше, що є більш цікавий привід для цікавості - сама служба. У церкві, як і в будь-якому пристойному суспільстві не прийнято тримати руки в кишенях, позіхати, що не затуляючи рота, сміятися, голосно розмовляти, штовхатися. Якщо ви прийшли в храм з дитиною, і він втомився, то краще не доводити справу до сліз і капризів, а вийти з храму і заспокоїти дитину, а вже потім повернутися на службу.

Взагалі ж залишати храм до закінчення служби не бажано. Спробуйте дочекатися закінчення, тоді можна буде почути проповідь або повчання священика, а, крім того, якщо є бажання, поспілкуватися з ним в спокійній обстановці.

Залишаючи храм, тричі перехрестився з поясними поклонами лицем до вівтаря.

Одягати чи жінкам брюки?
Покривати чи дівчаткам голову хусткою?
Чи можна в храмі сидіти?
Куди ставити свічки?
Де можна встати під час богослужіння?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация