Як правильно прийняти спадщину?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Замовити консультацію

Дуже рідко особа заздалегідь цікавиться, як приймати спадщину, тобто коли і куди необхідно звертатися, які документи для цього потрібні і тому подібне. Однак є загальні правила, які повинен знати кожен чоловік, а також можна визначити своєрідний алгоритм дій у разі смерті близької людини.

По-перше, в разі смерті особи близькі родичі або інші особи повинні з'ясувати, чи мав померлий у власності речі, нерухомість, грошові кошти або інші матеріальні цінності . Якщо у власності померлого були тільки особисті речі та немайнові права, то проблема прийняття спадщини відпадає сама собою, адже, наприклад, особисті немайнові права не входять до складу спадщини, як і право на пенсію і аліменти , Участь в господарських товариствах та інше.

Однак і в таких випадках можливі винятки. Так, якщо при житті особи пенсія йому була нарахована, але з певних причин не виплачена або не отримується, то право на ці кошти мають спадкоємці цієї особи. За загальним правилом, органи Пенсійного фонду виплачують такі кошти родичам першої лінії спорідненості, наприклад, дітям, місце проживання яких зареєстровано за однією адресою з померлим, на підставі відповідної заяви.

Всі інші особи, які мають право на такі засоби, повинні звертатися до нотаріуса за свідоцтвом про право на спадщину.

По-друге, якщо все ж померлий мав у власності майно, що входить до складу спадщини, можливі спадкоємці повинні встановити, було складено померлим заповіт або спадкування буде відбуватися відповідно до законом . Незважаючи на відносну схожість порядків спадкування за законом і за заповітом, вони мають і ряд особливостей.

По-третє, для оформлення права власності на спадкове майно і спадкоємці за законом, і спадкоємці за заповітом повинні звернутися до нотаріуса. Спадкоємці мають право звертатися до будь-якого нотаріуса, тобто як до державного, так і до приватного, проте обраний нотаріус повинен здійснювати свою діяльність за місцем відкриття спадщини.

Місцем відкриття спадщини в свою чергу є місце останнього проживання спадкодавця, або місце знаходження спадкового майна або більшої його частини. Якщо визначити місце відкриття спадщини неможливо, то необхідно звернутися з відповідною заявою до суду.

Саме нотаріус уповноважений формувати спадкову справу і видавати свідоцтво про право на спадщину.

Коли звертатися за прийняттям спадщини

Незалежно від того, склав померлий заповіт чи ні, майбутній спадкоємець має півроку з дня смерті, щоб звернутися із заявою про прийняття спадщини. Тобто за півроку особа не отримує право власності на майно померлого, а тільки заявляє права на нього. Спадкоємці, які проживали разом із спадкодавцем, вважаються такими, що фактично прийняли спадщину. Підтвердженням спільного проживання може бути реєстрація місця проживання спадкоємця і спадкодавця за однією адресою, довідки з ЖЕКу, ОСББ та т. Д.

Якщо з різних причин особа пропустила строк звернення до нотаріуса і подає заяву після закінчення зазначених у законі шести місяців, то для отримання спадщини особа спочатку має звернутися до суду з заявою про поновлення строків на прийняття спадщини.

Тільки при наявності відповідного рішення суду в таких випадках нотаріус вправі прийняти заяву про прийняття спадщини і відкрити спадкову справу.

Документи, необхідні для прийняття спадщини

Документи, які спадкоємці повинні надати нотаріусу разом із заявою про прийняття спадщини, можуть відрізнятися і залежать від ряду обставин: порядку, в якому буде відбуватися спадкування, виду спадкового майна, ступеня споріднення спадкодавця і спадкоємців тощо.

За загальним правилом спадкоємці надають документ, що підтверджує особу (паспорт), свідоцтво про смерть спадкодавця, документи, що підтверджують право власності померлого на спадкове майно, заповіт (при наявності), документи, що підтверджують місце відкриття спадщини і документи, що підтверджують родинні н в'язки і ступінь спорідненості спадкоємців з померлим.

Взагалі, спадкоємці протягом шести місяців звертаються до нотаріуса, який повинен надати довідку про те, які документи потрібні для прийняття спадщини і суму, яку спадкоємці повинні заплатити за послуги нотаріуса.

Участь адвоката при прийнятті спадщини

Порядок прийняття спадщини і особливості спадкування в кожному конкретному випадку зобов'язаний роз'яснити нотаріус, до якого особа звернулася за прийняттям спадщини. Тобто фактично, якщо відсутні будь-які спірні моменти, то участь адвоката в процесі прийняття спадщини не є обов'язковим, однак це радше виняток із правил.

На практиці при прийнятті спадщини виникає ряд спірних моментів: спадкоємці не можуть поділити спадщину, особа намагається оскаржити заповіт, неможливо встановити місце відкриття спадщини тощо.

У всіх цих ситуаціях необхідно звертатися до суду. Коли ж справа розглядається судом, то для перемоги в справі необхідна не тільки консультація юриста, а також його участь в складанні процесуальних документів, представництво інтересів особи в суді та інших органах.

Схожі статті:

Розділ майна при розірванні шлюбу. Що треба знати

Що вигідніше: подарувати або заповісти нерухоме майно. Порада юриста

Купівля та продаж майна в шлюбі: потрібна згода другого з подружжя

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация