Як буде працювати нова схема контролю Збройних сил

Згідно з чинною "Стратегії національної безпеки України", вдосконалення системи демократичного цивільного контролю над органами сектора безпеки і оборони є одним з основних напрямів державної політики національної безпеки сучасної держави.

Крім цього Україна взяла на себе відповідні міжнародні зобов'язання, зафіксовані в таких документах, як: "Партнерство заради миру: рамковий документ", "Хартія про особливе партнерство між Україною та НАТО", а також "Кодекс поведінки щодо військово-політичних аспектів безпеки", затверджений на Будапештському саміті ОБСЄ в 1994-му році.

На сьогоднішній день в Україні основним документом, що регулює питання демократичного контролю, є закон "Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави" від 19 червня 2003-го року.

Разом з цим реформування сектора безпеки передбачено в Стратегічному оборонному бюлетені, який 20 травня 2016 го року був схвалений на засіданні РНБО і 6 червня затверджений президентським указом.

Система цивільного контролю над Воєнною організацією і правоохоронними органами України складається з:

- Парламентського контролю;

- Контролю, здійснюваного Президентом України;

- Контролю з боку органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування;

- Контролю з боку судових органів та органів прокуратури, здійснюється у спосіб, передбачений Конституцією і законами України;

- Громадського контролю.

При цьому суб'єктами громадянського контролю є:

- Верховна Рада України;

- Уповноважений Верховної Ради України з прав людини;

- Президент України;

- Рада національної безпеки і оборони України;

- Кабінет Міністрів України;

- Центральні та місцеві органи виконавчої влади в межах повноважень, визначених законом;

- Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом;

- Прокуратура України;

- Судові органи України;

- Громадяни України та громадські організації, утворені відповідно до Конституції України для здійснення і захисту прав і свобод громадян та задоволення їхніх політичних, економічних, соціальних, культурних інтересів;

- Засоби масової інформації.

Виходячи з цього, 31 жовтня поточного року Проектний офіс реформ при Міністерстві оборони запропонував нову Концепцію цивільного демократичного контролю над Збройними силами України. Цей документ більше півроку розроблявся спільно з координатором проектів ОБСЄ в Україні та багатьма іноземними експертами.

Концепція вийшла досить дискусійною за змістом і ще не знаходить розуміння і, що найголовніше, сприйняття серед військових. Однак, на думку авторів, це повинно налагодитися шляхом дискусій щодо "гострих кутів" Концепції.

"Велика кількість військових, навіть на керівних посадах, не розуміють, навіщо це потрібно, навіщо потрібен цивільно-демократичний контроль, і яке місце в ньому має Міністерство оборони взагалі" - розповів керівник проектного офісу реформ Андрій Загороднюк в ефірі " радіо Свобода ".

"Не можу сказати, що це було" на ура "відразу сприйнято, що саме в такому напрямку треба рухатися. Була ця дискусія, і були заперечення щодо того, що під час війни не можна реформуватися і перш за все це йшло від військових", - заявила в коментарі для " радіо Свобода "Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе.

За словами авторів нової Концепції громадського контролю Збройних сил, метою її є зробити так, щоб військових контролювали цивільні. Зокрема, на найвищому рівні - міністром оборони також має стати цивільна особа.

До речі, Україна вже має досвід цивільних міністрів оборони. У 1994-1996-х роках цю посаду обіймав Валерій Шмаров, в 2005-2007-х роках - Анатолій Гриценко і в 2007-2009-х - Юрій Єхануров. Однак, тоді цивільні "вигравали конкуренцію" у військових претендентів на загальних підставах, а вже в недалекому майбутньому очікується, що військові не зможуть претендувати на цю посаду.

Також автори Концепції скаржаться, що цивільний контроль часто плутають з громадським контролем. Насправді ж в Концепції йдеться і про посилення парламентського контролю, який сьогодні практично не здійснюється ні по виконанню цільової оборонної програми, ні по закупівлях у сфері безпеки і оборони.

За словами розробників, громадськість може побачити лише те, що відкрито на сайті Міністерства оборони через систему Prozorro. Тобто те, до чого є доступ. У Концепції ж йдеться про те, що рівень цього доступу повинен розширюватися. Для цього повинні вноситися окремі зміни до законів (зокрема, до Закону України "Про державну таємницю"), розкриватися інша інформація. А для цього в Міністерство оборони потрібно набирати цивільних людей, які не скутих круговою порукою.

Як би там не було, за станом на сьогодні Концепція громадянського контролю Збройних сил розроблена і з початку листопада вона знаходиться в стадії обговорення. Очікується, що парламентарії, представники силових відомств і відомств з питань безпеки, міжнародні експерти та громадянське суспільство, обговорять шляхи посилення парламентського і громадського нагляду над військовими і прийдуть до спільного знаменника.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация