Як Нікол Пашинян вибудовує модель одноосібної влади - "Комерсант"

В Єревані 23 вересня відбулися вибори до Ради старійшин (столичний парламент), якому належить обрати мера міста. Їх безумовним фаворитом вважався блок прем'єр-міністра Нікола Пашиняна «Мій крок», який висунув у мери відомого коміка Айка Марутян. Пан Пашинян зробив все, щоб перетворити голосування в референдум про довіру собі і інструмент тиску на опонентів, яких він має намір примусити до дострокових виборів парламенту. Іншим напрямком його зусиль було налагодження відносин з Москвою - російський фактор у внутрішньополітичній боротьбі в Вірменії різко зріс, пише "Комерсант" .

Демократія по - Ніколовскі

Кампанія для одного

Блоку Нікола Пашиняна «Мій крок» і підтриманому ним кандидату в градоначальники коміку Айку Марутяну перемогу на виборах пророкували з самого початку. Згідно з опитуваннями, «Мій крок» міг розраховувати більш ніж на 60% голосів. Остаточні підсумки виборів повинні підвести 24 вересня.

Пан Пашинян намагався робити все, щоб вибори в столиці обернулися його особистим тріумфом. Деякі спостерігачі в Єревані навіть говорили, що він спеціально висунув комедіанта, щоб усім довести: люди виберуть будь-якого, кого підтримає особисто він.

Нікол Пашинян багато виступав на мітингах на підтримку пана Марутян, представляючи майбутнє голосування як сутичку «білих і чорних» сил. До перших він відносив себе, свій блок і свого кандидата. До других - всіх інших.

Ще до дня виборів стало ясно, що Нікол Пашинян ні з ким не збирається ділити перемогу і владу в столиці. У блоці «Елк», створеному партіями «Цивільний договір» пана Пашиняна, «Республіка» Арама Саргсяна і «Освічена Вірменія» Едмона Марукяна, судячи з усього, розгорається конфлікт. Навесні, коли нинішній прем'єр тільки йшов до влади, «Республіка» і «Освічена Вірменія» голосували в парламенті за його призначення главою уряду.

Але на вибори мера Єревана недавні союзники вирушили порізно: «Республіка» і «Освічена Вірменія» створили передвиборний блок «Луйс» і висунули в мери главу Мін'юсту Артака Зейналяна. У якийсь момент радикалізація Ніколом Пашіняном передвиборної риторики привела до відкритого з'ясування відносин з тими, кого було прийнято вважати його однодумцями. Це сталося після того, як на одному з мітингів в столиці прем'єр заявив, що окремі політичні сили, «що представляють себе захисниками революції», на ділі ведуть переговори з Республіканською партією (була правлячою до весняних подій), щоб республіканці допомогли їм сфальсифікувати вибори. «Схаменіться, безумці, схаменіться!» - закликав прем'єр.

Хоча Нікол Пашинян не сказав, про кого йдеться, лідер «Республіки» Арам Саргсян, коментуючи його виступ, попередив: «Ті люди, які один раз вам допомогли, можуть тепер не допомогти». Пан Саргсян пояснив, що він має на увазі майбутню боротьбу Нікола Пашиняна за дострокові вибори в парламент.

площею ходи

Зараз головною проблемою прем'єра Пашиняна є відсутність надійного більшості в парламенті. У цій ситуації його єдиним ресурсом і гарантією легітимності є вулиця. Через чотири місяці після подій, які він називає «оксамитовою революцією» і які завершилися його перемогою, прем'єр продовжує збирати площі і проводить на них досить багато часу. Щоразу він підкреслює, що діє від імені і в інтересах народу.

«Ці вибори мають виключно важливе політичне значення, так як на цих виборах народ, громадянин Республіки Вірменія, на виборчих дільницях має підтвердити ту перемогу, яку він здобув на площі Республіки, - попереджав Нікол Пашинян незадовго до виборів в Єревані (цитата по" Радіо Азатутюн ") .- Все ті, хто хочуть підтвердити влада народу, перемогу народної, ненасильницької оксамитової революції в Вірменії, повинні на виборчих дільницях голосувати виключно за блок" Мій крок ", за Айка Марутян».

Навесні Нікол Пашинян називав дострокові парламентські вибори гострою необхідністю і продовжує на цьому наполягати. Але йому так і не вдалося домогтися їх проведення. У цьому вкрай не зацікавлена ​​стала опозиційною Республіканська партія, яка ще не оговталася після втрати влади і може розгромно програти дострокові вибори знаходиться на хвилі популярності прем'єру. «Вони (вибори.-" Комерсант ") можуть відбутися і в цьому році, і на початку майбутнього року. Це залежить від політичної ситуації », - так відповів Нікол Пашинян на питання" Комерсант ".

У Армена Саркісяна є зобов'язання лише перед Ніколом Пашіняном

Немає ясності і з процедурою організації виборів. Саморозпуститися парламент не може - такий сценарій законодавчо не прописаний. Є варіант, при якому прем'єр подасть у відставку, а депутати не оберуть нового главу уряду і тим самим створять підстави для дострокових виборів. Але Нікол Пашинян поки не збирається йти і заявляє про необхідність змінити конституцію, щоб зробити можливим саморозпуск парламенту.

«За конституцією я як прем'єр-міністр повинен подати у відставку, а парламент повинен два рази поспіль не вибрати нового. Що тоді може статися? Я можу подати у відставку, а парламент нишком збереться і вибере ... знаєте кого. Тому ми ініціюємо зміни в конституції. Ми дозволимо парламенту провести саморозпуск. І якщо ви висловите цю вимогу як народне, ми забезпечимо ухвалення цих змін у парламенті », - заявив Нікол Пашинян в серпні на мітингу, приуроченому до 100 днів його прем'єрства.

Оскільки більшість в парламенті він не контролює, не виключено, що примушувати законодавців до дострокових виборів йому знову доведеться за допомогою вуличних методів боротьби. Саме так він став прем'єром чотири місяці тому.

З Росією вперед

Після приходу Нікола Пашиняна до влади російський фактор у вірменській політиці набуло особливого значення. Опоненти досі нерідко пригадують пану Пашіняну, що раніше він був проти членства країни в Євразійському економічному союзі (ЄАЕС) і Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ), і намагаються викрити в прозахідності. Ці підозри посилилися після того, як в Вірменії порушили кримінальні справи стосовно генсека ОДКБ Юрія Хачатурова і екс-президента Роберта Кочаряна, який називає себе другом президента Росії Володимира Путіна.

Арешт пана Хачатурова став серйозною проблемою у відносинах Нікола Пашиняна з РФ. І хоча пізніше - після досить різких заяв з Москви - чиновника відпустили, співрозмовники "Комерсант" серед російських дипломатів і після цього не виключали, що за арештом, що вдарив по іміджу ОДКБ, стоять «якісь зовнішні сили». Натяк був явно на Захід.

Цими помилками постаралися скористатися його опоненти. Головний з них - Роберт Кочарян. Повернувшись на Батьківщину в політику екс-президент різко критикує Нікола Пашиняна. Окремо - за зовнішню політику. Пан Кочарян вже звинуватив прем'єра в тому, що він намагається розвернути країну на 180 градусів, і попередив: «Будь-який необережний крок в геополітичні пріоритети - це пряма загроза безпеці країни».

Останнім часом Нікол Пашинян постарався виправити ситуацію на російському напрямку. На початку вересня він злітав до Москви і особисто пояснив Володимиру Путіну мотиви своїх дій.

А найближчим часом Єреван відправить до Сирії гуманітарну місію - в Алеппо полетять вірменські сапери і медики. Росія, яка заявляє про необхідність міжнародних зусиль по відновленню арабської республіки, зацікавлена, щоб ця робота проводилася нею не поодинці. За даними "Комерсант", вірменські військові і лікарі попрямують до Сирії, як тільки міністерства оборони Росії і Вірменії підпишуть відповідний протокол.

Крім того, російські експерти були допущені в биолаборатории, відкриті в Вірменії за фінансової підтримки США. Так звані референс-лабораторії працюють на Україні, в Грузії, Казахстані та Вірменії. Москва висловлювала стурбованість їх появою і давно намагалася домогтися доступу до них. За інформацією "Комерсант", лабораторії відвідували експерти Міноборони РФ, і тепер російська сторона веде з Вірменією переговори про підписання документа, який гарантував би заборона на використання цих об'єктів третіми країнами. Якщо переговори увінчаються успіхом, то, наприклад, у американських експертів не буде доступу в лабораторії.

Тепер джерела "Комерсант" констатують: «Відходу Єревана від лінії на активну участь в ОДКБ і ЄАЕС немає». У той же час співрозмовники "Комерсант" визнають, що внутрішня ситуація в Вірменії їх як і раніше турбує. «Ситуація тут нагадує бульйон, який ще тільки вариться. Що з цього вийде, поки незрозуміло », - сказав" Комерсант "російський дипломат, що займається вірменським напрямком і просив не згадувати його імені.

Шармазанов: Прем'єр-міністр Пашинян зраджує депутата Пашиняна

Володимир Соловйов, Єреван-Москва

Що тоді може статися?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация