Як здійснити вояж під Харковом у вихідні?

фото В.Егорова

Щоб отримати незабутні враження від подорожі, необов'язково витрачати величезні гроші і вирушати в далекі країни.

Нам пощастило - Харківська область має таке розмаїття і великою кількістю красивих і унікальних місць, що, об'їхавши хоча б частину з них, можна довго розповідати про побачене, і дивуватися незвіданість близьких пам'яток. Туристичні маршрути можна скласти мало не в кожному райцентрі області: наприклад, Балаклія, Барвінкове, Бермінводи, Богодухів, Борова, Валки, Вовчанськ, Зачепилівка, Зміїв, Красноград, Червоний Оскол, Куп'янськ, Лозова. "Сегодня" проїхалася по деяким з них і переконалася на власному досвіді, що для того, щоб помилуватися красою природи, набратися вражень і подихати свіжим повітрям, не потрібні великі гроші: досить, щоб в кишені лежало 20-25 гривень.

"Найкраще подорож - це те, яке ти придумав собі сам!" - впевнена експерт і консультант з подорожей, автор проекту "Відкритий світ" Тетяна Грибова. Хоча Тетяна в буквальному сенсі слова об'їздила півсвіту, складаючи свої маршрути власноруч, без допомоги тур-агентств, вона впевнена, що Харківщина не менше цікава і дивна, ніж Шрі-Ланка, і ще не відкрита до кінця. Але подорожувати треба правильно. "Подорож починається з хорошої ідеї або бажання. Можна захотіти просто відволіктися, розслабитися або навпаки - потрудитися, почерпнути щось нове, знання, враження. А можна в поїздці поєднати це все. Але головне - одного разу треба придумати собі маршрут і виконати його" , - рекомендує професійна мандрівниця.

НЕДОРОГО. Якщо взяти найбільш економний вид подорожей - зелений туризм - то його зазвичай роблять без намету і автомобіля. Ночують "зелені туристи" у місцевих жителів - заодно вони можуть взяти участь у веденні домашнього господарства: наколоти дров, принести води або навіть подоїти корову. Щоб відпочити таким чином, можна з'їздити, наприклад, в село Мечнікове Куп'янського району. Там за символічні гроші (близько 30 гривень на добу) вас поселять в справжню "хатинку", навчать прясти, заварювати трав'яний чай, сушити гриби і збирати ягоди.

З КАРТОЮ. Однак можна комбінувати зелений і звичайний туризм. При цьому зовсім не обов'язково мати власну машину - так практично в будь-який цікаве місце в околицях Харкова можна дістатися за пару годин на автобусі, маршрутці або електричці. А можна відправитися навіть пішки. Правда, цей варіант вже для любителів екстремальних відчуттів. Для початку необхідно придбати детальну (хоча б 1: 200 000) карту Харківської області і викреслити з неї свій маршрут, враховуючи термін подорожі і щоденний пройдений шлях - з урахуванням можливих несприятливих погодних умов. Так, в один день можна пройти до тридцяти кілометрів, а в іншій - залишатися на вибраній стоянці.

Найпростіше починати з одноденних малобюджетних подорожей. "20 гривень в кишені, пара бутеброди, пляшка води і пакет, куди можна скласти сміття - це все, що потрібно для зеленого подорожі в околицях Харкова", - вважає консультант з подорожей Тетяна Грибова. Ось один із запропонованих нею подорожей для новачків

МАЛЬОВНИЧІ МІСЦЯ У околицях

ІЗЮМ - другий за величиною і один з найстаріших міст Харківської області; лежить в живописному закруті Сіверського Дінця, біля підніжжя гори Кременець. Ізюмчанамі пишаються трьома історико-архітектурними будівлями: Хрестовоздвиженський і Вознесенського храму і Преображенським собором, який зберігся до наших днів з козацьких часів. Це одне з найстаріших кам'яних споруд Слобожанщини, споруджена в 1684 році.

ЗОЛОЧІВ - центр Золочівського району Харківської області.

Перші поселенці на території району з'явилися в 1677 році. Це були вихідці з містечка Золочів Львівської області. Нове поселення стало однією з надійних баз Запорізької Січі. Основну частину золочівських жителів складали козаки та їхні помічники, головним обов'язком яких було несення військової служби і захист від ворогів південних рубежів Російської імперії. У селищі цікаво відвідати краєзнавчий музей.

ЧУГУЕВ - місто з прекрасними пейзажами, унікальними пам'ятками історії, культури та архітектури, природними ресурсами, які здавна привертали дослідників і туристів. Це батьківщина видатного художника І.Є. Рєпіна. Відпочинок в Чугуєві - це чудова рибалка і полювання, пікніки і вилазки на березі річки Сіверський Донець. Недалеко знаходиться Печенізьке водосховище.

Старий Салтів - популярне місце відпочинку харків'ян, розташоване на березі Печенізького водосховища. На узбережжі знаходяться бази відпочинку і пансіонати. Бази відпочинку є в селищах Мартова, Хотомля, Металівка, Революційний, Верхня Писарівка, Рубіжне, Верхній Салтів.

Коробова ХУТОРА, або Коробки, як їх називають харків'яни, розташовані на березі річки Сіверський Донець в 50 км від Харкова. Тут знаходиться безліч баз відпочинку, ресторани і центри розваг, створені заповідники і заказники "Скріпалевскій", "Мохначскій", "Урочище Борки".

МУЗЕЙ ВОДИ І ШКОЛА топографії

Подивитися околиці Харкова можна навіть не маючи власної машини. Дістатися до красот і історичних "цікавинок" можна і на маршрутці або автобусі. Ось, наприклад, один з таких маршрутів: Харків - Чугуїв - Кочеток - Печеніги.

Припустимо, ви живете в центрі міста або на Салтівці. Щоб потрапити до Чугуєва, треба доїхати до метро Пролетарська, а далі - автобусом до Чугуєва. Це коштує півтори гривні. Чугуїв - одне з перших місць, які варто подивитися під Харковом. Це містечко зберіг дух військового поселення, купецького міста - там є величезний плац і забудова по плану петербурзьких архітекторів. А чого варта одна тільки школа топографів! У Чугуєві знаходиться музей Рєпіна і галерея радянського мистецтва епохи 60-70-х років, зібрані лауреати премії Рєпіна, палехських розпис, підноси, різьблення. "Рєпін був не просто хорошим художником - він був ще й хорошим менеджером, - розповідає Тетяна Грибова. - Він повернувся до Чугуєва, на батьківщину зі своєю новою дружиною Нормою, яка була дуже захопленою дамою, з ідеєю, що там можна зробити центр ремесел. все це в Чугуєві досі жваво ".

З Чугуєва на автобусі всього півгодини - і ви вже в Кочетку. У цьому невеликому поселочке є музей води, мальовничі діброви і трьохсотлітні дуби. Саме там Рєпін писав ряд етюдів до свого "Хресного ходу".

Далі в цей же день можна доїхати до Печеніг. Тут можна відвідати музей, який знаходиться в будівлі пересильної в'язниці. Колись там виявився відомий князь Мишкін.

З ВІТЕРЦЕМ НА ВЕЛОСИПЕДІ

Одноденний маршрут: Харків - Задонецкое - Лиман - Андріївка. Це варіант для тих, хто любить активний відпочинок, але в той же час обмежений в часі і за один день захоче обернутися "туди - назад". Вирішивши скористатися порадами професіоналів, ми з вечора дістали детальну карту області і накреслили маршрут одноденної поїздки на велосипедах від озер в районі села Кампліца за Змієвим через Задонецкое і Коробов Хутір до озера Лиман з останнім пунктом - селом Андріївка. Протяжність маршруту склала близько 40 км, що, на нашу думку, було цілком достатньо, щоб встигнути пофотографувати околиці і зробити кілька привалів. В Інтернеті ми знайшли графік руху приміських поїздів і вибрали відправлення зі станції Левада в 9.57 - до станції "Дачне", третій за рахунком після Змієва, і повернення з Андріївки о 18.50. Бюджет поїздки на одну людину склав 25 гривень, з яких 5 гривень - ціна квитків в обидва кінці. Решта пішло на продукти: воду, сік, бутерброди, горіхи, курагу, консерви, йогурти і шоколадки. З шістьох учасників походу четверо мали свої велосипеди, а двоє взяли у друзів - на жаль, в нашому місті поки немає платної послуги з прокату велосипедів для туризму.

На наступний ранок о 9.50 ми в повній готовності зібралися на станції Левада, купили квитки і ... мало не спізнилися на електричку. На турнікеті нас не пропустили, зажадавши оплатити "багаж" - велосипеди. Ціна багажу дорівнювала ціні квитка, ми поквапилися назад в касу і, що називається, вскочили в останній вагон. Вийти ми вирішили не в Змієві, а на станції Дачне - третій після Змієва. У 11 з невеликим ми вже їхали по лісовій дорозі в сторону озер, обраних по карті. Насправді місця виявилися надзвичайно мальовничими і малолюдними. Після кількох кілометрів хвойного лісу, крейдяних пагорбів і зелених галявин ми виїхали до невеликих чистим озерам і квітучим суничним лугах. Покаталися навколо озера і вирушили по грунтових дорогах повз села Задонецької в Коробов Хутір. На в'їзді до заповідника нас зупинив якийсь чоловік у цивільному з вимогою оплатити в'їзд кожного велосипедиста в зелену зону в розмірі 6 гривень - три за людини і стільки ж за велосипед. Ми обурилися, сказавши, що не збираємося зупинятися в заповідній зоні, а їдемо до Лиману. До того ж, людина в штатському не пред'явив посвідчення особи, тому ми відмовилися платити мзду, згадавши трюк Остапа Бендера з Провалом, і поїхали далі з чистою совістю.

Ми зробили зупинку на лісовому березі Сіверського Дінця і пізніше - на Лимані. На станції Андріївка ми опинилися чітко за кілька хвилин до нашого поїзда на Харків - наступна електричка була тільки через дві години і, крім задоволення від поїздки, ми пораділи точно розрахованим часу пересування.

КРАЩІ веломаршрутів

Один з організаторів змагань-ігор на гірських велосипедах флеш-крос Юрій Волчков розповів "Сегодня", що, готуючи траси для подорожей у різних куточках Харківщини протягом декількох років, вони склали власний рейтинг її найкрасивіших місць.

При цьому вони враховували дотримання трьох основних умов гарного подорожі: малолюдно маршруту, комфортність стоянок і близькість води. На перше місце вони поставили висоту Конєва, яка знаходиться в селі Пересічне в районі Солоницівки на найближчому до міста відстані - близько 10 км. Звідти відкривається дуже мальовнича панорама.

Друге місце - околиці села Задонецької по правому березі річки Сіверський Донець за селищем Зміїв. Добиратися туди також недалеко - близько 40 км.

На третє велосипедисти поставили озеро Біле на Осколі в Дворічанському районі: це приблизно в 100 км від міста.

Четвертим вони вважають Дендропарк Краснокутського району - в 70 км від Харкова.

І п'ятим називають околиці села Тимченки, що знаходять за Мерефою в 30 км від міста, і села Мохнач - між Змієвим і Чугуєвом.

Велосипедисти-мандрівники вважають, що найбільш "недоторканими" і чистими залишається південь і захід нашої області - в сторону Мерчика. "Звичайно, в Старому Салтові, Печенігах та Коробчастих Хуторах, які завжди були перлинами Харківщини, теж красиво, але їх вже до межі з'їздили і забудували!" - вважає Юрій Волчков.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация