Як в опалювальний сезон платити менше: в Україні почали видавати "теплі кредити"

  1. У минулому році програму через брак коштів заморозили, в цьому році на "теплі борги" додатково виділили...
  2. Як працює програма
  3. Енергоефективний пакет: що зміниться найближчим часом
  4. АВТОР:
  5. Орфографічна помилка в тексті:

16 серпня 2017, 8:00 Переглядів:

У минулому році програму через брак коштів заморозили, в цьому році на "теплі борги" додатково виділили 400 мільйонів

16 серпня 2017, 8:00 Переглядів:   У минулому році програму через брак коштів заморозили, в цьому році на теплі борги додатково виділили 400 мільйонів   Як платити за опалення менше

Як платити за опалення менше. Фото з архіву "Сегодня". Фото: Анатолій Бойко

державні банки 14 серпня відновили видачу "теплих кредитів". Українці, які готуються до опалювального сезону, можуть за рахунок держави компенсувати частину витрат на утеплення, заміну вікон і покупку негазового котла - від 20 до 40% (а для ОСББ в будинках з субсідіантамі - до 70%) дадуть з бюджету, решта можна виплачувати невеликими частинами кілька років. Сайт "Сегодня" розібрався, де і хто може отримати "теплий кредит "І як його можна витратити.

Як працює програма

"Теплі кредити" почали видавати українцям ще в 2014 році. За цей час з бюджету витратили мільярди гривень. гроші видавали державні банки (зараз до них приєднався націоналізований "Приват"). Головний мінус програми - ніхто не контролює, чи допоможуть витрачені кошти поліпшити енергоефективність будівлі. Більшість українців за допомогою "теплих кредитів" купили собі металопластикові вікна. При чому, якщо в будинку не встановлений лічильник на тепло і індивідуальний тепловий пункт (ІТП), нові вікна ніяк не допомагають економити, а в кращому випадку - покращують комфорт.

З 2016-му на "теплі кредити" виділили 884 мільйони гривень. 67% від цієї суми витратили на заміну вікон. Програма стала настільки популярною, що вже в червні гроші закінчилися і видачу грошей призупинили. У 2017-му на "теплі кредити" додатково виділили 400 мільйонів гривень.

"Минулий опалювальний сезон довів: енергомодернізації житла дозволяє в рази менше платити за комунальні послуги ", - заявляють в агентстві Держенергоефективності. За їхніми даними, якщо в добре утепленому будинку встановити лічильник і ІТП, платити можна на 80% менше. Правда, будинків, які не потрібно утеплювати, в Україні не так вже й багато. 90% багатоповерхівок, підрахували в Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ , Необхідно тепломодернізіровать. "90% всіх багатоповерхівок вимагають термомодернізації. З них 60-70% будинків побудовані ще в роки індустріального будівництва за типовими серіями", - повідомили у відомстві.

"Минулий опалювальний сезон довів: енергомодернізації житла дозволяє в рази менше платити за комунальні послуги", - заявляють в агентстві Держенергоефективності.

Варто відзначити, що утеплювати будинок без енергоаудиту можна. Так, якщо неправильно вибрати шар утеплювача, може зміститися точка роси і в квартирах з'явиться цвіль.

"Попередній енергоаудит дозволить уникнути типових помилок при утепленні. У звіті про енергоаудит вказуються вимоги до утеплення на основі державних будівельних стандартів", - пояснює менеджер з комунікацій ДТЕК ЕСКО Антон Ковалишин.

Як зазначає експерт, енергоаудитора також порекомендує, в якій черговості виконувати заходи з енергоефективності, розрахує їх вартість і підкаже, де знайти фінансування (Енергосервіс, теплі кредити).

"Добре було б проводити енергоаудит всього будинку, оскільки можливості по економії енергії лежать за межами окремо взятих квартир. Енергетичне обстеження окремих квартир теж можна замовляти, наприклад, перед покупкою, орендою квартири, ремонтом або якщо є скарги на те, що в конкретній кімнаті дуже жарко або холодно ", - розповів Антон Ковалишин.

Будь-яка українська сім'я (або ОСББ) може звернутися в один з держбанків ( " Ощадбанк "," Укрексімбанку "," Приват "або" Укргазбанк ") З проханням надати кредит на заходи з підвищення енергоефективності. За підрахунками уряду," теплими кредитами "вже скористалися 280 тисяч сімей. 70% кредиту компенсує тим, хто оформив субсидію і 30% тим, кому субсидія не призначена. Максимальна сума, яку може компенсувати держави, - 14 тисяч гривень.

Експерт з енергоефективності Анна Шумейко пояснює, 33% тепла втрачається через погану теплоізоляції стін. Утеплення одного квадратного метра зовнішньої стіни пінопластом коштує приблизно 300 гривень. Мінімальна площа утеплення - 20 квадратних метрів - обійдеться в 6 тисяч гривень. Згідно з програмою "Теплий дім", тим, у кого оформлена субсидія, доведеться заплатити 1800 гривень, іншим - 4200 гривень. Правда, варто враховувати, що в багатоквартирних будинках потрібно утеплювати не окремих квартиру, а весь будинок по периметру.

Деякі українці зіткнулися з проблемами при оформленні "теплих кредитів". Так, сім'я, які мають кредитну карту в іншому банку, можуть відмовити у видачі "теплого" боргу.

"У мене офіційний дохід мінімальний - роботодавець доплачує частина в конверті. Хотіла оформити кредит в "Ощадбанку" на вікна. Все зробила, як годиться. Принесла їм довідку про субсидії, довідку з місця роботи. Через два тижні мені сказали, що мені кредит дати не можуть до тих пір, поки я не закрию кредитку в іншому банку. Але насправді у мене там НЕ кредит, а кредитна картка з лімітом! Мені сказали, що перевірили мене в якійсь системі і прийняли рішення, не давати "теплий кредит", поки та карта не буде закрита! ", - розповідає мешканка Дніпропетровської області Ірина. У банку" Сегодня "пояснили - в кредиті дійсно можуть відмовити в тому випадку, якщо у менеджерів є сумніви, чи зможе боржник повернути кошти.

Українці очікують розширення програми "теплих кредитів" і на закупівлю електрокотлів та електрообігрівачів, які, за підрахунками експертів, дозволяють платити на третину менше за тепло, якщо порівнювати з газом або центральним опаленням. Наприклад, на такі "теплі кредити" розраховують жителі Новомосковська (Дніпропетровська обл.). Це місто, за словами секретаря міськради Сергія Горошка, з осені буде поступово відмовлятися від неефективного центрального опалення і переведе людей на індивідуальне електроопалення.

Енергоефективний пакет: що зміниться найближчим часом

Президент ще в липні підписав закон "Про Фонд енергоефективності (ФЕ)". Фонд, як заявляв віце-прем'єр Геннадій Зубко, мав запрацювати ще в квітні цього року. Однак на прийняття необхідних законів знадобилося більше часу, ніж планували в уряді. ФЕ стане ще одним інструментом для фінансування тепломодернізації.

На відміну від "теплих кредитів", Фонд буде працювати в тісній зв'язці з енергоаудиторами. З бюджету України в ФЕ направлять 800 мільйонів гривень, 25 мільйонів євро виділить Німеччина і ще 100 мільйонів євро - Європейський Союз . Кошти спрямують на кредити для власників приватних будинків і ОСББ. Перед тим, як взяти участь в програмі, вони повинні вибрати продукт фонду і провести енергоаудит. Професійний аудитор визначить, які заходи потрібно провести і складе кошторис. Після документи необхідно подати в банк, який видасть кредитна оплату роботи підрядників і матеріали. По закінченню роботи Фонд проведе ще один енергораудіт для того, щоб перевірити результат модернізації.

Фонд запрацює після того, як в Україні візьмуть весь "енергоефективний" пакет законів. Вже прийняті і підписані президентом закони "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" та "Про енергетичну ефективність будівель". Тепер у всіх багатоповерхівках повинні бути встановлені лічильники на тепло і воду.

Уже в наступному році у власників будівель перевірятимуть сертифікат енергетичної ефективності. До таких будівель, відповідно до закону "Про енергетичну ефективність ...", ставляться: новобудови, будівлі місцевої та державної влади, бюджетні установи, якщо проводиться модернізація. Платити за енергоаудит та сертифікат будуть власники або балансоутримувач. Правда, в законі уточнюється: документи почнуть перевіряти тільки на початку наступного року.

Також Верховна Рада має прийняти закон "Про житлово-комунальні послуги", який був схвалений тільки в першому читанні. А нова редакція закону "Про житлово-комунальних послуг" передбачає введення пені. За кожен день прострочення нараховуватимуть " штраф "В розмірі 0,1% від суми боргу. Пеня буде нараховуватися після 20 числа.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Як в опалювальний сезон платити менше: в Україні почали видавати" теплі кредити "". інші Новини ЖКГ дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Олександр Литвин

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация