Як Інтернет змінює наші уявлення про приватності

  1. Що перестає бути приватним?
  2. Зміни приватності особистості і відносин: рукописи більше не горять
  3. Життя в прозорому будинку: наші доходи відомі всім
  4. Цифрове віче: що буде відбуватися з політичною системою?

Уявлення про те, що має бути явним, а що - прихованим , Постійно змінювалися. І люди, відповідно, використовували спеціальні засоби для того, щоб сказати щось особисте, зрозуміле трохи або навіть одній конкретній людині. Уявлення про те, що   має бути явним, а що - прихованим   , Постійно змінювалися

Візьмемо, наприклад, епоху, в яку приховані смисли, натяки і іносказання були нормою спілкування, - я говорю про епоху бароко. У цей час дуже часто певний твір мистецтва містило повідомлення і знаки, вибрані таким чином, щоб смисли були зрозумілі тільки одній людині, для якого це повідомлення призначалося. Тепер цю людину немає, і розшифрувати картину і вкладений в неї сенс не вийде.

Електронні повідомлення фактично «не горять» - їх можна в будь-який момент часу опублікувати і розмножити. Але цілком можна зробити так, що повідомлення, які ви пишете, можуть бути зрозумілі тільки в певному контексті і тільки певними людьми. У ситуації, коли все публічно, це може бути дуже ефективним способом збереження своєї приватності.

Далі, з усього того, що ми пишемо, по-справжньому приватними можуть бути тільки емоції. Люди можуть побачити ваше Селфі в туалеті перед дзеркалом, дуже інтимний текст в соціальній мережі - здається, що все про вас зрозуміло і відомо, все ваше життя публічна і прозора. Але те, які емоції ви відчуваєте насправді, здійснюючи ту чи іншу дію в Мережі, невідомо нікому. І саме ці емоції роблять вашу особистість унікальною, зберігаючи її індивідуальність в спілкуванні з іншими людьми.

Я думаю, через це ми побачимо, що в мережевому спілкуванні буде з'являтися все більше індивідуально інтерпретованих символів. І так як відмовитися від мережевого спілкування зараз вже практично не можна (хоча появи «мережевих луддитів» я теж не виключаю), то ця приватність буде досягатися шляхом виникнення більш-менш ізольованих систем спілкування.

Якщо такий феномен виникне і стане широко поширеним, він може кардинально змінити нашу мову, засоби масової інформації, рекламу, соціальний і політичний дискурс, а також багато іншого, включаючи і саму структуру нашого суспільства.

Що перестає бути приватним?

У сучасному суспільстві приватними зазвичай вважаються три сфери: любовні і особисті відносини, гроші і все те, що пов'язано з поняттям свободи совісті, релігійними та політичними уподобаннями. Однак всі ці сфери перебувають у процесі активної трансформації, яку ми часто не помічаємо.

Що важливіше - ми втрачаємо нашу приватність в традиційному розумінні. Адже за нашими Instagram і Facebook все знають, як ми живемо, за кого голосуємо, де подорожуємо і так далі.

Але людина повинна мати можливість керувати своєю приватних даних, тому що суспільство починається там, де є межа між людськими індивідуальностями - коли ви можете провести межу між своїм і чужим. Тому, як би не розвивався тренд на втрату особистого простору, виникне нова приватність - і для неї потрібні будуть технології, які обов'язково з'являться на ринку.

Це те, до чого готуються всі компанії на ринку інформаційної безпеки. Образно кажучи, ми будемо випускати цифрові замки і паркани для віртуальних дверей і будинків нового суспільства. І ці нові «вироби» будуть в кінцевому підсумку впливати на трансформацію існуючих і нових соціальних інститутів.

І найцікавіше, що зміни в цій галузі зараз відбуваються лавиноподібно - це як би невидима соціальна революція, але ми цього поки не розуміємо, тому що зміни відбуваються швидше, ніж ми встигаємо їх усвідомити.

Зміни приватності особистості і відносин: рукописи більше не горять

Великий композитор Брамс був закоханий в дружину великого композитора Шумана - Клару Шуман, він їй писав листи, а вона була по відношенню до нього налаштована дещо скептично. Поки Шуман був живий, вони тим не менше спілкувалися, але, коли Шуман помер, Клара вирішила, що завжди буде дружиною Шумана, і спілкування припинила. Брамс знищив все її листи, а вона все його листи зберегла, тому ми знаємо про почуття Брамса, але ми нічого не знаємо про почуття Клари Шуман.

Таким чином, в XIX столітті існувала абсолютна технічна можливість зберегти недоторканність своїх почуттів. Але зараз світ влаштований так, що люди ведуть переписку фактично в полупублічной формі або в таких формах, в яких шанс витоку даних дуже великий. І навіть якщо ми листуємося в Telegram і думаємо, що це приватно, захищене і зашифровано, ймовірність того, що це листування вихлюпнеться назовні, дуже висока.

Так що листи Клари Шуман відновити неможливо, як і другий том «Мертвих душ», а ось вашу електронну пошту - цілком. У фрази «Рукописи не горять» в доцифровую епоху був, звичайно, свій красивий метафоричний сенс, але в реальності вони дуже навіть горіли, і багато текстів було знищено - для нас вони втрачені назавжди. Зараз рукописи не горять буквально, і це просто пояснити - кеш пошуковиків пам'ятає все.

Тому не дивно, що зараз дуже велика частка повсякденного спілкування відбувається публічно. Загальний тренд такий: чим молодші люди, тим більше вони своє спілкування переносять в публічну сферу. Це викликає багато смішних історій в стилі «я написала йому, що він симпатичний, але тут прийшов мій бойфренд».

Або вони Чекин в певний час - і третя людина бачить, що два Чекина відбулося одночасно, а це значить ... Упс! Раніше така ситуація була б класичним початком комедії положень - людей випадково побачили що виходять з однієї кімнати, цього не повинно було статися, але сталося. Зараз це стандартна онлайн-історія.

Зараз це стандартна онлайн-історія

Але все-таки деяким людям здається, що вони достатньо розумні, щоб таких ситуацій уникнути. І якщо їм це дійсно може вдаватися в очах їхніх друзів, то у професійних маркетологів (або спецслужб) завжди є великі дані, big data. Я думаю, що через деякий час з'являться користувальницькі додатки для аналізу поведінкових великих даних на індивідуальному рівні.

Наприклад, ви припускаєте, що ваш партнер вам змінює. Ви, звичайно, можете по-старому найняти приватного детектива, і він все знайде, витративши чимало часу і ваших грошей. А можете замість цього за 199 рублів завантажити спеціальний додаток, яке просканує всі його соціальні мережі, твіти, контакти, Чекин і всі публічні цифрові активності, побудує його профіль і порівняє цей профіль з профілями людей, які безумовно були невірні. І виявить, що в його поведінці є кілька особливостей, які не можна пояснити нічим іншим, крім як тим, що він зустрічався з кимось, з ким зустрічатися не повинен був.

Або, наприклад, людині здається, що зовсім неважливо, що він робить в Інтернеті, неважливо, які сліди він залишає сьогодні в цифровому просторі. Але якщо в недалекому майбутньому з'явиться програма, що аналізує поведінку злочинців в соціальних мережах (а вона з'явиться обов'язково), і поведінка цієї людини в Інтернеті випадково співпаде з профілем серійного вбивці - він може виявитися в дуже неприємній ситуації.

Тому можна очікувати появи маси цікавих речей, одна з них - створення фейковий соціальних історій. Якщо ви можете проаналізувати чиєсь поведінку і знайти в ньому якусь чітку схему, яка про щось говорить, то можна ж зробити і зворотне - побудувати схему типових дій «невірного чоловіка» (або, навпаки, «вірного чоловіка») і далі імітувати свої активності, підганяючи їх під цю модель. Коли поліція почне масово використовувати Інтернет для розслідувань, профілювання злочинців і профілактики злочинів, з'явиться попит на спеціальні послуги по створенню помилкового цифрового алібі. І так далі.

Крім того, багато людей активно грають зі своєю приватних даних, демонструючи в Мережі ситуації, які раніше вважалися дуже приватними. Це тренд торжества деприватизації інтимності: «колективне Селфі» або «цибулю в туалеті», фотографії зірок, які в Instagram демонструють себе в домашній обстановці, з неотфотошопленним і непривабливим тілом.

Є, нарешті, Periscope і сотні тисяч інтимних відеотрансляцій, які створюються кожну хвилину. Кількість і різноманітність таких ігор в світі, де будь-яка приватна інформація раптово може виявитися публічної, буде тільки зростати - хоча б тому, що багато людей будуть нарочито відмовлятися від приватності своєї особистості, усвідомлюючи неможливість її зберегти.

Життя в прозорому будинку: наші доходи відомі всім

Що ж з фінансами? Приблизно те ж саме. Парадоксально, але зараз у нас набагато менше можливостей приховати рівень свого добробуту, ніж, наприклад, сто років тому, - перш за все від держави. Наприклад, в Скандинавії влаштували криваву бійню встановлюють залежно від доходу. Якщо ви порушуєте швидкісний режим на 5 км / год, вас зупиняють, поліцейський робить фотографію вашого номера, і йому в SMS приходить сума вашого персонального штрафу, яка прив'язана до вашого річного доходу.

І держава прагне, щоб була єдина база доходів (а в ідеалі - і витрат) всіх громадян, що дозволяє ефективно збирати податки і штрафи. І більш того, збільшується обсяг обміну інформацією між різними країнами, пов'язаними з отриманням інформації про особистий добробут людей - це та область, в якій навіть непримиренні геополітичні противники виявляють абсолютно неймовірне взаєморозуміння.

Збільшується і рівень прозорості для корпорацій - в Великобританії всі компанії здають свою фінансову звітність в Corporate House, і ці звітності за 1 фунт може прочитати будь-який бажаючий. Заплативши фунт, ви побачите там багато чого цікавого, включаючи, наприклад, зарплати топ-менеджменту цих компаній.

І ми потрапляємо в ситуацію середньовічної села: маленькі будинки, всі сплять семеро по лавках, двері відкриті, на замок не закриваються, злодійство нульове, будинки стоять близько, все чутно, все видно, все зрозуміло. Скільки у кого грошей - видно неозброєним оком, якщо у вас з'явився новий чайник - все село про це дізнається через 15 хвилин.

Більш того, якщо ви багатий селянин і не витрачаєте свої доходи на суспільне благо, з вами може різний трапитися: десь корову отруять, десь комору підпалять. І вас рано чи пізно викличуть на схід і скажуть: «Слухай, Ганс, ти живеш невідповідно до своїх достатків, а ну-ка розповідай, звідки у тебе гроші на другого коня».

Суспільство змусить вас стати прозорим. «Тепла» громада, про падіння якої журилися все консерватори XX століття, повертається. У такій громаді затишно, всі один одного підтримують, все одна сім'я, але зворотна сторона такої громади - про кожного все відомо.

Що буде відбуватися далі? Швидше за все, люди будуть намагатися відгороджувати свої громади високим парканом, тобто всередині вашого кола все буде прозоро. Відомо, наприклад, скільки грошей у Ганса, скільки - у Гретель, у Карла і Клари. Але навколо паркан, і Гюнтер з сусіднього села про це нічого і ніколи не дізнається. Освіта спільнот, які всередині себе прозорі, а навколо будують паркани, - це, можливо, наступний важливий соціальний тренд.

Далі, я думаю, ми побачимо величезну кількість людей, які зберігають свою приватність, пересуваючись з однієї общини в іншу. Такі «цифрові козаки», які біжать з однієї області Інтернету в іншу, від доходів в грошах до доходів в біткойнов, з одного зашифрованого месенджера в інший в пошуках все нових і нових фронтир, «нічийних земель». Я думаю, це буде велике соціальне рух, такі своєрідні кіберанархісти. Думаю, що у ряду людей в такому русі буде і релігійна складова.

Цифрове віче: що буде відбуватися з політичною системою?

Євген Касперський вважає , Що єдина можливість зберегти демократію як політичну модель - це тотальне розвиток цифрових виборчих технологій. Молоде покоління не буде ходити на виборчі дільниці. Щоб молодь голосувала, повинна з'явитися захищена технологія ідентифікації користувача в Мережі. Інакше демократія помре, і виникне новий тоталітаризм. Безліч людей будуть виключені з політичного життя, що дасть величезні можливості для узурпації влади.

Треба розуміти, що суспільство змінюється, а спроби зберегти архаїчні форми голосування скорочують політичні можливості людей і збільшують можливості маніпуляції. І треба думати про те, як будуть працювати політичні інститути в ситуації, коли люди будуть проводити більшу частину свого часу в Мережі.

Що перестає бути приватним?
Що перестає бути приватним?
Що буде відбуватися далі?
Цифрове віче: що буде відбуватися з політичною системою?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация