Як і чому ми мріємо?

Дитині властиво мріяти

Дитині властиво мріяти. До підліткового і юнацького віку мрії стають найбільш сильними і яскравими. Однак, далеко не кожен дорослий зберігає цю здатність. Що таке мрія? Яке її призначення в житті людини? Навіщо потрібні мрії дітям і дорослим? Спробуємо знайти відповіді на ці питання.

Що таке мрія?

Мрія - це особливий вид уяви , Що характеризується навмисністю, усвідомленістю і спрямований на формування образу бажаного майбутнього. Мрія як вид уяви знаходиться на стику пізнавальних процесів: мислення, пам'яті, воспріятія3.

Психолог Б.І. Додонов виділяє характерні риси мечти3.

  • Мрія проявляється в роботі уяви .
  • Вона усвідомлена.
  • Емоційно насичена.
  • Міцно пов'язана з особистістю.

Проявляючись в роботі уяви, мрія з часом розвивається, деталізується. Спочатку виникнувши, вона може мати досить розмиту форму, з часом набуваючи ясні, гранично конкретних обрисів.

Наповнення мрії конкретними образами пов'язане з безпосереднім особистим досвідом людини.

Образ мрії емоційно насичений. Вона викликає позитивні почуття у свого володаря. Сильна мрія може виступати в ролі мотиватора, стимулу для розвитку людини. Змушує його робити кроки по своїй реалізації.

Однак, конкретні шляхи реалізації мрії, як правило, слабо виражені. Бажане майбутнє представляється в закінченому вигляді. Здійснення мрії передбачає побудову плану на її основі. Як правило, власник мрії розуміє, наскільки вона здійсненна.

Як з'являється мрія?

По-перше, мрія може бути способом емоційної розрядки в стресовій або фрустрирующей ситуації. Мрії «... сприяють підтримці слабких надій, пом'якшення почуття неповноцінності або зменшення якихось дійсних образ» 4. Згідно з дослідженнями Додонова Б.І. ситуація негативного стресу є джерелом мрії в 70% випадків.

По-друге, мрія з'являється як реакція на ситуацію успіху або схвалення.
Емоційний підйом збільшує віру в свої сили, здібності. «Розігрується» уяву, породжуючи картинки ще більшого успіху. З цієї причини мрії виникали в 30% випадків.

Незалежно від причини виникнення, мрія не зникає при припиненні стресовій ситуації (як позитивного, так і негативного стресу). Вона залишається і розвивається в подальшому, змінюючи свою функцію.

функції мрії

Функціональність мрій змінюється з часом.

1. Спочатку в момент своєї появи мрія грає роль своєрідного «захисного механізму», захищаючи психіку від травмуючої ситуації.

Так, в ситуації захворювання свого або близької людини дитина може почати мріяти про те, як він винайде ліки від усіх хвороб.

При цьому в процесі мріяння відбувається складний процес асиміляції досвіду, отриманого під фрустрирующей ситуації. За допомогою механізму мріяння людина здатна трансформувати негативний досвід в реальні позитивні життєві досягнення.

«Для ілюстрації цього" механізму "наведемо уривки з роботи студентки математичного факультету нашого університету Марини С. Дівчина з дитячих років мріяла стати вчителькою. Вона пише: "Як зародилася у мене ця мрія? Сталося це так ... Не бачилася я зі своїми батьками три роки, і ось вони приїхали. Через тиждень після приїзду - у мами день народження. І в цей день я отримала від вчительки зауваження. Так як воно не перше, вона викликає маму в школу. Я прошу почекати хоч день, пояснюю причину. Але наша сувора "класна дама" залишається непохитною. І я згадую все її помилки, вона мені здається найнеприємнішим, самим черствим і жорстоким людиною. Я в розпачі, що не можу переконати її. Я кажу: "Ви вчинили несправедливо, коли-небудь я вам це доведу". Якось вийшло, що це маленька подія стало не тільки основою моєї мрії, але і вирішило подальшу моє життя. Я стала мріяти ... Я мріяла про школу, в якій будуть тільки такі вчителі, які вміють зрозуміти почуття хлопців, будуть для них близькими, дорогими. І сама мріяла стати найкращою серед вчителів. Я мріяла про те, як буду улюблена дітьми, як буду віддавати їм все, а вони будуть цінувати мене за це. Про те, як зможу замінити комусь матір ... Мені було цікаво мріяти. Мої мрії щось міняли мені, в моєму характері, в ставленні до життя ".

Певний за нашою методикою тип загальної емоційної спрямованості Марини С. - альтруїстичний; дівчина добре проявила себе в громадській роботі з дітьми, відвідує спеціальний педагогічний факультатив. Все це дозволяє поставитися до її висловлювань з достатньою довірою. »2

2. У ситуації образи або агресії при неможливості відповісти агресору, людина мстить йому в мріях.

Мрія в останньому випадку є способом «відіграш» агресії. Емоції, пережиті в уяві, що не вихлюпуються назовні. Цей механізм описує Л.С.Виготський. Він зазначає, що «уява дозволяє отримувати різноманітний досвід переживань і залишатися при цьому в рамках соціально прийнятної поведінки. Кожен отримує можливість опрацьовувати зайве емоційне напруження, розряджаючи його за допомогою фантазій, і компенсуючи, таким чином, незадоволені потреби. »1

3. Надалі функція мрії змінюється. Вона стає способом «насичення» бажаними переживаннями, способом впоратися з нудьгою, розфарбувати і наповнити власне життя в ситуаціях «емоційного голоду». Обмеженість зовнішніх вражень здатна компенсуватися зануренням в мрії.

4. При емоційному насиченні мрія здатна сама ставати внутрішньою потребою.

"Мені іноді здається, що я завжди мрію, - пише студентка Тетяна К.- Якщо не мріяти, то зовсім не цікаво жити". Додонов Б.І. відзначає дане висловлювання як типове.

5. Мрія дозволяє «піти» від непривабливої ​​реальності всередину власного світу. Якщо зовнішні обставини не задовольняють людини, то в мріях він здатний побудувати комфортний і красивий світ, згідно зі своїми власними уявленнями.

У дорослих в ситуаціях незадоволеності власним життям догляд в мрії стає способом проживання своєрідною «alter-life». Занурення в мрію дозволяє не думати про необхідність зовнішніх змін, робить реальне життя терпиміше. Однак, моменти «прозріння» в цьому випадку стають особливо болючими.

6. Однією з найбільш значних функцій мрії стає її здатність «проектувати» бажане майбутнє. У мріях створюється образ «потрібного майбутнього», який дає стимул для розвитку і зовнішніх дій.

У юнацькому віці ця функція мрії найбільш значима. Вона виражається в програванні в уяві бажаних соціальних ролей. З віком значення «проектує» функції мрії не згасає. дорослим мрії дозволяють сформувати образи реалізації актуальних потреб.

Одна і та ж мрія може реалізовувати кілька функцій одночасно: відхід від реальності поєднується з її одночасним проектуванням бажаного образу майбутнього, огородження від фрустрації і стресу йде рука об руку з «відіграш» агресивних емоцій.

Мрії і вік

Здатність мріяти і зміст мрій змінюється з віком.

Дитина в мріях проектує своє ставлення до навколишнього. Додонов Б.І. зіставив дитячі наївні мрії студентів з їх сьогоднішньої емоційної спрямованістю. У більш, ніж половині випадків вони повністю збіглися. Автор пропонує наступне пояснення. З одного боку, мрія є тим механізмом, який і формує спрямованість особистості, з іншого - вона дозволяє виявити вже складається систему відносин. Таким чином, мрія є двостороннім процесом, сама формує і, одночасно, транслює систему відносин особистості. Ймовірно, що чим молодша дитина, тим сильніше «творить» функція мрії. У юнацькому віці на передній план виходить «проектує» завдання.

Продуктивною функцією мрій у дорослих є «проектування» реалізації актуальних вищих потреб. Наприклад, потреби допомагати іншим, поліпшити світ, зробити близьких щасливішими. У мріях ці потреби отримують варіанти свого можливого втілення. І вже від самої людини залежить, чи буде реалізована ця мрія. Втілення мрії допомагає зробити доросле життя більш привабливою, реалізованої і цікавою.

Відмова від реалізації мрій юності в більш старшому віці може призводити до розчарування та незадоволення тим, як склалося життя. Іноді можуть робитися спроби «повернутися в минуле», щоб все-таки реалізувати задумане. У ряді випадків можна спостерігати «компенсує» поведінку, коли мрія реалізується частково, з урахуванням на поправки реальності.

Таким чином, здатність мріяти є важливим механізмом розвитку особистості на різних етапах її життя. Збереження здатності до мріяння і реалізація мрії стає однією з умов повноцінного, насиченого, глибоко проживаємо життя.

Мрійте, втілюйте свої мрії і будьте щасливі!

Запрошуємо помріяти разом на Новорічної тренінг-вечірці:

https://www.b17.ru/trainings/new_year_training_party/

література:

  1. Виготський Л.С. Психологія мистецтва. М., 1986.
  2. Додонов Б.І. Емоція як цінність. М., Политиздат, 1978. 272 ​​с.
  3. Маклаков А.Г. Загальна психологія: Підручник для вузів. - СПб .: Пітер, 2008. - 583 с.
  4. Шибутані Т. Соціальна психологія . Ростов н / Д: Фенікс, 1999, 539 с. - стор. 74

Що таке мрія?
Яке її призначення в житті людини?
Навіщо потрібні мрії дітям і дорослим?
Що таке мрія?
Як з'являється мрія?
Вона пише: "Як зародилася у мене ця мрія?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация