Як дані про економіку СРСР завищили в три рази

Маніпуляції зі статистичними даними знову входять в моду, наприклад, Китай все частіше звинувачують в спотворенні даних про зовнішню торгівлю і промисловому виробництві. Але навіть Китаю далеко до чемпіона світу за статистичною брехні - Радянського Союзу Маніпуляції зі статистичними даними знову входять в моду, наприклад, Китай все частіше звинувачують в спотворенні даних про зовнішню торгівлю і промисловому виробництві

Репродукція: РИА Новости

Москва. 22 липня. FINMARKET.RU - У травні аналітики Bank of America поставили під сумнів дані про зовнішньоторговельний баланс КНР за січень-квітень цього року. В кінці червня вибухнув ще один скандал: влада китайського міста Хенлань завищили дані з промислового виробництва майже в чотири рази.

Дивні речі відбуваються із статистикою і в Росії - в I кварталі 2013 року зростання російської економіки був забезпечений виключно статтею "Статистичні розбіжності" , Тепер економісти чекають нових даних з його переоцінкою.

Але і російської, і навіть китайською статистикою далеко до радянської. На кожну реально вироблену в СРСР річ доводилося дві відмінних, з'ясував заступник директора Центру розвитку Вищої школи економіки Сергій Смирнов. Він реконструював втрачені або заховані за часів Радянського Союзу дані з промислового виробництва, використовуючи офіційні джерела і альтернативні оцінки. Грунтуючись на півсотні вітчизняних і зарубіжних досліджень, він вирахував, як сильно брехала радянська статистика.

ЦРУ працювало за Росстат

Державна статистика Російської імперії не передбачала розрахунку узагальнених індексів промислового виробництва. У роки революції та громадянської війни розруха охопила не тільки народне господарство, а й систему збору, розрахунку та публікації статистичної інформації.

З початку 1920-х, крім Центрального статистичного управління (ЦСУ), дані по промисловості публікували

  • Центральний відділ статистики Вищої ради народного господарства (ЦГЗ ВРНГ), а з 1923 р ще і Держплан. Після 1939 р публікація змістовних статистичних довідників в СРСР припинилася, і відновилася лише після XX з'їзду КПРС в 1956 році.
  • Відомості про обсяги промвиробництва до 1925 року були виявлені в архіві серед неопублікованих матеріалів ЦСУ. Альтернативні дані були зібрані по шматочках - використовувалися статті інших дослідників цього питання з різних років, велися власні розрахунки.
  • Крім цього були оброблені дослідження по радянській економіці, виконані RAND Corporation, тісно пов'язаної з розвідкою ВВС США, а також оцінки економічної ситуації в СРСР від ЦРУ США, їх американські розвідники почали готувати в 60-х роках минулого століття.

Радянська статистика була оповита численними легендами:

  • ЦСУ використовувало такі методики побудови дефляторов, які "підтверджували" цінову стабільність в СРСР.
  • У пізні радянські роки в науковій і експертному середовищі існувало стійка недовіра до більшої частини радянських офіційних даних, в тому числі до статистики промислового виробництва в порівнянних цінах.
  • Говорили, що на початку 1980-х в ЦК КПРС надходили "секретні" аналітичні записки, засновані на оцінках ЦРУ США: "свої" дані були явно неправдоподібні і зрозуміти на їх основі, що ж насправді відбувається, було неможливо.
  • Протягом багатьох років також існувало повір'я, що ЦСУ веде два типу звітності: один нібито призначався для пропаганди, а інший - для внутрішнього аналізу.
  • Тільки після краху радянської системи з'ясувалося, що ніяких спеціальних реальних даних не існувало. Для багатьох це було великою несподіванкою.

Зараз офіційні цифри Росстату, незважаючи на всі свої недоліки, набула широкого вжитку відносно достовірними і легкодоступними, вважає Смирнов, а альтернативні оцінки в окремі роки хоч і помітно відрізняються від даних служби, але разом з тим показують, що в цифрах Росстату немає систематичних зсувів.

Один пишемо - два в умі

Те, що радянська статистика служила партії і часто приписувала радянської економіки неіснуючі заслуги, ні для кого не секрет, але масштаби приписок приголомшують:

  • Разом з тим альтернативні оцінки (по РРФСР вони є з 1961 р) показують, що більш швидкий розвиток промисловості "околиць" в порівнянні з промисловістю "метрополії" було статистичними фантомом. Консенсус-оцінка для темпів зростання російської промисловості був нижче показника по СРСР лише в 40% випадків.
  • В результаті офіційні дані щорічно перевищували альтернативні оцінки на 2-3,5 пункту. Причому навіть в останні роки радянської влади, коли самі темпи помітно знизилися.

Причому навіть в останні роки радянської влади, коли самі темпи помітно знизилися

  • Офіційний зростання промисловості на 3-4% (в США або в європейських країнах він оцінювався б як "непоганий") для СРСР - через неврахування ЦСУ темпів інфляції - фактично був рівнозначний стагнації.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация