Як відзначають Науриз в різних країнах

Науриз - це головне свято в році як у казахів, так і у багатьох народів Азії, що відзначається вже понад п'ять тисяч років. Це свято весни, оновлення природи, початку нового року, нового життя. Генеральна асамблея ООН оголосила 21 березня Міжнародним днем ​​Науриза і закликала всі країни докладати зусиль для популяризації в світі цього давнього свята. Це дуже символічний свято і відповідно з Науризом пов'язано безліч традицій і звичаїв. Пропонуємо вам дізнатися, як відзначають саме довгоочікуване весняне свято в різних країнах.

Казахстан (Науриз)

Для казахів це свято є символом весняного оновлення, торжества любові, родючості і дружби. За старих часів до приходу Науриза люди приводили свої будинки і господарство в порядок, в честь свята садили дерева, квіти.

"Науриз" означає "народження весни". Власне кажучи, це Новий рік за давнім східним календарем. У нього є назви Улис Куни ( "Перший день Нового року") або Улистин Ули Куни ( "Великий день народу").

Вважається, що щедре святкування свята Науриз принесе в будинок достаток і успіх на цілий рік. Ці переконання пояснюють велику кількість святкових ритуалів і звичаїв.

Святкування супроводжуються повсюдним веселощами, іграми і кінськими стрибками. Головним ритуальною стравою цього свята є Науриз-коже, який повинен складатися з семи інгредієнтів, які символізують сім елементів життя: вода, м'ясо, сіль, жир, борошно, злаки (рис, кукурудза або пшениця) і молоко. Ці інгредієнти символізують радість, удачу, мудрість, здоров'я, добробут, швидкість, зростання і божественний захист.

Коли казахи святкують Науриз, наявність цифри "7" є обов'язковим - вона містить в собі 7 днів тижня - тимчасові одиниці нескінченності всесвіту: навпроти аксакала (білобородий старий) повинні бути поставлені 7 чаш з Науриз-коже. Кожен повинен відвідати 7 будинків і запросити 7 гостей.

Узбекистан (Навруз)

Узбекистан (Навруз)

У день весняного рівнодення 21 березня в Узбекистані святкують ще один Новий рік - Навруз, який прив'язаний до звичайних природних умов континенту і реальним астрономічним подіям.

У день весняного рівнодення 21 березня в Узбекистані святкують ще один Новий рік - Навруз, який прив'язаний до звичайних природних умов континенту і реальним астрономічним подіям

В Узбекистані вірять, що справи, зроблені людиною під час тринадцяти днів Навруза, будуть робитися їм весь рік. Тому прийнято прощати один одному борги, жити з усіма в світі.

Згідно з народними повір'ями, дуже багато в це свято залежить від приходу в будинок першої людини. Перший гість нового року повинен володіти тихим і добрим характером, бути з хорошим почуттям гумору, з добрим ім'ям і репутацією, а найголовніше - мати "щасливу ногу", тобто приносити в будинок удачу.

Ще з давніх часів в Узбекистані на Навруз влаштовувалися великі народні гуляння, святкові базари, кінні скачки, собачі і півнячі бої. Багато традиції дожили і до сьогоднішніх днів.

У цей день господині смажать особливі пиріжки з зеленню, готують нішалду - солодкий десерт з яєчних білків, збитих з цукром і запашними корінням трав, печуть листкову самсу, в котлах димить ароматний плов ... Стіл в цей день ломиться від смакоти.

Головним серед звичаїв святкування Навруза в Узбекистані залишається новорічне частування "сумаляк" - страва, приготована на дров вогні з борошна і пророщених зерен пшениці, іноді з додаванням прянощів. Проросле зерно символізує життя, тепло, достаток і здоров'я.

Після святкування першого дня Навруза зазвичай починаються польові роботи, які також супроводжуються виконанням різних обрядів.

Киргизстан (Нооруз)

Місяць березень Киргизи називають "Нооруз". Якщо в день свята народжується дитина, то йому неодмінно дають ім'я за назвою місяця, а якщо випадає сніг, то це вважається добрим знаком.

У кожній родині на столі розстеляють "дасторкон" - білу скатертину, на якій розставлені різні страви. У деяких будинках, як це було раніше, для частування сусідів готують традиційну юшку, іменовану в народі "сумелек", з пшеничного солоду з додаванням борошна, масла і цукру. Напередодні свята люди приводять в порядок житло, розплачуються з боргами, миряться з усіма, з ким посварилися.

Туреччина (Науруз Байрам)

Туреччина (Науруз Байрам)

Відповідно до турецькими звичаями і традиціями людина, яка побачить першим поглядом в перший день Науруза Байрам, буде з ним весь рік.

Таким чином, під час святкування Науруза в Туреччині людей повинні оточувати речі, які символізують благі наміри і щастя, здоров'я і довголіття, удачу у всіх починаннях і процвітання.

Такими предметами для турків здавна вважалися вино, паростки ячменю або коржі-піти, і монети (у наші дні їх місце зайняли купюри).

Обов'язковою атрибутами Науруз Байрами є священний вогонь, сьогодні поступився місце феєрверків, і спеціальні "вогнедишні" дракони.

У сучасній Туреччині також загальноприйняті уявлення фольклорних колективів, приурочені до святкування Науруза Байрамі.

22 березня - день перед Науруз. У цей час готуються до свята - перуть і готують святкові страви. Серед таких страв повинні бути - берек зі шпинатом, фарбовані в цибулинні яйця, юфка, цукерки, Леблебі, локум. У Науруз все ходять один одному в гості, відзначаючи свято разом з сусідами і друзями.

В дні 23 березня прийнято вставати рано вранці і, надівши чисту і новий одяг, відвідувати кладовище. Там члени сім'ї і сусіди п'ють чай або каву, їдять і розмовляють. Після трапези члени сім'ї по одному цілують надгробки і повертаються додому.

Після трапези члени сім'ї по одному цілують надгробки і повертаються додому

Опівдні здійснюється обряд "хак юлештірір", під час якого жінки пригощають всіх горіхами, супроводжуючи церемонію читанням молитов.

Увечері збираються сусіди і родичі, розважаються і розмовляють, разом їдять і п'ють. Все триває до ранку.

У це свято всі ходять з усмішками, всі провини прощаються.

Туркменістан (Навруз)

З давніх весняним святом у туркмен пов'язані деякі прикмети, які і сьогодні популярні в народі.

Наприклад, такі: "Якщо в Навруз буде похмуро, то така погода протримається до червня. Якщо в Навруз йде сніг або дощ - рік буде врожайним".

Якщо в Навруз йде сніг або дощ - рік буде врожайним

Урожай фруктів буде багатим, якщо в Навруз гілки фруктових дерев сочатся. Урожай зернових буде рясним, якщо в Навруз погода буде холодна. Молодь відзначає прихід весни традиційними іграми та змаганнями на свіжому повітрі. Саме на дні святкування Навруза призначаються перші скачки нового сезону, в ці ж дні проводяться перші бої серед пастуших вовкодавів - алабаїв. З'явилося також одне нововведення: тепер в Туркменістані саме в період проведення Навруз-байраму відзначається день Жінки, день Матері, що говорить про визнання жінки в житті суспільства.

Таджикистан (Навруз)

У Таджикистані гостей вітають словами "Навруз Муборак бод!", "Наврузатон піруз бод" ( "Зі святом Новруз"). Святковий стіл в цей день - особливий. На столі обов'язково повинна стояти їжа, що складається з семи страв ( "Хафтсін" і "Хафтшін"), назва яких починається з букви "з". Це суманак, сіпанд, Сірці (оцет), семені (проросла пшениця), сабзи (зелень) і так далі.

Крім перерахованих страв на стіл ставляться дзеркало, свічки і фарбовані яйця. Все перераховане має символічне значення: свіча - світло або вогонь, що оберігає людину від злих духів. Яйце і дзеркало потрібні, щоб встановити завершення старого року і настання першого дня нового. Азербайджанці ставлять фарбоване яйце на дзеркало.

Іран (Навруз)

Іран (Навруз)

У стародавні часи Навруз святкували 13 днів. Наприкінці урочистостей люди виходили в поле, де і зустрічали Новий рік. Такою була прикмета. Вважалося, що вийшов в ці дні в поле насолодитися природою, протягом усього майбутнього року будуть супроводжувати щастя і благополуччя.

Ця традиція збереглася в Ірані, де святкування Навруза триває зазвичай протягом 13 днів, з яких перші 5 днів присвячені зустрічі Навруза і відвідування рідних і друзів. Дев'ятий день відомий як Шахрйаран Навруз (шахський Навруз), а тринадцятий день як Сізда-Бедар ( "Тринадцяте поза домом").

Іранські жінки стрибають через багаття в переддень свята Навруз.

Напередодні Навруза на вулицях міста з'являються актори в червоному одязі.

Особа традиційно мажуть фарбою або чорної сажею.

Азербайджан (Новруз Байрам)

Азербайджан (Новруз Байрам)

Новруз Байрам в Азербайджані відзначають в день весняного рівнодення (20, 21 або 22 березня). Свято є офіційним вихідним днем. Як і Рамазан Байрам - це один з найдавніших і улюблених свят в країні. Азербайджанці починають до нього готуватися за місяць. Кожні чотири вівторка до настання свята символізують собою одну з головних природних стихій: воду, вогонь, землю і повітря. У святковий же день всі чотири стихії об'єднуються з однією єдиною метою - працювати на благо людини, даруючи йому, матеріальний достаток і душевний спокій.

У святковий же день всі чотири стихії об'єднуються з однією єдиною метою - працювати на благо людини, даруючи йому, матеріальний достаток і душевний спокій

Головні страви святкового столу на Новруз Байрам - шакярбура (блюдо з тіста з горіхами, що символізує Місяць), пахлава (символізує 4 сторони світу), зелені паростки пшениці (символ Сонця), фарбовані яйця.

В Азербайджані є така традиція: потрібно запалити багаття, який називають "Тонган", і сім раз стрибнути через нього.

У перший день Новруза прийнято вставати рано. Там, де це можливо, люди йдуть до водойми: умиваються, бризкають водою один на одного. Адже вода - символізує очищення. Тим самим всі бажають один одному благодатного і щасливого Нового року.

Потім за традицією там же пригощають один одного солодощами. В цей день вранці треба поласувати чимось солодким, наприклад, медом, або, якщо його немає, - цукром. Після чого слід вдихнути ароматний дим, який символізує звільнення від "злих духів".

Багато уваги азербайджанці приділяють і підготовці святкового столу в Новруз. За звичаєм, кожна сім'я, накриваючи новорічне застілля, пам'ятає про те, що на столі повинна бути їжа, що складається з семи страв, назва яких починається з букви "з". На столі повинні стояти сумах, скед - молоко, Сірці - оцет, насіння - особлива каша з пшениці, сабзи - зелень і інші.

На столі повинні стояти сумах, скед - молоко, Сірці - оцет, насіння - особлива каша з пшениці, сабзи - зелень і інші

Крім традиційних страв на стіл ставляться дзеркало, свічка і фарбоване яйце. Ці предмети мають глибоко символічне значення: свіча - світло або вогонь, що оберігає людину від злих духів, дзеркало - знак ясності або встановлення часу настання Нового року.

Афганістан (Навруз)

Новий рік в Афганістані - Навруз - святкується 21 березня, о першій годині ночі. З першої години ночі з 20 на 21 березня і до 12 годин денний 21 березня ніхто не виходить на вулицю: існує повір'я, що якщо хтось із родини покине будинок, то в наступаючому році помре один з її членів. Щоб наступний рік був щасливим, забороняється плакати, нервувати, сердитись, карати дітей.

До Навруз починають готуватися задовго до його настання: шиють всім членам сім'ї новий одяг, ретельно прибирають будинок, вибирають подарунки для друзів і знайомих. До свята готують спеціальні страви, солодкі страви, назва яких починається на букву "сін" перського алфавіту. Вони носять назву "Хафт син" - "п'ять" с "". Ці страви не тільки їдять самі, а й обов'язково пригощають друзів і знайомих. Ще одна обов'язкова приналежність святкового столу - фрукти та горіхи; крім того, варять компот з семи видів фруктів.

Варять і фарбують яйця - зазвичай за кількістю дітей в сім'ї. Є повір'я, що фарбовані яйця відводять нещастя, і в Новий рік кожній дитині дають з'їсти яйце.

У ці дні селяни показують свою домашню худобу, проводяться змагання з вільної боротьби - "пахлавані", спортивні забіги, змагання в киданні каменів і кінні скачки "бузкаші", а дівчата збирають букети з тюльпанів. У дні свята прийнято надягати чисті святковий одяг, ходити в гості і пригощати всіх суманаком і хавт мівой.

Іракський Курдистан (Навруз)

Іракський Курдистан (Навруз)

За традицією, 21 березня курди відзначали найбільше свято Навруз, до якого приурочували весняні посіви і перший вигін худоби. Він був пов'язаний з готелем худоби і відзначався зазвичай в період весняного повного місяця або молодика.

Для курдів Навруз - не тільки свято весни і оновлення, а й національне свято, тому що вони пов'язують, його зі звільненням своєї землі від тиранії царя-дракона ЗахОК-Беварасла, оспіваного в легендах.

Новий рік не обходився без рясного застілля. Курди люблять смажити шашлик. Його приготуванням займаються зазвичай чоловіки, зазвичай господар будинку або його старші сини. Поширені солодкі плови. Варять пшеницю, звану Савар, присмачуючи її медом. Багато готують борошняних виробів і п'ють чай. Чаювання є ритуалом, під час якого обмінюються не тільки новинами, а й плітками.

У курдів-хліборобів побутували обряди, пов'язані з водою. Їх виконували жінки. Для того, щоб умилостивити небо під час посухи, вони запрягали волів в соху і орали на землі, а воду. З цією ж метою в посушливі дні жінки обливали один одного водою.

Індія (Навруз)

Мусульмани Індії відзначають Новий рік 21 березня, в день весняного рівнодення. Якщо європейський Новий рік приходить вночі, то Навруз зустрічають днем, але все так само в сімейному колі. Відзначають в країні і 1 січня, оскільки багато соціальних сфери орієнтовані на християнське літочислення. Жителі північної частини прикрашають себе квітами, в південній кладуть на спеціальний піднос солодощі та подарунки. Прийнято також розпалювати велике багаття - його дим, як вірять індуси, віднесе всі невдачі, що минає.

© ztb.kz

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация