Як і чому могли загинути російські найманці в Сирії

  1. Як реагує Росія?
  2. Чи дійсно загинули росіяни?
  3. Що вони там робили?
  4. Як ПВК пов'язані з російською державою?
  5. Чому всі мовчать про ПВК?

Уже кілька днів з Сирії надходять повідомлення про можливе розгромі загону росіян з так званої приватної військової компанії (ПВК) Вагнера. При цьому в Кремлі ці відомості не підтверджують, а на запитання журналіста, чи не планує Росія оголосити траур, відповіли, що не розуміють, в зв'язку з чим його оголошувати. Уже кілька днів з Сирії надходять повідомлення про можливе розгромі загону росіян з так званої приватної військової компанії (ПВК) Вагнера

У Сирії бійців російських приватних військових компаній дипломатично називають консультантами

Андрій Сошників, Павло Аксьонов

Російська служба Бі-бі-сі

Російська служба Бі-бі-сі спробувала розібратися, чи дійсно 7 лютого о Сирії після американського удару загинули росіяни, на кого вони працювали і що робили в зоні американської військової присутності.

Що сталося 7 февраля?

За найпоширенішою версії 7 лютого 2018 загін, у складі якого могли бути і росіяни, намагався зайняти район в провінції Дейр-ез-Зор поблизу Євфрату. Цей район контролюють "Сирійські демократичні сили" (СДС) - повстанська група, яку підтримують США.

Глава центрального командування військово-повітряних сил США генерал-лейтенант Джеффрі Харрігіан 13 лютого дав в Пентагоні прес-конференцію, в ході якої детально виклав американську версію того, що сталося в той день.

За словами генерала, увечері 7 лютого міжнародна коаліція на чолі з США оборонялася, а американські військові радники допомагали сирійським повстанцям відбити "нічим не спровоковану і скоординовану атаку на їх позиції через річки Євфрат".

Генерал заявив, що перед нападом противник провів артилерійську підготовку, в якій брали участь танки, міномети, реактивна і ствольна артилерія. Під прикриттям цього обстрілу на позиції рушили сили в розмірі приблизно батальйону.

В той момент, розповів Харрігіан, в повітрі перебувала авіація, включаючи безпілотні апарати MQ-9 і винищувачі F-22, які виконували розвідувально-дозорні функції.

За словами генерала, американці негайно зв'язалися з представниками російського командування в Сирії і розповіли їм про напад. Подробиці переговорів, а також їх результати і реакцію російських військових він не розкрив, зазначивши лише, що оперативні переговори з російською угрупованням ведуться постійно.

Після цієї розмови, продовжив генерал, коаліція завдала по наступаючих удар, в якому брали участь винищувачі F-15E, безпілотники MQ-9, стратегічні бомбардувальники B-52, важкі штурмовики AC-130 і ударні вертольоти AH-64 Apache.

Генерал назвав удари з повітря точковими, і заявив, що в результаті були знищені кілька артилерійських систем і танків. Після цього, розповів Джеффрі Харрігіан, нападники відступили. Він сказав, що не знає, хто знаходився в складі наступала групи і чи були там російські громадяни.

У свою чергу різні російські та зарубіжні видання стверджують, що росіяни там були і що загинуло їх від 11 до кількох сотень.

Як реагує Росія?

У Кремлі відмовляються коментувати цей інцидент - формально бійці приватних військових компаній непідконтрольні російським властям, в тому числі і міністерству оборони Росії. Останнє, втім, заявило, що в результаті нальоту отримали поранення 25 сирійців, а постраждалих серед росіян немає.

За версією російського міноборони, на підтримуваних США повстанців ніхто не нападав: накриті американським ударом сирійські ополченці нібито проводили операцію проти "сплячої осередку" екстремістського угрупування "Ісламська держава", діяльність якої заборонена в Росії і інших країнах.

При цьому у відомстві підкреслили, що ополченці, що потрапили під удар коаліції, не погодили свою операцію з командуванням російської оперативної групи.

"Я не зрозумів суті, в зв'язку з чим повинен оголошуватися траур?" - відповів в свою чергу журналістам прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков на запитання, чи не планують російська влада вшанувати пам'ять імовірно загиблих в Сирії росіян.

Чи дійсно загинули росіяни?

Дослідницька група Conflict Intelligence Team (CIT) оприлюднила імена сімох передбачуваних російських бійців "ПВК Вагнера", які загинули, за її даними, при авіаудар 7 лютого.

Згідно виявленим в мережі даними, це Олексій Ладигін з Рязані, Станіслав Матвєєв і Ігор Косотуров з азбесту Свердловської області, Руслан Гаврилов з селища Кедрова Свердловської області, Володимир Логінов з Калінінграда, Олексій Дорошенко з Нижнього Новгорода, Володимир з позивним "Апостол" (прізвище невідоме ) і Кирило Ананьїв з Москви.

Останній до 2009 року перебував в Націонал-більшовицької партії, діяльність якої заборонена в Росії судом. Його смерть в Сирії Російській службі Бі-бі-сі підтвердив співголова незареєстрованої партії "Інша Росія" Олександр Аверін.

Загибель Володимира Логінова і Ігоря Косотурова Російській службі Бі-бі-сі підтвердили їх близькі родичі. Смерть Станіслава Матвєєва агентству РБК підтвердив його двоюрідний брат Ігор Пацко. Дати загибелі росіян збігаються з датою нанесення американського удару.

Родичі інших згаданих CIT росіян їх загибель поки не підтвердили.

Що вони там робили?

Глава Центрального командування військово-повітряних сил США Джеффрі Харриган під час виступу в Катарі розповів, що атака на позиції Сирійської демократичної армії і коаліції США увечері 7 лютого була ініційована "невідомими ворожими силами", а у відповідь вогонь був продиктований завданнями самооборони.

За інформацією газети "Комерсант", причиною інциденту стала спроба великих підприємців, що підтримують режим Башара Асада, захопити нафтові і газові родовища курдів - союзників США. З цією метою в наступ рушили проурядові племінні формування, а так звані загони мисливців на ІГ (ISIS Hunters), посилені бійцями "ПВК Вагнера", йшли у другому ешелоні. Під удар потрапили і ті, і інші, сказав виданню неназване джерело.

Джерело "Московського комсомольця" в Сирії також стверджує, що сирійці нібито вирішили разом з російськими найманцями захопити завод у курдів в зоні присутності американців: "Там було три роти приватників і ополчення сирійців. Першу лінію курдів і американців знесли досить швидко, навіть занадто легко. потім прилетіла авіація, безпілотники і вертушки, і чотири години їх молотили ".

Видання наводить і іншу версію: нібито розстріляна колона контратаковала бійців екстремістської організації "Ісламська держава", діяльність якої заборонена в Росії і багатьох інших країнах. Ті ж відступили в бік нафтопереробного заводу CONOCO, де могла перебувати секретна база США.

"Не розумію, на що розраховували, - сказав співрозмовник" Московського комсомольця ". - З одними" калашами "полізли на американців. Але це була чисто комерційна тема. До війни вона не має ніякого відношення".

У чому сенс ПВК?

"Це [приватні військові компанії] є інструментом реалізації національних інтересів без прямої участі держави", - сказав Володимир Путін в 2012 році, коли йому запропонували легалізувати ПВК. Прем'єр-міністр тоді пообіцяв подумати над цим питанням і, схоже, думає досі.

"ПВК Вагнера" ​​- неформальна військова організація, імовірно брала участь в бойових діях на Донбасі (на стороні самопроголошених республік) і в Сирії (на стороні уряду Асада). Про діяльність цієї ПВК вперше розповіла інтернет-газета "Фонтанка" восени 2015 року.

За версією видання, за ПВК може стояти підприємець Євген Пригожин. Близькі до нього компанії виграють підряди на обслуговування російської армії. Імовірно пов'язана з Пригожиним компанія "Євро Поліс" нібито уклала угоду з режимом Башара Асада, за яким отримує чверть нафти на відвойованої у ІГ території.

У 2017 році міністр нафти і мінеральних ресурсів Сирії Алі Ганем підтвердив заплановане співробітництво з Росією в нафтогазовому секторі, а також зустріч з російськими нафтовими компаніями, що працюють в Сирії.

Ганем оцінив щоденний видобуток на підконтрольній сирійському уряду території в 8 тисяч барелів нафти і в 9 млн кубометрів газу. Для порівняння: Росія щорічно видобуває понад 10 млн барелів нафти і понад 600 млрд кубометрів газу.

Як ПВК пов'язані з російською державою?

Як стверджували "Фонтанка" і CIT, службовці "ПВК Вагнера" ​​не мають відношення до жодної офіційної силовій структурі Росії, проте за свою бойову роботу отримували бойові ордени та медалі.

Колишній боєць "ПВК Вагнера" ​​Микола С. сказав "Центру управління розслідувань", що нічого приватного в цьому підрозділі немає. "ПВК з великих десантних кораблів разом з технікою не висаджуються. Це справжнісінька армія. Група виконує строго завдання, які ставить російське командування. А дурне назву ПВК придумали журналісти. Можна подумати, нас можна найняти охороняти дачу або яхту", - сказало джерело.

За даними Служби безпеки України, 95% воювали на території цієї країни членів "ПВК Вагнера" ​​- це громадяни Росії.

"Як правило, це колишній спецназ, Грушники, десантники", - заявив глава СБУ Василь Грицак.

Євген Пригожин. Фото: Mikhail Metzel / TASS

У 2016 році керівники "ПВК Вагнера" ​​нібито побували на прийомі у президента Володимира Путіна - фото із зустрічі опублікувала "Фонтанка". На фото поруч з Путіним стоїть передбачуваний засновник цієї структури - Дмитро Валерійович Уткін (позивний Вагнер), підполковник запасу, який раніше служив командиром 700-го окремого загону спецназу в 2-й бригаді спеціального призначення в Псковській області.

Чому всі мовчать про ПВК?

Москва заперечує, що в Сирії воюють співробітники російських приватних військових компаній. За офіційними даними Міноборони, бойові втрати Росії в республіці за весь час кампанії склали близько 40 осіб. За підрахунками Reuters, тільки в 2017 році в Сирії загинула 131 російський найманець (агентство зазначає, що військовослужбовців ця цифра не враховує).

У відсутності закону, що регулює діяльність ПВК, єдиною правовою нормою, що відноситься до участі російських добровольців в бойових діях за кордоном, є стаття 359 кримінального кодексу Росії - "Наемничество". Для двох керівників "Слов'янського корпусу" (перша інкарнація "ПВК Вагнера") Вадима Гусєва та Євгена Сидорова поїздка до Сирії завершилася кримінальними справами і вироками з реальними термінами.

В кінці 2014 Держдума відхилила проект закону "Про приватних військово-охоронних компаніях", внесений через думський комітет з оборони депутатами Горовцовим, Шеїн, Носівка. Однак 14 лютого голова комітету Держдуми з оборони Володимир Шаманов заявив про новий законопроект про ПВК. За його словами, документ спрямований на отримання відгуку в уряд.

Як реагує Росія?
Чи дійсно загинули росіяни?
Що вони там робили?
Як ПВК пов'язані з російською державою?
Чому всі мовчать про ПВК?
Що сталося 7 февраля?
Як реагує Росія?
Я не зрозумів суті, в зв'язку з чим повинен оголошуватися траур?
Чи дійсно загинули росіяни?
Що вони там робили?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация