Як вибрати відеокарту - критерії і характеристики

  1. Вибір на основі ціни
  2. Вибір на основі параметрів і характеристик
  3. Графічне ядро ​​(воно ж GPU, графічний чіп або графічний процесор)
  4. відеопам'ять
  5. Розрядність шини пам'яті
  6. Робоча частота відеопам'яті
  7. контролер ЦАП
  8. Видеоконтроллер (він же VDC)
  9. Система охолодження відеокарти
  10. інтерфейс відеокарти
  11. Де найкраще купити відеокарту?
  12. Післямова

Доброго часу доби, дорогі друзі, читачі, відвідувачі та інші особистості :) Поговоримо як вибрати відеокарту.

Напевно багатьом відома ситуація: кілька років тому у Вас з'явився комп'ютер, він всім влаштовував довгий час і все було добре .. Але раптом з'являється нова комп'ютерна іграшка або програма, яку Ваша система, на жаль, вже не тягне, набридливо пригальмовуючи або НЕ запускаючи її зовсім . Що ж робити? Відповідь проста: потрібно оновити конфігурацію комп'ютера, або спробувати оптимізувати систему (можна ще зайнятися оверклокінгом - він же розгін - але про це буде окремий матеріал трохи пізніше;)).

Цією статтею я продовжую запущений колись цикл статей (в рамках якого опубліковані такі матеріали як: " Intel або AMD. Проблематика вибору. "," Як правильно вибрати вентилятор (кулер) для процесора "," Як вибрати роутер. Поради та рекомендації. "Тощо), в якому детально розповідаю Вам про те, на що потрібно звертати увагу при покупці окремих« запчастин »для Вашого комп'ютера.

Цього разу мова піде про вибір відеокарти, адже саме відеокарта - це «основна» запчастина комп'ютера, яка часто оновлюється насамперед (у всякому разі це актуально для всіх граючих, а так само працюють з повновагими графічними додатками, людей).

Поїхали.

Вибір на основі ціни

На даний момент на ринку представлено дуже багато різних відеокарт. Здавалося б, вибрати «видюху» - завдання не з легких. Але насправді все набагато простіше.

Для початку потрібно визначитися з, так званим, «сімейством» відеокарт. Оних на російському ринку всього два - nVidia і AMD (зелені та червоні, як їх називають в народі). У обох сторін є свої переваги: ​​відеокарти від nVidia, наприклад, можуть похвалитися б Про льшей підтримкою різних цікавих технологій (PhysX, 3D Vision і т.д), а відеокарти від AMD кращим, в порівнянні з nVidia, співвідношенням ціна-якість (і взагалі ціни на червоні картки істотно нижче). Втім, насправді різниця не сильно велика і це все як вічна суперечка Intel vs AMD , Тобто глобально, як то кажуть, кожному своє.

У кожному сімействі відеокарти поділяються за ціновими сегментами (нішах) для певного типу відеокарт на ринку. Існують наступні сегменти відеокарт:

  • Відкрите інфрабюджетного цінового сегмента
    В основному використовуються як альтернатива вбудованому відеочіпі в материнських платах. На даний момент, найдешевші на ринку.
    Найчастіше їх ще називають офісними, хоча ця назва не завжди вірно. наприклад:
    У nVidia це відеокарти типу GF210-220, GF410-420-430, GF510-520 і т.д (тут і далі GF - це відомий всім NVIDIA GeForce)
    У AMD це відеокарти типу HD4550, HD5450, HD6450 і т.д
  • Відкрите бюджетного цінового сегмента
    Такі відеокарти відмінно підійдуть на заміну старої карти, що на називається, «на льоту».
    Грубо кажучи, якщо міняти відеокарту Ви не збиралися, але вам довелося в силу того, що вже стояла, наприклад, згоріла, відеокарти саме цього цінового сегмента є для Вас найбільш оптимальним вибором.
    Все тому, що бюджетний ціновий сегмент згодом поповнюється з відеокарт вищих цінових сегментів, тобто нерідкі випадки, коли людина приходить в магазин купити нову відеокарту, тому що стара у нього скиснула, і раптом виявляє, що відеокарта, яка була в два рази могутніше і коштувала набагато дорожче, зараз лежить на вітрині за більш ніж прийнятну суму. «Навіщо купувати відеокарту нової моделі, якщо я можу купити попередню модель набагато дешевше?» - подумає він. І часто буде прав.Прімери таких відеокарт:
    У nVidia це відеокарти типу GF240, GF440, GF540 і т.д
    У AMD це відеокарти типу HD4830, HD5670, HD6670 і т.д
  • Відкрите середнього цінового сегмента
    Ці відеокарти найпоширеніші на ринку. Саме вони в основному вибираються при підборі комп'ютера. Їх характеристики набагато вище, ніж у відеокарт попередніх цінових сегментів і, відповідно, вони набагато могутніше і дорожче. Ці відеокарти призначені для будь-яких потреб і потреб і вони з однаковим успіхом будуть справлятися як з новими іграшками, так і з роботою з графікою.
    Оні відмінно підходять для оновлення комп'ютера, але при цьому можуть зажадати додаткових витрат, наприклад, на більш потужний блок живлення. Саме з цього сегмента відеокарт вводиться ще один критерій вибору, а саме це актуальність відеокарти.

    Що ж таке актуальність?

    Наведемо приклад: Ви придбали нову комп'ютерну гру, встановили її, а вона безбожно «гальмує». Що ж робити? Відповідь: швидше за все, треба йти в магазин за новою відеокартою. Прийшовши туди можна, заощадити і взяти картку з бюджетного цінового сегмента (по суті таку ж, як і у Вас, але щодо могутніше), а можна підкинути грошенят і взяти з середнього цінового сегмента, яка дорожче і пристойно могутніше Вашої.
    У першому випадку Ви звичайно зможете пограти в нову іграшку, але через якийсь місяць, можливо, знову вийде іграшка ще новіше і вона знову буде «гальмувати». Прикро ж.
    А от у другому випадку Ваша відеокарта відмінно впорається і з цією грою, і з будь-якої іншої протягом якогось часу.

    Ось цей час (тобто час, який картка тягне нові ігри та програми, що називається, без гальм і на макс.настройках) і називається періодом актуальності даної відеокарти, тобто наприклад, відеокарта від nVidia на чіпі GF450. Вона все ще перебуває в середньому ціновому сегменті, але її актуальність менше, ніж у відеокарти на чіпі GF550.

    Приклади відеокарт середнього цінового сегмента:
    У nVidia це відеокарти типу GF450, GF550, GF460, GF465
    У AMD це відеокарти типу HD5750, HD5770, HD6750, HD6770, HD5850, HD6850

  • Відкрите вищого цінового сегмента
    Ці відеокарти є найдорожчими на ринку і саме вони є еталоном потужності і продуктивності. За допомогою цих відеокарт корпорації nVidia і AMD показують «хто в домі господар».

    Оновлюватися за допомогою них найчастіше накладно бо, швидше за все, буде потрібно заміна практично всіх комплектуючих (у всякому разі, процесор і блок живлення, як правило, міняти доводиться точно), та й доведеться істотно розщедритися на саму карту, бо її ціна зазвичай близька до ціни вашого комп'ютера в цілому :)

    А взагалі ці відеокарти, так би мовити, мрія будь-якого техногіков і солодкий сон просунутого геймера. Перевага оних в дуже великому терміні актуальності, бо навіть випущена майже 4 роки тому "видяха" від nVidia серії GF285 навіть зараз не знає гальм і буде актуальна ще відносно довгий термін.

    Вибір цих відеокарт безпосередньо залежить від можливостей Вашого гаманця, так як практично будь-яка з них коштує порівняно дорого (а деякі моделі і взагалі стоять майже як танк).

    Приклади таких відеокарт:
    У nVidia це відеокарти типу GF285, GF470, GF480, GF 570, GF580, GF590 і т.д
    У AMD це відеокарти типу HD6870, HD5870, HD6950, HD6970, HD5970, HD6990 і т.д

Якось так.
А взагалі інформація по відеокартам в перерахованих вище розділах аж ніяк не є догмою при виборі оних, скоріше це просто поділ на грошові сегменти, з метою створення для Вас якогось орієнтира.

Природно, що стаття за вибором відеокарти була б неповною, якби я не розповів Вам про характеристики оних, адже при виборі відеокарти завжди варто спиратися не стільки на ціну, скільки на характеристики, бо картки одного цінового сегмента (навіть одного типу і на одному чіпі) часто можуть відрізнятися за своїми параметрами і потужності.

Давайте докладніше розглянемо які характеристики бувають, за що відповідають і для чого вони потрібні.

до змісту ↑

Вибір на основі параметрів і характеристик

Почнемо з того, що у будь-якої відеокарти є декілька апаратних компонентів, кожен з яких має свої власні характеристики, що визначають сумарну продуктивність.

Грубо кажучи, відеокарта складається з графічного ядра, блоків відеопам'яті, контролера ЦАП (RAMDAC), видеоконтроллера з відеовиходами (про них ви можете прочитати в цій моїй статті ), Плати текстоліту (з розсипом транзисторів, конденсаторів, перетворювачів і тд) і системи охолодження. Крім відеопам'яті у відеокарти так само присутній пам'ять V-ROM (по суті, те ж саме, що і БІОС в материнській платі), але детально про неї ми говорити не будемо, так як на продуктивність відеокарти вона, за рідкісним винятком, не впливає.

Розглянемо докладніше ці компоненти відеокарти і їх технічні характеристики.

до змісту ↑

Графічне ядро ​​(воно ж GPU, графічний чіп або графічний процесор)

Є основою відеокарти і саме від нього багато в чому залежать швидкодія і можливості всього пристрою. Воно займається розрахунками зображення, що виводиться, звільняючи від цього обов'язку CPU (процесор комп'ютера), а так само проводить розрахунки для обробки команд тривимірної графіки.

Основна технічна характеристика ядра - це частота, яка вимірюється в мегагерцах. Чим більше це значення, тим швидше, продуктивніше і могутніше сама відеокарта, тобто при виборі між двома картками, продуктивність вище буде у тій, частота графічного процесора якої вище, а тому в першу чергу ми звертаємо увагу саме на цей параметр.

до змісту ↑

відеопам'ять

Друга за важливістю і так само сильно впливає на кінцеву продуктивність відеокарти характеристика. Она зберігає в собі всю графічну інформацію, створену ядром.

Є кілька типів відеопам'яті, а саме, в залежності від цінового сегмента, це може бути пам'ять типу: DDR, DDR2, DDR3, GDDR3, GDDR5 і тп. За ідеєю ця ротація визначає спритність пам'яті, хоча, чесно кажучи, на практиці, я вважаю, це чистий маркетинг і важливіше зовсім не всі ці 1-2-3, а тільки характеристики, а саме: обсяг пам'яті (вимірюється в мегабайтах), розрядність шини пам'яті (вимірюється в бітах) і, так само, як і у графічного ядра, тактова частота пам'яті.

Важливіше інших тут розрядність шини, бо вона є параметром, що визначає продуктивність відеопам'яті і відеокарти взагалі. Велика розрядність (або, як кажуть, ширина шини пам'яті) дозволяє передавати б Про льше кількість інформації в одиницю часу в графічне ядро ​​і назад (це називається пропускною спроможністю), що, природно, забезпечує більшу продуктивність відеокарти (при інших рівних умовах).

до змісту ↑

Розрядність шини пам'яті

Як і тип пам'яті, залежать від цінового сегмента відеокарти:

  • У відеокарт інфрабюджетного цінового сегмента - це 64 і 128 біт
  • У відеокарт бюджетного цінового сегмента - це 128 і 256 (іноді, найчастіше у перехідних відеокарт)
  • У відеокарт середнього і вищого цінового сегмента - це 256, 384, 448, 512, 2 * 512 (якщо відеокарта двухчиповая), 768 і далі

Зверніть увагу, що обсяг відеопам'яті у всіх сегментах може бути однаковим, скажімо, 1024 мегабайт, але у одних тип пам'яті DDR2 і розрядність 64 біта, а у інших тип пам'яті GDDR5 і розрядність 256 біт. Наведу порівняльний приклад, щоб було зрозуміло, що в такому випадку спритніше.

Уявіть собі ситуацію: Ви прийшли в магазин за новою відеокартою. Після ознайомлення з товаром Ви бачите дві відеокарти на одному чіпі і одного виробника. Читаючи характеристики, ви виявляєте, що типи пам'яті у них однакові, а ось її обсяг і розрядність шини відрізняються. У одній 512 мб і розрядність 256 біт, а в іншої 1024 Мб і розрядність 128 біт. Як Ви думаєте, яку відеокарту краще вибрати? Виходячи зі сказаного мною вище, правильним вибором буде відеокарта з 512 мб і 256 бітами, бо пропускна здатність оной буде істотно більше, а значить і загальна продуктивність картки буде відрізнятися в рази.

Говорячи з власного досвіду, розрядність є чи не головною характеристикою і, скажімо, разок відхопивши картку з розрядністю 512-768 bit, Ви зможете кілька років і штук 5-7 поколінь відеокарт не робити заміну оной взагалі, заощадивши значну кількість коштів і нервів на чергових апгрейдах (оновлення компонентів комп'ютера).


Так, наприклад я, свого часу взяв картку GTX 285 з розрядністю в 512 Bit і до сих пір не відчуваю потребу в заміні оной, нехай навіть граючи в Сrysis 2 з поліпшеними текстурами і макс.настройкамі. До слова, судячи з GPU-Z, оное не дуже дивно бо характеристики пропускних спроможностей між, скажімо, 580-ої картою з 364Bit і 285-ої з 512 досить близькі, не дивлячись на різницю в 9 поколінь (це ще я не вважав 320 -і і всякі дрібні різновиди і форм-фактори) між 580 карткою і 285.

Далі у нас йде ..

до змісту ↑

Робоча частота відеопам'яті

Це досить важлива характеристика, яка визначає швидкість запису і зчитування даних з пам'яті відеокарти. Чим більше це число, тим швидше відеоадаптер обробляє інформацію. Особливо цей параметр важливий для геймерів. Частота вимірюється в мегагерцах (МГц) або гігагерцах (ГГц). Як і у випадку з частотою ядра, рекомендується враховувати цей параметр і мати на увазі, що чим він вищий - тим краще

Ну і, як висновок розбору характеристик відеопам'яті, зазначу, що найменш важливий параметр відеопам'яті це ... її обсяг. Дві однакові відеокарти відрізняються лише за обсягом пам'яті, будуть різні в ціні в середньому на 10-15% на користь тієї, у якій більший обсяг, хоча на ділі, різниця в продуктивності становить 2-5%. Сенс брати карти з величезною пам'яттю є тільки, якщо Ви точно знаєте, що она Вам прямо таки дійсно необхідна (це актуально для різних художників, дизайнерів і тп, у яких є програми, що прямо залежать від кількості пам'яті).

до змісту ↑

контролер ЦАП

Цифро-аналоговий перетворювач, він же RAMDAC. Взагалі, ЦАП це ніщо інше як «перехідник» між цифровим світом і світом аналоговим (який можна побачити, відчути, почути ... і навіть понюхати :)).

У відеокарт покоління було потрібен для того, що б перетворити зображення, створене графічним ядром, вивантажене в пам'ять і сформований видеоконтроллером (про нього нижче) в «доступний» нашому монітора тип сигналу. Все це звичайно грубо сказано, але пояснити що таке ЦАП -царап, не вдаючись у складні технічні терміни (які теж потрібно розшифровувати), дуже складно і клопітно, тим більше по RAMDAC відеокарта не вибирається (це один з останніх параметрів на який варто звертати увагу ).

Все це звичайно грубо сказано, але пояснити що таке ЦАП -царап, не вдаючись у складні технічні терміни (які теж потрібно розшифровувати), дуже складно і клопітно, тим більше по RAMDAC відеокарта не вибирається (це один з останніх параметрів на який варто звертати увагу )

Параметром цього перетворювача є його частота. До виходу останнього покоління відеокарт, вважалося, що чим більше частота RAMDAC, тим вище дозвіл може мати вихідна картинка, але зараз з виходом сигналу високої роздільної здатності, оно використовується в основному для розділення сигналу, наприклад, на два монітори, а тому не обов'язково особливо звертати увагу на цей параметр, досить лише глянути графу "Максимальна роздільна здатність відеокарти", яка вказана майже у всіх прайсах тлумачних магазинів. Про всяк випадок скажу, що майже загальноприйнятий стандарт в сучасних картах - це частота RAMDAC рівна 400 Mhz.

до змісту ↑

Видеоконтроллер (він же VDC)

Важлива штука в карті. Саме він відповідає за формування кінцевого зображення і дає команду ЦАП на його обробку. Так само він відповідає за прийом-перенесення інформації з пам'яті на обробку і виведення зображення і саме він дає «команду» графічному ядру на обробку запиту CPU. Видеоконтроллер є «посередником - співучасником» у всіх процесах створення-обробки зображення.

Для нас, правда, він не має такого важливого значення просто тому, що від нього безпосередньо не залежить продуктивність відеокарти, а тому він вказаний в цій статті просто для довідки :)

до змісту ↑

Система охолодження відеокарти

Розвиток відеокарт від простої плати відео-виведення до потужної графічної ігровий станції йшло більше двох десятків років, і спочатку відеокарти не були орієнтовані на сегменти, аля ігрові, офісні і т.д. Відеокарта служила тільки виведенням інформації, а за обробку відеозображення відповідав центральний процесор (CPU), що було досить жорстоко, бо йому і так вистачало чим зайнятися :)

Сучасні відеокарти повністю звільнили нещасний кристал (процесор) від цих потреб, та й взагалі, останнім часом, деякі арифметичні дії, ніяк не пов'язані з графікою, так само краще і швидше, ніж центральний процесор, виконує графічне ядро, тобто картка ще і взяла на себе деякий набір додаткових функцій.

Сучасні відеокарти повністю звільнили нещасний кристал (процесор) від цих потреб, та й взагалі, останнім часом, деякі арифметичні дії, ніяк не пов'язані з графікою, так само краще і швидше, ніж центральний процесор, виконує графічне ядро, тобто картка ще і взяла на себе деякий набір додаткових функцій

Природно, що зростанням потужності і функціоналу картки вимагали все більше харчування і виділяли все більше тепла, а тому їм тепер потрібні величезні і сильні системи охолодження. Сучасні картки обросли радіаторами, тепловими трубками і кулерами всіх видів і кольорів. Практично у кожного виробника є своя запатентована система охолодження, яка за замовчуванням встановлюється їм на той чи інший тип плати.

Що ще про охолодження

Охолодження грає величезну роль в продуктивності і терміні життя Вашої відеокарти, а тому, при виборі, рекомендую дотримуватися кількох простих критеріям:

  • Охолодження на Картці винне буті активним, тобто наявність вентіляторів обов'язково. Карта просто з радіатором буде перегріватіся, та ще й Суттєво підніматі температуру в корпусі.
  • Чим более вентіляторів в системе охолодження карти - тім краще.
  • Чим більше діаметр вентиляторів і кількість лопатей на ньому - тим краще.
  • Бажано наявність теплових труб і рясного радіатора (в ідеалі, мідного і покриває пам'ять карти).

Повторюся, що вибір картки з потужним охолодженням - це дуже важливо. Остерігайтеся відеокарт з одним пластмасовим маленьким кольором і величезним красивим пластмасовим кожухом. Між картою трохи слабший але з хорошим охолодженням і картою трохи потужніший, але слабким охолодженням, краще вибирати першу, або купити окремий хороший кулер + вжити заходів щодо поліпшення ефективності обдування (докладніше писав у статті: " Пара слів про охолодження відеокарти ").

Ну і наостанок пару слів про ..

до змісту ↑

інтерфейс відеокарти

Інтерфейс - це, по суті, слот, в який картка вставляється в материнську плату. Оно може бути AGP (старий стандарт), або PCI-E (новий стандарт, "повне" назва PCI-Express). У зовсім старих машинках це може бути просто PCI.

AGP може мати приписку x1, x2, x4, x8, а PCI-E, відповідно, x1, x2, x4, x8, x16 1.0, x16 2.0, x16 2.1.
Ці самі "ікси" 1-16 визначають пропускну здатність і чим вище покоління було, тим спритніше карта.

Само собою, що як і відеокарти, у материнської плати теж є цей параметр, бо в ній і є якраз той самий слот куди карта встромляється. До слова, оні роз'єми відрізняються за розміром і майже взаємозамінні, тобто припустимо, карту x4 можна вставити в слот x16, але не навпаки (хоча, якщо Ви скористаєтеся лобзиком .. :)). Природно, що треба враховувати параметр інтерфейсу і купувати картку, яка буде підтримуватися Вашої мат.плату, а точніше мати відповідний роз'єм, інакше доведеться можливо змінювати ону (що, ймовірно, спричинить покупку нового процесора і тп).

до змісту ↑

Де найкраще купити відеокарту?

У Першу Черга Рекомендуємо три магазини, примерно з рівною мірою якості:

  • GearBest , - для тих, хто НЕ боїться купуваті за кордоном и економіті гроші. Є много цікавіх SSD "китайського" типу , Кілька популярних марок, так и в цілому Приємний магазин, де йдут постійні Акції та інше;
  • JUST , - мабуть, кращий вибір з точки зору співвідношення ціна-якість SSD (і не тільки). Цілком віразні ціни, хоча асортимент, що не всегда бездоганну з точки зору різноманітності. Ключовий перевага, - гарантія, яка Дійсно дозволяє в течение 14 днів поміняти товар без всяких вопросам, а Вже в разі гарантійніх проблем магазин встане на Вашу сторону и поможет вірішіті будь-які проблеми. Автор сайту корістується ним уже років 10 мінімум (ще з часів, коли смороду були Частина Ultra Electoronics), чого и Вам радить;
  • OLDI , - один з найстарішіх магазинів на Сайти Вся, як компанія існує десь порядку 20 років. Пристойний вибір, Середні ціни и один з найбільш зручне сайтів. У загально и цілому приємно працювати.

Вибір, Звичайно, за Вами. Звичайно, всякі там Яндекс.Маркет Ті ніхто НЕ відміняв, но з хороших магазинів я б рекомендував самє ЦІ, а не якісь там МВідео и інші Великі мережі (Які часто не просто дороги, но збіткові в плане якості обслуговування, роботи гарантійкі та ін) .

до змісту ↑

Післямова

На цьом, мабуть, все.

На закінчення хотілося б сказати, що в статті свідомо опущений ряд параметрів, на зразок кількості потокових процесорів, числа текстурних блоків і блоків рендеринга, підтримка шейдеров тощо, бо оні грають далеко не основну роль, а я постарався висвітлити тільки найголовніші і особливо впливають на продуктивність характеристики, попутно згадавши деякі речі, які часто вказують в прайсах, але спиратися на які, при виборі картки, зовсім необов'язково.

Як і завжди буду радий Вашим питань, доповнень, уточнень і всього іншого. Висловлюйте оні в коментарях до даної статті.

  • PS: Звичайно, що стаття, за старою доброю традицією, написана максимально простою мовою (хоча і вийшла вельми об'ємної), уникаючи перенасичення всякими цифрами, формулами, таблицями, тестами і векторами, значення яких зрозумів би тільки людина, близько знає апаратну частину даного відеотехніка , а так само, частенько безпосередньо пов'язаних з маркетингом. У зв'язку з оним, я попереджаю холіварщіков, любителів всяких очок в тестах, вимерятелей різниці в 2-5 fps та інших сумнівних особистостей, що Ваші, в більшості своїй, неадекватні коментарі будуть видалятися без всяких докорів сумління. Читайте правила проекту.
  • PS2: Представлене в текстах комп'ютерне залізо показано виключно для прикладів і ознайомлення. Ніякої реклами.
  • PS3: Стаття написана людиною, що живе в мережі під ніком Simoro . За що йому величезне спасибі.

Ми в соц.сетях: ВК Facebook Twitter Telegram

Що ж робити?
«Навіщо купувати відеокарту нової моделі, якщо я можу купити попередню модель набагато дешевше?
Що ж таке актуальність?
Що ж робити?
Як Ви думаєте, яку відеокарту краще вибрати?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация