Як з'явився російський блатний жаргон - феня?

  1. Звідки взялася феня
  2. Для чого використовується жаргон на зоні
  3. Хто і де зараз «по фені ботает»

Саме слово «феня» походить від офенею - бродячих торговців в Стародавній Русі. У них не було писемності, а для спілкування один з одним вони використовували особливу мову, прозваний між ними фєнєю. Через багато років цією мовою стали користуватися представники кримінального світу: сутенери, жебраки і злодії.

Фактрум розповідає читачеві про те, як з'явився і розвивався російський блатний жаргон.

Звідки взялася феня

Приблизно з XVI століття жаргон - феня - міцно увійшов в життя арештантів і довгий час залишався лише їх «привілеєм». Але в XX столітті, особливо після масових амністій , Кримінальний жаргон став проскакувати і в мові простих обивателів. Особливо модним розмова по фені став в дев'яностих, тоді це стало вважатися показником приналежності до світу нових росіян.

Більшість же слів бандитського жаргону було запозичено з інших, особливо багато слів було взято з їдишу. Так, досвідченого злодія називають «марвіхери», що перекладається з їдишу як «той, хто здатний багато заробити». Навіть такі близькі російському вуху слова, як «шмонати» і «сміття», були взяті з їдишу та адаптовані. Крім того, жаргон зеків рясніє прикметниками і дієприкметниками, які перейшли в розряд іменників: «смотрящий», «блатний», «ображений», «червоний» і так далі.

Для чого використовується жаргон на зоні

Коли говорити на фені тільки-тільки почали, її вживали в основному для того, щоб приховати якусь інформацію. Бандити могли спокійно розмовляти на своєму кримінальному жаргоні навіть в присутності поліцейських, адже ті все одно нічого не розуміли. А в тюрмах арештанти бота по фені прямо при наглядачі, не особливо-то і ховаючись.

Найбільш часто феня використовується для того, щоб охарактеризувати ту чи іншу людину і його місце в тюрмі. В більшості своїй ці слова несуть негативне забарвлення: «щуром» називають тих, хто краде у своїх, «квочкою» - стукачів, а «козлом» - в'язня, який співпрацює з адміністрацією в'язниці.

Хто і де зараз «по фені ботает»

Зрозуміло, на злодійському жаргоні кажуть в тюрмах і колоніях і поза ними стін. Злочинці, що знаходяться на волі, розмовляють на фені завжди, навіть не замислюючись. Для них феня вже давно стала не жаргоном, а прямо-таки рідною мовою. Часто злочинці навіть не знають, як сформулювати ту чи іншу фразу нема на фені. Але блатний жаргон багатий на вираження, фрази і слова, які точно характеризують людину або його вчинки.

Ботают на фені і люди, що зіштовхуються з кримінальним світом, але прямого відношення до нього не мають. Таких зазвичай називають «пасажирами». Вони запросто розуміють тюремну феню, але не використовують її для повсякденних бесід, на відміну від кримінальників. Багато, кажучи на фені, намагаються видати себе за крутих блатних бандитів, але справжні кримінальні авторитети розкушують таких на раз-два.

Знайшла феня своє місце і в лексиконі простих людей. Дуже часто з вуст дівчинки-відмінниці або інтелігентної бабусі ні-ні та й почуєш якусь слівце з блатного жаргону. Так вийшло тому, що довгий час тюремна романтика була в моді і волею-неволею проникла в життя практично кожного росіянина. Особливо часто сленг фені можна було почути в 90 і початку 2000, коли по всіх каналах показували серіали і фільми про злочинців.

Читайте також: За яким принципом в російських в'язницях дають клички

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация