Як взяти кредит і не віддати відсотки

Якщо кредит вказано в доларах, суд може його скасувати. фото ВТБ

Банкірів шокувала звістка про те, що ТОВ "Готель" Централь "з Донецька зуміло отримати рішення госпсуду Донецької області про визнання недійсним кредитного договору з" ВТБ Банком "на суму $ 18,8 млн, укладеного два роки тому, а також іпотечного договору і договору застави . Суддя грунтувався на тому, що в Україні єдиний засіб платежу - гривня. Це рішення суду підтвердив Донецький апеляційний госпсуд, і воно вступило в силу.

У ТОВ нам відповіли, що вони дійсно виграли суд, але від докладних коментарів відмовилися. В "ВТБ Банку" нам повідомили, що вони подають касаційну скаргу.

Як роз'яснив нам партнер і керівник судової практики юридичної фірми "Василь Кісіль і Партнери" Олексій Філатов, рішення суду означає, що сторони повинні повернути один одному все отримане за договором. Таким чином, позичальник зобов'язаний повернути ВТБ суму тіла кредиту, а ВТБ позичальнику - суму сплачених ним відсотків та інших платежів! Те ж саме стосується недійсності договору застави: якщо предмет застави передавався у володіння банку, банк повинен повернути його позичальникові.

Якщо рішення не скасує вищестояща інстанція, це може стати прикладом для інших неплатників, побоюються банкіри. "Дуже небезпечний для банківської системи прецедент, я не бачу ніяких правових підстав для такого рішення. Це не перший випадок: я знаю два приклади, коли суд зобов'язав банк перерахувати кредит у гривню за курсом на день видачі (близько 5 грн ./$), але вони були скасовані вищою інстанцією ", - говорить директор департаменту організації продажів банку" Фінанси та кредит "Ігор Шевченко. Що стосується можливості для фізосіб оскаржити такий договір і виграти позов, то пан Шевченко вважає, що це неможливо, адже в договорі сторони добровільно погодилися на видачу кредиту в валюті.

МЕХАНІЗМ. Однак юристи говорять, що хоча і малоймовірно, але позбутися від валютного кредиту можна. Можна подати позов, щоб його визнали недійсним з моменту укладення в зв'язку з тим, що сума кредиту вказана в інвалюті, але тільки якщо у вашому договорі вона прописана лише в доларах без перерахунку в гривні, оскільки це порушує ст. 99 Конституції, ст. 524 Цивільного кодексу, ст. 189 і 198 Госкодекса, Декрет Кабміну "Про систему валютного регулювання" і ст. 35 Закону "Про національний банк".

Юристи кажуть, що паралельно "ведеться робота" зі знайомим суддею, якому пропонують, скажімо, 5-10% від суми кредиту за винесення потрібного рішення. Нескладний розрахунок показує: якщо зайняти у банку на 20 років $ 100 тис. На покупку квартири під 20% річних, то за договором доведеться заплатити банку понад $ 300 тис. А подяка судді обійдеться всього в $ 5-10 тис.

ПРЕЦЕДЕНТ. Поки такі справи в Україні - рідкість, але відомий адвокат Олексій Резніков прогнозує хвилю подібних позовів, причому в першу чергу від боржників-фізосіб, у яких іпотека в валюті. "Згадане рішення більше відповідає букві закону, ніж його духу. Але буде Верховний суд. Напевно з'явиться не тільки його рішення, але і спеціальне роз'яснення Кабміну або НБУ з приводу таких позовів. До того ж я з трудом вірю, що банки настільки ризикували і масово кредитували у валюті, порушуючи нормативи НБУ ".

$ 5 ТИСЯЧ - І ВИ БАНКРОТ

Місяць тому вперше в Україні суд визнав людини банкрутом. Від боргу звільнили пенсіонерку Тетяну Осипову, яка взяла в банку як фізособа кредит 300 тис. Грн. (З відсотками, що набігли - 460 тис.) На квартиру. У підсумку з молотка були продані за 150 тис. Грн. перероблена під офіс квартира і автомобіль. Більше у неї ніякого майна не виявилося. Юристи відзначають, щоб стати банкрутом, треба: бути зареєстрованим як приватний підприємець (але еспедешниками можна стати вже після того, як взяв кредит, як і зробила Осипова); мати борги не тільки перед банком, але і іншим кредитором; мати $ 4-5 тисяч на оплату послуг юристів.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация