Академія наук - живий організм

Виставка «Наука - народ - історія» (Фото: ЧТК)   Академія наук - це не тільки вчені мужі, які сидять за горами фоліантів Виставка «Наука - народ - історія» (Фото: ЧТК) Академія наук - це не тільки вчені мужі, які сидять за горами фоліантів. Це - живий організм, який не перестає з роками змінюватися, при цьому накопичуючи досвід минулих століть для прийдешніх поколінь. На що відкрилася 16 жовтня в новій будівлі Національного музею експозиції гості зможуть оцінити крім багатих історичних матеріалів і сучасні результати діяльності гуманітарних інститутів Академії.

«Виставка в Національному музеї складається з двох частин. Перша частина розповідає про історію заснування чеської, або чехословацької Академії наук в кінці 19 століття. Друга частина виставки присвячена сучасній діяльності гуманітарних інститутів Академії наук з моменту заснування незалежної Чеської Республіки в 1993 році. Ця виставка проходить в Національному музеї по ряду причин. Однією з них є той факт, що перше урочисте засідання Академії наук пройшло одночасно з відкриттям нового в той час будівлі Національного музею у травні 1891 року. Тобто того будівлі, яке сьогодні ми називаємо старим будинком Національного музею. Цей період можна назвати початком сучасної чеської науки, тобто тієї, яка писалася переважно чеською мовою. Академія наук є дуже важливим суспільним інститутом чеського народу і певної політичної маніфестацією в кінці 19 століття », - розповідає куратор експозиції Іван Малі.

Лауреат Нобелівської премії з література - Ярослав Сайферт (Фото: ЧТК)   На виставці «Наука - народ - історія» представлені головні і найбільш цікаві успіхи чеської науки, яких досягли члени Академії на протязі її існування Лауреат Нобелівської премії з література - Ярослав Сайферт (Фото: ЧТК) На виставці «Наука - народ - історія» представлені головні і найбільш цікаві успіхи чеської науки, яких досягли члени Академії на протязі її існування. Тут згадуються видатні дослідники, а також відносини вчених з політикою і громадськістю. Особливо підкреслюється той факт, що членами Академії були обидва чеських лауреата Нобелівської премії - Ярослав Гейровський (з хімії) і Ярослав Сайферт (по літературі).

«Звичайно, на виставці представлено цілий ряд« паперових »об'єктів, які, безумовно, є невід'ємною частиною таких інститутів як Академія наук, але є там і тривимірні експонати. Показані на виставці і обидва свідоцтва про вручення Нобелівської премії нашим чеським вченим Ярославу Гейеровскому і Ярославу Сайферту, що складався в рядах Академії наук. Що стосується об'єктів, що становлять діяльність інститутів Академії в наші дні, я б згадав про 3D мультиплікації первісних і древніх людей, які жили і переміщалися по території Центральної Європи. З цими експонатами гості зможуть на виставці сфотографуватися ».

Лауреат Нобелівської премії з хімії Ярослав Гейровський (Фото: ЧТК)   Спочатку Чеська академія науки і мистецтва, - як вона називалася при її підставі, - на відміну від сьогоднішньої Академії наук ЧР, не мала мережею наукових філій, а крім репрезентативною ролі, її головною функцією було виділення коштів на дослідження і художня творчість Лауреат Нобелівської премії з хімії Ярослав Гейровський (Фото: ЧТК) Спочатку Чеська академія науки і мистецтва, - як вона називалася при її підставі, - на відміну від сьогоднішньої Академії наук ЧР, не мала мережею наукових філій, а крім репрезентативною ролі, її головною функцією було виділення коштів на дослідження і художня творчість. Завдяки підтримці дослідницької діяльності, Академія наук допомогла здійснитися найбільшим успіхам чеської науки в період Першої Республіки.

«Академія наук, яка розташовувалася в будівлі Національного музею і працювала за таким принципом, припинила своє існування після Другої світової війни. У 1950-х роках за прикладом радянської Академії наук з'явилася чехословацька Академія наук. Це вже була чисто наукова організація, в якій не було художніх дисциплін. Це був головний науковий інститут в Чехословаччині 1950-х - 80-х років, який представляв як гуманітарні, так і технічні, медичні та природознавчі дисципліни. Чехословацька Академія наук перестала існувати з розпадом Чехословаччини в 1992 році. Чеська Академія наук в сучасному вигляді з'явилася 1 січня 1993 року ", - продовжує Іван Малі.

Що ж цікавого чекає гостей на виставці «Наука - народ - історія»?

Виставка «Наука - народ - історія» (Фото: ЧТК)   «Там знаходиться власне копія Статуту, написаного при підставі Академії, підписана імператором Австро-Угорщини Виставка «Наука - народ - історія» (Фото: ЧТК) «Там знаходиться власне копія Статуту, написаного при підставі Академії, підписана імператором Австро-Угорщини. Є там унікальні бюсти імператора та його дружини Алжбети, рідкісні картини, на яких зображений, наприклад, протектор Академії наук ерцгерцог Людвік. Там представлені пам'ятні та ювілейні монети Академії наук з початку і до кінця 20 століття. Відвідувач побачить там і нетрадиційні речі, наприклад, тибетську палатку, яка нагадує про дослідження Інституту орієнталістики, або ж модуль космічної станції, яка могла б відправитися на Марс, і де в минулі роки проходили дослідження психіки потенційних марсонавтів, в яких брали участі співробітники Інституту психології академії наук. Найважливішою частиною виставки є сучасні публікації окремих гуманітарних інститутів. Концепція цієї виставки нагадує бібліотеку, де гість може познайомитися з друкованою продукцією окремих інститутів Академії наук », - підсумовує Іван Малі.

Виставка триватиме до 10 січня 2016 року.

Що ж цікавого чекає гостей на виставці «Наука - народ - історія»?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация