Які вітаміни пити навесні? Лимони, апельсини і грейпфрути в світовій історії

  1. 2 мільйони моряків і жодного лимона
  2. Вітаміни та метаболізм
  3. Де взяти вітамін С і як зберегти?
  4. Неправильні продукти і забудькуватість
  5. Цинга і діабет: що спільного?

зміст:

Навесні думки про можливе авітамінозі і про те, яких би вітамінів попити, наздоганяють нас з новою силою. Однак по-справжньому наукових рекомендацій досі не існує: навіть комісія з харчування та харчових продуктів при Національній академії наук США визнається, що на сьогоднішній день неможливо визначити рекомендовану норму споживання (РНП) вітамінів, виходячи з віку і статі людини. Що ж ми знаємо точно? Як вітаміни працюють в нашому організмі - і як захиститися від цинги.

До змісту

2 мільйони моряків і жодного лимона

Багатьом з нас відомо, що нестача вітаміну С призводить до хвороби під назвою «цинга». Вважається, що цинга позбавила життя не менш двох мільйонів моряків в період між відкриттям Колумбом Америки в 1492 році і розвитком пароплавства в середині XIX століття. Це було такою серйозною проблемою, що власники вітрильників і керуючі судноплавними компаніями спочатку закладали 50% смертності екіпажів від цинги в будь-якому тривалому плаванні. За даними історика Стівена Боуна, від цинги моряки гинули частіше, ніж від штормів, корабельних аварій, воєн і всіх інших хвороб, разом узятих.

Цинга починається з настільки сильною сонливості, що за старих часів люди брали зовнішню лінь швидше за причину, ніж за симптом хвороби. Ваше тіло стає слабким і млявим, ломить суглоби. Руки і ноги набрякають, а шкіра покривається синцями при найменшому натисканні. У міру розвитку хвороби ясен стають набряклими і пухкими і з'являється поганий запах з рота . Зуби хитаються і випадають, а через внутрішні крововиливів шкіра покривається плямами. Відкриваються старі рани, слизові покриви кровоточать. І якщо вас не почнуть лікувати, то рано чи пізно вас вб'є крововилив в серце або мозок.

Читаючи про всі ці жахи, важко втриматися від бажання повернутися назад у часі, струснути як слід усіх цих людей і наказати їм з'їсти хоча б по одному лимону.

І адже думка про те, що деякі продукти можуть лікувати цингу, на той момент не була абсолютно новою: ще в 1533 році французький першопроходець Жак Картьє повідомляв про те, що, коли його флотилія вмерзнули в лід на річці Св. Лаврентія, моряки рятувалися від цинги за допомогою спеціального чаю, який готували для них аборигени з кори і листя якихось дерев. І в 1500-х, і в 1600-х роках все більше капітанів замислювалися про можливий зв'язок між харчуванням і цингу. У 1734 році датський лікар Йоганн Бахстром першим вжив термін antiscorbutic ( «протицинговий») і використовував його для позначення свіжих овочів.

Але незважаючи на те що багато капітанів усвідомлювали зв'язок між раціоном моряків і їх схильністю цинзі, ніхто й гадки не мав про те, що ж робить деякі продукти протицинготним засобом.

До змісту

Вітаміни та метаболізм

Сьогодні вчені розібралися в цьому зв'язку, і це допомагає зрозуміти в цілому, як вітаміни діють на наш організм. Незважаючи на свої відмінності з точки зору їх хімічних властивостей, все до єдиного вітаміни грають найважливішу роль в нашому метаболізмі - обміні речовин, що відбувається у вигляді внутрішньоклітинних хімічних реакцій.

І хоча ми навряд чи усвідомлюємо безперервний перебіг цих реакцій, від них залежить наше життя. Хімічні реакції нарощують і зменшують наші м'язи, регулюють температуру тіла, видаляють з організму токсини, виводять харчові відходи, зміцнюють імунітет і навіть впливають (а іноді і самі створюють) на настрій. Завдяки їм ми отримуємо енергію, необхідну, щоб дихати, і можемо використовувати вдихається нами кисень для отримання енергії з їжі. Завдяки їм ми користуємося дотиком, зором, смаком і слухом. Без цих хімічних реакцій обміну речовин ми залишалися б нерухомими і байдужими, як камінь.

Однак спільною проблемою всіх цих реакцій є їх неприйнятно низька швидкість. І якщо надати їм текти самим по собі, життя в результаті просто застигне на місці. Наші організми справляються з цією перешкодою за допомогою так званих ензимів, великих молекул білка, здатних запустити і прискорити ці важливі хімічні реакції. Іноді завдяки ензиму вони протікають в мільйони разів швидше, ніж якби залишалися надані самим собі.

Ось тут-то і вступають в справу вітаміни, виконуючи дві свої найважливіші функції: допомагають організму у виробленні ензимів, а ензимам - у виконанні їх роботи. Щоб ензими могли прискорювати хімічні реакції і при цьому не розпадатися, їм доводиться витрачати вітаміни, і для більшості таких реакцій потрібно їх постійне надходження.

Так, при цинзі порушується синтез колагену - первинної білкової структури, що утворює м'язи, шкіру, стінки кровоносних судин і хрящі, необхідної для загоєння ран і всіх інших процесів, де задіяна сполучна тканина, складова до 30% від загальної маси тіла.

Колаген - то, що скріплює воєдино всі наші тканини, і саме слово походить від грецького поняття «клей». Без колагену наше тіло буквально розпадається по частинах: звідси і кровоточивість, і ламкість кісток, і втрата зубів через цинги. Організм виробляє колаген з його попередника, проколагену, за допомогою тих самих ензимів. Але ця ензиматична реакція не змогла б відбутися - а значить, і колаген не зміг би утворитися - без участі вітаміну С.

Але ця ензиматична реакція не змогла б відбутися - а значить, і колаген не зміг би утворитися - без участі вітаміну С

До змісту

Де взяти вітамін С і як зберегти?

Але навіть після того, як вітаміни стали широко відомі, вітамін С не так-то легко розкривав свої таємниці. Тому що тільки людина і ще деякі з родичів приматів (в тому числі морські свинки і рукокрилі) є тими ссавцями, чий організм не в змозі виробляти вітамін С. У всіх інших створінь він був описаний як аскорбінова кислота (похідне від antiscorbutic) і, будучи продуктом, що виробляється в організмі цих тварин, зовсім не вважався вітаміном.

Також було неясно, де шукати цей вітамін С. Наприклад, його дуже багато міститься в печінці та нирках, але абсолютно немає в м'язовій тканині. У яйцях і сирі його немає зовсім, зате їм надзвичайно багаті кочення капуста і брокколі. Жінка може отримати 4% від своєї щоденної РНП (рекомендованої норми споживання), що дорівнює 75 мг, з'ївши половинку груші, зате з половинкою ківі вона забезпечить собі 111%.

Як тільки вдалося достовірно встановити зв'язок між цитрусовими і цингу, англійці стали забезпечувати своїх моряків цитрусовими, а саме Лайма, оскільки надходження лимонів на ринок контролювали колонії, де вони росли. Правда, за свою скупість доводилося дорого платити: лайм містить в два рази менше вітаміну С, ніж лимони і апельсини.

Звичайно, вітаміни намагалися потрапити запасати про запас. Головною складовою ліки від цинги під назвою «роб» був випарений апельсиновий сік. Відмінна ідея, а то й враховувати одну дрібницю - знаєте яку? Вітамін С розкладається від високої температури! І сам процес заготівлі, пов'язаний з подрібненням фруктів і віджиманням соку, окисленням його від контакту з повітрям і кип'ятіння в мідному посуді, теж не сприяв збереженню вітамінів.

І все ж мало-помалу справа рухалася вперед. Пошуки ліки від цинги привели до відкриття, яке Стівен Боун назвав «життєво важливим відкриттям, що визначив долі народів». У 1795 році лікар Жильбер Блейн переконав командування англійського флоту забезпечити моряків певною кількістю лимонного соку. Судячи з усього, цей наказ змінив хід історії, адже завдяки успішній блокаді Ла-Маншу проти флоту Наполеона Англії вдалося запобігти вторгненню французьких військ. Ця блокада, протягом якої безліч кораблів місяцями залишалося на плаву, не заходячи в порти, тривала двадцять років - термін, про який неможливо було б і подумати, чи не позбувшись загрози цинги.

До змісту

Неправильні продукти і забудькуватість

Але якими б численними ні виявлялися свідоцтва прямого зв'язку між їжею і цингу, люди виявляли в цьому питанні просто вражаючу забудькуватість. І ліки від цинги - подібно до багатьох засобів від інших авітамінозів - протягом десятиліть то знаходилися, то пропадали знову. Цинга косила членів експедицій, що скоряли Арктику в 1820-і роки, і старателів під час американської золотої лихоманки 1848-1850 років.

Під час Кримської війни 1853-1856 років були викинуті за борт всі запаси капусти і в цей же час солдати були вражені цингу. (Капусту навмисне відправляли у війська як засіб від цинги, але через бюрократичні помилок ніхто так і не отримав наказ додавати свіжу капусту в солдатський раціон.)

Цинга лютувала в таборах військовополонених в XX столітті і навіть встигла поширитися серед немовлят в сім'ях забезпечених і освічених американців і європейців в кінці XIX - початку XX століття через постійне вживання не збагаченого вітамінами пастеризованого коров'ячого молока (висока температура руйнує вітамін С).

Після англійської блокади було потрібно ще майже сто років, щоб кожен з нас зрозумів, чому капуста і свіжі фрукти допомагають запобігти цингу. А до тих пір захворювання раз у раз спалахували там, де люди забезпечувалися відповідними неправильними продуктами.

До змісту

Цинга і діабет: що спільного?

Зараз нам це здається дивним, але колись цинга була дуже навіть сучасної хворобою, і, подібно до багатьох недуг, пов'язаних з помилками в харчуванні, це показує, як досягнення людства в одній області можуть створити проблеми в інший. Для моряків цинга стала проблемою саме через науково-технічного прогресу. Адже тільки з розвитком навігаційної науки і появою кораблів, здатних здійснювати тривалі переходи, морські подорожі стали проходити далеко від узбережжя.

Таким чином, цингу можна вважати в певному сенсі прикладом хвороби цивілізації і віднести до порушень в харчуванні, викликаним впливом людини на навколишнє середовище. І точно так само, як сучасні фахівці зі здоров'я нації б'ють на сполох через діабету другого типу, свого часу лікарів турбував вплив цинги. Незважаючи на що розділяють ці недуги століття, причина тривоги одна і та ж.

Всі досягнення сучасної науки, завдяки якій ми пішли так далеко від наших первісних предків, ні на йоту не змінили наші тіла для того, щоб вони стали непідвладні цинзі або будь-якого іншого авітамінозу. Людські істоти приречені потребувати вітамінах, наші організми не зможуть нормально функціонувати без їх постійного надходження ззовні. Відніміть у нас наші апельсини або таблетки з вітамінами, і ми опинимося такими ж беззахисними, як ті нещасні моряки.

Коментувати можут "Які вітаміни пити навесні? Лимони, апельсини і грейпфрути в світовій історії"

Що ж ми знаємо точно?
Відмінна ідея, а то й враховувати одну дрібницю - знаєте яку?
Коментувати можут "Які вітаміни пити навесні?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация