Які емблеми у російської піхоти?

Загальновійськова емблема - обрамлена вінком п'ятикутна зірка - строго кажучи піхотної емблемою була, мотострільці використовували її в разі потреби. Власної емблеми у наймасовішого роду військ ЗС СРСР не було. Як так вийшло?

На момент створення Російської Армії в 1699 році в ній було всього три роди військ: піхота, кавалерія і артилерія. До кінця XIX століття до них додався четвертий - інженерні війська.

Визначити приналежність військовослужбовців тих років до роду військ простіше простого - у кожного була своя особлива військова форма . Цей принцип дотримувався навіть всередині роду. Гренадери, єгеря, армійські і гвардійські піхотинці хизувалися в неповторних мундирах, хоча за нинішніми мірками - всі вони служили «цариці полів».

Загальновійськова емблема - обрамлена вінком п'ятикутна зірка - строго кажучи піхотної емблемою була, мотострільці використовували її в разі потреби

Загальновійськова емблема - обрамлена вінком п'ятикутна зірка
фото: джерело

Емблеми прийшли в армію, коли з'явилася необхідність виділити фахівців із загальної маси служивих людей. Перша згадка про особливі відзнаки для фахівців відноситься до 1760 році. Сукняними нашивками на правій стороні грудей камзола у вигляді схрещених гармат і на капелюсі у вигляді гуртка «зразок ядра» виділили артилерійські команди піхотних полків.

Піхотні артилеристи носили форму таку ж, як і весь піхотний полк. Особливі емблеми їм придумали, щоб виділити дефіцитних гармашів, яких потрібно берегти і захищати в бою.

Артилеристів же «звичайних», тобто тих, хто служив в артилерійських частинах, виділяти не потрібно. Всі вони і так зараховували себе до богами війни і носили артилерійські мундири.

Принцип цей, виділяти емблемами фахівців, залишався незмінним аж до 1917 року. Тому ні в царській армії, ні в Червоній Армії в початковий період її існування ні піхота, ні кавалерія емблем не мали.

Вперше піхотні емблеми з'явилися в Червоній Армії в 1920 році, коли Реввоенсовет затвердив нарукавні знаки відмінності родів військ. Піхоті дісталася червона зірка над схрещеними гвинтівками на тлі висхідного над земною кулею сонця.

Генеральна репетиція військового параду Перемоги на Красній площі, 2015 р
фото: джерело

У початку 1922 року нарукавні знаки доповнили кольоровими петлицями за родом військ (у піхоти - малиновими) і «Петличний значками». Петлиці піхотинців відтепер прикрашали штамповані з міді емблеми у вигляді перехрещених гвинтівок на тлі вінка.

Як і нарукавні знаки, так і петличні емблеми накази Реввійськради стверджували, але постачати їх війська ніхто не спромігся. Рядові червоноармійці і командири замовляли їх де доведеться за свій рахунок.

Після видання наказу 1922 року знайшлося безліч військових служб і частин, фахівці яких залишилися без особливих емблем. Всім їм страх як хотілося виділитися, заявити про свою унікальність, нехай і за власні гроші.

Йдучи назустріч «побажанням трудящих», Реввійськрада цілий рік невтомно стверджував нові емблеми (іноді і відміняв) мало не кожен квартал. Нарешті ця вакханалія комусь із вищого командування набридла. З січня 1923 року введення нових знаків розрізнення призупинили, а в 1924-му в Червоній Армії затвердили нову систему «знаків», як тоді називали емблеми.

З січня 1923 року введення нових знаків розрізнення призупинили, а в 1924-му в Червоній Армії затвердили нову систему «знаків», як тоді називали емблеми

Перші знаки відмінності солдатів Червоної гвардії та Червоної армії
Фото: ru.wikipedia.org

Згадавши про колишньому принципі - виділяти лише фахівців, кількість емблем різко скоротили. Піхота знову залишилася без власних знаків.

Швидше за все, не всім військовослужбовцям стрілецьких частин і підрозділів подобалося, що у них немає своїх знаків розрізнення. Такий висновок можна зробити з схрещеним гвинтівок в петлицях піхотинців, які часом можна побачити на старих фотографіях воєнної доби. Однак офіційно піхотних емблем в Червоній, а потім в Радянській Армії не існувало.

Положення змінилося лише після розпаду СРСР, коли в 1994 році Президент Російської Федерації затвердив форму одягу російських військовослужбовців. Емблемою мотострілкових військ стали перехрещені автомати в обрамленні вінка.

Майже десять років російські піхотинці хизувалися особливими емблемами, але на жаль, і їх скасували. Сучасні мотострільці носять петлічний знак Сухопутних Військ Р Ф - палаючу Гренаду на тлі двох перехрещених мечів.

Як так вийшло?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация