Які літаки краще - старі американські або нові шведські?

Літак типу F-16 (Фото: ЧТК)   Чехія поки використовує винищувачі радянського виробництва МіГ-21 Літак типу F-16 (Фото: ЧТК) Чехія поки використовує винищувачі радянського виробництва МіГ-21. Ці літаки виходять з ладу і до 2005 року їх треба замінити. У певний момент чеське уряд зрозумів, що в бюджеті країни просто немає кількох зайвих мільярдів крон для покупки нових надзвукових винищувачів. Щоб вийти з положення і одночасно заощадити гроші, було прийнято рішення, що Чехія буде літаки орендувати, і не купувати. Для цих цілей було виділено 47 мільйонів євро в рік. За такі гроші уряд не сподівалося отримати нові машини, тому оголосило тендер на оренду 14 старих літаків і запросив до участі дев'ять країн. Великобританія, Франція, Німеччина і Туреччина повідомили, що вони не зможуть зробити пропозицію, що відповідає умовам тендеру.

США, Бельгія і Нідерланди запропонували літаки типу F-16. Швеція вирішила взяти участь в тендері з винищувачами Jas-39 Gripen. Винищувачі F-16 знаходяться на озброєнні ВПС семи європейських країн, літаки Gripen використовують ВПС Швеції, Угорщини і ПАР.

Очікувалося, що Чехія вибере бельгійське пропозицію американських літаків F-16. Бельгія начебто пропонувала найкращі умови, проект активно підтримувало і американський уряд - літаки адже все-таки американського виробництва. Але посольство Швеція в Празі повідомило, що Швеція пропонує Чехії нові літаки за ціною старих. Нікого не вразило, що комісія фахівців мінобони прийшла до висновку, що отримати нові шведські літаки за ціною старих краще, ніж старі американські, і рекомендувала уряду скористатися пропозицією Швеції.

Однак США вирішили не дати в образу своїх виробників. Держсекретар Колін Пауелл зателефонував прем'єр-міністру Шпідла, американський міністр торгівлі Еванс зустрівся з президентом Клаусом і заступник міністра оборони Рамсфельда подзвонив чеському міністру оборони Костелка, щоб нагадати, що саме США є стратегічним союзником Чехії. Газетні висловлювання американського посла в Чехії щодо винищувачів деякі чеські депутати відверто назвали тиском і втручанням.

Бельгійський військовий аташе Жозе Варні поспішив із заявою, що «не можна все написати на папері. Треба зустрітися і поговорити. Нам не дали можливості пояснити деякі аспекти нашої пропозиції ». Спостерігачі це пояснили як натяк, що бельгійсько-американський тандем готовий в останній момент знизити ціну. Американці ще натякнули, що шведи, можливо, тільки говорять, що їхні літаки нові, а насправді ... Тут серйозно обурився посол Швеції Гаралд Палтіїл:

- Це убозтво з боку наших конкурентів. Чехія від нас отримає абсолютно нові машини. Як я сказав, так і буде. Це єдине, що я можу сказати з цього приводу.

Про те, хто з тал переможцем тендеру, ми розповімо вже завтра.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация