Які навички будуть потрібні в найближчому майбутньому, щоб не втратити роботу

Фахівцям доведеться освоїти віртуальну реальність і придумувати нові способи впровадження "розумних технологій" в життя.

Фото: А. Рюмін / ТАСС

Час не стоїть на місці. Професії, які 10 років тому здавалися неймовірними, сьогодні - норма життя. Те ж саме, за прогнозами багатьох експертів в різних сферах, чекає нас і в майбутньому: через 10-15 років деякі професії зміняться до такої міри, що багато фахівців можуть просто опинитися за бортом, коли майбутнє почне стрімко входити в наше життя.

Звичайно, роботи в цьому напрямку дуже багато: потрібно міняти вузівські програми і використовувати нове обладнання в кожному окремому випадку, але процес уже пішов, і в деяких сферах ми вже можемо бачити цей рух: вчителі переходять в інтернет-площину, аграрії впроваджують дрони, датчики вологості і іншу робототехніку, іноземці "підтягують" айтішників до кіберспеціалістов, а просунуті інженери йдуть по п'ятах західних колег, проектуючи "розумні системи" для будинків, клопочуться над впровадженням еко- і економтехнологій і т. д. Про те, чого ще очікувати найближчим часом і які навички будуть потрібні в майбутньому, розповіли викладачі, роботодавці і фахівці порталів пошуку роботи.

ПЕРШОВІДКРИВАЧІ: ВЧИТЕЛІ, МЕРЕЖЕВІ ЛІКАРІ І ЮРИСТИ

Якщо раніше консультації вчителів по скайпу були в дивину, то сьогодні цим вже нікого не здивуєш. "У такої роботи є плюси у вигляді охоплення багатостраждальних сільських шкіл, відсутності улюбленців і появи стійкої мотивації, - пояснює автор лекцій" Як розпочати бізнес на скайп-консультації "Віктор Повалій. - Це вже існує і в педагогіці, і в психології, і в соціально-економічних спеціальностях, будуть зрушення і в кар'єрних "правилах" (не виключено, що резюме стануть створювати віртуально, як відеоролики) ".

ОНЛАЙН-ЛІКАР. Багато хто говорить і про перехід лікарів в онлайн. Якщо не стримувати фантазію, можна припустити технології, які дозволять "відвідувати" лікаря, не виходячи з дому, якісь голограми або проекції, які точь-в-точь повторюють свого господаря, можливість проектувати дистанційно і можливо "друкувати" тканини або протези / органи і т. п. Хоча в такому великому стрибку сумніваються як самі медики, так і фахівці з підбору кадрів. "За моїми спостереженнями і тому, що я бачу зараз в плані фінансування і оснащення, вважаю, що далі загальних онлайн-консультацій із серії" до якого лікаря прийти "або" які ліки з двох подібних вибрати ", ми не підемо, - каже терапевт однієї з київських клінік Ольга Дроздова. - Може, світ незабаром і зробить крок так далеко, але не Україна . Максимум, що зможе мережевий лікар, - це досконально розпитати пацієнта про його самопочуття і в кращому випадку, що теж з області фантастики, - подивитися на пацієнта за допомогою якоїсь програми у відеорежимі ".

А ось її колега Дарина Пшенична не виключає, що придумають щось таке, що навіть питання по тканинах і протезів можна буде вирішувати онлайн. "Тим, ​​хто вивчає загальну медицину і лікувальна справа, все області протезування, генетику, молекулярну біологію, диетологию, потрібно бути напоготові, і обов'язково відвідувати семінари з" майбутнього ".

Мережева АДВОКАТУРА І ЮРИСПРУДЕНЦИЯ. Більш правдоподібна в очах як юристів, так і рекрутерів. "Дивно, що це до сих пір досить слабо використовується, - вважає юрист Василь Биковський. - Зараз можна знайти навіть безкоштовні консультації онлайн, але це не зовсім повноцінне юридичний супровід. Погано опрацьована і система оплати фахівців онлайн. Але, думаю, незабаром вирішувати багато юрпитань через інтернет буде нормою, як і зв'язок з фахівцями, з якими зараз немає напрацьованого механізму зв'язку та оплати, - священиками, конфликтологами та іншими ".

В мережі. Можна отримати консультації по навчанню, медицині і праву

КІБЕРСПЕЦІАЛІСТИ І ВІРТУАЛІСТИ

Фахівці з кібербезпеки і практично "кіношні" кібердетектіви - вже реальність. У доступному для огляду майбутньому наші фахівці теж доростуть до таких висот, вже навіть є кроки в цьому напрямку. "Такого роду вакансій у нас немає, так як наших програмістів і їм подібних таких хитрощів хоча вже і вчать, але хороших фахівців поки немає - програма в вузі не оновлюється так швидко, як це необхідно, - каже контент-менеджер порталу rabota.ua Тетяна Пашкіна. - за великим рахунком такі фахівці шукаються виключно по "сарафанне радіо" в своєму середовищі або через рекрутингові компанії. Часто займають вакансії іноземці або ті, хто здобув освіту за кордоном. Платять їм, найімовірніше, гідно, але не думаю, що таких фахівців багато ".

У те, що наші поліцейські найближчим часом "еволюціонують" до рівня з приставкою "кібер", наші рекрутери вірять слабо. "З огляду на те, що тільки зараз наша поліція тільки-тільки освоює те, що в розвинених країнах саме собою зрозуміле вже довгий час, і що за десятиліття вони стануть фахівцями в кіберпросторі тощо, складно повірити, - кажуть на порталах з працевлаштування . - Разі що в цьому буде величезна необхідність, і наших студентів делегують вивчати ці "премудрості" у західних фахівців або, навпаки, запросять їх до нас в гості ".

Викладачі також говорять, що програма вузів не дотягує, хоча таланти серед українських студентів, безумовно, є. "Навіть якщо брати програмне забезпечення, не у всіх вузах є необхідна матеріальна і теоретична база для навчання, а також викладачі, які зможуть бути настільки підкованими в цих питаннях, що навчать хлопців за зарплату, яку отримують", - говорить викладач IT-дисциплін в київському вузі Ігор Таланчук.

Кіберспеціалісти. Затребувані, але на їх освіту немає коштів

МАЙСТРА доповненої реальності

І без того популярної області IT, яка здійснила справжній ривок за останні кілька років, пророкують подальший розвиток. Самі працівники галузі і рекрутери не виключають, що люди все глибше будуть занурюватися у віртуальну реальність. "Будуть затребувані різні архітектори додаткових і віртуальних реальностей, дизайнери віртуальних світів, Діджитал-археологи, менеджери аватарів, організатори інтернет-спільнот, цифрові лінгвісти та інші - хто допоможе людям не просто грати, а зануритися в інший світ, який буде цікавіше нашого, більш безмежний, - говорить IT-фахівець Валентин Загурський. - Щоб бути в темі, студентам мало відвідувати тільки одне лише програмування та інші спецпредмети. Потрібно ще горіти цією справою, відстежувати новинки і т. д. Швидше за вс го, прийде це з Заходу, де вже зараз нас на кілька кроків обігнали в сфері IT. І поки вузівські програми нове не підхоплять - думаю, будуть дорогі курси / тренінги / семінари для творців нової реальності. Ось вони-то і стануть першопрохідцями - на рівні з тими, хто поїде вчитися цьому за кордон і повернеться ". На порталах з працевлаштування вважають, що "нові світи" неминучі, але вакансії подібного роду з'являться не скоро і в малих кількостях. Для таких фахівців і обладнання потрібно буде передове, а його у великій кількості зможуть купити лічені компанії.

РЯТУВАЛЬНИКИ ЗЕМЛІ

Корисні копалини та інші ресурси Землі є вичерпними, тому фахівці роблять ставку на те, що незабаром як в світі, так і в Україні будуть стурбовані створенням і масовим впровадженням в життя альтернативних джерел енергії. Відповідно нові фахівці, які зможуть проектувати і втілювати в життя енергетично автономні будівлі, зможуть працювати з сонцем, вітром, водою, землею будуть високо котируватися на ринку праці. "У нас були вакансії по енергозбереженню, але трохи, - каже Тетяна Пашкіна. - Думаю, всілякі фахівці з подолання екологічних катастроф будуть в ціні і в пошані: можливо, вони будуть вимагатися на кожному підприємстві / фірмі / в компанії, але в далекому майбутньому . Я коли дивлюся на безгрошів'я компаній і бажання заощадити на всьому, приходить думка, що "порятунок землі" і турбота про себе поки кульгають на обидві ноги ".

ПЕРЕМОГТИ ДОБАВКИ. Прогнозують фахівці і зрушення в сфері харчування. "Уже зараз модно харчуватися правильно, вживати в їжу тільки натуральні продукти, - каже директор з розвитку столичного кафе Ірина Князєва. - Ті, хто може собі це дозволити фінансово, - так і роблять. І, думаю, в найближчому майбутньому питання ще більш загостриться. У містах можуть з'явитися спеціальні люди, які будуть тримати ферми з вирощування екологічної продукції в межах міста. Коштувати це буде дорого, але і попит буде високий ". Поки ж вакансії сіті-фермерів рідкість, але харчовикам і фермерам потрібно вже тримати руку на пульсі." Їм доведеться, крім навчання, витратитися на модернізацію овочесховищ і погребів - відповідно до норм екологічності і т. д. ", - кажуть рекрутери.

СМІТТЯ. Будуть якісь зрушення і в плані відходів (як підприємств, так і сміття). "Утилізація відходів гостро стоїть вже сьогодні, тому, думаю, ми напередодні якогось рішення, - стверджують фахівці-екологи - Можливо, це буде новий спосіб переробки на щось корисне - енергію, паливо і т. П. А, може , і абсолютно нове рішення ".

Утилізація відходів. Гряде пора абсолютно нових рішень

РОЗУМНИЙ ДІМ І ВСЕ, ЩО В НЬОМУ

Багато що буде робитися для зручності життя людини. "Розумний будинок", який сам себе охороняє, обігріває, охолоджує, все, що необхідно - включає / вимикає і т. Д. - в найближчі 10-15 років вже може стати реальністю для кожного, а не тільки для еліти, як зараз, - каже фахівець, який сьогодні займається системами "Розумний будинок" Олег Трач. - Ймовірно, з'явиться і щось типу "розумної меблів" або "розумного саду", який буде сам себе поливати, удобрювати і нагадувати про обрізку. Те ж стосується і "розумного авто", яке б не просто саме їхало і орієнтувалося на дорозі, але і могло реагувати на температурний режим та інші умови і т. Д. ".

З експертом згодні і інші фахівці в області технологій для будинку. Вони додають, що вже найближчим часом варто очікувати масову розробку різного роду датчиків, які допоможуть автоматизувати звичні процеси або контролювати стан стратегічно важливих предметів / показників. "Увага рано чи пізно доведеться приділити стану доріг, так як з такими, як вони зараз, їм довго не прожити, - кажуть експерти. - Напевно, якщо їх вирішать зробити на совість, знадобляться руки, які це можуть зробити і вмітимуть працювати з новими матеріалами і на передовій техніці. до того ж варто очікувати появи різного роду "розумних" детекторів, які будуть показувати стан доріг і контролювати його, а також розробки нових способів ремонту і приведення дорожнього полотна в робочий стан ". Відповідно, потрібні будуть люди, які будуть володіти потрібними кваліфікаціями і знаннями, як робити це добре.

Велотранспорту. З метою економії ресурсів і підтримки екологічності може з'явитися і новий вид транспорту. Можливо, це будуть модернізовані велосипеди або на зразок Сегвей. Не виключено, що Україна займеться їх виробництвом - це, природно, спричинить створення робочих місць і зажадає фахівців потрібного профілю.

Для того щоб привести в порядок дороги, знадобляться нові кадри

ВПРОВАДЖЕННЯ МАШИН

В агросекторі вже сьогодні на великих підприємствах майже не працюють вручну: замість людей трудяться дрони і спецтехніка, а на порталах пошуку роботи часто зустрічаються вакансії в даній галузі. Так що вже постало питання гострого браку кваліфікованих кадрів.

"Молодь не хоче йти вчитися на аграрні спеціальності: ця робота асоціюється у них з тяжкою працею від світанку до заходу сонця і маленькою зарплатою, хоча це вже далеко не так, - кажуть роботодавці. - А ми не тільки не можемо набрати фахівців, а й змушені їх переучувати ". "Вчитися в тих же ПТУ хоче все менше абітурієнтів, - підтверджують і в училищах. - Проблема ще й у застарілій матеріально-технічній базі: роботодавці скаржаться, що випускники не вміють працювати ні з сучасними приладами, ні з сировиною, так як у них не було практики ". В результаті, за словами Тетяни Пашки, деякі подібні вакансії підлягає висять незакритими.

За прогнозами експертів, через десяток років впровадять автоматику абсолютна більшість підприємств. І вони будуть продовжувати шукати фахівців, які вміють працювати з машинами-дрона і інший робототехнікою. Тому тим, хто хоче добре влаштуватися, слід уже зараз підбирати собі навчальний заклад.

Працівникам будь-якої професії майбутнього варто також виховувати в собі корисні для роботодавця особисті якості - багатозадачність, здатність швидко переключатися, гнучкість мислення, допитливість, а також готовність постійно вчитися новому.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация