Які замки і палаци можна подивитися недалеко від Барановичів?

Крім відомих Мирського і Несвижського замків в Білорусі є ще багато цікавих об'єктів. Intex-Рress зробила підбірку палаців і замків, які знаходяться всього в парі годин їзди на машині від нашого міста. Історик Віктор Сириця розповів, чим вони цікаві. На жаль, через тиждень після публікації матеріалу в газеті Віктора Антоновича Сириця не стало.

Любчанський замок (замок Кішек і Радзивіллів)

Любчанський замок (замок Кішек і Радзивіллів). Фото: Юрій Пивоварчик

РЕКЛАМА

Замок, що поєднував в собі риси готики і ренесансу, був побудований на лівому березі Німану в 1581 році за ініціативою впливового магната Великого Князівства Литовського Яна Кишки. Спочатку майже всі його будівлі, крім однієї кам'яної вежі на в'їзді, були дерев'яними.

В кінці XVI століття новим власником став Микола Радзивілл, який добудував три кам'яні вежі і кам'яні внутрішні будівлі, перетворивши його в повноцінну оборонну фортецю. З середини XVII століття власником замку став Великий гетьман литовський Януш Радзивілл.

За часів його володіння замок був захоплений і частково зруйнований, після чого втратив своє значення як військове укріплення і як одна з резиденцій Радзивіллів. З того моменту замок поміняв кілька власників, поки в XIX столітті не були знесені останні внутрішні будівлі. На їх місці звели двоповерховий палац у стилі англійської неоготики. У 1964 році в замку був відкритий краєзнавчий музей, що посприяло збереженню історії та залишилися будівель замку. Силами волонтерів в замку ведеться реставрація.

РЕКЛАМА

Любчанський замок (замок Кішек і Радзивіллів). Фото: Юрій Пивоварчик

Експерт: Вражає історія реконструкції цього замку - вона, по суті, проводиться ентузіастами. Завдяки ініціативі Івана ПЕЧИНСЬКЕ, який створив фонд Любчанський замку, з початку нульових волонтери працюють над відновленням. Участь в роботах беруть ентузіасти з Австрії, Польщі, Латвії, Німеччини, Росії та інших країн. В їх планах перетворити замок в об'єкт міжнародного туризму.

Що ще подивитися в Любче: Іллінську церкву початку XX століття в псевдо-руському стилі. Також, за словами мандрівників, заслуговують на увагу мальовничі краєвиди природи, що відкриваються з підніжжя замку.

Де знаходиться: Селище Любча, Новогрудский район, Гродненська область. Від р Барановичі по різних трасах від 87 км до 109 км.

Замок Гедиміна (Людський замок)

Замок Гедиміна (Людський замок)

Замок Гедиміна (Людський замок). Фото: Олександр Короб

Будівництво замку в романському готичному стилі було розпочато великим князем ВКЛ Гедиміна в 1323 р для захисту від хрестоносців. Деякі джерела говорять про те, що замок став першим кам'яним замком на території Великого Князівства Литовського, яке в ті часи знаходилося в період становлення.

Легендарним подією в історії замку стало пишне святкування одруження старого Ягайло з 17-річною Софією Гольшанської в 1422 році. Сцена з їх весіллям стала найпопулярнішим театралізованою виставою в Лідськом замку. Тепер його можуть подивитися туристи.

Замок пережив масу нападів, але в XVIII столітті був майже повністю зруйнований. В кінці XIX століття місцеві жителі ламали стіни замку і продавали камінь і цегла. У 1920-ті роки замок частково відновили польські реставратори. Останні два десятиліття в ньому ведуться реставраційні роботи і археологічні розкопки. Замок Гедиміна - пам'ятник оборонного зодчества XIV століття і центр проведення лицарських фестивалів.

Замок Гедиміна (Людський замок). Фото: Олександр Короб

Фото: Олександр Короб

Замок Гедиміна (Людський замок).

Експерт. Цей замок цікавий тим, що він поєднує європейські лицарські риси і місцеві особливості. Територією він один з найбільших в Білорусі. Свого часу в замку Гедиміна гостювали європейські королі і російські царі.

РЕКЛАМА

Що ще подивитися в Ліді: Людський Іосіфовскій костел піарів (1797-1825) і Людський Хрестовоздвиженський костел (1770-ті рр.)

Де знаходиться: Гродненська область, місто Ліда. Відстань від м Барановичі за різними маршрутами від 115 до 132 км.

Новогрудский замок

Новогрудский замок

Новогрудский замок. Фото: Юрій Пивоварчик

Новогрудский замок був заснований в середині XI століття князем Ярославом Мудрим. Спочатку замок був дерев'яним, але пізніше стали з'являтися кам'яні споруди. До XVI століття Новогрудский замок складався з семи веж і був дуже потужним зміцненням. За часів російсько-польських воєн і Північної війни замок отримав значні руйнування і після поступово занепадав.

Новогрудский замок знаходиться під охороною держави з 20-х років минулого століття. Зараз реставрується. Стіни Костьольній башти були фактично складені заново. На території замку щорічно проходять лицарські турніри.

Згідно з багатьма джерелами, саме в цьому замку в середині XIII ст. пройшла коронація Міндовга - першого Великого князя Литовського.

Новогрудский замок. Фото: Юрій Пивоварчик

Експерт: На території Новогрудського замку знаходилася Успенська церква, в ній довгий час зберігалася чудотворна ікона Матері Божої Новогрудської. Адам Міцкевич писав в поемі «Пан Тадеуш» про те, як його зцілила ця ікона.

Що ще подивитися в Новогрудку: Серед ряду пам'яток Новогрудка можна виділити Будинок-музей і курган Адама Міцкевича, а також Фарний костел Преображення Господнього (XIV століття), в якому в 1422 році князь Ягайло вінчався зі своєю останньою дружиною Софією Гольшанської.

Де знаходиться: Гродненська область, місто Новогрудок. Відстань від м Барановичі - близько 62 км.

Коссовскій замок (палац Пусловскіх)

Коссовскій замок (палац Пусловскіх). Фото: Юрій Пивоварчик

Коссовскій замок - палац, що складався з 132 кімнат і 12 веж, кожна з яких символізує один з місяців року. Замок збудований так, що кожен рік два з половиною дня сонце повністю висвітлює одну кімнату.

За свідченнями істориків, раніше замок мав «музичної» особливістю: якщо на другому поверсі східного боку, вставши на підвіконня, хтось голосно плескав у долоні, склепіння будівлі починали видавати мелодійні звуки. Сучасні реставратори підтвердили, що в замку були підлоги з підігрівом, а за легендами, в Парадному залі був скляна підлога, під яким плавали рибки.

З палацом Пусловскіх пов'язано кілька переказів. Одне з них свідчить, що між ним і резиденцією Сапегів в Ружанах був побудований підземний хід шириною в карету і довжиною 25 км. У роки Першої світової війни палац розграбували, багато цінностей вивезли за кордон. Під час Другої світової війни багатоденний пожежа знищила оздоблення залів, збереглися лише стіни. З 2008-го замок знаходиться на реставрації, яка закінчиться в 2018 році. Після реставрації палацово-парковий ансамбль перетвориться в громадський культурно-туристичний центр з музеєм, міні-готелем, рестораном і парком.

Експерт: Коссовскій замок заслуговує на увагу як один з кращих палацово-паркових ансамблів Білорусі в стилі неоготики. Також Коссовскій палац відомий тим, що поруч з ним народився найвідоміший білорус - Тадеуш Костюшко.

Що ще подивитися: Напроти палацу на березі озера розташований один з найпопулярніших турістріческіх об'єктів Брестської області - будинок-музей Тадеуша Костюшка, національного героя Білорусі, Польщі та США, почесного громадянина Франції. У Косово також можна відвідати Троїцький Костел (1877 г.) - в цьому храмі хрестили Тадеуша Костюшко; Церква св. Антонія (1868 р); Успенську церкву (1871 г.); Католицьку каплицю (1859 г.).

Де знаходиться: місто Косово, Івацевицький район, Брестська область. Відстань від Барановичів до Косово близько 91 км.

Ружанський замок (білоруський Версаль)

Ружанський замок (білоруський Версаль)

Ружанський замок (білоруський Версаль). Фото: Юрій Пивоварчик

Палацовий комплекс в Ружанах належав могутньої династії Сапегів. Саме за наказом Льва Сапеги, знаменитого магната і одного з авторів Статуту Великого Князівства Литовського, на початку XVII століття розпочалося грандіозне будівництво замку в Ружанах. Замок, що поєднує в собі риси оборонної фортеці і парадного палацу в XVII столітті, був центром політичного життя ВКЛ. Тут вирішувалися питання державної ваги, гостювали королі і посли.

Ружанський замок (білоруський Версаль). Фото: Юрій Пивоварчик

У двоповерхових підвалах замку зберігалися державна скарбниця Великого князівства, арсенал і державні документи. У другій половині XVII століття замок був розграбований і наполовину зруйнований, а після відбудований заново вже у вигляді витонченого палацу, який поєднував в собі класицизм і бароко. Багата бібліотека, картинна галерея і навіть один з кращих в Європі театрів були гордістю цього палацу.

Багата бібліотека, картинна галерея і навіть один з кращих в Європі театрів були гордістю цього палацу

РЕКЛАМА

Ружанський замок (білоруський Версаль). Фото: Юрій Пивоварчик

Ружанський замок (білоруський Версаль). Фото: Юрій Пивоварчик

Під час Першої і Другої світових воєн палац сильно постраждав. Збереглися головний і східний корпусу, в'їзна брама та флігелі. З 2008 року замок знаходиться на реставрації. Зараз тут працює музей «Палацовий комплекс Сапегів», в галереї проходять виставки білоруських художників. До 2018 року планується завершення Східного (театрального корпусу).

До 2018 року планується завершення Східного (театрального корпусу)

Ружанський замок (білоруський Версаль). Фото: Юрій Пивоварчик

Де знаходиться: Брестська область, Пружанскій район, міський селище Ружани. Відстань від Барановичів до Пружан - близько 93 км.

Експерт: Ружанський замок через його краси отримав прізвисько білоруського Версаля. Але, на жаль, у всій пишності він не зберігся до наших днів. Деякий час Ружанський замок був головною резиденцією Сапегів, які в XVIII столітті по знатності і багатства перевершували Радзивіллів.

Що ще подивитися в Ружанах: Свято-Троїцький костел (початок XVII століття) - родовий храм Сапегів, церква Петра і Павла (XVII століття), барокову синагогу (XVIII століття).

Автор: Ольга Шуманський

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация