Які операції НБУ дозволяє українцям без ліцензії

Які операції НБУ дозволяє українцям без ліцензії Які операції НБУ дозволяє українцям без ліцензії   Андрій Кіфак, юрист ЮФ «АНК»   Здавалося б, ще недавно за сам факт наявності банківського рахунку за кордоном можна було потрапити за грати

Андрій Кіфак, юрист ЮФ «АНК»

Здавалося б, ще недавно за сам факт наявності банківського рахунку за кордоном можна було потрапити за грати. Нині ж, з одного боку, регулятор оголошує курс на лібералізацію валютного законодавства, з іншого - медіа рясніють заявами про «план BEPS» та інших заходах, які насилу можна назвати такою. Проаналізуємо поточну ситуацію і кінцеву мету заявлених змін.


Послаблення для фізосіб

До 2017 року нормативні акти Національного банку зобов'язували як юридичних, так і фізичних осіб отримувати індивідуальні ліцензії для внесення будь-якого валютного залишку на рахунок за кордоном, а також (на додачу до попередньої ліцензії) для здійснення інвестицій. При цьому перелік можливих причин для відмови не був вичерпним, а самі ліцензії підлягали щорічному продовженню і могли відгукуватися достроково. Санкції за неотримання ліцензії - адміністративна відповідальність і штраф в розмірі суми операції.

Зараз політика НБУ в довгостроковому періоді - максимально перевести всі взаєморозрахунки в безготівкову форму, паралельно скасовуючи всі валютні обмеження за непотрібністю.

постановою НБУ від 23.02.2017 №14 дозволено внесення коштів на рахунок та інвестування за кордон з такого рахунку без отримання індивідуальних ліцензій, при дотриманні наступних умов:

що вносяться на рахунок / інвестуються кошти отримані з джерел походження за кордоном (а не переводяться з України);

послаблення поширюється тільки на фізосіб. Юрособи і фізособи-підприємці повинні отримувати ліцензії НБУ в звичному порядку, самозайняті особи через неодноразово згаданої колегами колізії де-юре не можуть займатися зовнішньоекономічною діяльністю.

Крім цього, постановою НБУ від 15.06.2017 №54 запроваджено спрощений порядок отримання ліцензій для розміщення фізособами валюти на рахунку за кордоном ( «е-ліцензії»); гранична сума - еквівалент 50000 євро в рік. Причому е-ліцензія не накладає ніяких обмежень на подальше використання коштів і не передбачає можливості відкликання ліцензії після здійснення платежу.

Відповідно до заяв НБУ і відповідей на цільові запити, в контексті фізосіб на даний момент валютним регулюванням обмежуються тільки виплати з України. Зокрема, внесення фізособою на рахунок за кордоном готівкових коштів в межах недекларований при перетині кордону суми і подальше використання цих коштів також не вимагає отримання ліцензії, а фізособа, яка працює в Україні на нерезидента, може отримувати зарплату у валюті на рахунок за кордоном.

Оскільки розмір статутного фонду юросіб часто досить малий, перераховані послаблення дозволяють резиденту / громадянину України абсолютно законно придбати корпоративні права юрособи-нерезидента (за номіналом за рахунок коштів, отриманих з джерела доходу за кордоном) без необхідності отримувати ліцензію.

Окремо відзначимо, що будь-які доходи, отримані фізособою - резидентом на рахунок за кордоном, підлягають декларуванню в Україні зі сплатою податку на доходи фізосіб і військового збору. При цьому на даний момент в декларації вказується, що дохід отримано з джерела за кордоном, але деталізації не потрібно.

BEPS і CRS

У той же час Україна взяла на себе зобов'язання виконати рекомендації Організації економічного співробітництва і розвитку по боротьбі з розмиванням бази оподаткування ( « BEPS »). Також неодноразово заявлялося про готовність підключитися до автоматичного обміну фінансовою інформацією ( « CRS »). На даний момент відповідні конвенції не підписані.

Україна зобов'язується виконати 4 мінімально необхідні рекомендації, а також, поступово, у міру доопрацювання ОЕСР відповідної методології, всі 15 з плану дій BEPS. При цьому чітких термінів імплементації не встановлено, самі критерії досить розмиті, а невиконання в розумні терміни несе швидше репутаційні ризики.

Одна з додаткових рекомендацій - «Action 3», впровадження правил оподаткування контрольованих іноземних компаній (CFC, Кікі). Правила вже діють у багатьох юрисдикціях, BEPS спрямований на їх удосконалення.

Приклад проблеми. Резидент країни А володіє компанією-нерезидентом в країні Б з пільговим режимом оподаткування. Поки така компанія не виплачує дивіденди або інші прирівняні платежі, у країни А немає підстав пред'являти податкові вимоги до нерезидента. Країна А розуміє, що при бажанні знайдеться спосіб в офшорній або іншій зручній юрисдикції надати вигоду бенефіціару в обхід виплати дивідендів (наприклад, покупкою на нерезидента нерухомості, в якій буде жити бенефіціар). Відстежити подібні методи чи складно, або затратно і недоцільно.

Пропоноване рішення (самі «правила по КІКам») - змусити декларувати дохід такої компанії і платити з неї податок, якщо нерезидент відповідає встановленим критеріям ризику. Приклад можливого простого критерію - перелік низькоподаткових юрисдикцій, встановлений Кабінетом Міністрів, який зараз використовується в цілях контролю за трансферним ціноутворенням.

Очікувана також можливість не сплачувати податки на КІК, що потрапив під критерії, якщо така компанія може надати сертифікат податкового резидентства (довести, що вона платить податок в своїй країні за досить високою ставкою).

Надалі, особливо при досить великих оборотах, можливо уточнення даних правил для оподаткування тільки деяких видів доходів нерезидента, зокрема:

пасивні доходи (проценти, дивіденди, роялті тощо);

доходи від операцій з пов'язаними особами;

доходи від торговельних операцій, товар в яких не було оглянуто в країні нерезидента.

В Україні правила по КІКам не введено в принципі. З іншого боку, істотний тиск з боку ОЕСР щодо впровадження подібних правил малоймовірно, оскільки ніякої користі для інших країн (на відміну, наприклад, від прозорого реєстру бенефіціарів та приєднання до автоматичного обміну інформацією) це не несе.

Автоматичний обмін, з іншого боку, покликаний дати фіскальної службі окремо взятої країни раз на рік інформацію як мінімум про особові рахунки резидентів за кордоном, так само як і про рахунки належних їм підприємств-оболонок (одержують переважно пасивні доходи). При цьому коректно відокремивши зерна від плевел за допомогою обслуговуючих банків і їх процедури ідентифікації клієнта та подаючи інформацію безпосередньо за кінцевим вигодоодержувача.

Що чекати в перспективі?

Неважко помітити, що, наприклад, правила по КІКам без доступу фіскальних служб до автоматичного обміну фінансовою інформацією не принесуть суттєвої користі. Впровадження всіх перерахованих заходів доцільно в комплексі.

Так, автоматичний обмін фінансовою інформацією дозволить встановити, де і які рахунки за кордоном у резидентів України.

BEPS дасть можливість пред'явити податкові вимоги до таких рахунків в ряді випадків (через правила по КІКам і, в перспективі, удосконалення правил з контролю за трансфертними ценоообразованіем) і закрити активно експлуатуються прогалини в системі міжнародного податкового законодавства, наприклад використання кондуітних компаній.

Також знадобиться загальне декларування доходів фізосіб і зіставлення їх з витратами (з оподаткуванням за високою ставкою тих витрат, що не об'ясняеми прибутковою частиною декларації). Збільшення цінності декларації для окремо взятої особи відповідно стане додатковим стимулом використовувати безготівкові розрахунки.

Амністія капіталів забезпечить можливість з разової сплатою податку узаконити які раніше не задекларовані доходи для пом'якшення перехідного періоду.

В цей же комплекс входять посилення фінансового моніторингу українських банків, зокрема удосконалення процедур щодо ідентифікації клієнта та необхідність підтверджувати джерело походження коштів для великих операцій (в тому числі і всередині країни в гривні). І - скасування валютних обмежень в принципі за непотрібністю. Контроль залишається при здійсненні платежу (особливо при купівлі валюти) через фінмоніторинг обслуговуючого банку.

На даний момент все це - перспектива. Слова про приєднання до автоматичного обміну фінансовою інформацією, наприклад, звучать далеко не перший рік. Проте, фізособи вже можуть користуватися плодами часткової лібералізації, відкриваючи і використовуючи рахунки за кордоном без отримання індивідуальних ліцензій.

Що чекати в перспективі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация