Які політичні сили підтримували з 2014 року реформи і європейську інтеграцію України?

Стаття професора політології Тараса Кузьо, опублікована в New Eastern Europe. Переклад Укрінформу

Чимало українських політичних сил стверджують, що хочуть європейської інтеграції і підтримують реформи. Єдиний спосіб це перевірити - подивитися на історію їх голосувань.

Факти не брешуть. Зокрема, дані, зібрані професійним аналітичним центром Vox Ukraine, які дають вичерпне уявлення про політичні сили, які підтримували з 2014 року реформи на шляху європейської інтеграції України. В ефірі програми "Свобода Слова" на телеканалі ICTV народний депутат від партії "Батьківщина" Сергій Власенко розлючено обізвав Президента Петра Порошенко "хамелеоном", підбиваючи підсумок його зусиллям в реформах протягом останніх чотирьох років. Він також надсміявся над Vox Ukraine, сказавши "Ми назіваємо їх Fox Ukraine", що інакше, ніж антиамериканізмом, не назвеш.

проєвропейських ФАСАД

На конференції "Ялтинська європейська стратегія" провідний BBC Hard Talk Стівен Сакур запитав у Юлії Тимошенко, як вона може бути прихильником європейської інтеграції, якщо "Батьківщина" голосує проти реформ? Я повторив це питання Сергію Власенку в ефірі ток-шоу "Свобода Слова". Так само, як і лідер його партії, Власенко відкинув факти, які доводять, що відданість реформам Тимошенко дуже сумнівна. Її підхід дуже нагадує мені "багатовекторність" президента Леоніда Кучми - політики, при якій він дуже голосно говорив про прихильність європейської інтеграції, при цьому не докладаючи ніяких зусиль для досягнення цієї мети у внутрішній політиці.

Юлія Тимошенко, Стівен Сакур. Фото: yes-ukraine.org

Тимошенко і "Батьківщина" використовують популістську риторику, дуже схожу на риторику Опозиційного блоку, коли звинувачують Міжнародний валютний фонд в "геноциді" проти українського народу. Олександр Вілкул разом повторював популістський докір на адресу МВФ, який нібито робить "геноцид" проти українського народу, під час ток-шоу "Пульс" на 112 каналі, в якому я брав участь в минулому місяці. Тоді ж Тимошенко заявила, що "Всі депутати, Які НЕ засуджують владу за Підняття тарифів, ма ють вважатіся учасниками геноциду проти українського народу".

Реформи, яких вимагає МВФ, також підтримують ЄС і західні уряди. Відокремлювати одну організацію від іншої в цьому контексті - це просто дешевий популізм.

Білборди Тимошенко, якими завішана вся Україна, переконують, що вона підтримує вступ України в ЄС, в той час як історія її голосувань, наведена нижче, демонструє, що вона займає тільки шосте місце по підтримці реформ. Цей результат гірше інших чотирьох "прозахідних" фракції і навіть гірше "Волі народу". Особистий результат Тимошенко в голосуванні за реформи (34 відсотки і 330-е місце) лише трохи краще за результат лідерів "Відродження" (27 і 30 відсотків і 340-е і 351-е місця).

ОДНІ КАЖУТЬ, ІНШІ - ГОЛОСУЮТЬ

Аналізуючи дані Vox Ukraine щодо голосування за реформи, можна виділити три основні групи політичних сил. До першої відносяться "Народний фронт" у минулому прем'єр-міністра Арсенія Яценюка, Блок Петра Порошенка і "Самопоміч", які дали основну кількість голосів за реформи; хоча іноді "Радикальна партія" голосувала за реформи справніше, ніж "Самопоміч". У другій групі - популісти і невизначені, такі як "Батьківщина", "Радикальна партія", "Відродження" та "Воля народу", чия підтримка реформ не дуже повна ентузіазму. Нарешті, останню групу становить "Опозиційний блок" - політична сила, яка тотально протидіє реформам, включаючи боротьбу проти корупції.

Іншими словами, нинішній український парламент нагадує попередні скликання, які також складалися з групи прихильників реформ (зазвичай націонал-демократів), болота (центристи кучмівських часів) і реакціонерів (Комуністична партія, і з 2005 року - Партія регіонів).

Кращий спосіб проаналізувати - хто і як підтримував реформи - це перевірити історію голосування восьми лідерів фракцій за останні чотири роки. Vox Ukraine зібрали дані і створили індекс підтримки реформ, який виглядає наступним чином:

1. Максим Бурбак, "Народний Фронт" (90 відсотків підтримки реформаторських законопроектів);
2. Артур Герасимов, Блок Петра Порошенка (86 відсотків);
3. Олег Ляшко, Радикальна партія (73 відсотка);
4. Олег Березюк, "Самопоміч" (72 відсотки);
5. Ярослав Москаленко, "Воля Народу" (51 відсоток);
6. Юлія Тимошенко, "Батьківщина" (34 відсотки);
7. Віталій Хомутинник (30 відсотків) і Віктор Бондар (27 відсотків), "Відродження";
8. Олександр Вілкул (14 відсотків) і Юрій Бойко (9 відсотків), Опозиційний Блок.

Vox Ukraine також створили рейтинг всіх 423-х народних депутатів, виходячи з їх історії голосування за реформи.

1. Максим Бурбак, "Народний Фронт", 21-е місце (з 423 депутатів);
2. Артур Герасимов, Блок Петра Порошенка, 58-е місце;
3. Олег Ляшко, Радикальна партія, 161 місце;
4. Олег Березюк "Самопоміч", 171-е місце;
5. Ярослав Москаленко, "Воля Народу", 248-е місце;
6. Юлія Тимошенко, "Батьківщина", 330-е місце;
7. Віталій Хомутинник (340-е місце) і Віктор Бондар (351-е місце), "Відродження";
8. Олександр Вілкул (394-е місце) і Юрій Бойко (400-е місце), Опозиційний Блок.

"Батьківщина" - безкомпромісні критики Президента Порошенко. У той же час лідери фракцій Яценюка і Блоку Петра Порошенка займають дуже високі 21-е і 58-е місця в рейтингу відданості реформам в порівнянні з набагато гіршим результатом Тимошенко - 330-м місцем. Коли Тимошенко критикує реформи, які підтримують Народний Фронт і Блок Порошенко, - це тільки прагнення здобути владу за допомогою пронизливої ​​популістської риторики.

ВІЙНА З КОРУПЦІЄЮ

Опитування громадської думки демонструють, що громадяни вважають боротьбу з корупцією однією з найважливіших тем на виборах наступного року. Історія голосувань лідерів фракцій за антикорупційне законодавство демонструє в цілому таку ж тенденцію, як і в загальній підтримці реформ, з однією лише різницею - тут Тимошенко п'ята, а не шоста в рейтингу. І навіть тут історія її голосування найгірша з п'яти "прозахідних фракцій". Ключові союзники Тимошенко - Сергій Власенко та Григорій Немиря - не голосували за Антикорупційний суд.

1. Максим Бурбак, "Народний Фронт" (голосував за 92 відсотка законопроектів);
2. Артур Герасимов, Блок Петра Порошенка, (79 відсотків);
3. Олег Березюк "Самопоміч", (77 відсотків);
4. Олег Ляшко, Радикальна партія, (63 відсотки);
5. Юлія Тимошенко, "Батьківщина" (55 відсотків);
6. Ярослав Москаленко, "Воля Народу", (45 відсотків);
7. Віталій Хомутинник (35 відсотків) і Віктор Бондар (33 відсотки), "Відродження";
8. Олександр Вілкул (5 відсотків) і Юрій Бойко (3 відсотки), Опозиційний Блок.

Незадовільні результати голосування Тимошенко за реформи - також в сферах енергетики (13 відсотків), децентралізації (20 відсотків), дерегуляції (31 відсоток), банківській сфері (34 відсотки). З перерахованого, щонайменше, енергетика і банківська сфера - дуже важливі в боротьбі з корупцією.

Можна тільки подякувати Vox Ukraine за надані журналістам і дослідникам дані, завдяки яким вони мають можливість розглянути справжні підсумки роботи фракцій за останні чотири роки крізь хмари брехні, якими вони оповиті. Стає зрозуміло, що три фракції ( "Народний Фронт", Блок Петра Порошенка і "Самопоміч") мають право називати себе реформаторами і прихильниками європейської інтеграції. Будь-які спроби інших політичних сил переконати, що, не підтримуючи реформи, вони підтримують європейську інтеграцію, насправді є відкатом в кучмівську "багатовекторність".

* * *

Тарас Кузьо, професор кафедри політології Національного університету "Києво-Могилянська Академія", науковий співробітник Центру трансатлантичних відносин (ЦТО), Школи фундаментальних міжнародних досліджень (ШФМД) при Університеті Джонса Хопкінса. Співавтор книги "Джерела російської політики Великої сили: Україна й Виклики для Європейського порядку".

* * *

Оригінал статті (англійською):
" Which political forces have supported reforms and European integration in Ukraine since 2014? "
New Eastern Europe, 9 жовтня 2018 року

Перше фото: Іван Бандура (cc) wikimedia.org.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация